Първи риболов с мухарка

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Веско »

Под 3 клас бих слезнал ако ловя с много малки нимфи или малки риби на малка река. Има хора, които ловят боунфиш с 2 клас на морето или пъстърва с 0,1 и 2 клас, всичко е до лични предпочитания. Не мисля че в България ще намериш читава двуделна въдица. В Европа и САЩ има 2,3 че и 5 делни, но предполагам, че транспортирането до България на двуделна въдица от САЩ ще е проблемно и скъпо. Разгледай въдиците на Гати (http://www.gatti-flyrods.it/index.html), има доста модели от 2 и 3 части, може да си харесаш някоя, а вероятно и да си поръчаш да ти направят каквато искаш.

Показаният по-горе стример е на Иван Ранджелович, който хваща много добри распери на муха, но лови на по-малки от Дунав реки. Наскоро си говорихме за такъмите и той каза, че лови с 5-6 клас, като най-големия распер 81.5 см. е хванал с 5 клас. Иван има и една муха "Бамбула" (имитация на черен бръмбар), с която също лови много успешно распер (и едри кленове).
217330_1755427358147_2337258_n.jpg
217330_1755427358147_2337258_n.jpg (48.38 KiB) Преглеждано 3830 пъти
Аз тази година лових един път с 8 клас, но не упорствах много и съответно не хванах, макар в района да имаше активни риби. 8 клас ще е ок, но за реки като По в Италия, където се ловят распери по 5,6-7 кила :lol: :lol: :lol: Поръчах си един морски 6 клас на 9 фута за догодина и тежко им! Може да направим някой съвместен риболов догодина и да пробваме това-онова....вързал съм някои интересни мухи, които ще ловят гаранция, а сега и нови съм планирал :twisted: :twisted: :twisted:

Поздрави :tup:
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

dunavski написа:Аз така и не можах да разбера каква е идеята на тези дву-класни пръчки И с тази екстра-ултра-мега лайт пръчка какво ще ловиш? Зоопланктон? :lol:
Аз също не съм наясно за двукласните, написах го ориентировъчно, дори всъщност по "тежка" пръчка едва ли ще ми трябва. Започвам да се примирявам с мисълта, че няма да ловя големите распери с мухарка - прекалено са предпазливи и прекалено далече, дори за корифеи в замятането. Ще се ориентирам към по-удобна и лека пръчка за средните по размер риби.
Колкото до XUL, не знам какво ще ловя, оплакването ми по-скоро е от липсата на информация/ или аз не знам къде да търся - обаче попрерових руски и сръбски форуми/ за този вид риболов. Иначе ме блазни мисълта да се разхождам по водоемите с безтегловна въдица и да изпитвам удоволствие от всеки дребен клен или друга рибка. :D
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

D-r Kosio написа:"Игъла" е доста подвеждаща пръчка. Хвърлял съм с такава и да си кажа честно, не бих повторил.. така се гъне, че чувството за несигурност е все едно са ти са развити болтовете и на четирите колела... Може би, с една идея по-нисък клас би могла да управлява шнура... не знам, а и не искам да знам...Това, което си си наумил да ловиш с под 3-ти клас... вероятно е баш за тази пръчка. Ето ти идея да спестиш едната. Няма да навлизам в полемика, но ако си правиш изводи за другите тояжки, имайки пред вид тази.. много ще се заблудиш...
Аз също смятам, че по-малкото части е по-добре, но се хващам, че все по-рядко посягам към тях. Явно удобството от носенето и транспортирането надделява, пред предимството на малкото секции...Намерил съм за себе си компромиса - 3 парчета.

