Джиг риболов-неяснота

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Публикувай отговор
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от koko7784 »

мъро написа:
koko7784 написа:Да ти кажа зависи кой лови с тази от 400лв!
Щото понякога тази от 40 лв. в правилните ръце може и да се окаже по-добрият вариант.
:lol:
Що се смееш бе бай Мъри?
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от cekal »

Milen Rusanov написа:Ммм дааа,дали да не си карам с щеката :lol: ..
Изчакай поне да разловиш силиконите :fish15:
мъро написа: Какво значение има за какъв джиг говорим, качествената въдица винаги ти носи предимство. Всеки лови и си купува въдици според това което може да си позволи, но да казваш че с въдица от 40 лв. и с такава примерно от 400 лв. е едно също да ловиш е тъпо.
С теб сме на различно мнение и в това няма нищо лошо. Важно е въдицата да ти пасне на ръка без значение от какъв клас е. Като гледам и скъпи въдици се обявяват за продажба само след няколко седмици риболов. При джиг на костур ако не уцелиш на първо място силиконовата примамка, после монтажа и проводката дори и въдица за 2 000 лв няма да ти помогне.
Нека приключим тоя спор. Признавам че се изказах не съвсем точно като използвах думата чудесна за ФЛ ултра джиг, да приемем че имах предвид добра пръчка. Всъщност тая въдица изобщо не е лоша, мога да ти подаря една в знак на добра воля :wink:, само посочи размер.
А на колегата Милен препоръчах друга въдица.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от мъро »

koko7784 написа:
мъро написа:
koko7784 написа:Да ти кажа зависи кой лови с тази от 400лв!
Щото понякога тази от 40 лв. в правилните ръце може и да се окаже по-добрият вариант.
:lol:
Що се смееш бе бай Мъри?
Прочети това което си написал и ти ще се посмееш, в каквито и ръце да попадне, няма как да е по добрия вариант. Че някой гуро на спининга ще може да лови успешно с такава въдица съм съгласен.
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Ще ми е интересно да получа някакви напътствия от МариаН понеже има опит на местна почва,а и според това което чета в коментарите му в други теми има какво да каже. Димитър Тодоров смятам че също може да ми е от полза и да сподели някои детайли. Не омаловажавам мненията на другите, напротив доста ми помогнаха да си избистря мислите. Просто ми стана интересно след като написаха да изчакам до 16 ти и след това ще имат възможност да обсъдим по-вече тънкости.. :D
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Milen Rusanov написа:Ще ми е интересно да получа някакви напътствия от МариаН понеже има опит на местна почва,а и според това което чета в коментарите му в други теми има какво да каже. Димитър Тодоров смятам че също може да ми е от полза и да сподели някои детайли. Не омаловажавам мненията на другите, напротив доста ми помогнаха да си избистря мислите. Просто ми стана интересно след като написаха да изчакам до 16 ти и след това ще имат възможност да обсъдим по-вече тънкости.. :D
Здравей , Милене,

Ето го и 16-ти, мина и замина.

Задай въпросите си тук, кратки и ясни, а аз опитам да отговоря по-подробно.

Зачетох се в спора за цената на въдиците по-горе. И двете страни имат право, но и двете страни
изразяват мнение от гледна точка на вече придобит опит. Да, има бюджетни въдици (не за 50 лв, но за 150 да речем),
които предлагат много добро отношение цена/качества. И ,да, въдицата за 500 лева определено е по-добра
във всеки аспект от тази за 150, но за да оцениш това, трябва преди това да си ловил с първата.
Затова съветвам начинаещите колеги да избират с джоба си.

Четете достатъчно отзиви, питайте колеги, които ви вдъхват доверие и накрая изберете с джоба си.
Когато се наситите на бюджетната въдица и искате нещо повече от следващата, пак направете
анализ на пазара и нека следващата стъпка да е "качествена" - изберете въдица от по-висок ценови
клас,за която има достатъчно удовлетворителни за вас отзиви.

