Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Колеги имам няколко тематични въпроса:

1. До къде е пълна шпулата с влакно, отразява ли се на постицимите дистанции и как?
2. Подмяна на лагерите по оста на шпулата с "по-добри" ще се отразли ли на замятанията при по-натегнат каст контрол и включена допълнителна спирачка?
3. Как се отразява дебелината и вида на влканото на замятанията?
4. Има ли значение "окото" през което минава влакното в какво положение е при замятане?

Въпросите са в рамките на риболов с примамки в диапазона 12-28гр.
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от yuri todorov »

Колега,
тези "стандартни" въпроси, са обсъждани и преди, и има отговори в тази и в съседна тематична ,,беседа"! Сигурен съм!!
С малко сърч и препрочитане, всичко може да получи отговор!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

searnox написа:Колеги имам няколко тематични въпроса:

1. До къде е пълна шпулата с влакно, отразява ли се на постицимите дистанции и как?
2. Подмяна на лагерите по оста на шпулата с "по-добри" ще се отразли ли на замятанията при по-натегнат каст контрол и включена допълнителна спирачка?
3. Как се отразява дебелината и вида на влканото на замятанията?
4. Има ли значение "окото" през което минава влакното в какво положение е при замятане?

Въпросите са в рамките на риболов с примамки в диапазона 12-28гр.
1. 1-2мм под ръба на шпулата.
2. Замяната на лагери дава известен прираст в дистанциите, но не особено голям.
3. Дебелината на влакното оказва слабо влияние за разлика от спининга. Например между #1 и #1,2 клони към нула.
4. За максимални дистанции редача трябва да е в средата. Иначе няма особено значение.

Това важи за всякакви примамки.
BornToDrink
Мнения: 448
Регистриран на: Съб Окт 20, 2012 14:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от BornToDrink »

Единствено не съм съгласен с последното твърдение.
За 12-28гр примамки, както казва колегата - разликите ще са минимални/незначителни.
Но с 2-3-4гр воблерчета всичко е от значение и има чувствителна разлика, но тук по-скоро говорим за байтфинес темата. :)
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

Такаа, пиша да споделя още малко опит от начинаещия мераклия кастинг-джия.

Докато постижения с дистанция от 100+/- оборота при 81см/об. се случват при подходящи условия. При замятанията с монофил и примамка около 16гр. средната постижима дистанция без рискове от бради е около 82 оборота.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Миналия сезон, за нуждите на морските ми излети, купих съответната макара - Daiwa Zillion 1516XXHL. Макарата пристигна и бях леко изненадан, когато констатирах, че шпулата тежи цели 19.5 гр, въпреки че не е от най дълбоките. Пълна с ок. 160-180 м. PE #1.5 теглото нараства до 26-28 гр. Далеч съм от мисълта, че Daiwa не знаят какво правят, но и до момента не съм напълно наясно защо този елемент на макарата е проектиран така? Въпреки това, на практика се оказа че макарата работи абсолютно безпроблемно и стабилно с примамки от 8-10 гр. нагоре. Воден от нездраво любопитство обаче :), в някакъв момент, покрай другото поръчах и една HCL пружина за MagforceZ системата. Вчера и днес проведох лек тест със селектиран набор "летящи" и недотам летящи примамки в диапазона 8-20 гр. Не съм замервал дистанция, а само обороти със съответната примамка. Бях меко казано скептично настроен, особено за по-леките и не аеродинамични примамки, но на практика се видя безусловен прогрес в рамките на 10-15% за всички тестови примамки, като процентите нарастват за "летящите" такива. Настройките и с 2-те пружини са еднакви т.е. HLC пружината не налага промяна за съответната примамка. Условията и 2-та дни не бяха перфектни - имаше поривист, умерено силен вятър с променлива посока. Не забелязах и съществена промяна в стабилността на кастинга. Сега умувам чисто теоретично, дали с по-лека шпула (има такава 14 гр.) може да се постигне още и дали HLC или нормална пружина ще даде по-добър резултата при такъв вариант? До реален експеримент едва ли ще се стигне, обаче, щото $140 не са като $2 :lol: :lol: :lol:
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

HLC пружината ще вдигне малко дистанциите на летящите примамки. Имах такава макара и наистина работи много добре с примамки от 7-8 грама нагоре. Истинската и сила е след 14-15 грама нагоре. Шпулата е тежка, защото е основно за примамки в диапазона 14-40 грама. С новата по-лека HLC шпула ще вдигнеш дистанциите основно от 7-15 грама. Над 20 грама едва ли ще има особен прираст.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Когато четох предварителните отзиви за HLC макарите на Daiwa, останах с впечатление, че работят добре само за аеродинамични примамки. Съответно, нямах големи очаквания и бях изненадан от резултата, който получих, предвид че нарочно бях избрал и примамки с по-лоши полетни характеристики. Впоследствие се зачетох по-подробно и се оказва, че HLC системата всъщност включва по-силна пружина и по-лек и къс индуктор. Т.е. моят вариант е междинен, понеже индуктора остава непроменен и съответно резулатата е обясним и закономерен :).