Ако имаш предвид несигурност при замятане, то аз нямам никаква база за сравнение, но при закачена риба се чуствам доста сигурен. Въпреки едва няколкото риболова си дадох сметка, че всъщност мухарския риболов отстрани изглежда доста крехък, ама не е точно така. Шнура и лидера са много здрави, а параболата на пръчката не дава шанс за откачане и бързо тушира рибата. За това си мисля че, примерно с кленове по 200гр. си трябва нещо по-леко.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Хм... По горните описания...Имам мухарска въдица от 7 части. Имам мухарска въдица 5-ти клас с коркова дръжка - 2.40 - 47.0 (!) грама. Имам две стъклени въдици. Изобщо не ми е комфортен риболова с тях, защото ме карат аз да се съобразявам с тях, а не те с мен. След закачане на риба - много по-бързо изморяват рибата - така е, но кастингът с тях ми е проблем. Мори много успешно, освен рибите,... и мен. Много! Едната ми е 2.90 - едвам с две класи нагоре, започна да става управляема. Другата, така ми тежи, че втория ден мухарене, ми се вижда като леене на бетонна плоча за детска градина с 48 паралелки ;-) Все пак мухаря от тъмно до тъмно : отключвам и заключвам реката! Умножете го х 2! Не бих искал да си прецакам физиката, от едната суета да ловя със стъкло. Имам и бамбук... И какво от това.... И с него не бих ловил - тежък е, макар и красив. По стечение на обстоятелствата се сдобих с една седмица 9 фута...От модерното "нано" ... Е, с това вече съм съгласен. Даже много и се кефя на великолепната пропорция клас/дължина/ лекота...Това вече е нещо! ;-) С първото си мокрене, достави много приличен распер, за което, всъщност, я придобих... Как да не и се радвам?!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Cougar »

Веско написа:Под 3 клас бих слезнал ако ловя с много малки нимфи или малки риби на малка река. Има хора, които ловят боунфиш с 2 клас на морето или пъстърва с 0,1 и 2 клас, всичко е до лични предпочитания.
За мен основните фактори са тежест на мухата и сила на вятъра. За малка закътана река с малки риби и ловене с малки мухи, ниския клас е напълно оправдан. За езеро с открити брегове, нужда да се замятат по-тежки мухи и в по-ветровити условия се налагат по тежки класове и понякога по-друг стил шнурове (с къси и тежки глави).
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Именно за такива реки става въпрос. Междувременно ходих на една такава за клен. Малко крива работа излезе.Трудно се замята от клони и храсти, но попаднеше ли мухата във водата веднага имаше атака. Интересно, че едрите риби се повдигаха много бавно/ сякаш знаят, че насекомото няма къде да отиде/, отварят си устата - това ясно го виждам, засичам и нищо, нито една едра риба не улових. Или избързвам , или закъснявам, не успях да разбера. Газенето във водата е нещо, което гледам да избегна, ама леко нагазих, увлякох се, преля ми през ботушите и риболова приключи.
D-r Kosio написа: Имам две стъклени въдици. от едната суета да ловя със стъкло. По стечение на обстоятелствата се сдобих с една седмица 9 фута...От модерното "нано" ... Е, с това вече съм съгласен. Даже много и се кефя на великолепната пропорция клас/дължина/ лекота...Това вече е нещо! ;-) С първото си мокрене, достави много приличен распер, за което, всъщност, я придобих... Как да не и се радвам?!
Стъклените въдици са много красиви, повече от бамбуковите.Предполагам за това са купени. Кое е модерното нано?
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Веско »

Пробвай като в Нова Зеландия....като видиш, че рибата взима, казваш "God save the queen" и тогава засичаш :lol: :lol: :lol: Вероятно много ги бързаш...
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

b_lomsky написа:.........................Интересно, че едрите риби се повдигаха много бавно/ сякаш знаят, че насекомото няма къде да отиде/, отварят си устата - това ясно го виждам, засичам и нищо, нито една едра риба не улових. Или избързвам , или закъснявам, не успях да разбера. .................
Често при по-бавна вода, когато рибата има време да "огледа" примамката, има доближаване и само удар с муцунката, без да има захапване. Едрите кленове са доста подозрителни. Имам много случаи, когато ги виждам, как бавно се повдигат като подводница, която ще изплува, доближават се до мухата и с муцуна или с рязко обръщане си заминават, без да налапат.

Другото е, че когато покрай едрите кленове има по-дребни, обикновено дребните атакуват мигновено и по-агресивно.

