Сравнение на спининг въдици

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от empar »

-Асане, ти салам ял си?
-Не, Манго, ама брат ми е гледАл как ядат и казА, че е добро.

По темата има писано доста. Разликата в качеството в общия случай е право-пропорционална на цената.
Това, че наш Ганьо се опитва да убеди себе си в противното е породено от беднотия, а не от "ненужната скъпотия" на високия клас такъм.
80% от риболова идва от научената ръка, а не от такъма. Научете се да ловите, а нуждата от по-висок клас такъми идва с времето.
Дали ще имате възможност да си ги купите е друг въпрос от особеностите на българското битие.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от smog »

Най-голямата разлика между въдиците среден и висок клас е именно в бланката, едно на ръка, че се ползва по високо модулен карбон, второ е геометрията на бланката. Зенак, Ямага, и други подобни дълго време разработват модел ред, именно за да намерят геометрията (конуса) на бланката, така че да постигнат търсените цели за всеки конкретен модел, нещо което се усеща с въдица в ръка на вода.
Средния клас според мен е малко е шир потреба с претенция, защото им слагат хубава фурнитура и шир потреба бланки.
Аз предпочитам хубава бланка с посредствени водачи(GLoomis), от колкото обратното, но все пак външния вид продава...
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от searnox »

Аз по никакъв начин нямам претенции, че съм експерт имам скромни наблюдения и ще ги споделя:
1. Първата ми спинингова въдица беше Пезон и Мишел и струваше 94лв. на 2,40/10-30 мека и приятна за работа. с единствения недостатък, че от време на време трябваше да стягам снадката, дали от неправилно замятане или от дефект в бланката един господ знае.
2. Реших да си взема по скъпа въдица и си купих Спортекс Блек Ероу 2,40/14-28 за скромните 368лв. чаках я с нетърпение 3 месеца и с разочарование след 2 риболова не намерих съществена разлика, нито в дистанция нито в чувствителност освен че корка беше по-висок клас и отново се изваждаше снадката.
3. Третата пръчка ми беше прехваления Блек Шадоу на Филстар на 2,62МХ същата история се потрети но без дефекта в снадката (което беше супер) с малък ъпгрейд на дистанцията, което лесно мога да отдам на 22-те допълнителни см дължина.
4. Antares BX 2,40MХ "сейм шит"много красива въдица но до там, толкова красива че едва ли ще я продам някога.

След това обърнах на кастинг и се разбираме прекрасно с Фаворит Ексклузив Туич спешъл :)

Та от скромния ми опит с различни по цена тояги мога да споделя, че не видях съществена разлика в работата на пръчките. Може всичко да е свързано с моето отношение, неграмотно използване, дървена техника и прочие. Чисто визуално не коментирам разликите. По скъпия такъв винаги е по-красив ако мога така да се изразя.

Това е мотива да провокирам дискусия с надеждата колегите да споделят своите впечатление Запазва ли се установената тенденция и с още по скъите въдици?
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от getsbi »

Аз не съм от тези дето раздават много акъли, че да не ми свърши, но тези експерименти ги правих доста години и ще се опитам да обясня. Идеалният вариант при който сам можеш да разбереш отговора, според мен, е да се пробват еднакви въдици, като харктеристики( еднаква дължина, строй и акция), от една фирма, но различни класове. Ако това може да се направи и с една и съща макара и влакно, ще бъде съвършен тест.
В случая това стана при мен със Сейнт Кроа.
Преди години, когато реших да си въстановя отново това хоби, риболова, започнах да мятам с един телеспин. Като се закачеше риба я изваждах и беше приятно. След това, понеже слушах за Кроа и реших да си взема евтина. Взех Премиер. Тогава риболова ми стана много по-приятен, защото вече усещах примамката и удара на рибата. Все едно, че се дигна мъгла. Когато хванах за първи път Авид, при първия удар, щях да го изтърва от изненада. Чуствителността беше много по-висока. Удоволствието много по-голямо. При Леджънд Елита тази чуствителност се засили, плюс усещането за по-голяма мощ на въдицата. Всеки следващ клас имаше нещо в повече от предишния. Не става дума за технологиите. Става дума за удоволствие от риболова.
Надявам се да съм бил полезен.
svetlio80tm
Мнения: 242
Регистриран на: Пон Сеп 17, 2007 13:07
дал Браво: 1 път
получил Браво: 2 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от svetlio80tm »