Относно стандартна по-лека HLC шпула или такава с нормална пружина, нещата трудно могат да се преценят на теория, чисто интуитивно, без точни изчисления. От една страна стои по-високата начална скорост и по-късия период на работа на индуктора, от друга по-голямата последваща инерция на по-тежката шпула и това дали разликата в теглото на шпулата би позволило работа на по-ниска степен на магнитната спирачка при по-лека шпула, заради по-малкия инерционен момент.
milen_ilchev
Мнения: 541
Регистриран на: Сря Окт 26, 2011 20:08
дал Браво: 48 пъти
получил Браво: 51 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от milen_ilchev »

Аз лично бих те посъветвал да правиш излишни скъпи експерименти. По-добре си купи нова макара HLC. Най-вероятно освен разликата в теглото на шпулата, пружината, ротора има и разлика в статора. Последното си е мое заключение на база много такива опити.
От магнитната спирачка зависи до какви максимални обороти ще се развърти шпулата. От теглото на шпулата зависи с какви минимални по грамаж примамки може да работи комфортно и колко бързо ще се развърти. Комбинацията от предните две твърдения дава отговор как работи баиткастинговата макара. Освен това при Дайва магнитната спирачка се включва при различни обороти. Колкото е по-натегната, толкова е при по-ниски обороти се включва и ограничава до по-ниски такива. В твоя случай като си сменил пружината с по-натегната, но със същия ротор и статор, си позволил спирачката да се включи при по-високи обороти и да достигне малко по-високи обороти. От там лекия прираст в дистанциите.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Когато си търсех морска макара, знаех много добре какво искам и избирах крайно внимателно. В резултат, споменатият по-горе модел покрива абсолютно всичко, което очаквам. Прирастът на дистанцията, който всъщност не е съвсем незначителен, е само приятен бонус към и без това отличната макара. Дори към днешна дата, не виждам с какво бих я заменил!

HLC системата, ако се вярва на писаното в нета, дава до 30% прираст, само за тежки и аеродинамични примамки. С останалите, резултатите са посредствени. И това изглежда съвсем логично, като се има предвид, че центробежната компонента работи съвсем кратко за пиковите обороти, а през останалото време имаме спирачка с постоянни магнити. М/у другото при определена техника на замятане, с тежки и аеродинамични примамки и изключени спирачки могат да се постигнат сходни, ако не и по-добри резултати от HLC :wink:, при това с минимален или никакъв! ръчен контрол.

Според мен,разбирането на работата на кастинговите макари, макар и да изглежда просто, всъщност не е. Има много фактори които си противостоят и предимството, което дава единият е за сметка на другия. Ще дам пример в контекста на дистанцията :). Дискутирано е и в този форум, че най-добри дистанции могат да се постигнат при максимално пълна шпула. Логиката на това твърдение е проста и ясна - такава конфигурация осигурява максимала дължина влакно за минимален брой обороти. Има обаче и друга конфигурация, която дава същите резултати, като при това добавя и стабилност на кастинга :). Тя се получава, когато от максимално пълната шпула започнем да махаме влакно, докато стигнем до момент, който ни позволява да намалим с една степен стойността на спирачката.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от searnox »

С един натрапен въпрос ще се включа в дискусията. Правилото за пълнотота на шпулата е ясно, НО по пълната шпула не е ли по тежка от малко по-празната и това как се отразява на кастинга?
Pet KBaita
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 04, 2019 11:18
Риболов: Байткастинг и Спининг
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Pet KBaita »