Поздрави,
:fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Като се има предвид колко неясни неща са ми в главата направо незнам от къде да започна. Всички препоръчват продуктите на Fanatik като такива които работят. Кои други производители имат подобни продукти които са изпитани и също работят,и кои цветове са за предпочитане? Какъв е нормалният грамаж на тежестта при " отводной поводок"? При монтажи като Каролина и отводной поводок кои куки са за предпочитане офсетни или прави? Може да ви се сторят смешни някои въпроси но за мен са важни за да навържа нещата които вече знам и тези които сега уча. Предлагам че ще имам още въпроси в последствие но засега да не прекалявам :oops:
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от мъро »

Димитър Тодоров написа:
Milen Rusanov написа:Ще ми е интересно да получа някакви напътствия от МариаН понеже има опит на местна почва,а и според това което чета в коментарите му в други теми има какво да каже. Димитър Тодоров смятам че също може да ми е от полза и да сподели някои детайли. Не омаловажавам мненията на другите, напротив доста ми помогнаха да си избистря мислите. Просто ми стана интересно след като написаха да изчакам до 16 ти и след това ще имат възможност да обсъдим по-вече тънкости.. :D
Здравей , Милене,

Ето го и 16-ти, мина и замина.

Задай въпросите си тук, кратки и ясни, а аз опитам да отговоря по-подробно.

Зачетох се в спора за цената на въдиците по-горе. И двете страни имат право, но и двете страни
изразяват мнение от гледна точка на вече придобит опит. Да, има бюджетни въдици (не за 50 лв, но за 150 да речем),
които предлагат много добро отношение цена/качества. И ,да, въдицата за 500 лева определено е по-добра
във всеки аспект от тази за 150, но за да оцениш това, трябва преди това да си ловил с първата.
Затова съветвам начинаещите колеги да избират с джоба си.

Четете достатъчно отзиви, питайте колеги, които ви вдъхват доверие и накрая изберете с джоба си.
Когато се наситите на бюджетната въдица и искате нещо повече от следващата, пак направете
анализ на пазара и нека следващата стъпка да е "качествена" - изберете въдица от по-висок ценови
клас,за която има достатъчно удовлетворителни за вас отзиви.

Поздрави,
:fish1:
Много правилно колега, от 150 лв. нагоре, защото иначе се вкарваш в един сериал и докато се усетиш и си с няколко пръчки напред и с пари за една качествена назад. Лошото е че в по малките градове се налага да се купуват въдици по преразказ и картинка(мойте и девете така са купени) от който само две ми паснаха, деветата е прясна, още не съм я пробвал. Ето и отговора към cekal защо скъпите пръчки се продават на по 2 риболова, колегата който пусна темата да се ориентира и да каже основно какви риби ще лови и така да му се даде съвет, какво да вземе. Бюджета му е приличен, така че има избор. А най добре е ако може да пробва сопицата на вода или поне да може да я види в някой магазин.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1013 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от pux »

:) Т.н. "отводной поводок" е по-известен по белия свят като дроп-шот. Открили са го хамериканците преди доста години, и не защото са много умни, а поради простата причина че имат ок. 50 г. по-ранен старт в използуването на "меки" примамки. Относно куките - стават и 2-та варианта, зависи повече от конкретната примамка и целта ти, не толкова от монтажа. Има безброй варианти и схеми в нета - виж ги, избери си няколко и пробвай ...
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Принципно знам че универсална пръчка няма,та идеята ми е да си взема Jig Master 5-21 за евентуално малко по сериозни риби като по-едри костури, бяла риба и т.н. Ще ми се и една въдица с по-малка акция предимно за костур. Тук в темата един колега ми препоръча Daiwa Silver Creek UL Spin 234см 3-14 гр.акция като бюджетен вариант за костур с добра чувствителност. Не знам обаче дали наистина ще работи от 3 гр ,или ще излезе реално около 5-6 гр. Ако се окаже че е около 5-6 гр малко се обезсмисля покупката и. Предимството е че тази пръчка много да я видя и тук в Германия,и мога да започна по навреме да ловя с по- подходяща въдица за джиг. Jig Mastera ще мога чак септември да я видя и взема..
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Milen Rusanov написа:... Всички препоръчват продуктите на Fanatik като такива които работят. Кои други производители имат подобни продукти които са изпитани и също работят,и кои цветове са за предпочитане? Какъв е нормалният грамаж на тежестта при " отводной поводок"? При монтажи като Каролина и отводной поводок кои куки са за предпочитане офсетни или прави? ...
Препоръчват моделите на Фанатик,точно защото са добро отношение цена/качества.
За разумни парички получаваш наистина работещи силикони. Това , разбира се, не те освобождава от
отговорността да избираш умно. ;)
Започни с малко модели, размери и разцветки. Вземи си бюджетните на Фанатик и успоредно с тях и
по-скъп силикон, примерно на Кейтек, Байт Брет или Рейнс.

