Първи риболов с мухарка

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Някакси и това се случи. Винаги ми е бил интересен този начин на риболов и дори притежавам въдица за всеки случай :D , но досега съм пробвал с чужди мухарки два пъти за по пет минути на сухо/колкото да установя, че нещата са сложни/, и съм изгледал две филмчета/където пък изглеждаха лесни/. Е, сега бях принуден от обстоятелствата, защото гледам отдавна в Дунава едни мъздруги как играят и не пипат на спинингови примамки. За това следващия път понесох мухарката и като отново нямах успех на спининга, а рибите определено гонят нещо дребно на повърхността,но не виждам какво е точно, вързах най-малката муха/буквално муха , синьо зелена лайнарка/ и започнах да мятам. Малко по малко успях да заметна на десетина метра, но не се случваше нищо. След това вързах един по едър черен брбиняк, приличащ на щурец и вече рибите започнаха да го атакуват. В един момент вдигнах въдицата и усетих съпротивляваща се тежест. Първата риба се оказа дребен распер. После улових още два от същия калибър и накрая една мъздруга/ а си мислех, че ще скъсам именно тях/ :) Единият распер удари мощно и се закачи, другите три риби не разбрах, че са се хванали, преди да почна да прибирам шнура. Както и да е - предоволен съм.
DSC01133.JPG
DSC01133.JPG (37.34 KiB) Преглеждано 3761 пъти
DSC01134.JPG
DSC01134.JPG (55.13 KiB) Преглеждано 3761 пъти
DSC01137.JPG
DSC01137.JPG (38.81 KiB) Преглеждано 3761 пъти
DSC01138.JPG
DSC01138.JPG (161.47 KiB) Преглеждано 3761 пъти
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

Welcome! ;) Дунавски риболов с мухарка - истински адреналин! ;)
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Вчера отново опитах. Започнах да замятам на стример собствено производство. Тъй като не успявам да водя примамката толкова бързо, колкото според мен е провокиращо за рибата и вече бях пред отказване за голяма изненада се излъга една прилична риба, а малко по-късно още една.


DSC01146.JPG
DSC01146.JPG (116.51 KiB) Преглеждано 3679 пъти
DSC01157.JPG
DSC01157.JPG (63.26 KiB) Преглеждано 3679 пъти
Другото, което установих е, че със плуваща муха замятам почти два пъти по-далече отколкото със стример, вероятно пръчката е неподходяща.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

b_lomsky написа:Другото, което установих е, че със плуваща муха замятам почти два пъти по-далече отколкото със стример, вероятно пръчката е неподходяща.
Не е пръчката ;) - от тебе е, но ако имаш желание ще се научиш ;)

Според мен няма нужда да дърпаш бързо стримера, за да хванеш распера - плячката му обикновено стои на място, а аз имам много хванати риби на задържане на стримера на място в бързея. Просто си направи стримери, които имат хубава игра от течението и опитай да ги задържиш на място да видиш ;)

Поздрави!
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Благодаря за съвета.
А нормално ли е лидера да е по-дълъг от пръчката? При издърпане на шнура възела минава през водачите и след това трябва да го изкарвам с ръка, а не чрез размятане.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

Не е много нормално при обикновени условия - още повече при риболов със стримери дългия лидер ще ти е труден за кастинг - предполагам пръчката ти е къде 2.50-2.70м - направи си лидера 2.50 и малко ще ти се пооправи кастинга от само себе си :) - но без учене няма да стане, да знаеш ...
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

b_lomsky написа: Другото, което установих е, че със плуваща муха замятам почти два пъти по-далече отколкото със стример, вероятно пръчката е неподходяща.
Ломски, привет.
Първо, не гони дистанция на всяка цена. Една от основните грешки на всеки, който се докосва като начало до мухарката е да гони дистанция. Като за начало, дистанция от 10-12 метра си е направо джакпот. Ама дистанцията не е най-важния елемент. Тя сама си идва, когато наблегнеш на правилния каст.

Гледам, ако не ме залъгват снимките със стримерите, че ползваш джигови глави както при спинингови примамки. Няма лошо. Но главите ми се виждат малко големички и тежки (ако не ме залъгват снимките). При мухарката, шнурът (неговата енергия) трябва да води примамката при кастинга, а не както е при спининга - примамката да води и изхвърля линията. При тежка примамка и неподходящ клас мухарка и шнур, кастът се влошава, обратно на очакването. При спинингът, тежката примамка лети по-далеч. При мухарката е точно обратното, особено, ако не ти достига енергия от мухарката и шнура за тежката примамка.

