Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Минава, големият кораб минава ...
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Plancton »

То заглавието си го казва общо взето. Тъй като вече няколко човека ме наплашиха, че надуваема лодка 3,60 с алуминиево дъно и четиритактов двигател 9,8 конски сили било абсолютно невъзможно да се сглобяват на място преди излет и съответно да се събират след това от сам човек, имам питане какво е оптималното съотношение надуваема лодка, четиритактов двигател с която сам човек би могъл след известни усилия разбира се да се справя сам. Брей какво дълго изречение стана.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Trofei »

Няма никакъв проблем да ги сглобиш и разглобиш, отнема половин-един час,но си е гърбене и рано или късно ще се насочиш към колесар!Зависи и колко пъти годишно ще я сглобяваш,ако е всеки уикенд ще ти писне по-бързо.3.60 е малка лодка за двама и по-малка нема сми! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Trofei »

Лодка 3.60-3.90 тежи към 70кг. или два сака по 35кг. и една 20-ка мотор е толкова-37кила.Ако си от София мога да ти демонстрирам как се сглобява за 20минути лодка 3.90!Имаш обаче товарене и разтоварване от автомобил-комби и от вкъщи! :idea:
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Д-р Флекс »

Моят опит сочи: лодка до 40 кг в събрано състояние, и четиритактов мотор до 12-15 кг. В моя случай, това е лодка Селва 240 см с решетесто дъно, и Сузуки 4Т 2,5 коня. В сгънато състояние, това се събира в багажника на колата ми - хечбек - и с помощта на компресор за надуваеми лодки пускам лодката на вода в рамките на около 10 минути, съответно, за същото време я прибирам. Позволява ми неограничена мобилност по повечето язовири на страната, без, естествено, най-големия...
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Димитър Тодоров »

Plancton написа:То заглавието си го казва общо взето. Тъй като вече няколко човека ме наплашиха, че надуваема лодка 3,60 с алуминиево дъно и четиритактов двигател 9,8 конски сили било абсолютно невъзможно да се сглобяват на място .....

Не е невъзможно, но удоволствието от риболова остава на заден план. Ще го направиш два пъти, след
което ще ги продадеш и загубиш парички. Колесарът прави нещата по-лесни и приятни, но той предполага
гараж или най-малкото охраняем паркинг.

За сам човек моят разумен вариант днес за сглабяне/разглабяне на надуваема лодка е 2.70 м/твърдо дъно и кил! /
+ моторетка до 23-25 кг.

Успех в избора! :fish3:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Plancton »

Колесар за човек живеещ в панелен апартамент в центъра на града задачата е сложна. 2,5 мотор с 2 и нещо лодка за морето май пак не става. Компромисен вариант 3,20 лодка и 6кс двигател как звучи. Лодка пеимерно 50 кила и двигателя още 30ина. Не знам колко може да събере тавана на обикновен автомобил седан. Примерно помпиш лодката на удобно място, мяташ на тавана, мотора в багажника и на плажа само ги монтираш заедно и гас. Хич не ми се дават пари за нещо ако ще го ползвам 2 пъти и ще го зарежа заради хамалогията.
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от promarine »

Оптималният комплект лодка с двигател за обслужване от сам човек е лодка 3м /или 3,30м/ с дъно с високо налягане с двигател 5-6 к.с. В случай, че ще се ползва от време на време и с приятел лодката е желателно да е 3,30м с двигател 8-10 к.с.
По голяма лодка и по-мощен двигател стават трудни за обслужване от сам човек.
Идеалния вариант и универсален вариант както за сам човек така и с приятели е РИБ 4,50-5,20м с двигател 30-50 к.с. с колесар и автомобил 4х4.
Минал съм през всички варианти от Уфимка до РИБ с колесар, като едно лято ползвах дори лодка 3,80 с алум.дъно и 15 коня 4-т двигател. Това лято доста позаякнах, но за следващото се оборудвах с колесар и РИБ 4,70.
....
www.plodex.eu
....
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Trofei »

6к.с. мотор е 23кг. и може да минеш на вариант с надуваемо дъно лодка,колкото по-дълга,по-добре! Щот точно тежината и сглабянето на алуминиевото дъно са големото гърбене и сецане в кръста! :wink:
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от nkolev »

