Първи риболов с мухарка

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа:Миро, кажи ся, един зонкер без никакво утежнение защо трябва да потъва без нищо друго като лидер или шнур?! ........................
Една пиявица защо трябва да потъва без лидер и шнур?
А защо Зонкерите се правят с Милар тръбичка или с дъбингово тяло и заешка козина или козина от нутрия? А не се правят с тяло от микропореста гума и козина от елен, лос или сърна?
чичо Док написа:.........................................................Едно е каста, друго е дълбочината на която искаш да слезеш, ,трето е воденето.
Що не слушаш Дунавски какво ти говори...
Тук съм напълно съгласен за каста, слизането на дълбочина и воденето.
Съгласен съм и с Орхан, но за големите щукарски стримери. За малките костурски не съм съгласен.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа: А защо Зонкерите се правят с Милар тръбичка или с дъбингово тяло и заешка козина или козина от нутрия? А не се правят с тяло от микропореста гума и козина от елен, лос или сърна?
В гороното ти "съждение " за пореден път изтъкваш, че или не мислиш, или пишеш само за спорта ...ама се уморих вече. Как мислиш, един обикновен зонкер дали има различно тегло на сухо и във водата, а?
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

Док, естествено, че и Зонкерът и всеки друг стример и муха тежат толкова на сухо, колкото и във водата. Златото тежи около 19.3 гр./см2 и на сушата и във водата. Оловото - колкото на сушата, толкова и във водата. Ако създадеш обаче микропорест материал от олово със затворени въздушни пори толкова и така, че във водата тези пори да останат запълнени с въздух, а не водата да измести въздуха и оловото ще плува във вода. Желязото потъва, но корабите плуват, докато не се напълнят с вода. Тогава потъват. Заешката козина, марабуто, много естествени дъбинги, щраусът, вълната, разни изкуствени прежди и памуците пият вода, което означава, че губят въздуха в тях.

В пиещите вода материали въздухът в микропорите им се измества от водата и затова или потъват (ако имат по-голямо относително тегло на основния материал, или остават под повърхността и на повърхността, ако относителната им плътност (на основния материал) е близка или равна на тази на водата. Затова се използват и смазките - да запазят въздуха в микропорите затворен в тях и да не се запълнят с вода. Повишават се и повърхностните напрежения, които държат мухата отгоре, обратно на материалите, които пият вода.

Колкото един материал има склонност да Не пие вода или да задържа по-дълго въздух в структурата си, т.е. водата да не измества затворения в него въздух или въздухът между власинките, толкова този материал е по-непотопяем.

За какво спорим наистина? :D :tup:

Дай да видя тази муха водорасло, как са я пипнали братята сърби, че те са си спецове по риболова на скобари с водорасло.
Поздрави.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Мистър Ломски,
Расперът е много интересен обект за риболов с мухарка . (*Току що се връщам от точно такъв целенасочен риболов!) Това, което смятам за важно при този риболов е : Умението да се позиционираш така, че расперът да не те усети (види). Подаването трябва да е през течение или на дистанция - по същата причина. По книгите пише - стримери. Стримерите не са лесни за подаване, освен с дълги въдици и тежки схеми..в това число и двуръчки. Това, което имаш е крайно неподходящо за тази работа. С почти всяка муха можеш да хванеш распер - стига да я приводниш и водиш правилно! Аз лично съм привърженик на малките примамки.. - дават предимство при подаването на дистанция, и с тях можеш да имитираш всякакви големини.. да удариш по водата, да водиш агресивно или плавно... и т.н. Поводът и типетът са важни до толкова, колкото да могат да предедат енергията към примамката.. т.е. трябва да се съобразят дължината, дебелината и тежестта на края на линията. Тук има много схеми и тези..,но ни ми се навлиза в подробности. Тропане, викане, пляскане и прочее ...силни звуци - пречат. Най-добре е да се подава по-течението или косо - на 45 градуса... така, че примамката да може да се води агресивно. Това може да се случи чрез стрипове - придърпване с ръка или да се подбере такава позиция, при която течението да е срещу примамката и така да се получи фронт на атака с водата. Личното ми мнение, че свободно оставена примамка - течението да я движи , не е най-добрият начин на провокация за распер. (Може и да бъркам). Проводката с придърпване е най-провокиращата..,но си иска индивидуална преценка в зависимост от активността на рибитие ,местополжението и вида на силното течение спрямо тихата вода, големината на примамката, и посоката на водене. Една типична грешка е забавянето на воденето или спирането, когато рибата тръгне да я гони и настига...Трябва да се прави обратното - или да се запази темпото или да се ускори за да последва атака! Спреш ли - отказва се! Най-важното е да знаеш предварително къде може да има распер! Това са специфични места, които зависят от това, дали в момента расперът е активен т.е. ще се храни или почива. Там където си хванал распер е много вероятно да хванеш пак, ако си го върнал ;-) реката! Разпознават се с времето и опита. Най-общо : да има относително бързо течение, да има плитчина - пясъчна коса или полегато скосяване към брега, което да граничи с ръб и непосредствена дълбочина - поне половин-един метър. Обратното течение е почти винаги бонус! При обратно течение ключовият момент е позицията на приводняване - винаги е сложна задача! Почти винаги атакува с първата проводка или приводняване - т.е. много внимание трябва да се отдели на прецизността на първия каст! При разминаване, обаче... е добре да се настоява и то почти веднага - максимално бързо... Това ги кара да атакуват, преди да са разбрали измамата.И в двата варианта е възможно да бъде провокиран! Малките распери - 40-60 см.. могат да са на група и най-често стоят на тиха вода без или с бавно течение зад препятствие - камъни, полуостров, дърво и др. Ако извадиш един, е много голяма вероятността от същото място да извадиш още 5 със същия размер.( стигал съм до 14 бр!) Големите са единаци.Има ли малки, вероятността на същото място да има голям е малка, но ако има от най-малките,( често ги бъркат с уклеи), е много вероятно наблизо да има и голям распер! Незнам дали са канибали, но съм ги засичал много често да атакуват места с малки расперчета. . Много е добре ако във водата има водорасли до повърхността - т.н. коридори. Рибите стоят под стряхата образувана от края на водораслите. Има много да се пише... ако има интерес, може да продъжим...
Има статии за повeдението на распера...и е хубаво да се прочетат. Почти не съм срещал противоречия в тях при различните автори... т.е. редкия случай, в който, в общи линии има единомислие... :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от dunavski »

