Ако вече не ти е лесно да вържеш мухата...

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Ако вече не ти е лесно да вържеш мухата...

Мнение от D-r Kosio »

Ако вече не ти е лесно да вържеш мухата...

Знам ,че много имат подобен проблем и затова си позволявам да препоръчам едно от решенията му.
.. за съжаление годинките си взимат своето... От един момент натък ..за някой по-рано ,за други по-късно ,но си става проблем - "окъсяват" ти ръцете :wink: .. иначе се казва пресбиопия.

С две думи почваш да не виждаш добре на близо.. трябва ти време и съсредоточаване.. , а понякога и това не помага..
Стандартното решение са т.н."очила за близо". Те си имат куп недостатъци единия от които е некоректната конвергентност на оптиката.Отделно в реката са твърде неудобни за носене.. и т.н.

Освен в този случай ,тази полезна вещ която ще покажа и описвам е изключително полезна за връзването на екстремно малките 26-24-22-20 номера на куки.. Че и очички и зенички ще може да им направите на гадинките..
Лошото е, че съм го купувал преди години и не знам дали го има по оптиките.. ,за цена .. не ми се мисли .. че е оригинално Ешенбах - германско..

Пускам картинките като идея за тези ,които имат подобен проблем ..
Това е едно от възможните решения.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

А това е поглед от към шапката .. това ,че е раздвоен образа е защото съм го снимал с един обектив . Ако погледнете с две очи - всяко през неговата си оптика .. тези два образа съвпадат и получавате невероятен комфорт за виждане със силно подчертана стереоскопичност и дълбочина!.. Този ефект се дължи на конвергентната оптика - което ще рече,че двете оси на оптиката са разположени под ъгъл - около 13 градуса - т.е. не е необходимо очите да се нагласят за гледане на пределно близко..просто не се уморяват и те и вие.

Изображение

Трябва да има по-често такива хитринки.. да ни е по-лесен живота!

По същия повод се сещам и за едни тънки вдевачки ,които съм гледал по каталозите .. предлагат се с разните кутии от различните производители. Вдевачки за малки куки .
Въпроса ми е ползвал ли е някой такива и ако "Да ", моля да сподели впечатления.

Поздрави,
Д-р Косьо
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Здрасти Косьо, оптиката на посочените очила същата като тази ли е

Изображение
--------------

От както ми ги подари се родих ... годинките не прощават :D

Поздрави.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
parachute
Мнения: 225
Регистриран на: Сря Окт 24, 2007 23:51
Местоположение: София

Мнение от parachute »

Баща ми има един лаф: "Почнеш ли да виждаш на далече и да пикаеш на близко лоша работа" :lol: :lol: :lol: в кръга на майтапа разбира се!!


Поздрави,Даниел.
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Така е

Мнение от D-r Kosio »

Същата Доки.

Че лоша ,лоша е работата , Даниеле .. ма си трябват решения.
/
А за виждането надалече е общоизвестен мит .Нарича се далекогледство, но "далекогледите" не виждат добре нито надалече нито наблизо ..противно на името. Поговорката е вярна само на думи ,но не и по същество../ Малко фолклор идва.. :wink: / При далекогледите въпросната пресбиопия просто идва доста по-рано.../

Друга древна поговорка : "Ако ти спрат тока - запали свещ". :wink:
Последно промяна от D-r Kosio на Пон Ное 12, 2007 15:48, променено общо 1 път.
Аватар
parachute
Мнения: 225
Регистриран на: Сря Окт 24, 2007 23:51
Местоположение: София

Мнение от parachute »

Трябва да му взема едно на "Младежа" :idea: :D





Даниел
Аватар
vesko
Мнения: 29
Регистриран на: Съб Юли 07, 2007 10:19
Местоположение: хасково
получил Браво: 2 пъти

Мнение от vesko »

Докторе,
Кви са тия-не знам колко струва,взел съм го преди време...Ако ще меткаш въдицата, сложи и примамка. :D
Колкото до вдевачките за дребни мухи,имам две,но нямам точната кутия. :( А както се предполага тези джаджи се закрепят само на въпросните кутии.Впрочем един мисля бургазлия е "произвел" кутия-копие на съответната и я продават за 3лв на дребно!!! :shock: НО въпросния детайл за закрепяне на вдевачките...липсва?!Рационализация! С две думи тези двевачки са супер,но със съответната кутия.
Веско
Аватар
naci
Мнения: 123
Регистриран на: Сря Ное 08, 2006 1:15
Местоположение: България