Есенно време големите стават още по-предпазливи, но решат ли да атакуват, захапват здраво.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Хм... полека темата се измества в посока - дълбоките води на мухарлъка... :shock:
Само ще маркирам :
Рибите са късогледи ! Без майтап... лещата на окото им не е като човешката, с форма на истинска леща, а е сферична... Тази форма определя и късогледството. ( Знаете вица за "черния хайвер и копърката") За да може рибата, все пак, да вижда нещо... тази леща е окачена на система, която я придвижва напред и назад, така, че фокусът на системата да попадне на очното и дъно.
Големите кленове, са особено хитри и не бих казал плашливи - просто опитни!...Идват и проверяват на 1 см. разстояние, разбират това за ядене ли е или не.. и тогава решават дали да вземат. В много книжки се употребява терминът - "броят им краката", ама за да ги преброят - трябва да са наблизо! Иначе не виждат. Вторият фактор е, че не се хранят постоянно и на едно и също място... Храната им е разнообразна... и въпреки това имат периоди на селективно хранене. По това време започват по-усилено да се хранят, но и да пестят енергия - целта е да дебелеят, за тежката зима. Активността им за хранене се измества към най-топлите часове. Интересен е един малко странен феномен. Почти всяка есен има дни с пик на хранене късно след обяд, но спирането на кълването е много рязко. Просто изведнъж всичко приключва! След стопа, вероятността да се хване риба е практически нулева! Случвало ли ви се е?!
Големите не случайно са пораснали големи. Т.е. изборът на муха за съответния сезон е едно от нещата,които не бива да се пренебрегват. Пак ще кажа, че най-големите си кефали съм ги хванал [b]на пъстървови мухи[/b]! Най-важният елемент от риболова им е къде са! :D Внимателното приближаване е от огромно значение... При спокойна вода приводняването на мухата е също много важно. Това, за съжаление няма как да се опише.. трябва да се тества на конкретното място. И за тези риби са нужни железни нерви... имам случай кленът да се върне и вземе мухата на четвъртия път... докато изтича по течението...Чакай, чакай , чакай..., дори след като мухата почне да бръзди. Често имаме един шанс за подаване.. Когато това е съчетано с трудни условия за кастинг.. отговорността за каста става още по... По отношение засичането... моето решение е с удължаване на повода. Знам, че звучи малко странно, но съветът ми е да опитате. По малките риби... ако са много - сменям мястото... ако много кълват и внезапно спрат... има вероятност да се е завъртяла голяма риба. Ако мястото предполага наличието на голяма риба, може да се продължи с цопане и паузи... докато се провокира любопитството на голямата...Тук пак е въпрос на опит... колко често, как да се цопа... на какви паузи и т.н... Естествено, гаранция няма, но нищо не пречи да се опита...
Една идея ... колкото повече се приближавеме към зимата... толкова повече започва да работи светулката (оранжева), колкото и странно да звучи и осата, разбира се. Пчелите изчезват, но осите изкарват по-дълго. Ловил съм с оса и през декември. Сега точно, е ужасно ефективна "Поповата лъжичка" и "Грешната", разбира се.. :D
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

Снабдих се с мухарка 6/7 клас. В един магазин попаднах на залежал шнур и го купих. Това му е опаковката:
DSC01186.JPG
DSC01186.JPG (86.47 KiB) Преглеждано 3549 пъти
Освен, че е бързо потъващ , не става ясно какъв клас е. Някой ако знае нещо моля да каже. При сухите тренировки навих най-отпред едно топче от тиксо и така замятах, но доста пъти топчето със завидна точност ме удряше на едно и също място в гърба. Ще ми се да мисля, че има обективна причина за това :) .
При риболова, който този път беше от лодка със по -тежък стример това не се случи. Замятането от лодка е много по -лесно и освобождава мисленето за храсти и дървета отзад.Обаче расперите не кълват. Казвам не кълват, защото са там. Не са на повърхността за това пробвам с потъващ шнур. Нося спининг и на него хващам. Имам съмнението, че може и да ми кълват, но не го разбирам. Как да се справя, ако е така?
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Росен »

