Помощ при избор на прът

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от Мунчо »

Според мен, при по-леките(и къси) такъми въпроса с баланса е в известна степен преекспониран. За конкретния модел обаче, изхожрайки от теглото и особено дължината, влиянието му не бива да се пренебрегва напълно.

п.с.
Росен написа:Чшшш, Бат Стане, никъде не съм казал да се мъчи да хвърля 1 или 2 метра - това отново е дисциплина за мухарските богове :wink:
То аз съм в състояние да хвърлям и съвсем без шнур, ако е за въпрос. :lol:

п.п.с. Иначе действително двата основни бича на кекавия кастинг са самообучението(което в момента е напълно излишна проява на ексцентричност, за разлика примерно отпреди 12-13 години, когато самото мухарство бе такова) и мераците за покриване на дистанции. След десет-петнадесет години обаче, така или иначе човек се научава да хвърля по такъв начин, че хваща риби, пък дори и откровено неправилно и другото няма значение, а "е въпрос само на лична гордост и няма връзка с реалното ловене на риба", както казва Г. Лафонтен. :D Според последния, известния американски кастингист Тед Борски, рекламно лице на "Г.Лумис", бил в състояние от тридесет метра при страничен вятър да вкара мухата си в чашка от кафе, но ходил близо три месеца за риба, докато най-накрая успял да хване една пъстърва... :lol: Не се наемам да коментирам дали е точно така.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от koi4a »

Ако я е мъчил в България тази пъстърва, нищо чудно. :D
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от D-r Kosio »

Балансът винаги е лично ,"върешно" усещане..;-)
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

Благодаря за коментарите! Само искам да отбележа, че фактът, че не пиша, не означава, че не чета. :)
Напротив-коментарите на практици като вас са изключително полезни.Междувременно направих още два излета за около час, като последният (на река Видима над село Дебнево) се оказа и фатална за две мухи и за част от лидера. :)
Имам уговорка с един приятел англичанин, фен на мухарството, да направим общ излет към края на септември и тогава смятам да го изнудя да ме обучава. :)

Освен това замятането ми само с шнур беше само за тренировка, на поляна, нямаше муха. Просто исках да усетя за какво иде реч. :)
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

Продължавам с досаждането... :)

Явно ще я бъде тая работа с мухарстването и в тази връзка реших да продължа с оборудването. Следващото нещо, което мисля да си купя е елек. Водейки се пак от принципа все още да не купувам скъпи неща, харесах два елека. Единият е този:
https://www.fishing-market.com/shop/pro ... uctID=4547" onclick="window.open(this.href);return false;

а другият е този:
http://www.vidrax-fishing.com/catalog/p ... ts_id=5898" onclick="window.open(this.href);return false;

Базирайки се на опита си, моля да ми препоръчате някой от двата модела. Може и на лично съобщение.

Благодаря! :)
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от D-r Kosio »

Определено вторият, но.... го няма вече по магазините. Купих последните два. Единият е с размер като за мен, а другият е за най-"представителните" :wink: ни колеги.
Вторият съм го приготвил за някой колега "по-така" с килограмите. Сега ще си слагам истинско, сваляемо, вълнено парче за сушене на мухи на капака на горния десен джоб. Материал вече имам. Благодаря, Съби!
Ако на някой му липсва истинска кожа / от нея по-добро за тая ми ти работа няма/ - при мен има достатъчно. :!:
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

D-r Kosio написа:Определено вторият, но.... го няма вече по магазините. Купих последните два. Единият е с размер като за мен, а другият е за най-"представителните" :wink: ни колеги.
Вторият съм го приготвил за някой колега "по-така" с килограмите. Сега ще си слагам истинско, сваляемо, вълнено парче за сушене на мухи на капака на горния десен джоб. Материал вече имам. Благодаря, Съби!
Ако на някой му липсва истинска кожа / от нея по-добро за тая ми ти работа няма/ - при мен има достатъчно. :!:

Мдааа.... Надявайки се на някакъв случайно забравен елек, реших да проверя и направих поръчка. Хората ми се обадиха с извинение, че са свършили и моя и по-малкия размер. :)

Истината е, че и на мен този модел по ми допадна, но все пак реших да чуя и хора с опит.

