Кутийка

Разправят, че не всичко било риболов.
Публикувай отговор
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

Преди няколко дни я прочетох за първи път. Хареса ми.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кутийка

Мнение от babydoctor »

За мен преди, а още повече сега като лекар много ми е било интересно разположението на духа, в което е бил, когато е писал това. Вуйчо ми в Лом имаше пълното издание - онова, със сините текстилни корици и всяко лято през ваканцията ги изчитах отново и отново...А след туй познай, че и "Скитникът" е писан от него...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

- Колко си годишен, дядка? - попита той.
- Осемдесет и четири - отговори старикът. - Да, господине, осемдесет и четири, а съм по-пъргав от доста други!
- Сигурно добре си се вардил - подхвърли Дейлайт.
- Ами, вятър! Никога не съм безделничил. Пресякъл съм цялата страна с чифт волове и съм се бил с индианците в петдесет и първа, а по онова време бях вече женен и имах седем деца. Тогава бях на години, колкото си ти сега, или горе-долу толкова!
- Не е ли тежко да живееш сам?
Старикът премести ведрото в другата си ръка и се замисли.
- Зависи - дълбокомислено рече той. - Никога не съм се чувствал самотен, освен когато умря жената. Има хора, дето са самотни, когато са между много народ. Аз съм от тях. Тежко и притеснено ми е, когато отида във Фриско. Но вече не ходя, не, благодаря. Тук си ми е добре. В тая долина съм от петдесет и четвърта - след испанците аз съм един от първите заселници!

Джек Лондон
"Сияйна зора"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

"...Имаше жива музика. Свиреха едни махленски бездария, но за сметка на това звука беше силен, като на селска новобранска. Единият се дереше здраво по микрофона, а другите трима свиреха леко прегърбени и се споглеждаха усмихнати. Около мен пичовете вече ги ругаеха, замерваха ги с капачки от бира и празни цигарени кутии. Двамата бяха интегрирани роми, те най-българееха и се мешаха с хората - контактни и кухи, разправяха плоски вицове и ръсеха самочувствие на рок звезди. Ей, поне за имитатори да ставаха, да не говорим за авторски парчета. Опитах се да не ги чувам, но това май само жените го могат - да си тактуват и да се чекнат, без да разбират нищо от музика, важното е гюрюлтията и да за "забавни" момчетата. Тези пред мен вече не ги свърташе. Псуваха ги и дюдюкаха, изнервени от "величията" на сцената. Единият от музикантите се опита да направи контакт с публиката и изръси такава простотия, че направо изтрезнях."

Светлин Стоев
"Подземни небеса"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

Чудно нещо е животът. Много съм мислил за него, дълго съм премислял, но от ден на ден, вместо да го разбера, вижда ми се по-непонятен. Защо е тая жажда за живот? Той е игра, от която никой не излиза победител. Да живееш, значи тежко да се трудиш и да страдаш, докато те издебне и ти натежи старостта, и тогава отпускаш ръце върху студената пепел от угасналите огньове. Трудно е да живееш. Детето се ражда с мъка, старецът с мъка изпуска последния си дъх и всичките ни дни са изпълнени със скърби и грижи: и все пак човекът отива към отворените обятия на смъртта без желание, спъва се, пада, озърта се назад и се бори до сетно издихание. А смъртта е добра. Само животът и всичко свързано с живота причинява страдания. Въпреки това ние обичаме живота и мразим смъртта! Това е много чудно.

Джек Лондон
"Мъжеството на жената"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Кутийка

Мнение от naso »

Поздравявам всички с празника на просветата 24 май!
"Настане вечер, месец изгрее,
звезди обсипят свода небесен.
Гора зашуми, вятър повее,
Балканът пее хайдушка песен!"
Христо Ботев
Изписано със златни букви върху вратата на поезията в Париж.
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кутийка

Мнение от babydoctor »

:D
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

"Няма нищо по-изморително от това, когато някой държи да покаже на другите колко е умен. Особено когато не е."