Мухарският риболов е много повече от просто хващане на риба, изисква много познания, умения и труд. Потопил си се просто много рязко в дълбокото, без да имаш основни понятия и затова са ти такива и въпросите - трудно може да им се отговори. Не прави сравнения със спининга, ако искаш да развиваш и мухарството - купи си една мухарка 5-ти клас с един нормален плуваш WF шнур за нея и отдели време на филмчетата за кастинг. Когато получиш една хубава "торба" във въздуха може да започнем да говорим за по-високи класове сопи, потъващи шнурове и подобни (този шнур ми се струва доста тежък за въдицата ти, тези грамове се равняват на около 600 грейна). Може да се записваш отстрани с телефона и да те коригираме "онлайн" в кастинга. Напредвайки ще можеш да задаваш правилните въпроси и да разбираш и отговорите, които ще ти се дават.

Успех и бъди упорит!
Поздрави!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от D-r Kosio »

Мистър Ломски,
Много интересни въпроси задаваш, защото ти е интересен и подхода към риболова...Аз виждам нещата така, ако бъркам, ще ме поправиш..
Въпрос номер едно: Целта - да хванеш риби, които знаеш как да хванеш и се пита, защо трябва да е с мухарката, като си ги ловиш успешно по другия начин? Въпрос номер две : Правиш инструмент за ловене, чрез внезапни спонтанни пориви за купуване... Ония, източните , твърдят, че ако не знаеш на къде отиваш, ще стигнеш някъде другаде.. Подозирам, че вече си там - в "другаде"-то, от където объркването е гарантирано. Трето - Хем искаш да се учиш, хем рибите не ти излизат от главата... Това, поне в мухарството, са две различни неща. Т.е. или се учиш или ловиш риби, както си знаеш. Не, че е невъзможно, възможно е... даже е цел, но се случва не по рано от 2-3 години ръкомахане...Големият проблем е, че като се научиш грешно, усилието по поправянето, дори може да те откаже от мухарлъка. Четвърто... опитваме се да вникнем в ситуацията ти, но ти всеки път ни изненадваш - този път с потъващия шнур!? Попита ли се, защо, именно този шнур е залежал!?Познавам доста мухари в България... на пръсти се броят хората, които са си купили потъващ шнур. А още по-малко, са тези, които могат да се оправят с него.. до степен, че и риба да ловят! Оказва се, че ти си един от тях! ;-) Т.е. в тази ситуация ти се явяваш учителя.. - ние ще слушаме и записваме. Аз също имам потъващ шнур, теоретично съм подготвен за ползването му. Имам и практика с него.. Упорствах... и разбрах, че това си е съвсем друг вид риболов...Т.е. като станеш мухар, подспециализацията ти може и да стане риболова с потъваща схема. Никак не е проста работа. Е, някой ловят със сухи мухи и потъващ шнур... ,но то явно е по извън мухарски причини. По този път, по който си тръгнал има голяма вероятност да се разминеш с идеята на мухарлъка....(Добронамерен съм! )
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от jagger1 »

Ломски, привет.
Явно шнурът доста е залежавал. Шнурът е на Sientific Anglers. Има данни за новите им шнурове от същата серия. Ето примерно Тук:
https://www.sportfish.co.uk/scientific- ... -line.html

Изображение

За твоя модел има съвсем оскъдно инфо - ето Тук:
https://books.google.bg/books?id=9hTNzn ... -D&f=false
Sink Rate: 3.75 to 6.5 IPS (инча в секунда)

Явно попада най-близко до модел Sink 6.

Направи ми впечатление задрасканото с химикал на снимката - 17 meters ? Това да не е изцяло потъваща шутинг глава?
И второто - както ти е написал Росен, 38 грама са някъде 586 грейна. Доста тежка глава, съпоставима с лийдкор. Дори класът на шнура да е #6 (което само продавачът може да ти каже, ако няма надпис на кутията), трудно ще работиш с този шнур. Аз имах преди години един интермедиейт #5 клас, с който се пробвах да ловя от лодката ми в условията на язовир. Беше някакъв китаец с потъваща глава. За дистанции с потъващ шнур, ако не си усвоил най-напред кастинг с плаващ шнур - забрави. Сам ще го усетиш още на първите замятания и ще се чудиш защо тежката глава не иска да излезе от водата. За нимфене с потъващ шнур е друго. Но за дистанции, както усещам, че искаш да го ползваш - Росен ти е дал много добър съвет: Започни и усвои най-напред добре плаващ шнур. А с плаващ шнур можеш да ловиш и на дълбочини със съответни схеми на лидер/типет/стример или нимфи.