getsbi написа:Аз не съм от тези дето раздават много акъли, че да не ми свърши, но тези експерименти ги правих доста години и ще се опитам да обясня. Идеалният вариант при който сам можеш да разбереш отговора, според мен, е да се пробват еднакви въдици, като харктеристики( еднаква дължина, строй и акция), от една фирма, но различни класове. Ако това може да се направи и с една и съща макара и влакно, ще бъде съвършен тест.
В случая това стана при мен със Сейнт Кроа.
Преди години, когато реших да си въстановя отново това хоби, риболова, започнах да мятам с един телеспин. Като се закачеше риба я изваждах и беше приятно. След това, понеже слушах за Кроа и реших да си взема евтина. Взех Премиер. Тогава риболова ми стана много по-приятен, защото вече усещах примамката и удара на рибата. Все едно, че се дигна мъгла. Когато хванах за първи път Авид, при първия удар, щях да го изтърва от изненада. Чуствителността беше много по-висока. Удоволствието много по-голямо. При Леджънд Елита тази чуствителност се засили, плюс усещането за по-голяма мощ на въдицата. Всеки следващ клас имаше нещо в повече от предишния. Не става дума за технологиите. Става дума за удоволствие от риболова.
Надявам се да съм бил полезен.
Може би най- добрият отговор в темата. Ако неговият смисъл все пак не се разбере от автора на темата, нищо друго няма да помогне :D
Boev
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2015 17:36
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 75 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от Boev »

Много интересно но моя опит със Сейнт Кроа е точно обратния от този на колегата getsbi.
Всичко разказано от него да кажем, че едентично се е случило и с мен, до закупуването на леджент елит.
Това беше най-отвратителната въдица която съм купувал.
Честно казано на реката ми се дорева.
Уточнявам, че визирам първата бланка която внесоха, една тъмно зелена. Следващата бланка някъде 2012 вече е друга работа.
Не бих препоръчал най-скъпите въдици на колегата.
Има къстъм Японки които са изключително скъпи и за мен не оправдават парите си.
Иначе аз въобще не съм против скъпите въдици, докато мога ще си купувам от тях.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от bat.galin »

...ама оффффф, хайде вземете си по едно дагеки и да се свършва.
Boev
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2015 17:36
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 75 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от Boev »

Тоз пък, нема оффф. Още може, още може.
Кво е тва свършване - цък, цък, язък.
Дагеки - това е много ретро.
Сега е микро/ може и да е макро геймър или сийбас нещо си.
Аватар
getsbi
Мнения: 290
Регистриран на: Чет Фев 04, 2010 11:34
Местоположение: Плевен
дал Браво: 47 пъти
получил Браво: 49 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от getsbi »

В темата не става въпрос, коя марка е по-хубава от другата и кой какво да купи. Ако беше това въпроса, нямаше да пиша. Всяко нещо, било то въдица или друго, на един му харесва, на друг,не.
Аватар
bobopeli
Мнения: 463
Регистриран на: Вто Юли 21, 2009 19:19
дал Браво: 884 пъти
получил Браво: 1466 пъти

Re: Сравнение на спининг въдици

Мнение от bobopeli »

Като себестойност на изработка скъпа бланка и среден клас такава няма да имат голяма разлика.Разликата в крайния продукт би трябвало да идва от разходите направени при създаването на скъпата - хиляди проби,разработка на ноу-хау,лабораторни изследвания, корифеи които да изпробват различни варианти на продукта и да определят перфектният и .. ..................

Сигурно в повечето случай им се получава,в малко от случаите на средняците им се удава да създадат страхотна бланка напълно случайно, така че :fish15:



И слука на всички през новия сезон!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”