Примерно, от тук ( https://shop.fishing-tackle.bg/soft-lures ) си вземи :
* X-larva-та на 3 инча в цветове 024,025,021,003;
* Dagger-a на 2,5 инча в същите цветове от по-горе;
* Полариса на 7 см в цветове,каквито са останали;

От Камо-такъл,чийто линк ти дадох по-рано си вземи Кейтек Суинг импакт фат 2,8'' в цветове green pumpkin/
chartreuse и gold flash minnow; Swing Impact 4'' в цветове Barsch (BA edition) и Crystal shad;
Reins 3.5'' G-tail Saturn в цветове Baitfish SP и Pearl White;

Отводният пАвадок е толерантен към преутежняване, примерно ако ситуацията иска джиг-глава 10 грама,
на разнесения монтаж може да сложиш и 15-18, с цел по-добър контрол. Мисля,че отводния поводок (именно като
такъв монтаж) е една доста мързелива техника и ще те отдалечи от успеха ти в джигинга, аз не бих акцентирал
на него.

Избора на кука при разнесените монтажи се прави от гледна точка на използваните примамки и средата.
В чисти условия аз бих ползвал прави куки, в терен с трева и водорасли бих ползвал офсетна кука.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от MapuaH »

Милене, здравей отново :)

Ще започна с това, че хубаво трябва да слушаш съветите на Митко Тодоров! Той е един от ВЕЛИКАНИТЕ в спининг риболова, така че чети и попивай.

Споделеното от мен се базира изцяло на моя опит с водоемите, в които аз ловя и тяхната специфика.

Ловя костури почти целогодишно на няколко езера в Германия и Швейцария - Бодензее, Цюрихзее, Грайфензее и Пфефикерзее, също така на няколко малки местни водоемчета. Реките са Дунав в най-горното му течение, където е, колкото Струма в Блгоевград и Рейн. Има и няколко малки рекички, но те не са важни.

Силиконът, който работи най-добре при мен е KEITECH Swing Impact, 2 инча. Цветът,който бие всички останали поне петкратно в изброените езера е Lime / Chartreuse. Ето ти сайт, от който аз пазарувам най-често. Има го и на много места в магазините из градовете. Митко вече го е посочил:

https://www.camo-tackle.de/2-Swing-Impact

Вземи си също цвят Моторно масло, както и Ayu. Тези три цвята ще ти вършат идеална работа като за начало.

Монтажът, който ми носи най-голям успех в облавяните участъци е Каролина Риг, 7 - 20 гр, следван от Джиг Риг, 5-15 гр. Класически джиг с чибурашка отстъпва досега. Разбира се, при теб може би е съвсем различно, но аз ти ги давам просто за ориентир. Вземи си хубави финни куки, както класически, така и офсетни с голямо ухо.

Ловя костури много успешно и на воблери. Най-успешният от всички е Illex Squirrel 61 SP, цвят NF Ayu. Има го навсякъде в Германия, във всеки онлайн магазин. Ако имаш затруднения ми кажи и ще ти изпратя и за него линкове. Други цветове освен този като начало не ти трябват. Уловист е чисто бял, но можеш да го вземеш на по-късен етап.

