За риболова на сом по Дунав

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

krasi74 написа:Имах около 20 удара, но голяма част от ударите бяха според мен с опашка и не ставаха за засичане, само пречукване или нервни единични удари при които въдицата отскачаше от лодката по 10 см. Друга част от ударите се откачваха веднага след засичането, въпреки, че смених куката и сложих по-малка, пак имах празни удари
Остави тая опашка, в момента последното нещо, което им е на сомчетата е да губят енергия размахвайки опашки. Сега се хранят като за последно и пестенето на енергията е основния приоритет. Ако енергията от хапката не покрие енергийните загуби при атаката, няма и да ти вземе. Мисли в това направление. Куките не са ти проблема, всъщност само си усложняваш нещата с малките куки. Смени стръвта и дръж въдицата в ръка, за да можеш да подадеш хубаво, преди да засечеш.
С внимание към детайлите
krasi74
Мнения: 69
Регистриран на: Нед Яну 20, 2008 18:57
Местоположение: Плевен
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от krasi74 »

Мда, и аз това мислех но нарочно не го споделих, за да не давам уклон в тази насока а да видя дали някои ще го предположи независимо от мен.
Аз ги пробвах само на дебел торен глист, само това имах, не съм предполагал, че ще ги намеря а и в предвид краткото време което имах, не се бях подготвил. Но то по това време на годината по магазините няма пиявици и попови прасета, може да го пробвам на таранчица, не голяма. По Дунава няма добър резултат, поради силно намалялата и издребняла до безобразие популация.
До Колега Калинукс, очаквам ваше мнение за вида стръв и монтаж, при тези условия а именно:1.вода с температура около 11градуса,[/color] силно групирана риба, 2. размер на рибите до 7-8 кг.-но пак подчертавам и на сонара не видях по-едри екземпляри от примерно 7-8 кг. максимум, просто си познавам сонара и горе долу това е размера, със сигурност няма по-големи от това което видях, да количество за Дунава като брой голямо на като размери- не, размерите по реката отдавна са редуцирани до минимум, просто няма големи риби, тока първо тях бие, но това е друга тема. 3.Течение до 1.5 км/ч- тоест извън основното русло на реката, там е около 3.5-4км/ч. :?:
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

krasi74 написа: До Колега Калинукс, очаквам ваше мнение за вида стръв и монтаж, при тези условия а именно:1.вода с температура около 11градуса,
Мога да ти кажа какво искаше миналата седмица на Ивайловград при 15 градуса, ама за реката ще трябва сам да ескпериментираш. Стръвта е всичко.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Значи не е било изпробване на 5-6 вида монтажи, а на стръви. И аз драпах с нокти и зъби да се сдобия с определена стръв, но... не успях. Въпреки това, го излъгах на други две стръви. Температура горе 15 градуса.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

Колега, Диман, сома си има предпочитания към мястото, в което живее нали? Затова не е необходимо на човека от енергото да обикаля цялата водна шир. И като изпразни основните места "градовете" в които живеят сомовете, останалите живи къде отиват, в течение с 6-7 километра в час? Няма шанс.
Относно късно есенната и зимна стръв за сом най-добри резултати сме имали на обикновен, крехък земен червей. Поповото прасе на долната кука не го докосва. Това е ясен пример за сезонност на стръвта. Ноември месец, няма откъде да ти прелети попово прасе или зелен скакалец, но пък земните червеи са малко под шумата и един дъжд може да ги вкара в реката. Това поне е моята логика и дали е вярна или не, е без значение, защото сомчо не подминава крехкия червей, в повечето случаи.
Ако всеки пишеш конкретни неща, може би отношенията между хората във форума щеше да бъде друго. Никому не е нужно и полезно да напишеш една страница и да не кажеш нищо.
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Александър Стефанов написа:... сезонност на стръвта...
Аз не вярвам в това. Червея си върви целогодишно. Костура, кефала, циганките и бабушките също. Платики и белици не съм пробвал и го отчитам като грешка, особено като се лови близо до дъното. Не ми харесва формата на тялото и лесно мрат. Калинукс пуска снимки само с мренки. :wink: Не виждам причина сома да откаже поповото прасе или каквато и да е друга стръв. Мисля, че риболовците сами се вкарват в тези филми. Като сложиш половин килограм костур или таранка за стръв много ясно, че дребаците няма да им посегнат. И си казваш- неще на това. Но това не е вярно. За мен е важен размера на стръвта. На голяма стръв ще ти удари голям, ако си посетил неговия "град". Ако не, пак ще ти удари, но на десетия излет, когато случайно минеш по булеварда.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от lubobg »

