Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
tiso
Мнения: 311
Регистриран на: Чет Яну 07, 2010 17:50
Местоположение: Габрово
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 174 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от tiso »

axel написа:Не Мечок,знаеш,че много те уважавам като грамотен риболовец :D .....просто съм виждал разни т.нар. сомаджии,дето един свестен възел на карабинката не могат да си направят,ама на Тролене/влачене/ няма по-добри от тях.Тролинг като вид риболов се използва в моретата и е забранен в повечето вътрешни водоеми на европейските страни......виждал съм 50 и повече лодки да влачат на Пясъка през пет метра в кръг,докато им се завие свят.......този вид псевдориболов не го уважавам.....ако слезнат от лодките и застанат с въдица на стръв от брега,или на спининг ще им трябват два живота поне да хванат сом. :idea: :idea: :idea:
Хубаво е да дадеш пример, в коя държава риболова от лодка е разрешен, но тролинга забранен
Аз не се сещам !
ilia0706
Мнения: 80
Регистриран на: Сря Юни 22, 2005 16:51
Местоположение: Враца
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от ilia0706 »

Франция
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Trofei »

ilia0706 написа:Франция
Моля да не пишете наизуст за неща в които не сте сигурни.Във Франция тролинга се практикува на всякъде срещу 30евро допълнително към билета.Те го наричат La peche a la traine=trolling! :wink: Предполагам,че тролинга е забранен само в Чернобил и Северна Корея!Успех в тролинга на сом,не е лесно,но пък е емоционално! :11:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Emo-83 »

kalinux написа:Предполагам за да се наречеш сомаджия трябва да умееш да ловиш стръв (рибки) преди това. Нещо което е непонятно за повечето тролингисти. :lol:
И за доста нови кльонкаджии. :lol: :lol: :lol:
Всички стари тръгвахме за сом с по 2-3 блеснарки, болонезе и директен телескоп. Сега някой изпадат в истерия,че авкуст месец нямат пиявици.....хихихи, смях. Но бих ти признал мнението,ако не конкретизираш тролингисти. Такива рендета съм виждал в Биг Гейм,че не е истина. Калинка,много са малко хората,които са тръгнали от плувката и са минали през повечето дисциплини,за да имат елементарен усет.

Що касае пусната тема, разбира се,че троля определено и само за сом. А двата хищника се засичат единствено пролетно време, когато белите риби са по гнездата или около тях,а сома е в плитчините.
През по-голямото време сома и бялата риба живеят в съвсем различни слоеве и се ловят по различен начин. Най-малко вида на примамката, трябва да е миноу за бялата риба,а скороста,а дълбочината,а хиляди подобни.
Примерно юни, юли,август и септември е много трудно да хванеш бяла риба,когато тролиш за сом.
През деня си хващам сом,а вечер или кльонкам или си ловя бели риби и то доста успешно.

И понеже ще се хванете за думата с различни примери ще ви кажа,че на кльонк имам доста щуки,бели риби и един толстолоб.

Не бях влизал от месеци тук, но ми споделиха за темата и ми стана интересно да ви прочета.

Естествено,че троля целенасочено за сом и хващам,само сомове и обратното. Например на мен рядко ми удря костур или клен,но зная защо е това. Мога да обясня всичко с подробности,случки и клипове.........Но не ми идва от вътре.
Само запомнете това. Риболова на бели риби при тролинг е коренно различен от този на сом. Проблема идва в непознаването на материята и свободното возене, без цел и посока. Така се хваща риба,но случайно и самият тролингист не знае, защо. Минал съм по този път,та зная колко неук може да бъде един риболовец в определена дисциплина. Елементарно е....справка щуките. Тези,които са на риболов за всичко коз,не познават дисциплината,ама грам.
Последно промяна от Emo-83 на Пет Фев 16, 2018 20:30, променено общо 3 пъти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Emo-83 »

