Далечни хвърляния с примамка

Тук ловят с примамка, мултипликатор и чепата пръчка.
Публикувай отговор
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

pux написа::) Нещо, като повод за размисъл - при топ модела Shimano Exsence DC шпулата е стеснена в известна степен. Т.е. инженерите на Shimano са преценили, че загубата от триене във втулката на редача при крайни положения е по-съществена от пълнотата на шпулата т.к. тясната шпула се изпразва по-бързо.

И един по-общ коментар относно дистанциите, след 2.5 сезона плътно замятане :) - дистанциите нарастват бавно с течение на натрупването на практика, като от текуща гледна точка бих казал, че 2 фактора са най-съществени - техниката на хвърляне и дължината на въдицата :wink:
Колега ти с каква дължина на въдицата хвърляш, аз съм с дайва моретан 2,90 акция 7-35 . И спининговата ми е с същата дължина . На мен тя ми допада най много . Освен ако не съм на някой по трудно достъпно място. За там имам една дайва татула 2.1. Влакната ми са 1,5 . Последно ползвах 16 нишково то на гозен ( уникално и не пие вода ) след 5 дена кастинг го близнах и никакъв вкус на сол .
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

2pacisback написа:Колега ти с каква дължина на въдицата хвърляш, аз съм с дайва моретан 2,90 акция 7-35 . И спининговата ми е с същата дължина . На мен тя ми допада най много . Освен ако не съм на някой по трудно достъпно място. За там имам една дайва татула 2.1. Влакната ми са 1,5 . Последно ползвах 16 нишково то на гозен ( уникално и не пие вода ) след 5 дена кастинг го близнах и никакъв вкус на сол .
Конкретно за море -Shimano Dialuna B86M. Знам, че още по-дълга ще ми даде още дистанция, но мисля че това е максималното което ми осигурява комфорт при водене. Влакно обикновено 1.5 четиринишково - по-гладките и многожилни ми създават затруднения при контрола :evil:, а така отстрели и загуба на влакно практически са елиминирани, независимо от условията.
Pet KBaita
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 04, 2019 11:18
Риболов: Байткастинг и Спининг
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Pet KBaita »

Да, добро решение!
Тук може би важно значение има DC на спирачната система поради относително екстремните промени в характеристиките на тясната шпула по време на кастинг. Т.е. DC позволява гъвкавост, променливи (програмируеми) параметри на спирачното усилие по време на кастинга, което не може да се постигне с конвенционалните спирачни сиситеми. За мен това е бъдещето (послушно мул(т)и със силно развит изкуствен интелект :lol:) и решението на проблемите с настройките, брадите и всичко останало, което плаши спинингистите. Единственият недостатък, който аз виждам е утежнението. Следващата ми макара, със сигурност ще бъде с DC. 8).
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Pet KBaita написа:... DC позволява гъвкавост, променливи (програмируеми) параметри на спирачното усилие по време на кастинга, което не може да се постигне с конвенционалните спирачни сиситеми...
:) Какво позволява DC, най-добре да кажат тези които го ползват! Аз за момента ползвам "конвенционални" спирачни системи ... по ред причини ... като финансовата не е м/у тях :wink:.
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

Веднага давам инфо :) за стария модел DC 7 функции, първите 4 са според тежеста на воблера , следва функция за флуро карбо ( ако сте с такова влакно ) после има функция за големи воблери по спомен над 50 гр и последната ( но най сладка ) нощен режим или функция за вятър . Много полезна сутрин по тъмно или вечер като мяташ , в момента в който воблера удари водата шпулата спира да върти , намаля малко дистанцията но ти дава сигурност . Имам и една дайва татула която съм е тунинговал с керамични лагери ( върти зверски ) но немога да и свикна и брадите са на 80% сигурни . Нея съм е пуснал за продан на цена близка до подарък :) . Старото DC го продадох за точно 1 час след обявата и сега съм с новия модел 4 основни функции всяка с по 8 под функции общо 32 :) . Предстои разучаване . Но е красавица дано се представи подобаващо :) . Относно бюджета , стария модел може да се намери на поносими пари . Надявам се съм бил полезен :)
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