Понеже спомена пръчка за около 300 лв, смело ще ти препоръчам Tailwalk Salty Shape Dash Micro Gamer до 12 гр. Страхотна пръчка за цената си. Работи оптималко в диапазона 3-10 гр + примака 2 до 3 инча макс. Вносителят - Танер, ще ти обяси как ще се случат нещата с доставката до Германия. Звънни на телефона на сайта му и ще се договорите. Над бюджета ти е, но и за това можете да се договорите :) С нея спокойно ще водиш и воблери и за джиг е идеална.

https://fishingzone.bg/tailwalk-salty-s ... gamer.html

Недей да щадиш пари за качествено плетено влакно! Колкото и хубава пръчка да имаш, ако я скопиш с някой гаден плетеняк всичко отива по дяволите. Аз изплзвам 0.4 и 0.6 за костур в зависимост от водоема. Незабравяй за флуорокарбон - задължителен е.

Мога да ти препоръчам реално много неща, но не искам да те обърквам на този етап. Изброените примаки са напълно достатъчни като за начало. Посушай ме :)

Ако имаш въпроси, просто драсни два реда.

Поздрави
Мариан

п.п: Не се занимавай с глупости да купуваш пръчки за 50 или 100 лв. Просто ще са загубени пари. Когато дребните костурчета, а и не само те, ти захапват съвсем предпазливо примаката ще ги усетиш с гореупоменатите въдци, ама друг път.....
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Milen Rusanov
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Фев 01, 2009 9:44
Риболов: Щека,мач, фидер, спининг
Местоположение: Deutschland
дал Браво: 22 пъти
получил Браво: 4 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Milen Rusanov »

Дааа,на този етап смятам че получих доста качествена информация от форума. След като селектирах най-важното смятам да пристъпвам към действие. И днес сутринта бях за 2-3 часа на едно езеро но нямаше никакви удари . Задържах се около 15-20 минути на всяко едно място и опитвах с различни примамки както силикони, така и воблери и попери. Идеята ми беше да търся рибите във всички слоеве на водата. Рано или късно нещата ще се получат,не смятам да се отказвам дори напротив след наученото на теория от темата съм още по-вече мотивиран. Предлагам че ако в последствие имам въпроси ще мога да ги задам тук в темата или на лично съобщение към хората които според мен са ми помогнали да достигна до важните неща в джига.
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от ICO69 »

Според мен не въдицата ти е причината да не хващаш риба...Ти просто нямаш кълване...Не си вземай друга въдица, а пробвай с различни проводки и силикони...Няма ли около тебе някой, който да лови...просто го погледаи...Или просто изчакай есента, когато рибите се групират, тогава е по лесно.. :tup:
Аватар
MapuaH
Мнения: 5825
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 20:46
Риболов: Основно спининг
Местоположение: Markdorf, Deutschland
дал Браво: 349 пъти
получил Браво: 346 пъти
Обратна връзка:

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от MapuaH »

Милене, не се отказвай :) Ще ти кажа само, че немските костури са много, ама много шантави :) Ще ти дам един пример. Две години нон стоп упорствах на какви ли не воблери да уловя костур в Бодензее. Нямах дори и подгонване на примаките. При падането във водата рибите се доближаваха да видят и изчезваха като куршум. Какво ли не съм опитвал, не е като да нямам воблери, няколко десетки от арсенала ми са подходящи за костур. В един прекрасен ден, на кея се появи един младеж с кастингов такъм. Започна да скубе един след друг костури на воблер. Бях смаян, не вярвах на очите си. Това беше воблерът от инфото, което ти дадох :) Заприходих го още същата вечер и на следващия излет ловех и аз :) Та така... упорство му е майката и от време на време някой от местните апапи да подкаже някоя тайна :)
"Риболовът не е наслука - риболовът е наука !!!"
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Джиг риболов-неяснота

Мнение от Димитър Тодоров »

Няма връзка с темата,но сега,лятото, е време да се ловят хубави костури на повърхността. ;)
Уокер, попер,стикбейт или каквото там би привлякло внимание.

:tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”