Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от axel »

Понеже и аз практикувам същия риболов,като Коко,нека обясня на Томи,спецификата на този риболов.Местата,обикновено са "къси",предимно в бързеи,като е важно колкото се може по-дълго време да задържиш примамката в горещата зона,почти на място.Тук бързооборотната не се справя много добре.Сома не се слави с особена бързина на преследване.Разбира се това се отнася за риболов с тежки кранкове,с голямо челно съпротивление,които в бързей,са си доста голямо натоварване на предавките на макарата,виждал съм доста разбити предавки,само от кранковете.Съгласен с Томи за преимущества при риболовна джиг и попери.Имам и от двата вида.Според мене предавката е много по-важна при морския спининг,всъщност важно е колко влакно прибира макарата за оборот.
риболовът е само хоби!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

koko7784 написа:viewtopic.php?f=100&t=76884
:mrgreen:
Моля дайте съвет на колегата все пак доста хвалби се изписаха за бързите предавки :fish8:
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

tommy12 написа:Към колегите по горе изказали се в поста, предавателното число на макара се избира по техника, вид на риболова и вид на примамките.
2 бързи примера ако ловиш с джърк, туичинг, повърхностни или джиг, екстра бързата предавка е най подходяща. Ако има въпрос защо, ще обясня. Ако пък ловиш с кранкове, въртящи се блесни, чатърбайтс, бавната предавка е по- подходяща, освен съпротивлението във водата на тези примамки, с бавната предавка се търси по бавна презентация на този вид примамки, а и просто не е удобно постояно да се следи скорста на въртене по време на риболов.
Цитирал съм по-горе какво съм написал в най първият си пост тук, само че риболов с кранкове и спинери не покрива изцяло спининг риболова!!
Колегата където е пуснал запитването не е писал, че ще лови сомове с кранкове на река нали!
Както казах риболова на сом не е популярен таргет, струва ми се дано някой не се обиди, но с този сом се търси да се запълни някаква недостатъчност, не мога да кажа каква точно.

Към Коко, много елементарно това което си поствал, колегата да я даде макарата на сервиз. Затова и няма и отговори в темата му, колеги си задават всякакви нелогични въпроси и затова неполучават отговори!
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от koko7784 »

Искаш ли да се обзаложим че след ремонта пак няма да може да върти големи блесни?
ГеоргиМ
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 10:59
Риболов: Спининг
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 157 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от ГеоргиМ »

Макарата си е ок, просто бързооборотната няма тяга, казвам го от опит, защото съм имал и двата варианта. Бързата я продадох на два излета. Няма голямо приложение в сладководният риболов, още по малко в речния.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

ГеоргиМ написа:Макарата си е ок, просто бързооборотната няма тяга,
Е това не го знаех!
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от bat.galin »

аз вече си режа вените...
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

Еволюцията бавна но неизбежна!
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от yuri todorov »

Да, ама докогаааа?!


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от Д-р Флекс »

То е ясно докога - докогато и последният риболовец у нас си е прерязал вените :lol:
Линко
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Яну 20, 2013 12:53
Риболов: спининг
дал Браво: 15 пъти
получил Браво: 3 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от Линко »

Колеги, Какво би се получило с мощността ако рамото на "манивелата" на по бързооборотната макара е по дълго с толкова процента, с колкото тя е по бързооборотна? :tup:
ГеоргиМ
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 10:59
Риболов: Спининг
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 157 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от ГеоргиМ »

Мощността си е същата, само ще ти е необходима по малко сила да я въртиш.
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от tommy12 »

ГеоргиМ написа:Мощността си е същата, само ще ти е необходима по малко сила да я въртиш.
Ако и това го казваш от опит, НЕ Е ВЯРНО!!!

Дългата дръжка не променя оборотите на въртене, но позволява да се приложи повече мощност с по-малко или същото усилие при завъртането с дългата дръжка в сравнение с късата дръжка!!!!
Понеже някой може да не ме разбере и понеже има колеги които четат от части или това което им изнася, МОЩНОСТА СЕ ПРОМЕНЯ КЪМ ПО-ГОЛЯМА !!!!
ГеоргиМ
Мнения: 369
Регистриран на: Пет Апр 28, 2017 10:59
Риболов: Спининг
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 157 пъти

Re: Shimano Stradic Ci4+ C 4000 XG FB

Мнение от ГеоргиМ »

tommy12 написа:
ГеоргиМ написа:Мощността си е същата, само ще ти е необходима по малко сила да я въртиш.
Ако и това го казваш от опит, НЕ Е ВЯРНО!!!

Дългата дръжка не променя оборотите на въртене, но позволява да се приложи повече мощност с по-малко или същото усилие при завъртането с дългата дръжка в сравнение с късата дръжка!!!!
Понеже някой може да не ме разбере и понеже има колеги които четат от части или това което им изнася, МОЩНОСТА СЕ ПРОМЕНЯ КЪМ ПО-ГОЛЯМА !!!!
Абсолютно, същото съм казал, но това няма да направи макарата нито по бърза, нито по здрава, нито по мощна. С увеличаването на дръжката, се увеличава и времето за завъртане на един оборот, от което следва, че за едно и също време ще се обира еднакво количество влакно. Ще се прилага еднаква сила за завъртане на механизма, но така по лесно ще се претовари, а от там и загубата на здравина и мощ. За да има бърз и бавен механизъм, трябва да работят в равни други условия, при които усилието за развъртането им е различно, от където идва и усещането за загуба на мощ. Това е добре, защото ти казва ,,Спри, не ме натоварвай, не ставам за тази работа,,. И двата механизма си имат приложение, просто бавната поне според мен, има по голямо такова в сладководния риболов. Поздрави! И няма значение с какво ловим, важно е да се чувстваме добре, докато го правим.
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”