pux написа:
2pacisback написа:Колега ти с каква дължина на въдицата хвърляш, аз съм с дайва моретан 2,90 акция 7-35 . И спининговата ми е с същата дължина . На мен тя ми допада най много . Освен ако не съм на някой по трудно достъпно място. За там имам една дайва татула 2.1. Влакната ми са 1,5 . Последно ползвах 16 нишково то на гозен ( уникално и не пие вода ) след 5 дена кастинг го близнах и никакъв вкус на сол .
Конкретно за море -Shimano Dialuna B86M. Знам, че още по-дълга ще ми даде още дистанция, но мисля че това е максималното което ми осигурява комфорт при водене. Влакно обикновено 1.5 четиринишково - по-гладките и многожилни ми създават затруднения при контрола :evil:, а така отстрели и загуба на влакно практически са елиминирани, независимо от условията.
Втората ми пръчка е Шимано диалун 8-45 на 2,90.
След последния риболов се убедих , че е задължително да има готова въдица под ръка . Един гофар малко над 4 кила ме вкара в бокса и докато сменях тройка ( понеже беше отворена ) заедно с хълката и превързвах нов шок лидер ( гадината го прегриза в кепа ) момчетата с които бях ги накъсаха а аз гледах мача от близо :) . Не че останах валат :) ама друго си е да си в играта :) .
Pet KBaita
Мнения: 15
Регистриран на: Пон Фев 04, 2019 11:18
Риболов: Байткастинг и Спининг
дал Браво: 10 пъти
получил Браво: 12 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от Pet KBaita »

pux написа:
Pet KBaita написа:... DC позволява гъвкавост, променливи (програмируеми) параметри на спирачното усилие по време на кастинга, което не може да се постигне с конвенционалните спирачни сиситеми...
:) Какво позволява DC, най-добре да кажат тези които го ползват! Аз за момента ползвам "конвенционални" спирачни системи ... по ред причини ... като финансовата не е м/у тях :wink:.
Ако избройш причините( без финансовата :wink: ), може би ще е полезно. Но принципно си прав, фактите и натрупаният опит при сблъсъка с тях е най-обективен, другото е теория, а не риболов. Аз само имах предвид, че виждам потенциал в електро-механиката, защото според мен би могла да намали последствията от човешките грешки (виж примерно автомобилите или мобилните телефони, наблъскани със сензори и датчици) и дава по-широко поле на инженерите да развихрят фантазията си, затова мисля да ги подкрепя в разработката на тази иновация. Иначе - времето ще покаже. Много се надявам да съм прав :wink:
А сега, лични впечатления от малкото практика, за изясняване на дилемата за пълната и празна шпула:
В момента съм яхнал вълната на лайт риболова, а при него дистанциите са много трудно достижими. След вчерашният риболов на р. Стряма (с MC - MS-X Limited MLC-65UL/BF, с полупълна шпула на AG Revo MGXtrеme 2 с флуро 0.225мм, с примамка Goldy G05-TINY / 3.8 cm / 1.8 g, и с безпирна игра с настройките около 10-11м макс. кастинг) мога да кажа със сигурност, че за мен, ако искате далечни дистанции и безпроблемна работа на макарата, максимално пълната с качествен плетеняк шпула е за предпочитане, каквато и да е тя (същата примамка, пълна почти догоре с daiwa j braid x 8 0.1 шпула и същите условия - около 15 м кастинг , което си е почти 50% >). В тази ситуация, може би трябва да се вземе предвид и разликата в диаметъра на влакното и вида му, защото те вероятно влияе съществено на кастинга с леки примамки с тежестта си, но ден преди това, на щукарски водоем с комбо Abu Garsia Pro Max пълно до горе с daiwa j braid x 8 0.16, с примамки в диапазон 15-20 гр. при сравнение с предишен опит с този такъм с полупълна шпула с монофил, впечатленията са същите. Не постигаш нищо полезно ако се отклоняваш от препоръките на създателите на каквото и да е, особенно ако зад него стои утвърдено име с много положителна история. За мен тази дилема отпада.
Надявам се да съм бил полезен!
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

Pet KBaita написа:... Ако избройш причините...
Основната е, че предпочитам аз да имам контрол над системата! Освен това за мен е важно да знам как работи въпросната система и така се опитвам да настоя техниката си спрямо това, с идеята да извлека каквото мога. DC за мен е черна кутия - прави нещо там - уж работи, но брадите не са елиминирани, доколкото чета отзивите. Факт е, че Шимано не се отказват от старата, стандартна центробежна спирачка, дори за топ моделите си :D - дали е случайно? Истината за мен е много проста и все по-ясно изкристализира с времето - бейткастерите дават много, стига да можеш да си го вземеш!
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

