Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

svetoslav7704 написа:EDM закачих си към Торгедото една схемичка за промяна на оборотите, като сега скороста се мени от 3.4 до 3.8км/ч с идеята да увелича активноста на атаките, но при мен няма особен резултат.Мисля, че беше правил нещо подобно при тебе получи ли се :?:
Не схващам нещо, как с промяна на оборотите ще увеличиш атаките?
И защо ти е схемичка, двигателя ти не може ли да увеличава и намалява плавно?
При мен е с потенциометър и става много фино, променям скоростта с десети.
Ако имаш предвид промяна скоростта на воблера с цел по-добра игра и така повече атаки, то мнението ми е следното:
Аз настройвам скоростта според воблера. Има такива които дори искат не повече от 3-3,2 км/ч, има други дето 3,7 им е малко, като рапалите примерно. Въобще Рапалите са направени за морски тролинг или сладководни риби, но не от нашия географски пояс, някакви по-бързи риби.

По принцип скоростта определям, като пусна воблера на повърхността във водата и променям така скоростта, че да прави най-добрата игра, е не да полудява де....така определям аз, не знам дали е съвсем правилно...

Обикновено троля на 3.5 км/ч. Старая се за сом и по-бавно, а за бяла риба до 4 км/ч.
Отделно има старт-стоп система и понякога нагласям ту бързо над 4 км/ч и внезапно спиране по инерция, после отново, като регулирам времената. А понякога нагласям ту бавно 3 км/ч, ту бързо 4.5 км/ч със старт стоп системата, т.е. стопа фактически е минималната скорост, а старта максималната. Понякога съм забелязал има ефект, понякога не, ама то зависи най-вече от активността на рибата, която с лупа да я търсиш общо взето. В крайна сметка нещата се решават с продължителен тролинг.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от svetoslav7704 »

Ако си забелязал някой път при забавяне на скороста или при завой има внезапни удари на риби ,които следват воблера, но не смеят да атакуват.Случва се дори при удар на риба на едната въдица намалям скороста за да извадя рибата и удря втората.Случвало ми се е също при опит да извадя воблера в движение удря при завъртане дръжката на макарата тоест при увеличаване на скороста.Ето това се опитвам да симулирам.Проблема е че трябва да се променя на някакъв случаен принцип, а при мен е синхронно.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

svetoslav7704 написа:Ако си забелязал някой път при забавяне на скороста или при завой има внезапни удари на риби ,които следват воблера, но не смеят да атакуват.Случва се дори при удар на риба на едната въдица намалям скороста за да извадя рибата и удря втората.Случвало ми се е също при опит да извадя воблера в движение удря при завъртане дръжката на макарата тоест при увеличаване на скороста.Ето това се опитвам да симулирам.Проблема е че трябва да се променя на някакъв случаен принцип, а при мен е синхронно.
Той случайния принцип винаги можеш да го направиш, да речем да променяш времената на високата и ниската скорост, да са различни, да се редуват различни времена - въображение да имаш. Може да се програмира и едно контролерче с безброй такива на случаен принцип регулировки. Но мисля, че това не е необходимо. Иначе има огромна разлика между това да намаляваш скоростта с двигателя и движение на воблера в завой.

Най-много удря, когато воблера е в завой. При мен това е в 40-50% от случаите. Разликата е, че при завой воблера, хем продължава напред, хем се движи и настрани, така имитира болна рибка. Затова тогава има най-много атаки на хищника. Когато се прави завой само част от влакното, това което е над водада завива веднага, другото под водата завива много бавно и така се получава, че воблера се дърпа странично - този е ефекта. Затова е най-добре да се кара в зиг-заг.
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от svetoslav7704 »