Ерих Мария Ремарк
"Сенки в рая"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
Ilian70
Мнения: 1714
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 21:06
Риболов: Спининг
Местоположение: Русе
дал Браво: 2087 пъти
получил Браво: 2529 пъти

Re: Кутийка

Мнение от Ilian70 »

"Тъй като нямаше нищо, в което да се прояви добре, той се прояви добре в училище. В щатския университет гледаше така сериозно на учението си, че педерастите мислеха, че е комунист, а комунистите подозираха, че е педераст."

Джоузеф Хелър
"Параграф 22"
"За глухия всички, които танцуват, са луди."
Х. Букай
https://grifon11.com/
εκατόν έξι κών επτά
Аватар
Daniel Defoe
Мнения: 1258
Регистриран на: Пон Авг 24, 2009 12:22
Риболов: R.I.P. BG Rivers (в частност Ма́рица преди Пловдив)
Местоположение: духом в Германия, западна
дал Браво: 1215 пъти
получил Браво: 862 пъти

Re: Кутийка

Мнение от Daniel Defoe »

---
По-късно, когато Швейк описваше живота си в лудницата, думите му звучаха като необикновено хвалебствие:
Там всеки можеше да си говори, каквото му скимне, просто каквото му дойде на езика, като че ли се намираше в парламента. Понякога лудите си разправяха приказки и се посбиваха, ако се случеше много голямо нещастие с някоя от царските дъщери. Най-яростен беше един господин, който искаше да мине за шестнайсетия том на Отовия енциклопедически речник[2] и де кого срещнеше, молеше му се да го разтвори и да намери заглавието «Шивачка за картонаж» — иначе бил загубен. Успокои се едва когато го стегнаха в усмирителна ряза. Тогава започна да се хвали, че са го сложили в книговезка преса и молеше да го обрежат модерно. Изобщо там се живееше като в рая. Можеш да ревеш, да кряскаш, да пееш, да плачеш, да мяукаш, да виеш, да скачаш, да се молиш, да се премяташ, да лазиш на четири крака, да подскачаш на един, да тичаш наоколо, да танцуваш, да се друсаш по цял ден и да се катериш по стените. Никой няма да дойде при тебе и да ти каже: «Не бива да правите така, господине, не е прилично, засрамете се, къде ви е възпитанието?» Вярно е обаче, че там има и съвсем тихи луди. Имаше например един възпитан изобретател, който непрекъснато си чоплеше носа и само един път дневно казваше: «Току-що открих електричеството.» Та ви казвам, много хубаво беше и тия няколко дни, които прекарах в лудницата, принадлежат към най-хубавите мигове в моя живот.“

J. Hašek
„Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война“
Куче, което подушва гъза на друго куче получава повече информация от човек, който слуша български новини.

Една година "живот" в България се равнява на седем човешки.
Аватар
Soafraid
Мнения: 198
Регистриран на: Вто Фев 26, 2019 20:18
Риболов: Spinning
дал Браво: 851 пъти
получил Браво: 529 пъти

Re: Кутийка

Мнение от Soafraid »

"И настана времето на Адам, защото той беше Царя. И властва до деня, в който волята му да бъде цар го напусна. Тогава той умря и нахрани по-силните от него. Защото цар винаги е най-силният — непобедим не само заради силата си, а заради хитростта, късмета и силата, взети заедно.
Цар сред плъховете.”

Джеймс Клавел
"Цар плъх"
Има истина по-добра от лъжата, но и лъжа по-добра от истината!!!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

Книгата не е смешна, но това ми хареса:
"Секретарката, която той видя в приемната, бе внушителна. Ако Ленцлингер имаше камиони, тя лесно би ги палила с по един къч."