pux написа:
Pet KBaita написа:... Ако избройш причините...
Основната е, че предпочитам аз да имам контрол над системата! Освен това за мен е важно да знам как работи въпросната система и така се опитвам да настоя техниката си спрямо това, с идеята да извлека каквото мога. DC за мен е черна кутия - прави нещо там - уж работи, но брадите не са елиминирани, доколкото чета отзивите. Факт е, че Шимано не се отказват от старата, стандартна центробежна спирачка, дори за топ моделите си :D - дали е случайно? Истината за мен е много проста и все по-ясно изкристализира с времето - бейткастерите дават много, стига да можеш да си го вземеш!
Така е колега , но за 5 дена кастинг на морето с повърхностни и две бради по моя грешка :) . Давам и пример с колеги ползващи спининг . За същото време единия направи 3 бради при две от които се наложи скъсяване на влакното , другия имаше два възела и навито влакно от вътрешната страна на шпулата . Изводите за мен са , че и при двата вида такъми грешки не са изключени :) . Да не говорим , че съм виждал о кастова е със затворена шпула. Изглеждаш как воблера си хваща пътя :) .
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Когато търсим дистанция трябва да се вложи сила при замятането - не става само с техника! Дори и бай Джими Мурата замята хайдушки :lol: , за да стигне ок 100 м. Рискът от фал при подобни замятания е най-голям. Затова е много полезно палецът да е постоянно максимално близо до шпулата, дори без да я натиска. Неконсистентността се усеща веднага, още при замятането. Но ако ако пръстът е където трябва късане или неспасяема брада са практически изключени! Въпрос на малко повече практика ...
a_kafe
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 02, 2019 11:49
Риболов: Спиннинг, кастинг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от a_kafe »

Здравeйте! Съвсем нов съм във форума. Искам да благодаря за окена от знания! Изчетох почти всичко! Пиша под тази тема, защото все още не познавам "инструментите", и защото само тук видях коментари относно Shimano Exsence DC. Поръчах въпросната макара (лоши хора са японците) и съм в очакване. С бейткастинг се занимавам от скоро, около три години. Започнах с Abu Garcia Black Max combo и мисля, че няма какво повече да взема от него (пръчката я счупи един октопод, а наскоро изгубих капачката на кастинг контрола от развиване :D . Като всеки новобранец с радост бих приел съвети и препоръки относно новия мултипликатор! Иначе, 1000 метра монофил и PE съм подготвил :D . В замяна обещавам да споделям всичко научено! Още веднъж, благодаря!
2pacisback
Мнения: 139
Регистриран на: Чет Юни 05, 2014 17:36
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 17 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от 2pacisback »

pux написа::) Когато търсим дистанция трябва да се вложи сила при замятането - не става само с техника! Дори и бай Джими Мурата замята хайдушки :lol: , за да стигне ок 100 м. Рискът от фал при подобни замятания е най-голям. Затова е много полезно палецът да е постоянно максимално близо до шпулата, дори без да я натиска. Неконсистентността се усеща веднага, още при замятането. Но ако ако пръстът е където трябва късане или неспасяема брада са практически изключени! Въпрос на малко повече практика ...
Тука ще си позволя да не се съглася с теб . Колкото и да напъваш едно момоти никога няма да литне както Шимано silence assassin . Научих си ирока по трудния начин :). Затова като избирам воблери , вече гледам какви дистанции им дават и не се опитвам да ги надхвърля . Халука , Шимано ,Дайва shoreline и повърхностните летят и работят :) . Това е за Гърция , което ползвам . На сладководен не ходя .
Аватар
jazzmena
Мнения: 4593
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от jazzmena »

Колкото и да напъваш едно момоти никога няма да литне както Шимано silence assassin
Колега, опитай да тръснеш момотито да му се наместят сачмите преди замятане. След това си лети съвсем както трябва и съизмеримо със сайлънт асасина.
pux
Мнения: 1309
Регистриран на: Чет Окт 27, 2005 9:54
Местоположение: София
дал Браво: 148 пъти
получил Браво: 1012 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от pux »

:) Тези дни имах свободно време и позамятах малко ...така за спорта :lol:. Използвах пилкер ок. 22 гр. и въдици 2.50 - 2.60 с плетени влакна 0.8 - 1.2. Излезе, че и с 3-те мултипликатора, които имам, дистанции (т.е. развито влакно при замятане) от 80-90 м. се постигат без напрежение. Различните макари (т.е системи на спирачката) изискват различна постановка при работа, но така или иначе се постигат приблизително еднакви резултати. Опитах и с по-къса въдица, само за да се убедя отново, че размера има значение :lol: :lol: :lol:. Определено максимално запълнената шпула е по-неудачен избор от запълнена ок 2/3 или дори по-малко ...
a_kafe
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Юли 02, 2019 11:49
Риболов: Спиннинг, кастинг
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 2 пъти

