Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

tommy12 написа:
koko7784 написа:Някой иска ли да опита да лови сом на спининг със бързо оборотна(на река със умерено към силно течение)? Тогава ще разберете предимствата на бавно оборотните!
Колегата много точно е казал че всяка от двете си има предимства и недостатъци.
В моя случай аз никога не бих си взел бързо оборотна (защото няма да ми върши работа).
Тези неща се разбират най-добре на практика (в тубата,фейса и прочие са по теоретични нещата).
Ами аз искам да го ловя тоя сом на джиг и какво ще разбера от предимставата на бавно оборотната макара? Като казаваш на спининг предполагам че имаш впредвид да го ловиш сома на кранкове и спинери една бърза вметка, че спининга не е само тия две примамки, а пък и по горе в поста си съм споменал че при тия две примамки е по -уместно да се ползва бавно оборотна макара. Предполагам. че сигурно ползваш и спинингова макара за тези примамки при риболова на сом, ако е така затова ти е проблем. Това че в тубата е повече теоритично също не е вярно, ако специално за риболова на сом на река на спининг няма много видеа, това е защото сомa не е популярен таргет между риболовците в света! Предполагам, че ти не си открил топлата вода, а някой ти е показал или си видял как се лови сом на спининг, е представи си че това което си го видял си го видял в тубата! Вече всичко го има онлайн, социалните мрежи и форуми, 80% от подготовката за един риболов на непознато място е онлйн, това е google earth, cmap, navionics, информация за времето, информация за водоема, гледаш видеа какви примамки в кой сезон и тн. Практиката наистина е от голямо значение също, но такива изказвания като това на практика, а онлайн е теория са отживелица. Другото нещо при Шимано и Daiwa от няколко години правят главната зъбчатка в уголемен размер и разликата между бързо обортната и бавно оборотната макара не е толква усезаема както при по старите модели, в случаят тука това Шимано е oт новите.
Продължаваш с теорията :mrgreen:
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от empar »

Така и така сме започнали с теорията, нека продължим!

Тази дискусия с "надеждността" или която там дума се пада по-подходяща много ми напомня на един квартален разбирач, който упорито се опитваше да ме убеди да си купя дизелова кола, понеже по-бавно оборонтия мотор бил по-дълговечен. По същата логика дайте да си е*ем жените по-малко, че да не се протрият.

Нека добавя малко лични впечатления по темата.
Основните ми риболовни цели са кефал и пъстърва в река.
За кефалите имам бавен Sustain 2500 FG(5.0:1), а за пъстървите бързо Soare 17 в размер 2000(6.0:1). На всеки 20-25 риболова отиват за основна профилактика и съм ги виждал отвътре и двете. Разликата в размерите на зъбите и на самите корони е явна, но пренебрежимо малка за да доведе до осезаемо по-бързо/бавно износване при едната/другата при риболов, въпреки че на теория едната е с 20% по-бърза от другата. Подчертавам "при риболов", защото предназначението на макарите е именно такова!
При над 200(включително и няколко морски, където бавната предавка ме караше да споменавам основно разни майки) риболова на Sustain-а и около 70 при Soare-то короните и пиньоните и на двете са в състояние на 100% неразличимо от ново. Soare-то доста бързо наваксва броя излети и дори когато се изравнят се съмнявам, че ще има видима разлика.
Да, със законите на механиката никой не спори, но с олгед на експлоатацията при риболов е несериозно да се коментира износване на корона и пиньон при правилна употреба и грижа. Ако се въртяха въпросните зъбни предавки в някоя машина със стотици или хиляди обороти на минута вече може да се коментира износване, но fishing-mania е риболовен, а не индустриален форум.
Ако при абослютно еднакви риболовни условия(което е в сферата на теорията, разбира се) се поставят една бърза и една бавна макара, то едната би била неправилно подбрана, така че коя ще се износи по-бързо няма абсолютно никакво значение.
Когато една читава макара от среден или висок клас тръгне да се предава, то един от последните фактори за това би бил предавателното число.
С оглед предавателното число: по-надеждна, по-устойчива и по-т.н. НЯМА! Има правилно проектирана, изработена, подбрана, експлоатирана и поддържана. Останалото са ала-бализми и скудоумни догми от времето, когато Мичел 310, телескоп ДАМ и силно окосмените женски гениталии са били светата тройца за българския риболовец.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
searnox
Мнения: 243
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 10:03
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от searnox »

Колега tommy12 освен ако не твърдиш че бързооборотните макара е единственото решение ма света за риболов няма повод за дискусия.