Напълно съм съгласен с написаното от Росен и съветите му. За твоята мухарка, която си си заприходил вече (честито и рибите да ти я уважават), #6 клас WF плаващ ще е добър за начало.

п.п.: Сега видях, че докато съм писал и д-р Косьо ти дал добри съвети. Послушай ги с Росен. Рибите са само завършващата част от играта, наречена мухарски риболов. Рибите сами ще дойдат. А шнурът (потъващия) ако не е късно и можеш да го смениш, го смени.

Поздрави.
Веско
Мнения: 2611
Регистриран на: Съб Сеп 01, 2007 14:54
Риболов: спининг и мухарски
Местоположение: София
дал Браво: 136 пъти
получил Браво: 95 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от Веско »

Ако е 600 грейна....готов си за GT-та :lol: :lol: :lol: Ползвам за щука 10 клас шнур с 28 фута интермедиантна глава (потъва 1-2 инча в секунда), който е 400 грейна (26 гр.), мятам го с 9 клас въдица, но тя е ултра фаст! Другата ми въдица за щука, от по-тежките класове, е "бърз" 10 клас, тя обаче се мъчи доста със същия шнур. За шнурове с потъващ връх или глава, категорично въдицата трябва да е минимум "fast", мощна и стегната, за да "отлепя" по-лесно повече шнур от водата. По съвременните стандарти, за риболов на распери бих избрал 6 клас въдица, съответно 200 грейна потъващ шнур. "Sink tip" шнуровете също са добра опция за риболов със стримери.

Я кажи на каква дълбочина са рибите, на които мяташ, че ми стана интересно? И колко даде за този шнур?

ПП: Не купувай така, аз съм правил прибързани покупки...ако изборът ми е бил информиран (както трябва), щях да си спестя бая парички, а не да купувам по 2 пъти.
It is only the inexperienced and thoughtless who find pleasure in killing fish for the mere sake of killing them. No sportsman does this.
The finest gift you can give to any fisherman is to put a good fish back, and who knows if the fish that you caught isn't someone else's gift to you?
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Първи риболов с мухарка

Мнение от b_lomsky »

За да не отговарям на всеки поотделно :
Не съм подходил безотговорно към мухарството и се надявам добре да съм преценил къде отивам :D , а къде ще стигна е загадка. Същевременно не виждам нищо лошо да се опитвам да ловя възможните риби по този интересен начин. Към този момент това са расперите по Дунав и кленовете в барата. Тъй като ме привлича ултралайта съм направил необходимото да се снабдя със съответните такъми за риболов със суха муха. Междувременно взех въпросната мухарка, която е втора употреба и никак не е скъпа, защото ми хареса и мисля, че ще ми служи в дунавския риболов. Упражнявам се сравнително често с плуващия шнур и въдицата, която вече имах. Въпросният шнур закупих, защото 1. Беше наличен и единствен.2. При опитите да улавям распер в последно време установих, че рибата се е дръпнала в дълбокото и не атакува, както преди близо до повърхността. Реших, че ще си взема макара/още не съм/ с две шпули и на едната ще има плуващ шнур, а на другата потъващ според това къде ще бъдат рибите. Мисля това е разумно. Шнурът не е скъп, платих 25лв. за него. Не е само глава, а е дълъг 27м. Дистанцията при риболова в конкретния момент не беше от значение, тъй като замятах от лодка. Рибите са на около 3-4м. Вече е очевидно, че този шнур ми е тежък.
Не знаех, че с потъващ шнур липсва опит. Всяка вечер гледам клипчета за кастинг.
И още нещо - няма да ловя на нимфа. Тази малка тежест лети с огромна скорост и много боли :( . При това рибите могат да я налапат и изплюят, колкото пъти искат без да разбереш.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”