Фредерик Форсайт
"Парламентьорът"
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

Бай Митре беше наследствен чобанин. След като Народната власт бе отнела стадото от баща му, като дете, той се беше препитавал като надничар, помагайки в ТКЗС-то. Когато дойде демокрацията, завъди овчици и чобански кучета, които беше успял да спаси от масовия им разстрел.
Овце – дивурки, от стария сой. Черни, сбити и плътни. С широки крака, къси опашки и вълна като четка. Ранна пролет, преди стрижба, кочовете стават на ръждивосиви фитили, достигащи до земята. Със завити 2-3 пъти рога, като на муфлон, и топли, кафявяви очи.
Овчарската година започва на Димитров ден. Тогава се прави пазарлък за овчари, надничари. Тогава се бракуват овцете и започва нова страница за овчара. От Октомври до Ноември е най - спокойният период. Обилна храна, само наглеждаш овцете как пасат, береш дренки, лешници, сливи и шипки.
Но тогава е и период, в който вълчиците учат малките си на лов. Бай Митре бе с една кучка и три палета, които успя да спаси от ТКЗС-то. В един есенен ден, мъглата бе все едно вървиш в облак. Вълците натръшкаха 20 овце и 8 шилета. Палетата се уплашиха, кучката едва се домъкна до обора - нахапана, със строшен от челюсти крак.
Бай Митре с мъка вкара изплашеното стадо в сайвана. На следващия ден, като видя пакостта, със слълзи плака чобанина – и Звезда, и Марта, и Галюша, и Рогуша...
От татко му беше останала отрова .Бай Митре отиде с кончето до удавените животни, поръси отгоре лоените топки стрихнин и се прибра.На следващата сутрин, като изкара овцете да пасат само погледна в долчинката, където бяха завлечени удавените овце, и отиде да напасе стадото.
Надвечер наваля един бой пръхкав сняг. На третия ден сви студ и пръхкавите преспи бяха хванали хрупкава кора. Тръгна към долчинката Митре , по дълбоките преспи замръзнал сняг. По пътя си намери 2-3 умрели лисици, няколко гарвана, орел, златка и няколко белки. Отиде до отровата – там имаше следи само на птици, лисици и други дребни животни. С яд изрита отровената овца в дерето.Вълците и снегът отново го бяха надхиртили!
Изагниха се овцете, заприпкаха агнета, като на пружинки. Кучетата възмъжаха.Кучката, куцукакайки идваше за храна и лежеше на топло в сайвана.
Тръгна млада, сочна тревичка.Дрянът напръщя със зелено-алени, срамежливи пъпки. Бай Митре реши, че е време да изкара овцете с агнетата, да се разтъпчат по меката трева, до поточето под кошарата.
Как тичаха агнетата на пролетното слънце! Току някоя овца се обади да повика отдалечилия се малчуган, а агнето, с бебешко гласче виновно блеее и тича към мама. Потичаха, поизмориха се. Овцете хрупнаха свежа, зелена тревичка и сялзоха на току що размразилия се поток да пият.
Още на прибиране Бай Митре забеляза, че някои овце не са добре. Помисли, че е от зелената трева.
„От веднъж ги пуснах на зелено. Утре трябва да им сложа повечко сено”
Потопурка около тях, заложи им сено и ярма за през нощта и отиде да си легне.
Сутринта, преди да е изгряло слънцето стана, изми се, обръсна се, повика кучетата да нахрани, но не се появи нито едно.
Тръгна загрижен към кошарата, всичките овце и агнета налягали, издути от стрихнина, донесен от прясната пролетна вода. Само кучката лежи и ближе новородено агне, надявайки се да му помогне..
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Кутийка

Мнение от babydoctor »

Е, така беше, те и затова го забраниха стрихнина, ама що поразии направи...Като и ДДТ-то...А имаше и хора отровени от гъби, попили стрихнин...Абе, тогава "побеждавахме" природата... :mrgreen:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
nina
Мнения: 3788
Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 16:34
Местоположение: Перник
дал Браво: 31 пъти
получил Браво: 182 пъти

Re: Кутийка

Мнение от nina »

Непросветеността е най-големият ни бич, Док.
Написах си CV-то, прочетох го и ми се доплака. Може ли такъв прекрасен човек да трябва да ходи на работа?!
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”