Здраве да е, търсенето продължава. :)
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от koi4a »

Тоя на видракс каква марка е, може ли да се види снимка поне?
James
Мнения: 34
Регистриран на: Вто Юли 30, 2013 11:13

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от James »

koi4a написа:Тоя на видракс каква марка е, може ли да се види снимка поне?
Те го свалиха от сайта след моята заявка и в момента го няма. Аз все пак го намерих и дори си го поръчах. Ето снимката на модела:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/en ... 121737.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

а тук може да видите и други модели:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/en ... k1541.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Цената, заедно с транспорта, е около 67 лева. Очаквам да си го получа и да споделя впечатленията си и на живо.
icaKa
Мнения: 4
Регистриран на: Пон Сеп 30, 2013 21:26
Риболов: Мухарски Риболов
Местоположение: Лом
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от icaKa »

Аз ползвам първият вариант на ФорМакс и съм много доволен, плата е много здрав има доста джобове и ще спестите от Йо-Йо защото има цели 4 към елека за вашите клипери, диспензъри,типети и т.н. Елека е направен, така че да става за всякакъв телосложение може да си го стеснисш от няколко страни и да си направиш удобен както на теб ти харесва.

Поздрави
PureEvil
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Окт 31, 2015 12:06
получил Браво: 2 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от PureEvil »

Здравейте, колеги!
Имам нужда от помощ при избор на първа мухарка. Ще се лови основно от каяк по язовири и евентуално р. Марица. Вероятно ще практикувам ( доста по- рядко) и от брега. В магазина ми препоръчаха BFC (а и аз се бях спрял на тази марка), като казаха, че дължината е добре да бъде 2,55, клас 4, с плаващ торпедовидно шнур. Имали клиент, който практикувал такъв риболов, ама тепърва ще се свържат с него и ще го питат какво ползва. Абе бяха много отзивчиви, ама аз и тук (във форума) да си питам. Благодаря в аванс за отделеното време.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от dunavski »

PureEvil написа:Здравейте, колеги!
Имам нужда от помощ при избор на първа мухарка.
Първо практикувал ли си мухарски риболов преди и можеш ли да мяташ с шнур и мухарка?
Второ класът на мухарката и типа шнур са доста относителни понятия и сами по себеси нищо не означават. Пот язовирен риболов какво да разбираме? Вид и размер на риби? Суха муха или нимфи? Една, две или три мухи на къс/дълъг лидер?
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
PureEvil
Мнения: 13
Регистриран на: Съб Окт 31, 2015 12:06
получил Браво: 2 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от PureEvil »

Не съм практикувал мухарски риболов, ще се гонят основно кефали и евентуално пъстърви, на първо време. Основно на бръмбарчета и мравки, като на линията ще има само една "муха".Нямам си никаква идея дали ще е дълъг или къс лидера. Въпроса, който повече ме вълнува е във връзка с дължината на пръта (проблема е, че ще се лови в ниско- седнал) и с какъв тип и клас шнур е по-удачно да се започне с цел да е по- лесно научаването при мятането.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от dunavski »

Според мен въпроса, който най-много би трябвало да те вълнува е да се научиш да мяташ с мухарка на първо време. Не малко е броят на хората, които след първите няколко часа, разочаровани захвърлят мухарката в килера завинаги.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
g.nikolaev
Мнения: 112
Регистриран на: Сря Май 31, 2017 16:39
Риболов: спининг
дал Браво: 191 пъти
получил Браво: 296 пъти

Re: Помощ при избор на прът

Мнение от g.nikolaev »

Дебют с мухарка, от каяк по Марица ще бъде незабравимо преживяване, със сигурност...По-добре потренирай малко кастинг техники от брега, на стояща вода. Според скромното ми мнение 2,55 е къса за каяк, аз бих избрал 2,74 ,но може и да греша - то си е до техника на замятане.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”