Друго е ако си на 12 и просто ти се спори :)
Boev
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2015 17:36
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 75 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от Boev »

tommy12 написа:Към колегите по горе изказали се в поста, предавателното число на макара се избира по техника, вид на риболова и вид на примамките.
2 бързи примера ако ловиш с джърк, туичинг, повърхностни или джиг, екстра бързата предавка е най подходяща. Ако има въпрос защо, ще обясня. Ако пък ловиш с кранкове, въртящи се блесни, чатърбайтс, бавната предавка е по- подходяща, освен съпротивлението във водата на тези примамки, с бавната предавка се търси по бавна презентация на този вид примамки, а и просто не е удобно постояно да се следи скорста на въртене по време на риболов.
Здравей,
Аз имам въпрос "защо" касаещ бързата предавка.
Доколкото разбирам под джиг визираш Руският вариант. До сега не се бях замислял за предимство при неговото практикуване с бързооборотна макара.
Не съм сигурен, че изводите до които стигам са правилни.
Джърк не практикувам, но също ми е интересно.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

Boev написа:
tommy12 написа:Към колегите по горе изказали се в поста, предавателното число на макара се избира по техника, вид на риболова и вид на примамките.
2 бързи примера ако ловиш с джърк, туичинг, повърхностни или джиг, екстра бързата предавка е най подходяща. Ако има въпрос защо, ще обясня. Ако пък ловиш с кранкове, въртящи се блесни, чатърбайтс, бавната предавка е по- подходяща, освен съпротивлението във водата на тези примамки, с бавната предавка се търси по бавна презентация на този вид примамки, а и просто не е удобно постояно да се следи скорста на въртене по време на риболов.
Здравей,
Аз имам въпрос "защо" касаещ бързата предавка.
Доколкото разбирам под джиг визираш Руският вариант. До сега не се бях замислял за предимство при неговото практикуване с бързооборотна макара.
Не съм сигурен, че изводите до които стигам са правилни.
Джърк не практикувам, но също ми е интересно.
Ок, по долу ги изброявам примерите.

1. Например ловиш в закачки дървета или камъни няма значение , бързото вадене на рибата от закачките е критично след като е засечена!
2. Джига е примамка с малко съпротивление не ти трябава бавно оборотна макара!
3. Презентацията на джига е такава че се получава корем на влакното, колкото по бързо го обереш корема и си в контакт с джига имаш повече шансосове да усетиш леките почуквания, и по-малко шансове рибата да го изплюе преди да си я засякал. Точно корема в линията дава повече шансове на рибата да се измъкне особено при скок.
4. Бързината и удобстовото при ваденото на джига след като си покрил едно място и искаш да заметнеш на друго място.
5. Пример, хищника ти кълве и започва да плува към теб, бързото обиране на линията и засичане е критично преди рибата да е изплюла джига.
6. При джиг на доста дълбоко много често не усещаш самото кълване а само тежеста на рибата от другата страна на линията, тогава тези няколко секунди по бързо навиване и опъване на линията и хубавото забиване на куката при засечката са критични.
7.Друг пример, някаде чуваш хищника както се казва буха на повърхноста на водата и гони дребосъка, тогава бързото вадене и замятане в посокана на бухането е критично, много често се получава за секунди и хищника не е там вече!
8. Бързо оборотните макари дават по голяма ефективност ако се засече броя хвърляния за един час, а и от там по големият шанс да имаш успех да уловиш риба след като имш повече замятаниая!
9. При вертикалният джиг супер удобство бързото вадене на примамкта.

Тенденцията в момента е към бързо оборотните макари, затова и производителите се ориентират в направата на по големи зъбни колела.