D-r Kosio написа: По книгите пише - стримери. Стримерите не са лесни за подаване, освен с дълги въдици и тежки схеми..в това число и двуръчки. Това, което имаш е крайно неподходящо за тази работа.
Ще си позволя да не се съглася с теб докторе :D . Разпери на стример не съм ловил, но редовно хващам други хищтни риби със сравнително иедри стриме спрямо общоприетите норми в този форум, и си ги мятам с едноръчка дори в насрещен вятър.

На колегата Ломски първо му препоръчвам да забрави за стримерите за около два три месеца и да се съсредоточи върху замятането, особенно изработването на правилен дабъл хоул. Второ пододяща пръчка. Предполам, че ще заложи на дребни байт фиш мухи, и няма да стигне до извращения от типа на здвоени стримери за, което осми клас мухарка ще му свърши перфекна работа. Купи си девет фута осми клас с медиум или медиум -фаст акция. Ако някой ти каже да си купиш пръчка с фаст или ултра - фаст акция не ги слушай, този тип пръчки искат много прецизен и агресивен дабъл хоул, което е много трудно за постигане от начинаещт. Казвам ти го от личен опит.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Ами, аз сравнявам какво се случва със стримерите, спрямо подаването на муха - 14-16 до към 6-ти номер кука.. или всякакъв вид и род бръмбарчета, които почти не влияят на линията - нито с тежестта си, нито с обема си. * 1.90 м (независимо от класа), за стримери ми звучи крайно нелепо... :shock:
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Cougar »

D-r Kosio написа: 1.90 м (независимо от класа), за стримери ми звучи крайно нелепо... :shock:
Къса му е пръчката на колегата но всеки лови с това което има.
Това кеото само мога да кажа е че голяма кука без перушина на нея и вързана на дълъг повод (4-5 метра) би потънала доста бързо на плаващ шнур (в течение с умерена скорост). От тук нантатък всеки може да слага по куката колкото материал иска (перушина и козина) и колкото повече - толкова по бавно би потънала куката.

След експерименти всеки евентуално ще разбере какво му е нужно - утежнение на куката, потъващ връх, по малко материал и т.н. Човека ще трябва също да разбере какъв клас въдица му е нужна за хвърлянето на този стример.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Тук доста се е изписало междувременно и ще карам поред.
dunavski написа:С какъв клас/акция и колко големи стримери мяташ?
Моделът на въдицата е Eagle Claw 6,6 фута 4/5 клас от фибростъкло. Стримерите са около 6-7см. най-големите.
Ясно ми е вече, че ще ми трябва друга, но ако ще се занимавам сравнително често с този риболов ми се ще нещо наистина хубаво, а това отнема време, така че ще карам още малко така, че сезона отива към края си, поне за распери с мухи.
D-r Kosio написа: Расперът е много интересен обект за риболов с мухарка . :D
Всичко , което си написал е вярно и е напълно актуално и в спининга / а аз все още съм повече спинингист/ и се потвърждава от петъчния риболов. Рибите бяха над 10. Лидера го скъсих на метър и петдесет и вързах мухата директно на него. Опитах и на плуваща муха, отново распер, изглежда е по-агресивен от мъздругата. На задържане в струята хванах една риба, но течението бързо ме изкарва оттам. Повечето след придърпване и то по-бързо.
DSC01170.JPG
DSC01170.JPG (90.43 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01171.JPG
DSC01171.JPG (75.29 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01172.JPG
DSC01172.JPG (72.36 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01173.JPG
DSC01173.JPG (82.54 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01175.JPG
DSC01175.JPG (128.45 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01176.JPG
DSC01176.JPG (82.62 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01178.JPG
DSC01178.JPG (72.85 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01179.JPG
DSC01179.JPG (117.01 KiB) Преглеждано 2890 пъти
DSC01180.JPG
DSC01180.JPG (107.66 KiB) Преглеждано 2890 пъти