Токущо развил се дебат. Мисля, свързан с въпроса:
Аз:
-Т.е. е излишно да пълня шпулата до горе, така ли?!
Това е доста сложна физика, но с мойте лаишки познания си мисля, че все пак би трябвало да има и друго влияние освен олекотяването. Аз си го представям като лост( то е радиуса) от центъра на шпулата(центъра на тежестта) до произволна точка, до която е навито влакното. Освен редуцирането на високите обороти на развъртане постигано чрез голям радиус, колкото е по-дълъг лоста, толкова по-малко енергия се изисква за преодоляване на противодействащата сила, в случая за развъртане на шпулата (може да греша). Съответно, спиращата ускорението и началният летеж на примамката, противодействаща сила е по-малка, затова шпулите за леки примамки за да се олекотят(да не се товарят излишно с влакно) не се намаляват по външен диаметър, а се правят по-плитки.После идва момента с прецизното контролиране на въртящата се шпула от спирачната система. Ако шпулата е полупразна се променят заложените параметри при проектирането на спирачната система, т.е според мен се нарушава оптималната и работа заложена естествено в диапазон. Знам че има възможност за регулиране, но това е по - скоро свързано с характиристиките на обекта, който се изтрелва и средата в която лети той, като определящи фактори за силата, с която се въздейства върху шпулата при кастинга, а не с промяна в характеристиките на заредената с влакно шпула, различни от обичайните. Според мен те се залагат при проектирането със стойности за нормално заредена с влакно шпула.
Затова има и такова голямо разнообразие от модели на големите производители предназначени за различни риболовни ситуации. Инжинерите се съобразяват с много физични закони и е трудно, и не винаги се справят добре. Затова и трябва да се внимава с тунинга на макарите и много често ефекта от него е обратен(особено ако се пипат макари от висок клас с много вложен в тях R & D и качествени материали). Направо се чудя на някой колеги! :shock: Когато се набуташ в ситуация, за която не си подготвен изникват Въпроси, чиито отговори изискват знания - и конкретно - ако имаш само дълбока шпула, кое е по-добре: къс лост/полупълна шпула/ за по-малка тежест или обратно? И тъй като става дума май за съотношения и коефиценти и си представям учебната/проектантската дъска пълна с формули, чертежи, вектори в разни посоки и .... :idea: използвам правилото на "Златната среда" и си мисля, че най-добре е дълбоката шпула да е пълна до средата и може би мааалко повече в зависимост от нужното влакно. Но и това е относително и зависи например от: спирачната система, диаметъра и масата на шпулата, абразивността и масата на влакното и колко е постоянна тя/дали пие вода или бира :D /, характеристиките на пръчката и т.н..... Отплеснах се ;). Какво хоби само е риболова, а?! :D ;
Колегата:
- Преди 4 години допусках и аз тази грешка. Когато е по малко влакното има един единствен минус и това е естетиката. Какво печелиш?
По малко грамаж
И по малък ъгъл шпула редач при фъргане. Тоест разстоянието от шпулата до редача е по голямо което се отразява добре на кастинга. Затова например алдебарана е издължен. Да има по малък ъгъл и шпулата да е дачеч от редача;
Аз:
-Да, растоянието между редача и навитото влакно се увеличава при по-празна шпула, а ъгъла на пречупване на влакното намалява, както и триенето му, но се питам защо всъщност инженерите просто не изместят редача още напред ако ефекта е само положителен. Изглежда лесно изпълнимо и вероятно тенденцията е да се удължават макарите напред :roll:, ноооо............ И си отговарям :lol: , че и тук има оптимално растояние и увеличаването му ще намали ъгъла на пречупване на линията и триенето на влакното в редача, но вероятно се появяват усложнения в линията между шпулата и редача при замятане и в прецизното редене при навиване. Освен това, ъгъла се намалява при по-празна шпула, но оборотите на шпулата се увеличават, а от там и честотата на пиковите съпротивления на редача върху влакното и съответно общото съпротивление при кастинга в конкретна позиция на редача може да излезе и по- голямо при по-празна шпула поради повечето обороти, който прави шпулата. Въпроса тук е това не изяжда ли предимството от намаления ъгъл и триене и олекотяването от полупълната шпула.
Далече сме от риболова вече, но все пак ще ми е интересно инж. физик Байткастър :shock: да вземе отношение. :D
Иначе е ясно, хора със знания са вложили много УМСТВЕН Труд и Творчество в стремеж да доставят пълния кеф на риболовеца. На нас ни остава да им се доверим и да се възползваме с минимум компромиси. :fish15:
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

Тука се включвам с 5 дневен кастинг , предимно повърхностни примамки . 1- вия ден мултипликатора беше с пълна шпула . Влакно 1,5 / 16 нишково , дистанциите ми конкурираха повечето спинингисти . Разликата от тези които кастваха било то по- малко или повече не беше огромна 5 максимум 10 м . Знам по якога са важни :) . На третия ден имаше приличен вятър на пориви , при поредното хвърляне усетих примамката как се заклати по средата на полета ( изцяло моя вина ) не натиснах палеца да е укротя и дойде първата брада :) 30- Тина метра назад ! От там резултата не закъсня , забелязах едно намаляне на дистанцията ( незнам от умора или от предпазливост да съм скъсил дистанцията ) но вече липсваха . Четвъртия ден заминаха едни бързи 10- Тина метра , каствах със затворена макара , но пък последния ден беше голям бой първо хвърляне 1 голям лефер 4+ кила излезе много бързо ( изправи тройка , отвори халката към воблера и прегриза шок лидера , слава Богу вече в кепа ) общо 4 големи риби и 3 малки за 40 м . Аз имам две другите са на колегите . Макарата с която лових Шимано ексенс DC . За 5 дена една брада и Едно късане , кастин от сутрин до вечер , страхотно представяне . Продадох е и си взех новия модел :) . Още не е тестван , дано не се изложи :) . Функцията за нощен режим помага много при вятър .
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Нещо, като повод за размисъл - при топ модела Shimano Exsence DC шпулата е стеснена в известна степен. Т.е. инженерите на Shimano са преценили, че загубата от триене във втулката на редача при крайни положения е по-съществена от пълнотата на шпулата т.к. тясната шпула се изпразва по-бързо.

И един по-общ коментар относно дистанциите, след 2.5 сезона плътно замятане :) - дистанциите нарастват бавно с течение на натрупването на практика, като от текуща гледна точка бих казал, че 2 фактора са най-съществени - техниката на хвърляне и дължината на въдицата :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”