Shonata написа:Искам да повдигна булото и на една друга тема.
Воблери биячи!
Като Ви чета много ми е интересно всеки си пази тайните биячи да не би друг да му хване рибата.
Да Човекът е най-голямият хищник и очето му все в другия куфар гледат.
Моето виждане по въпроса е, че всеки сам трябва да намери своите биачи, според времето, сезона, светлина и тн. Даже и да ти дадат най-големият биач за момента, а не го използваш правилно файда няма, а българина нали все си е недоверчив, веднага си е помислил тоя се подиграва с мен, егати ментака ми дал.
Някои са на мнение няма да го светкам тоя или оня, че много лодки станаха само, ще ми пречат некви новобранци. Да съгласен съм със светкането най-сладко е, като станеш майстор сам, използвайки мозъка си и трупаш опит, но не във форума, а на водоема.
Удивително е как може да се изкупи воблер за нула време, като преди това никой не му е обръщал внимание, но на него била хваната голяма бяла на искъра. Продавачите от магазина много се смеят и сега го предлад, като бияч.
Всеки е бил новобранец, а за локите вече си я закупил светнат не светнат, ще си я кара и пак, ще ти пречи. Има ли смисъл да имаш 500 воблера и да ползваш 40-50 защото са ти любими, онзи бил хванал на тях, друг са ти го подсказали. Питам на отаналите, кой, ще даде шанс за да станат биячи и уловисти.
Май много въпроси задавам, но всичките са провокирани у мен четейки Вас.
Този пост много ми допадна, целия. :tup:
Ще кажа нещо,според мен важно. Преди мислех,като всички и правих елементарни грешки. Една от тях е да купиш примамка,само защото на нея има една уловена риба,някъде си.
Ноооооо истината е следната. Всяка една примамка,може да улови, всеки един хищник. Разликата е в това,че едните го правят 10 пъти повече. И като удвоиш,че на този цвят имаш отново 10 пъти повече риби в момента, разликата стана огромна.
Преди мислех,че за един тролингист, нужния минимум от воблери е 120бр до 200бр.(аз имам към 700бр.)
Сега работя с максимум 60 воблера, като 80% от тях са ми ръчни.

Момчета, тролинга е схема,а не произволно слагане на примамки. Едната въдица ми е в горния слой с бияч. другите две са в предполагаемия слой на кълвене с 50см. до метър разлика и четвъртата въдица ми опипва долния слой вода. Когато разбера сам или от колега,къде вземат рибите, тогава ориентирам, всички воблери през 50см в дълбочина и през 5м. разстояние, един след друг.

Мине ли воблер под сома, той не го атакува. :idea:

А когато събереш много дреболии в един смисъл и цел, получаваш огромна разлика от един тролингист и друг,който се вози в лодка.

Когато не знаех нищо и започвах, хващах по 2 риби на сезон и 5-6 през другия сезон. Сега това правя често с едно влизане. Но с едно уточнение,което не е за подценяване....съобразявам всичко, язовир,време,трасета,поведение, цветове и много други.

Воблера може да е бияч,но той не е магически. Трябва да се знае,кога,къде и как да се използва.
Не мислете, че качествата на една примамка, цена, игра или нейната красота.......определя,кое е бияч. Рибите,правят това и вашата увереност в примамките,кога и как да ги разположите.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от lubobg »

Emo-83 написа:
А когато събереш много дреболии в един смисъл и цел, получаваш огромна разлика от един тролингист и друг,който се вози в лодка.

Когато не знаех нищо и започвах, хващах по 2 риби на сезон и 5-6 през другия сезон. Сега това правя често с едно влизане. Но с едно уточнение,което не е за подценяване....съобразявам всичко, язовир,време,трасета,поведение, цветове и много други.

.
Само да попитам като има толкова много знания,перфектните воблери защо ходите на другия край на България ми не показвате класа на Искъра,където ви е най- близо и също има сом?
Дет се вика като тръгнеш от София има места където са доста по близо.

Истината е че като тръгне мълвата че някъде дава и отивате за 7-10 дни.
Ма некой бил с претенциите за най-великия кльонкаджия- ми добре.
В Сърбия има състезение на р.Дунав което се прави всяка година.Точно за сом.
Отиваш,показваш класа и така.
Само че не става за една седмица.И има българи ,които са се качвали на подиума.