Най-много риби улових с този
DSC01177.JPG
DSC01177.JPG (117.89 KiB) Преглеждано 2890 пъти
Опитах се да го вържа по модела предложен от чичо Док. Доста постен се получи и сравнително малък , около 3- 4 см. Всички риби бяха средни и дребни по размер, нито един едър. Разбира се всички риби ги пускам обратно.

jagger1 написа: Дай да видя тази муха водорасло, как са я пипнали братята сърби, че те са си спецове по риболова на скобари с водорасло.
Поздрави.
Те тази муха и аз много я искам, че е пълно със скобари.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

...хм... ако ще ловиш мъздруги, ключът е в цвета на стримера . Мъздругата обича тъмно виолетово, тъмно синьо, тъмно червено със синьо-зелени отблясъци или луър флеш пак в тази тоналност. Воденето също трява да е доста по-плавно и дори изчакващо. Хубавото е, че са на групи.. и ако хванеш една, ще хванеш още десет. Много интересне риболов направих на мъздруги на Огоста. Водата - около 50-70 см.. абсолютно бистра и студена. Мъздругите са около краката ми... на ято... Подавам красически парашут за пъстърви... Остовям го да плува свободно, но на спокойната вода...Стои така повече от 20-30 сек.. при което някоя мъздружка не издържа и се изстрелва, обесвайки се на куката. Ужасто са бързи - по-бързи дори от ядосана пъстърва!;-) Т.е иска се обран корем и бърза реакция...
А тук - по темата за расперите : https://muhatadnes4.wordpress.com/2013/ ... %b2%d0%b5/
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Не знаех, че в Огоста има мъздруги, никога не съм виждал. Въпроса е дали на стримери е по-добре или на плуващи мухи. Досега съм хванал само една на плуваща муха.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Има ги във всички реки, които се вливат в Дунав. Моят опит е с повърхностни примамки..включително със сръбските - "детски играчки". На мъздругите устите са малки, но се закопчават уставно! Много са бързи...и атакуват изненадващо.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Попрочетох малко и за себе си достигнах до извода, че ми трябват три въдици - една 6/7 клас и по-дълга, една 5 клас/каквато вече имам/ и една за екстра ултралайт. Не ми стана ясно защо пръчките предимно са многочастни, защо липсват едноделни и най-важното - много малко инф. за риболов с въдици под 3 клас, в Бг въобще? Ще съм благодарен за мнения.
pit
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Сеп 23, 2009 21:51
Риболов: Fly fishing
Местоположение: Търговище
дал Браво: 21 пъти
получил Браво: 1 път

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от pit »

Е сега ще стане страшно с дискусията колега Lomsky :D
По отношение на клас на пръчката, Росен бидейки практик ти е писал точно BFC 9' 5/6. И досега тази пръчка стои в арсенала ми и много обича да хвърля стримери (без тези за щука). Ползвам я с #5 и #6 клас шнурове, а от скоро и с един потъващ 7 клас, но не беше щастлива.
За броя колена на пръчките теорията мълчи. По неписаните американски стандарти 4 делните пръчки се водят многозначително “backpack” . Аз лично предпочитам 3, 2 или 1 делна въдица като си мисля, че кривата на огъване би трябвало да клони към идеалната с намаляване на броя колената. Това мое твърдение обаче за сега успешно се оборва от маркетинг специалистите ( да горят в ада дано). Всъщност бате Райко Загоров би могъл да разясни най-точно този въпрос .
:tup:
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от dunavski »

Аз така и не можах да разбера каква е идеята на тези дву-класни пръчки :roll: . Дали ще мяташ шести или седми клас шнур не смятам, че разкликата е толкова критична. Повечето WF шнурове имат оптимална точка на натоварване на пръчката, и как шести клас шнур ще натовари седми клас пръчка? Струва ми се че това е някакъв маркетингов трик с цел да накара купувачва да си мисли, че купува две в едно. И с тази екстра-ултра-мега лайт пръчка какво ще ловиш? Зоопланктон? :lol:
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

"Игъла" е доста подвеждаща пръчка. Хвърлял съм с такава и да си кажа честно, не бих повторил.. така се гъне, че чувството за несигурност е все едно са ти са развити болтовете и на четирите колела... Може би, с една идея по-нисък клас би могла да управлява шнура... не знам, а и не искам да знам...Това, което си си наумил да ловиш с под 3-ти клас... вероятно е баш за тази пръчка. Ето ти идея да спестиш едната. Няма да навлизам в полемика, но ако си правиш изводи за другите тояжки, имайки пред вид тази.. много ще се заблудиш...
Аз също смятам, че по-малкото части е по-добре, но се хващам, че все по-рядко посягам към тях. Явно удобството от носенето и транспортирането надделява, пред предимството на малкото секции...Намерил съм за себе си компромиса - 3 парчета.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”