И все пак ще пробвам с едно контролерче има кой да ми го програмира по мой алгоритъм.Все си мисля че хищника се привлича от монотонното трептене на воблера, но търси някаква промяна за да атакува.При завой също се забавя скороста на едната линия, а другата се ускорява със сигурност се променя и дълбочината на газене.Един път извадих една бяла риба-тупалка, като ускорих мотора, а едната въдица бях я забравил пусната. :shock:
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Колеги,
за има-няма 2 месеца имам 3 сериозни удара на трофейни сомове и не успях да извадя нито един. Последния ми скъса плетеняк 0,40 само с един шамар на опашката. То като се замисля, добре че стана и така, защото малко ме е шубе, как ще го извадя такова прасе, ако го докарам под каяка и увисне с тегло, като моето, да не ме потопи с каяка. Как ще си пъхна ръката в голямата глава и там е и големия воблер с големите тройки - та хем съм се ограничил почти в трофйните риби, което предполага повече валатни излети, хем нещо не съм сигурен във възможностите си. Очаквам съвети от някой опитен по големите сомове!

Скоро ще пускам и даунригера в действие и ще ги търся по дъното директно в хралупите им. :D Пропуснал съм да направя на даунригера аванс /съединител/, което е много важно.

За целта мисля да си оборудвам две пръчки с голяма акция от стъклопласт, с мултипликаторни макари, плетено въженце 0,5 мм и да троля само с тях - двете, да не пускам други, че в сюблимния момент ще ми пречат. Установих, че най-вече вадя рибата с макарата, а не с пръта. По-удачния вариант е мултипликатора си мисля и то с ниско предавателно число, примерно 3,8, защото при тази макара липсва един ъгъл от 90 гр., който при безинерционната се натоварва по субективното ми усещане поне на 30% от цялото усилие в лагера на скобата, именно заради този ъгъл. Идеята ми е, че с мултипликатора ще пестя усилие и ще е с 30% по-ефективна.

Приемам съвети всякакви, целта ми е да кача на каяка ескстремна риба :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Разкажи малко по-подробно случките с късането! :wink: Според мен можеш да се справиш и с най-големия сом от каяка,а преживяването ще е незабравимо!Не трябва да го бързаш,това е основното за да няма късане и изненади когато не е изморен!Това са много силни и мощни риби дори и след час борба!Тренирай със всякакви риби хващането им с ръка или ръкавица,за да придобиеш необходимия опит и бързина!Чудя се защо повечето риболовци подценяват Удоволствието да извадиш рибата от водата с ръка,вместо с други средства? :roll: Най-ефективния начин за безопасно закачане на Голям сом до каяка е когато той бъде изморен,това става след многократно изпускане на мехури,поне 3-4 зависи и от сома!Хващаш Го с лявата ръка за долната джука и го държиш здраво докато се успокои,после прокарваш въже завършващо с клуп през крилото,затягаш и си готов за бавно прибиране,няма да мръдне и ще благ като котенце! :wink: :11:
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от GE6_HUNT »

Поздравления за успехите- Браво!!!
Моя съвет е да използваш винаги опреснено влакно в района на възела поне номер #3 или #4 и поне 50 см достатъчно здрав стоманен повод. Целия край на линията да издържа поне 11 кг мъртва тежест след тестване от теб, а не по описание (надписите на ролките) на производителите.
Миналата година ми скъса трофеен сом такъм издържащ 11 килограма мъртва тежест и се учудих, че първо не ми счупи въдицата. Рибата я видях за 10-тина минути, но вероятно протри я с перка, я със самия воблер. Натоварването беше около 5-6 килограма почти непрекъснато.
От тогава нататък ползвам и стоманен повод 70-80 см с тест според производителя 18 кг.
Уверявам те, че на тези големите воблери по никакъв начин не се влошава играта, и че сома не го бърка метала при влаченето.
Относно даунригера мисля, че един гумен амортисьор ще ти свърши отлична работа.

