Пръчка за микроджиг

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Аватар
Iso
Мнения: 2061
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 487 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от Iso »

Условно, теоретично при сладководния риболов може да се направи следното разделение:

Наноджиг – риболов с малки (нано) примамки по метода на джиг по дъното.
Мормишинг - риболов с малки (нано) примамки в долните, средните и горните слоеве на водата без опиране в дъното.
"Наноджиг", "мормишинг", "мормоспиннинг" – е риболов при който силиконовите примамки заедно с утежнението са от 0.4гр. до 1.2гр.

Ултралайт – риболов при който примамките са от 1.5гр. до 5гр.
Микроджиг – риболов при който силиконовите примамки заедно с утежнението са от 1.5гр. до 5гр. (Излиза, че микроджига е част от УЛ).

Лайт спининг - риболов при който примамките са от 3гр. до 7гр.

Информацията е по коментари от форуми с руско говорящи.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от axel »

Мани ги тия руснаци......какво ли разбират те от микроджиг :D :D :D :D :D :D :D
Сега сериозно:посочих пръчка която използвам за микроджиг/без да знам,че тя няма нищо общо с него/,като точно с нея смених въпросния Формакс.Пръчката е бюджетен вариант,който има добра чувствителност с глави от 1.5 до 5-6гр.после тежеста и идва в повече.Засега не ми трябва нещо по-класно,пък и темата е да помогнем на колегата в избор на подходяща бюджетна въдица,а не да се доказваме кой е по,по,по-най.Преди месец на мой колега препоръчах модел с който лично аз бих ловил на микроджиг,ако бях маниак на този риболов:https://midacompany.ru/catalog/index.ph ... on_id=2009 ,колегата си я купи и е доста доволен,но цената........ :wink:
риболовът е само хоби!
superficiq
Мнения: 95
Регистриран на: Нед Апр 19, 2015 9:11
Риболов: спининг
дал Браво: 1 път
получил Браво: 14 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от superficiq »

Дам всеки има собствено разбиране явно, но предполагам ще се съгласите, че 5 гр. не е много микро :). Естествено всичко е субективно и за някои хора може и 7 и 10 гр. да са микро джиг. Три грама не е никак малка тежест, но си трябва тънко конче все пак и в тази връзка тук има една гега, за която съм чувал хубави отзиви от човек, който я притежава Crazy Fish Ebisu Violet II. Успех с избора. :fish15:
HaveFun
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Юни 28, 2017 23:12
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 87 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от HaveFun »

Амии ще е или аджимебата до 5 гр 1.80 или ебису-то 0.6-5.
Аджимебата върха и не е 2.3 както пише ами 0.8мм. И двете отговарят на изискванията ми :)
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от мъро »

Имам въдица 0.9-12гр. ловил съм с нея успешно дребни костурчета с глава 2 гр. и силикон 1.6 инча. това прави ли въдица за микроджиг?
cekal
Мнения: 247
Регистриран на: Чет Юли 12, 2018 3:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 198 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от cekal »

мъро написа:Имам въдица 0.9-12гр. ловил съм с нея успешно дребни костурчета с глава 2 гр. и силикон 1.6 инча. това прави ли въдица за микроджиг?
Естествено че я прави. Рибата определя каква е въдицата, а не обратното. :wink:
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от мъро »

cekal написа:
мъро написа:Имам въдица 0.9-12гр. ловил съм с нея успешно дребни костурчета с глава 2 гр. и силикон 1.6 инча. това прави ли въдица за микроджиг?
Естествено че я прави. Рибата определя каква е въдицата, а не обратното. :wink:
Вярно не се сетих.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от petur »

Примамките определят въдицата!
За това на тях производителя дава тест по примамки! Никъде не пише от костур 0.300 гр.-до щука 1,5кг. Точно реалния тест на примамките определя пръчката. Ако пръчката работи отлично с 2гр.глава плюс 2 инча силикон си е улталайтова и може да ти удари щука 3-4кг.без да подозира,че в действителност търсиш костури 200-300гр.
Логично е ,като търсиш големи риби,да подбереш големи примамки и силова пръчка и обратно.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от petur »

Да, реално когато търсим определена риба,си подбираме подходящи примамки и пръчка ,която да работи добре с тях,но и да подхожда на рибата.
За това японците в каталозите, пишат за каква риба,с какви примамки и условия е подходяща пръчката. Всички руски,украински,полски и др.производители копират модели на японските фирми,в някои случаи леко изменени.
Японците са го направили лесно за тях, когато си купуват пръчка с която ще дърпат риби м/у камънаците с глави 1-3гр.,знаят,че ще работи добре с малки примамки но ще има мощ да издърпа рибата бързо. Също ако ще водят примамките палагично(мисля така се пише)в дълбоки води, пръчката ще е подходаща за това. Всичко това го пише в каталозите им! За това в някои случаи пръчките не се харесват,едни,че им се провлачва анимацията,други,че им става много рязка. Забелязал съм в коментари,че някои имат по две пръчки с еднакъв тест,но с различен строй,за съответните анимации.
Колегата спомена,че формакса не му харесва защото провлачвал. Освен,че пръчката която търси,трябва да работи добре с примамките,които ще ползва,трябва и строй/акцията и да се справя с начина му на риболов. За това го посъветвах да не купува само по зададен тест по примамки но и да пипне пръчката,за да не се окаже с подобие на формакс и да продава после.
sharko54
Мнения: 169
Регистриран на: Сря Юни 15, 2011 21:45
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 194 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от sharko54 »

Преди месец и аз бях пред същата дилема, и заприходих Crazy Fish Ebisu Violet II с тест по примамки 0.6-5гр. и плътен връх.
Все още не съм я тествал с риба, но от впечатленията при разходките около водоемите мисля, че е добра. Ловя с линия от флорокарбон.
Само да вметна, че не бива да се очаква, някаква, кой знае каква чувствителност в ръката при водене на примамката, по мое менени работи комфортно с глави от 1 до 4 гр.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от petur »

Ако се спреш на тази,май от Дигитака е по-евтино.
HaveFun
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Юни 28, 2017 23:12
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 87 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от HaveFun »

16-17 лв е по-скъпо в дигитака :) Поръчах я от горния сайт и да видиме кога ще дойде. Бях се навил на ajimeba-та ама я няма налична никъде.
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от petur »

Аджимебата я има доволно,но на 2,2м. Хвърлих едно око на доставката, колко пари ти искаха,караха ли те да доплащаш 1000 йени за тубус?
HaveFun
Мнения: 59
Регистриран на: Сря Юни 28, 2017 23:12
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 87 пъти

Re: Пръчка за микроджиг

Мнение от HaveFun »

Аджимебата да само 2.20, аз търсих най-късата. Към 55-60 лв идва доставката. Не са искали пари за тубус
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”