Не че другото е без значение, но да викаме на черното- бяло.
Като е тръгнал някой да ни открехва ,поне да каже всичко както си е.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Emo-83 »

Никога не ходя на язовир,когато ми кажат,че рибата кълве. Дори да е било така, играта е свършила. Аз избирам да открия,кога сома ще започне да кълве. Това са години наблюдения и опит.
На Искъра може да отида един или два пъти през годината, за да се напия на чист въздух. Въобще не разбирам поста по-горе и никой не може да ми определи,къде ми е хубаво и да ходя. На Ивито съм строил, фургони, кейове,постройки и са ми минали 20г. от риболовния живот. Познавам всяко кътче,заливче, пускало и квото се сетиш.
По всяко време от годината,зная на кой язовир, какво и кога дава,без някой да ми казва това.Напротив,мен ме питат.
По принцип ходя на язовири, където има миза или големи риби. Това е причината дълги години,да не посещавам Монтана.....вече не го пропускам. Сомовете бяха малки, а тях лови всеки. Моя стремеж и мисъл са големите риби и посещавам всеки язовир,според моите знания Любо,а не според твоите.Не намирам поста ти за уместен. Ще купувам земя,където аз пожелая.
И аз не искам в София да ми идва цялата страна и да правят задръствания,но на хората тук им кълве и идват.
Едно време имаше Софиско жителство,а на Ивйловград се ходеше с открит лист и пак ходех там. Но да зарежем тези тъпи постове,които нищо не помагат на четящите тук. Въобще не ти разбрах идеята и защо реши,че можеш да ми определяш къде и кога да ходя.
Зная,всеки един месец,за всеки един язовир в страната и кога имам шанс да хвана на него риба. Това са особеностите на водоемите. Няма язовир в страната,на който да не съм хванал голям сом.Ще ти ги изброя,за по-голяма светлина. Искъра,Жребчево,Цонево, Тича, Монтана, Теца, Ясна Поляна, Студен Кладенец, Кърджали, Ивайловград.
Когато ходех на тези язовири,лодките във водата,бяха максимум 4-5 на мои приятели....местните метаха на парашут и пружина!
Съжалявам,че рибите ми дразнят повечето хора и мненията също,но не съм лъжец,а риболовец.
Тази година имам 10 риби над 25кг. до 55кг. на различни язовири. През всичките тези години съм чувал,какви ли не приказки за мен. Хващал съм ги едно време,моето било минало. От кога съм започнал да разбирам от тролинг и какво ли още не за кльонка. Чак запасняк ме направиха! Виждал съм много изгряващи звезди и падащи също.
Моля не отдавайте нищо на знанията ми. Всичко при мен са случайности и чист късмет. На мен,все някой ми казва и накрая не му ли споделя,зяпа мача с паднало чене.
Научете се,да не сте дребнави и да се заглеждате в глупости,като пропускате съществените неща. Живейте вашия живот,а не чуждия. Мислете за рибите и хобито,което трябва да обединява хората,а не разделя.
Вие ме карате да пиша по подобен начин и смятате това за мое изтъкване. Ами четете за важните неща. Два поста по-нагоре, нямах никакво намерение да пиша, за моето АЗ и рибите ми. Не зная,но вече мисля,че нарочно пишете за всичко друго,но не и за риби. Не е нормално това!
Хайде успех на всички, през този риболовен сезон. Ще се сниша тази година и ще стоя тихо, докато някой не метне,незаслужен камък в моя двор. Там всичко е оплевено и почистено. За това ще се наслаждавам на риболова,без напрягане.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Почна се......
Не мога да разбера междуличностните ви войни, всяка една тема се превръща в по по - най за възрастни.
Хора нали това е нашето хоби с което се опитваме да презаредим батериите, да избягаме от лудницата на забързаното ежедневие и да се забавляваме,поне за ме е така.
Чудно ми е, защо Емо ви е трън в задника?
Изчел съм много теми във форума и наблюдавам неговата градация, като тролингист от киченето на елхата, до мнението, че трябват минимум 150 воблера според сезоните та стигнем до 60бр.
Без да му бъда адвокат, за което Той няма нужда, винаги ми е било интересно да чета негови постове. За мен е много забавен, постовете са с тънък хумор и интелигентни дава примери и случки от първо лице единствено число.
За жалост, като пишеш, четеш и на живо казани нещата са коренно различни, много от вас прочитат поста и го приемат постно, хващат се за стъпката, а не виждат крачката.
Вместо форума да се ползва за сладка раздумка между хора с общо хоби, споделяне интересни истории, тук всеки гледа от собствената си камбанария и не приема, че има и други гледни точки.
Вземете им сонарите, забранете тролинга абе пълни глупости.
Ми купи си сонар, лодка, двигател, а неискам, аз ще ги ловя от брега, че не мога да си ги позволя, но заради моето безпаричие и ти няма да си ползваш придобивките.
Не мога да разбера злобата към титаните в дисциплината, с виждането си за начина на риболов изразяват, а не налагат мнение. Остава аудиторията, включвам и моя молост да прецени за себе си какво могат да ползват, включат или заимстват в своя начин на роболов.
Миноу? Що е то тип воблер с удължена форма, която предпочита бялата. А когато е за генерали използва друг тип, за да минимилизира ударуте на друг тип риба.
Давайте колеги разказвайте, как отсявате другите хишници, като тролите за сом.
Моля ви не се заяждайте, живота е толкова кратък.
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от lubobg »