Re: Далечни хвърляния с примамка

Мнение от a_kafe »

a_kafe написа:Здравeйте! Съвсем нов съм във форума. Искам да благодаря за окена от знания! Изчетох почти всичко! Пиша под тази тема, защото все още не познавам "инструментите", и защото само тук видях коментари относно Shimano Exsence DC. Поръчах въпросната макара (лоши хора са японците) и съм в очакване. С бейткастинг се занимавам от скоро, около три години. Започнах с Abu Garcia Black Max combo и мисля, че няма какво повече да взема от него (пръчката я счупи един октопод, а наскоро изгубих капачката на кастинг контрола от развиване :D . Като всеки новобранец с радост бих приел съвети и препоръки относно новия мултипликатор! Иначе, 1000 метра монофил и PE съм подготвил :D . В замяна обещавам да споделям всичко научено! Още веднъж, благодаря!
Здравейте отново!
Както обещах, дойде време да споделя наученото с новия мултипликатор.
И така. Хибридните лагери, които поръчах от "Таралежите" пристигнаха преди мултипликатора и понеже нямах време да мятам с оригиналните и после хибридните, сложих "таралежките" и приключението започна. В началото сложих обикновен монофил, избрах съответната позиция на макарата, натегнах спирачката докрай и...тръгнха за Панчарево. Обаче подминах понтоните и се озовах на гьола до платения риболов. Примамките, които подготвих бяха воблери между 10 и 30 грама (според пръчката - Тейуолк Биикаст 2, 2,47м, 0-30 гр. акция и хибридните лагери) и няколко доказно летящи клатушки. Първо мятане с 10 гр. воблер - нищо особено. Но, без никакво усилие. Последва постепенно отхлабване на спирачката и смяна на примамките. И след един час чудото започна да се случва, съпроводено с характерния писък на DC системата. В резултат от средата на гьола извадих пластмасова бутилка от бира вързана с камък за котва, с 22 гр. Тоби. Метрите не знам колко са, но подминавах бутилката с не голямо услие и най-важното! Никакви бради!!!!! Нямаше какво повече да правя този ден. Това не е макара! Това е инструмент!
Най-накрая дойде чакания ден на отпуската! Багажи, такъми и газ към Самотраки. Навих плетения осем нишков Варивас 1,5, 200 метра (според указанията на Шимано), два метра флурокарбонов повод и още с пристигането и настаняването - на морето! Много важно после ще отбелажа защо, купих и специална смазка на Варивас за брайда им. Мятанията бяха стотици, даже и риба имаше :-). За да не ви отегчавам повече, направо в резюме:
1. Смазката е много важна - минимизира брадите и лесно се разплита полсе.
2. С хибридни лагери се мята без хамалене, иначе бради. Ако искаш да се хамалиш, натягаш спирачката. Търси се баланса.
3. Законите на физиката не са непреодолими за никого. С тази композция без усилие се достигат дистанциите на безинерционна макара с подобна дължина пръчка. С повече тренировки и се подминават. С по-дълга пръчка предполагам повече.
4. Особено важно е позициите P и XP, както и степените на спирачката да се настройват според аеродинамиката на примамката. Иначе бради.
5. XP позиция...... какво да кажа? Само с доказно летящи примамки!!! Баланса между лакомията за дистанция и брадите е ключов. С пилкер 25 гр. Дуо Бей Ръв Маник на едно от мятанията не видях къде отлетя....изгуби ми се от погледа. Буквално.
6. Настройката на магнитната спирачка общо взето, е като при конвенционалния мултипликатор, абе вариациите са безброй наистина.
7. Има и трета настройка, определяща аксиалната хлабина на ротора. Нея не съм пипал, защото не знам "как работи" още.
И накрая - това не е просто макара. Това е инструмент!!! Заслужава си всяка стонинка и нерви по доставката! Това е. Надявам се да съм бил полезен.

ПС. Специални благодарности на колегата Ради Лазаров за смяната на лагерите и първоначалното обслужване на макарата, както и на Танер за доставката на пръчката.
Публикувай отговор

Обратно към “Бейткастинг”