При тежката примамка и малка енергия на шнура, примамката "пропада" надолу и не само, че не можеш да изпълниш добре изхвърлянето на примамката (стримера), но и най-очакваното е да вплетеш стримера в шнура и да се получи галимацията заплитане.

Намали тежестта на главата на стримера, ако искаш да е потъващ стример и използвай материали, пиещи вода. Дори в много от бавно потъващите стримери не се използват никакви утежнявания, а се разчита най-вече на играта на самия материал и възможността му да пие вода. Това е достатъчно в много случаи да балансира примамката спрямо възможностите на мухарката и шнура като енергия, по отношение на каста и в същото време, примамката да се свали под водата.

Росен ти е написал за воденето на стримера в случая, което поддържам с две ръце. При наличие на течение на водата, течението и лекото задържане на линията и самата игра на примамката вършат своето.

За лидера конкретно за стримери - също го поддържам. Дори за стримери аз лично използвам лидери около 150 см и 190 см. и добавям малко по-дълги поводи накрая на линията.

Пробвай стримери без утежнение или с малко утежняване. Е, все пак си зависи и от това, кой клас са мухарката и шнура. Зависи и колко бързо искаш да свалиш стримера в дълбочина. Зависи и дали ще търсиш рибите горе, на повърхността или непосредствено под нея. И най-вече правилен каст.

Поздрави и успех.
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

Въобще не му трябва дълбочина - тези риби се ловят на два пръста под повърхността (естествено не винаги), но красотата на този риболов е в повърхностните примамки. Трябва си му лек стример с добра игра и е готов - не му трябва дистанция ако успява да се прикрие, което е трудничко при това ниво на реката, така че е добре да може да замята надалеко, но това ще дойде не толкова бързо - иска си учене ...
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от чичо Док »

Лек стример за распери, който без усилие се замята на дистанция.
Мухата е на Mixmaster, стар познайник с дъгогодишен опит в улова на распери.
Пробвайте.
Asp Special.jpg
Asp Special.jpg (143.42 KiB) Преглеждано 3604 пъти
Asp Special Mixmaster.jpg
Asp Special Mixmaster.jpg (233.83 KiB) Преглеждано 3604 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Благодаря за съветите на всички.
Стримерите не са утежнени, но явно и въдицата ми идва къса - 1,90м., но засега с нея ще карам. Ще намаля лидера на 1,50м. Не съм си и помислял да гоня дистанция на всяка цена, просто трябва да стигна рибите там където гонят, а всичко приключва за 15 - на минути. Днес пак ще пробвам.
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от dunavski »

С какъв клас/акция и колко големи стримери мяташ?
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от dunavski »

jagger1 написа:Намали тежестта на главата на стримера, ако искаш да е потъващ стример и използвай материали, пиещи вода. Дори в много от бавно потъващите стримери не се използват никакви утежнявания, а се разчита най-вече на играта на самия материал и възможността му да пие вода. Това е достатъчно в много случаи да балансира примамката спрямо възможностите на мухарката и шнура като енергия, по отношение на каста и в същото време, примамката да се свали под водата.
Оуууууу това е много лош съвет Джагър! При стримерите е хубаво да се ползват материали, които не попиват и задържат вода защото след това трябва да мяташ тази вода. Гарантирам ти мятането на големи и тежки стримери цял ден не е особенно приятна работа и затова самата муха трябва да е максимално лека и бързо да изцежда водата. Ако искаш стримера да потъва слагай потъващт или синк-тип шнур. Аз не слагам никаква допълнителна тежест на самата муха освен на малките костурски джигове от типа на Клаусър миноу. Самият шнур и клас мухарка също трябва да съобразени с размера на стримера. Обикновенно тва са между 8 и 11 клас мухарки и шнурове с къса и агресивна глава.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