За джърк или туитч примамките, водене на примамката джърк, джърк, джърк пауза или джърк пауза джърк пауза и тн. варианти много, правилно е да се изпълнява с пръчката тази техника а не с макарата, ако се изпълнява с макарата се получава еднотипна игра на воблера в една линия. Та бързото обиране на линията с бързо оборотна макара при тази техника е от значение.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

koko7784 написа:
tommy12 написа:
koko7784 написа:Някой иска ли да опита да лови сом на спининг със бързо оборотна(на река със умерено към силно течение)? Тогава ще разберете предимствата на бавно оборотните!
Колегата много точно е казал че всяка от двете си има предимства и недостатъци.
В моя случай аз никога не бих си взел бързо оборотна (защото няма да ми върши работа).
Тези неща се разбират най-добре на практика (в тубата,фейса и прочие са по теоретични нещата).
Ами аз искам да го ловя тоя сом на джиг и какво ще разбера от предимставата на бавно оборотната макара? Като казаваш на спининг предполагам че имаш впредвид да го ловиш сома на кранкове и спинери една бърза вметка, че спининга не е само тия две примамки, а пък и по горе в поста си съм споменал че при тия две примамки е по -уместно да се ползва бавно оборотна макара. Предполагам. че сигурно ползваш и спинингова макара за тези примамки при риболова на сом, ако е така затова ти е проблем. Това че в тубата е повече теоритично също не е вярно, ако специално за риболова на сом на река на спининг няма много видеа, това е защото сомa не е популярен таргет между риболовците в света! Предполагам, че ти не си открил топлата вода, а някой ти е показал или си видял как се лови сом на спининг, е представи си че това което си го видял си го видял в тубата! Вече всичко го има онлайн, социалните мрежи и форуми, 80% от подготовката за един риболов на непознато място е онлйн, това е google earth, cmap, navionics, информация за времето, информация за водоема, гледаш видеа какви примамки в кой сезон и тн. Практиката наистина е от голямо значение също, но такива изказвания като това на практика, а онлайн е теория са отживелица. Другото нещо при Шимано и Daiwa от няколко години правят главната зъбчатка в уголемен размер и разликата между бързо обортната и бавно оборотната макара не е толква усезаема както при по старите модели, в случаят тука това Шимано е oт новите.
Продължаваш с теорията :mrgreen:
Хайде да не си мериме ......... дали е теория или не, и аз имам какво да покажа, снимки на големи риби и не само придружени със солидни чекове. :mrgreen: :mrgreen:
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

Там е проблема че работата отива до мерене :idea:
Ти гледаш през твоите очи и се опитваш да обеждаваш хората в нещо което за теб е предимство,а за някой е недостатък!
Опитай да ме убедиш че за мен е по-добре да ловя със Shimano със предавка XG вместо със PG!
Споменах видът риболов като изключвам сом на джиг в река защото в нашите условия е трудно начинание.
Единственото предимство на бързата макара в моя случай е при риболов на попер.
Всеки сам стига до своите изводи,някой повлиян от чуждо мнение друг от практика и опит.
Поздрави....
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от ICO69 »

Въпрос към колегата, който си купи бързия Страдик...Не ти ли се иска вече да я смениш с бавния... :D Един приятел си купи такава и я смени след първия риболов..При това лови само на джиг...Каза ми че няма мощ бързата..Не че ми дреме..Аз не бих си купил никога бърза макара за речен риболов... :D
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

ICO69 написа:Въпрос към колегата, който си купи бързия Страдик...Не ти ли се иска вече да я смениш с бавния... :D Един приятел си купи такава и я смени след първия риболов..При това лови само на джиг...Каза ми че няма мощ бързата..Не че ми дреме..Аз не бих си купил никога бърза макара за речен риболов... :D
Не че ми дреме и на мен, ама
ти нали от риболов на река не се интересуваш, а само от риболов в затворени водоеми!!! Лови си на плувка с болото слагай оцет на захранката, и недей да си купуваш бърза макара. :mrgreen:
Аватар
ICO69
Мнения: 127
Регистриран на: Пон Дек 14, 2009 18:11
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 38 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от ICO69 »

tommy12 написа:
ICO69 написа:Въпрос към колегата, който си купи бързия Страдик...Не ти ли се иска вече да я смениш с бавния... :D Един приятел си купи такава и я смени след първия риболов..При това лови само на джиг...Каза ми че няма мощ бързата..Не че ми дреме..Аз не бих си купил никога бърза макара за речен риболов... :D
Не че ми дреме и на мен, ама
ти нали от риболов на река не се интересуваш, а само от риболов в затворени водоеми!!! Лови си на плувка с болото слагай оцет на захранката, и недей да си купуваш бърза макара. :mrgreen:
Ти да не си си повярвал нещо... :mrgreen: Не питах тебе, а колегата който си купи бързия страдик..
Boev
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2015 17:36
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 75 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от Boev »

[quote="tommy12"].....