Shonata написа:Почна се......
Не мога да разбера междуличностните ви войни,
Не е точно така.
Тука си има правила които всички трябва да спазваме.Те са написани от собственика и администратор на сайта и трябва да важат за всички.

Кайто има нещо за продаване да си пуска тема в купува -продава или ПР тема и така.
Тука пот формата на консултации полека- лека стигаме до едни ръчни воблери и така.

Имаше основен ремонт №1,после №2 явно следва ремонт №3.
Има групичка заради която се наложи всичко това.Модераторите знаят на кой най-много са трили .
Плувкарите които са за напреднали ходят на състезания в Сърбия,Румъния,Унгария.Там може да си видиш нивото.
Сага имало вълшебни воблери.Много качества са вложени в един воблер. Лошо няма.Затова са измислени състезанията.Ще те изстрелят в космоса или ще ти помогнат да слезнеш на земята.
Естествено че никой не може да каже на някой" защо си дошъл тука ми си не седиш В София".
Само че при наличие на дълбоки познания,воблери с много събрани качества и язовир под носа ти , малко е чудно да обикаляш цяла България.


Било имало завист.За какво?
Снощи в 12 вечерта един си пие пиенето с приятели пък друг мъдрува във форума.
Ще взема да се самодокладвам.Очаквам да се намеси администратора.
Лека вечер на всички
Аватар
Станимир Бегов
Мнения: 81
Регистриран на: Съб Яну 26, 2013 13:04
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 7 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Станимир Бегов »

Казваш не е точно така ,но е точно така колега ,в поста на Емо не виждам никаква реклама ,даже човека си казва какво прави като иде на непознат язовир.А ти какво каза ? От поста ти освен завис и злост не виждам нищо друго.Имал ръчни воблери ,ми и аз имам ръчни воблери в кутията си и аз ли правя реклама?Прочети му внимателно поста ,може и да научиш нещо за тролинга.
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от kalinux »

Нищо няма да трия, защото има истина и в двете позиции. Но от тук натам ако не е пряко свързано с темата ще трия без предупреждение.
С внимание към детайлите
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Pike »

Сега, че се крият примамки, от ясно по-ясно, незнам защо въобще се повдига под въпрос, аз съм го приел за даденост.

Че така реагират на Емо, също ясно, не е като да не е дал повод за това, но хайде стига вече, това беше преди 100 години.

Каквото било, било. Опитвайте да гледате напред и да си бъдете полезни един друг, това е най-важното :tup:

Защото например след 10 години като се помирите и ще си кажете: ... пууу какви сме будали, толкова време да не се погледнем заради глупости ...