Аз пък знам две места(може и повече да са) ,където един от основите пинизи е е дребна стръв!!!!!
Никой не може да каже защо е така.Без проблем може да налапа и доста по – голямо рибе само че не взима.
Софианчета грандомани като дойдат с "дълбоките си познания" и с тях си и остават.
Както колегата по– горе каза има дребни работи които правят разликата .
Иначе за Дунава е страшно.Вече има и бивше енерго.Повече ни им се занимавало защото няма смисъл.
Даже знам за един който и мрежарския си билет не е подновявал.Струва 150лв.за тези които не знаят.
Александър Стефанов
Мнения: 41
Регистриран на: Нед Апр 06, 2014 14:33
Риболов: сом на кльонк и спининг
дал Браво: 14 пъти
получил Браво: 16 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Александър Стефанов »

"Не виждам причина сома да откаже поповото прасе или каквато и да е друга стръв. "
Колега, ти можеш да не виждаш "причини", но аз съм ги виждал многократно и вече зная, коя стръв в кой сезон е предпочитана, защото такова нещо като сезонност на стръвта съществува и в нашата "губерния" това са факти.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от axel »

Димане,има още доста да учиш,послушай думите за сезонност на стръвта/златни думи/ и помисли,защо например след,като на въдиците е имало хубав 300гр костур най-големия хванат сом на кльонк тази година 218см е предпочел 5бр,червейчета........ :idea: ......и още голямата и особено бодената риба винаги взима малката стръв :idea:
риболовът е само хоби!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

Веднага отговарям, защо. Защото монтажа е бил дърво. А стръвта не е била спъната. Ако има 10 такива случая, мога да го приема за миродавно. Знам, какво искаш да ми кажеш с многоточията и съм съгласен с това, но всичко е много относително и е грешно да се правят крайни изводи. Аз не спирам да се уча, най-вече от практиката и никога не съм твърдял, че имам изградена панацея.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

Че има сезонност стръвта - има. А коя е стръвта според сезона - това е вечният въпрос.
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

axel написа:...хубав 300гр костур...
Това не е хубав костур. Трябва да си много голям специалист, за да сложиш такава стръв. :wink: Извинете ме за реакцията, но моят опит това ми показва. Няма сезонна стръв. Има стръв, която сома предпочита през целия сезон и налита стръвно. Но е само една от това, което аз съм опитвал. В коремите им има раци, миди, дори костилки от сини сливи. Не мисля, че е редно да се уливам в писане, тъй като не ми се полага. Аз самия не чувствам, че в улова на тази риба има някаква панацея. Най-малкото, всеки водоем си е характерен. Аз лично, ви подарявам всичките си таранки(каракуди) и дърти костури. Ползувайте си ги за стръв, до припадък.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от kalinux »

Някои работи ще трябва сам да научиш, Димчо, затова няма да ти казвам къде бъркаш. :D
С внимание към детайлите
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Diman »

kalinux написа:...ще трябва сам да научиш...
Аз правя това от три години насам. Теглих сиктира на всички "постулати" и забравих какво съм прочел във форумите. Промених всичко. Реших да вярвам само на интуицията си. И знаеш ли какво се получи? Оппааа....можело! Сега се доверявам отчасти и на резултатите. И винаги се питам, защо го хванах? Но пак си оставам същия - недоверчив Diman.
Виждаш, колко противоречиви са мненията на риболовците. Един едно, друг друго. Не четеш ли? Като четеш, що не сложиш 5 червейчета, а слагаш мренки? Само практиката показва, кое е правилно и кое - не. Стратегията (форума) е едно. Но практиката те учи. Аз вярвам само и изключително на нея. Иначе, тука можем да си пишем и да бришем.
Ivak11
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Юни 17, 2009 22:12
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Re: За риболова на сом по Дунав

Мнение от Ivak11 »

Да раздвижим темата?

По моя край се хвалят с сомчета по 4-5-6 кг от брега. Постоянно.

Някой някакви наблюдения за кльонка във високата и кална вода?
Въпреки, че съм дунавско чедо, нямам голям опит с кльонка на Дунав.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”