Мерси за отговора. Мисля, че схванах логиката ти.
При равни условия, бързооборотката навива средно 15% повече метраж. Което ти обръщаш веднага в 15% по - голяма обловена площ , 15% по - бързи действия извън чистата риболовна техника и така увеличаваш шанса да срещнеш повече риби. Особено в състезателна среда (не само) е голямо предимство.
Ако това е отговора ти, то това е чиста математика и ще е глупаво да споря.
Обикновено нещата са видни и прости, а аз очаквах някви скрити ползи да има.
Моето мнение че основното предимство на бързите макари е да водиш бързо прмамките. Което не ти трябва винаги и при всички риби.
todor bakalov
Мнения: 273
Регистриран на: Пон Май 09, 2011 19:20
дал Браво: 71 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от todor bakalov »

По бавно оборотната макара е по универсална и с по голяма тяга.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

Boev написа:
tommy12 написа:.....

Мерси за отговора. Мисля, че схванах логиката ти.
При равни условия, бързооборотката навива средно 15% повече метраж. Което ти обръщаш веднага в 15% по - голяма обловена площ , 15% по - бързи действия извън чистата риболовна техника и така увеличаваш шанса да срещнеш повече риби. Особено в състезателна среда (не само) е голямо предимство.
Ако това е отговора ти, то това е чиста математика и ще е глупаво да споря.
Обикновено нещата са видни и прости, а аз очаквах някви скрити ползи да има.
Моето мнение че основното предимство на бързите макари е да водиш бързо прмамките. Което не ти трябва винаги и при всички риби.
Щом само това си видял в отговора добре!
Имам въпрос към теб, кои примамки се водят бързо?
Аватар
karaburov
Мнения: 470
Регистриран на: Пет Мар 19, 2010 13:04
дал Браво: 209 пъти
получил Браво: 288 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от karaburov »

Защо правите от мухата слон? Всеки си има виждания ,предпочитания и свой си начин на риболов! Аз лично ловя с най бързите и бавни макари,всичко зависи от типа риболов. Като пример ще дам ,че не бих отишъл с макара събираща 99см на оборот в затворен водоем за бяла и щука. Както не бих използвал макара събираща 70см на оборот за целенасочен риболов на распер по Дунава. За джиг с много препятствия определено бързата макара е преимущество, в така наречените “тепсии” с чисти води без закачки бих заложил на бавна макара. Хора ,виждания и чалъми всякакви,кой както го вижда през своите очи!
Boev
Мнения: 41
Регистриран на: Пон Сеп 07, 2015 17:36
дал Браво: 120 пъти
получил Браво: 75 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от Boev »

tommy12 написа:
Boev написа:
tommy12 написа:.....

Мерси за отговора. Мисля, че схванах логиката ти.
При равни условия, бързооборотката навива средно 15% повече метраж. Което ти обръщаш веднага в 15% по - голяма обловена площ , 15% по - бързи действия извън чистата риболовна техника и така увеличаваш шанса да срещнеш повече риби. Особено в състезателна среда (не само) е голямо предимство.
Ако това е отговора ти, то това е чиста математика и ще е глупаво да споря.
Обикновено нещата са видни и прости, а аз очаквах някви скрити ползи да има.
Моето мнение че основното предимство на бързите макари е да водиш бързо прмамките. Което не ти трябва винаги и при всички риби.
Щом само това си видял в отговора добре!
Имам въпрос към теб, кои примамки се водят бързо?
Ами това видях, толкова го мога и това разбирам.
Пак го прочетох и не приемам половината неща.
Това, кълване в дълбокото, леки кълванета, изплювания, тръгване на рибите към теб, кълване в клечки.... все неща зависищи от теб като способности, ведицата която използваш и последно макарата.
Аз нямам бързи примамки. Щях да си купувам лънкерхънт проп фрог, ама нямам бърза макара и се отказах.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”