b_lomsky написа:... въдицата ми идва къса - 1,90м., но засега с нея ще карам. Ще намаля лидера на 1,50м. Не съм си и помислял да гоня дистанция на всяка цена, просто трябва да стигна рибите там където гонят, а всичко приключва за 15 - на минути. Днес пак ще пробвам.
Не знам каква е тази мухарка, но я махни - ужасно е къса (напиши й модела преди това тук, че може да излезе нещо ценно и далеч не за Дунава) - купи си едно BFC 9' 5/6 да знаеш, че имаш мухарка за реката ;)
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

dunavski написа:
jagger1 написа:Намали тежестта на главата на стримера, ако искаш да е потъващ стример и използвай материали, пиещи вода. Дори в много от бавно потъващите стримери не се използват никакви утежнявания, а се разчита най-вече на играта на самия материал и възможността му да пие вода. Това е достатъчно в много случаи да балансира примамката спрямо възможностите на мухарката и шнура като енергия, по отношение на каста и в същото време, примамката да се свали под водата.
Оуууууу това е много лош съвет Джагър! При стримерите е хубаво да се ползват материали, които не попиват и задържат вода защото след това трябва да мяташ тази вода. Гарантирам ти мятането на големи и тежки стримери цял ден не е особенно приятна работа и затова самата муха трябва да е максимално лека и бързо да изцежда водата. Ако искаш стримера да потъва слагай потъващт или синк-тип шнур. Аз не слагам никаква допълнителна тежест на самата муха освен на малките костурски джигове от типа на Клаусър миноу. Самият шнур и клас мухарка също трябва да съобразени с размера на стримера. Обикновенно тва са между 8 и 11 клас мухарки и шнурове с къса и агресивна глава.
Съгласен съм с теб, но какво ще кажеш за Пайк Бънито, дамселите, пиявиците и други подобни? Заешката козина пие вода. Марабуто пие вода. Паунът - пие вода. Лисичата козина - нещо средно. Много от дъбингите - пият вода. Списъкът е дълъг. Но с тези материали се изработват много качествени стримери и то без допълнително утежняване. И стримерите се презентират добре, и играта им е добра. Е, все пак зависи и каква примамка искаш да се получи - повърхностна, да се движи непосредствено под повърхността, или потъваща. Много са нещата, които трябва да се съобразят при изграждането на една примамка. И както Роската пита - "Кой клас ти е бланката, колко е дълга, кой клас ти е шнура, какъв тип е" .... и т.н.

Виж, за едрите, големите щукарски стримери, нещата са по-други. Съгласен съм с теб, че там схемата е друга. Но за по-малки стримери, пиещите вода материали не са проблем. По-скоро трябва да се съобрази мухарката и шнурът като клас и да не се издевателства с възможностите на самата мухарка. Защото тогава просто нещата се влошават, вместо да се подобрят.

Аз съм си правил Пайк Бънита с допълнително утежняване с единствената цел да станат по-тежки и да ги изхвърлям със спининг, но това е съвсем различна тема и не е в обсега на мухарските примамки.

Пак казвам, че тежка примамка и несъобразен калс шнур и мухарка само влошават нещата. И когато правим някакъв стример, трябва задължително да се съобразим с възможностите на мухарската бланка и тези на шнура.

А за свалянето на примамката под водата - да, потъващият шнур е основната опция, но и схемата плаващ шнур и стример, пиещ вода (каквато аз лично използвам от доста време) за по-малки стримери до средно големи също не е за пренебрегване. НО за участъци с по-бавна или тиха вода поради това, че стримерите са от тип бавно потъващи. Изхвърлянето на такива стримери не е особен проблем (с пиещи вода материали), защото два или три маха с мухарката "изтръскват" водата и струмерът бързо олеква за крайното му презентиране. Виж, за големи щукарски стримери съм съгласен с теб. Но за малки и до среден размер - не е особен проблем. Поне за мен де :D

Лично аз търся допълнително утежняване само тогава, когато само с материалите не мога да постигна това, което ми е необходимо. Ама аз съм все наопъки като крив рак и особняк, та може и да не се зачита мнението ми. Ама си мисля, че не съм чак толкова стъпил накриво :D :tup:

Поздрави и кажи какво стана с язовира с 40 либровите щуки, че туй у нас е като сън.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от чичо Док »

Миро, кажи ся, един зонкер без никакво утежнение защо трябва да потъва без нищо друго като лидер или шнур?! Едно е каста, друго е дълбочината на която искаш да слезеш, ,трето е воденето.
Що не слушаш Дунавски какво ти говори...
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”