На които пък му е трудно и не може да преглътне това или онова, форуми бол, не е казано, че точно тук трябва да чете и пише.
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Как сте колеги?
След като се изтри простотията ентусиазма ви секна Плевен ДГ.
Хайде направо в десятката по темата.
Според мен дисциплината с воблери от лодка трябва да се казва само и единствено тролинг.
Защо ли?
Хайде да подискутираме по темата, НО без моля другарко на си ти пърцалките дай си ми куклите!
Според мен, колкото и да си добър, печен, разбиращ с вещина тролинга винаги ти удря на изкуствената рибка и друг хищник освен, основно търсеният от теб.
С ръка на сърцето, ако всеки сподели кога е хеанал своя трофей, ще се окаже, че са хванати, когато най не очакваш и далеч от изпитаните риболовни трасета.
След драстичното намаляване на риболовния ни ресурс, всяка една риба останала в свободните ни язовири се адаптира и мъчи да оцелява. Закономерностите са зачеркнати и според мен все повече важи пожеланието Наслука!
Защо ли?
Защото според мен, колкото и да си отворен за дадения водоем идва няква новобранка и те прави смешен и със зачервени бузки го питаш, на какво колега.
А колегата пуснал някакви воблери и се кефи нахубавото време и да се самодоказва не му е цел в живота.
Или мухикан в дисциплината наиграл се на възхода и капотата, който не бърза, а се кефи, че е в лодката и каквото господ даде наред с годините опит.
Моля опровергайте моите расъждения!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от lubobg »

Shonata написа:Как сте колеги?
След като се изтри простотията ентусиазма ви секна Плевен ДГ.
!
На мен нищо не ми е трито.
Има си раздел кошче ,където може да видиш какво е трито .
Истината според мен е че всеки си има негова си Истина. Освен основните закономерности има и неща ,които се наричат пинизи и правят разликата .За всеки язовир те са различни.Не може всичко да се отдава на късмета.

Ето вземи да пример Гришо.
Колко години вече в тениса пък няма нито една титла от Големия шлем.
Същото е и с нашите олимпийци на зимната олимпиада.Един не взе медал ей така с късмет.
В спорта всичка е труд и тренировки.
При нас е същото.

Най лесно е ако не си в час да отидеш за повече време.Иначе аз не ходя за едната почивка или да се напивам.Мога да се разхождам и в Кайлъка и да се наливам и в града.

Пайка е много прав като е написал в горния си пост да бъдем полезни един на друг.
Аз това и правя.Дето се вика основните насоки.Да ти се спести първоначалното лутане.
Реално влача с три въдици от които две са за ескперименти.

Няма вариант да дойдеш от някъде и да ми скриеш шапката.
Много клипчета има в тубата.Трябва да видиш там където мислиш да ходиш какво работи и какво не.

И още едно нещо искам да кажа:
Едно е да искаш да помогнеш на някой ей така.Друго е да имаш финансов интерес от всичко това и всичко да се върти около това ,което имаш за продаване.

След като вярваш че всичко е късмет -ми добре.Това обаче си е твоята истина.
Shonata
Мнения: 82
Регистриран на: Нед Дек 27, 2015 12:34
Риболов: Фидер,дънен, опитва се да троли
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Като Тролиш за Сом Сомаджия ли си?

Мнение от Shonata »

Така ме кефиш, като пишеш!
Да не забравяме, че повечето сме мъже на по 40+годинки и не ни прилича да се държим, като тинейджъри, макар, че във всеки мъж жидее по едно непораснало момче.
Какво, ще кажете за разбръмчаните тигели дали рибата не се мести на по спокойни места където не и е толкова шумно?

П. П. А за напиването можем да го превърнем и в битов алкохолизъм и няма нужда да излизаме от вкъщи.
Но за мен е огромно удоволствие да изляза от задушния град и да се отдам на хобито си, да завържа нови приателства с колеги споделяйки единственото, обединяващото ни Риболова.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”