Мнение от naci »

Веско за тези ли става дума:

Изображение

Изображение


Джапонците са прецизни ... та тези не са по 3 лева определено


Поздрави
Поздрави

http://www.the5day.com
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

"Ако вече не ти е лесно да вържеш мухата..."-интересна тема,рано или късно си за нея абониран. :lol: :lol: :lol: Поне за сега нямам проблеми с виждането,но и на мен ще ми се наложи да ползвам такива оптики...добре че ги имам...Закрих сезона със сивени,които страшно избирателно взимаха на възможно най-малките мухи,които имах в кутиите.Те,мухите,ми бяха подарък от D-r Kosio -22-24 номер,добре че ги имаше,иначе цялото блъскане по баирите щеше да е за тоя дето духа,макар че и без риби пак си е хубаво,но все пак....Та тая зима съм се зарекъл да си седна на задника и да си направя такива мухи,да не разчитам на подаръци,а толкова малки едва ли ще ги направя без подобна оптика.Тук в Пловдив на много от групата ни набавих чрез D-r Kosio,та всеки да може да прави на малки куки,стига мерак да има.Лично аз го имам в излишък,то и зимата май ще си я бива...,ще има време за всичко...Поздрави на всички!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

На малките номера куки без оптика съм вън от играта. Очила нося и на елека си , плюс резервни в колата. Верно , че е неудобно ама няма начин.
За вързването особено, с тези очила показани по-горе направо си е голяма помощ.
Валери, ето от тази вечер на последните 20'ки куки дето изрових ...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Поздрави.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
parachute
Мнения: 225
Регистриран на: Сря Окт 24, 2007 23:51
Местоположение: София

Мнение от parachute »

чичо Док,ако не ловях изключително с мои мухи,щях да ви попитам дали мога да си закупя от вас. :lol: :lol: Страшни са!!



Поздрави,Даниел.
Аватар
Валери
Мнения: 353
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 9:09
получил Браво: 1 път

Мнение от Валери »

чичо Док написа: Валери, ето от тази вечер на последните 20'ки куки дето изрових ...
....И аз се поразрових малко тази вечер за такива малки мухички,що ли не ги открих из моите кутии.Ще трябва да се заляга здраво над менгемето,че после да няма зор в Планината-рибата пред теб,а ти ровиш в кутията да намериш подходящата муха.Поздрави!
Не можеш да дадеш повече дни на живота си,но можеш да дадеш повече живот на дните си!
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Здрасти

Мнение от D-r Kosio »

Има стръв Веско има - стига да ти трябва- нямаш никакъв проблем, но този първия модел наистина е оригинал/ някаква мостра беше , а аз си падам по екзотики.. :wink: / и случайно го намерих в чекмеджетата. Хубаво е от време навреме ,да поровчи човек из спомените си ... :D А очилцата ,които Доки е показал - през зарибителния магазина на Росен! От сега ви казвам ,че има и мога само да ги хваля.Невероятно удобство са .Без да имам нужда ги ползвам вече няколко години. За парите си - са направо без пари! :wink:

За вдевачките - знам прекрасно как изглеждат,не съм ползвал досега ,но имам някои забележки и съображения ,които не са съобразени в тези модели / Благодаря, Наци/ Та ,въпроса ми е ползвал ли ги е някой - чисто практично ми се ще преди да кажа какво имам предвид ,да каже някой - удобни ли са и пречи ли му нещо при ползването им. Мисля си че модела трябва да е друг - някак си по-като за тежките условия на реката и при това пак да става бързо и лесно!/

Валери ,работя по твоя въпрос - може би точно днес нещата ще се случат :wink:

Поздрави,

Косьо
Аватар
parachute
Мнения: 225
Регистриран на: Сря Окт 24, 2007 23:51
Местоположение: София

Мнение от parachute »

И тази резачка е приятна алтернатива. :lol:


Изображение



Поздрави,Даниел.
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Ако вече не ти е лесно да вържеш мухата...

Мнение от Skurpito »

Аз ползвам това
image.jpeg
image.jpeg (204.83 KiB) Преглеждано 2634 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”