Plancton написа:Колесар за човек живеещ в панелен апартамент в центъра на града задачата е сложна. 2,5 мотор с 2 и нещо лодка за морето май пак не става. Компромисен вариант 3,20 лодка и 6кс двигател как звучи. Лодка пеимерно 50 кила и двигателя още 30ина. Не знам колко може да събере тавана на обикновен автомобил седан. Примерно помпиш лодката на удобно място, мяташ на тавана, мотора в багажника и на плажа само ги монтираш заедно и гас. Хич не ми се дават пари за нещо ако ще го ползвам 2 пъти и ще го зарежа заради хамалогията.
Колега, компромисния ти вариант с 3,2 - 3,3 м. лодка и двигател около 6 к.с. е наистина добър за сам човек. Аз до скоро ползвах лодка 3,6 м. с двг. 8 к.с. и най-големия проблем за сам човек е след като си я надул, да я избуташ във водата, всички останали "хамалогии" са почти еднакви за лодки от 2,7 до 4,0 метра. Това с така наречените "хамалогии" го играя вече седем години и не ми е омръзнало, защото нито едно нещо на този свят не е само с положителни страни. Започнах с 3,6 м. и 8 к.с., след което 3,9 м. и 15 к.с. и сега съм с 4,0 м. и 15 к.с., като почти винаги сме двама, но всеки от комплектите съм пускал сам и то не веднъж (не съм изключително як, но в никой случай не съм слаботелесен - 1,85 м. ръст и 90 кг.).
Ако ще бъдеш почти винаги сам, колегата "promarine" ти е дал може би най-добрия вариант - 10 коня са си 10 коня.
Виждам новия пост на "Trofei", но той препоръчва същото като "promarine", та така и двамата са прави според мен.
НДК
мечока
Мнения: 153
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 12:52
Местоположение: dobrich
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 15 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от мечока »

Колега,според мен си остани на 3,60 и 10 коня,но помисли как можеш да я транспортираш на тавана на колата и с помощни колелца във водата.Според мен не е здравословно за лодката всеки път да я отдуваш и съхраняваш така.В пъти ще и удължиш живота постоянно надута.За целта си наеми гараж около вас ако нямаш такъв.Брат ми практикува този начин и преди мен е готов за отплаване вече няколко пъти.Аз съм с колесар,но той много ограничава пускането на лодката.Осем години транспортирах лодка 3,80 на тавана и често съжалявам че минах на колесар
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Trofei »

Аз не съм ползвал лодка с надуваемото дъно,но съм убеден,че е по-разумния и практичен вариант за схема без колесар.Който е ползвал ще ми е интересно какво мисли по въпроса. :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Trofei »

nkolev написа:. и най-големия проблем за сам човек е след като си я надул, да я избуташ във водата, всички останали "хамалогии" са почти еднакви за лодки от 2,7 до 4,0 метра. Това с така наречените "хамалогии" го играя вече седем години и не ми е омръзнало
То,Върлия рибар нищо не го плаши и не мое го спре! :11: Аз я разпъвах близо до водата върху мушама и после хващах под транеца и я плъзгах във водата,купих си и ботуши за да качвам мотора! :wink: На пясъка,на морето ще му е по-лесно! :11:
Аватар
stoev
Мнения: 885
Регистриран на: Чет Сеп 27, 2007 16:44
Риболов: с изкуствени примамки
Местоположение: Варна
дал Браво: 144 пъти
получил Браво: 127 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от stoev »

Привет
За сам човек разумния максимум 5-6 к.с 4т. или 10-15 к.с 2т... с други думи до 30кг
Лодката около 3.30 до 50-55 кг. Не е леко но се ядва.
Това е и разумния минимум за море. Иначе варианти много.
Успех от мен!
Бъдете здрави и наслука...
http://starividri.org
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Plancton »

а някой да препоръча модел 3,20-3,40 с дъно с високо налягане. Да не е съвсем див китаец. До към 2700 лв ? А пак за толкова парички двигател 6 коня. Че марки и модели хиляди.
Plancton
Мнения: 21
Регистриран на: Чет Авг 23, 2018 15:29
Риболов: морски, сладководен
получил Браво: 4 пъти

Re: Максимални размери за лодка и двигател за обслужване от сам човек бе колесар

Мнение от Plancton »

От там дето бях решил да взема лодката нямат такива с надуваемо дъно. Пък като ги купуваш комплект повечето търговци правят някакви отстъпки.Иначе за моторчетата TOHATSU май само хубави работи чета. 6кс - 27кг. Интересно че при повечето марки 4,5 и 6 коня са на едни и същи килограми и с минимална разлика в цената.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”