С пожелание за все по-голям успех!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:То като се замисля, добре че стана и така, защото малко ме е шубе, как ще го извадя такова прасе, ако го докарам под каяка и увисне с тегло, като моето, да не ме потопи с каяка. Как ще си пъхна ръката в голямата глава и там е и големия воблер с големите тройки - та хем съм се ограничил почти в трофйните риби,
Провисне ли под каяка,значи си си свършил работата и рибата е добре уморена!Можеш да удариш няколко пъти в каяка,това ще го ядоса и пак ще се раздвижи!Шансът да се закачиш за воблера не е толкова голям,все пак само палецът ти е в устата му,а четирите пръста са отдолу извън нея! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

GE6_HUNT написа: Миналата година ми скъса трофеен сом такъм издържащ 11 килограма мъртва тежест и се учудих, че първо не ми счупи въдицата. Рибата я видях за 10-тина минути, но вероятно протри я с перка, я със самия воблер. Натоварването беше около 5-6 килограма почти непрекъснато.
От тогава нататък ползвам и стоманен повод 70-80 см с тест според производителя 18 кг.
Колко трофейни сома ти удариха на стоманения повод,питам като песимист?И дай данни какво точно ти е скъсало,като марка,размер и вид линия? :roll:
svetoslav7704
Мнения: 326
Регистриран на: Пет Авг 13, 2010 23:19
Риболов: спининг,тролинг
Местоположение: гр.Шумен
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 18 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от svetoslav7704 »

Аз използвам около 1.5-1.8м флуоро ,което убива резките тласъци на рибата.При линии без никаква разтегливост ще имате много изтървани риби.Авансът на макарата е много важен, използвайте модели с лагер в шпулата.За да се извади трофейна риба са достатъчни 5-7кг драг.Макарите с огромен драг не сработват равномерно при малки натоварвания.На някой макари им залепват драг шайбите и преди всеки риболов се нуждаят от раздвижване.
Колкото по сериозно оборудване имаш по дребни риби хващаш.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Всяко късане си има конкретна причина и първо трябва да се обмисли хубаво как се е стигнало до там,преди да се вземе правилно решение!С линия 3кг. се вади сом 30кила,а за 100 е достатъчно и 10кг. линия!Всяка случка с късане е сама за себе си и за това е погрешно да се вадят генерални изводи само от нея!Това с даунригера е отиграно многократно от колеги и резултатите са плачевни! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

svetoslav7704 написа:Аз използвам около 1.5-1.8м флуоро ,което убива резките тласъци на рибата.
И аз,а при 0.40мм има разтегливост! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

За толкова кратко време не е като да нямам късмет, да ми удари голям сом, но не съм имал късмет да се боря, защото играта все приключва в първата дори няма 1 мин. от екшана. Първия път удара беше в средата на язовира, в най-дълбоката му част,изплю воблера, защото само си обяснявам, че не се е забила въобще кука, т.к. се е намирала между четките и в момента в който успях да извадя въдицата от стойката, намалих леко скоростта, извадих и отпусна, явно сома изплю, защото не е бил убоден. Втория път ми разви халката на тройката и тя остана на рибата, а миналата седмица имах страхотен удар на 3-делен воблер 5 м СПРО, аванса ми е нагласен по усет на около 4 кг., борба 10-15 сек. и последва явно шамар, късане, аванса сработи, но удара беше много бърз. Скъса се влакното над флорокарбона. Имаше остъргана слуз. Риба не съм виждал, това се случва на около 40 м зад мен. Оглеждах се да ми изплува воблера, но сома явно го присвои. :D

Отдавам случилото се на леко наранено влакно. Не съм го опреснявал-превързвал от миналата година, защото рядко се хваща риба на тази въдица и вероятно отпред влакното е било претрито от водачите. Влакното е Дайва 0,40 дават го да издържа 35 кг., но да речем, че реално издържа на половина. 8-нишково, забелязал съм, че дори леко наранено значително отслабва.

Ползвам макари 6000, пръчки Филстар за кльонк 160 см, плетено Дайва 0,40, флоро Дайва 0,8 мм. Доколкото разбирам такъма ми е слабоват. Така ми каза и един гуру по сомовете.
Аватар
GE6_HUNT
Мнения: 492
Регистриран на: Пон Яну 17, 2005 15:55
Местоположение: Велико Търново
дал Браво: 51 пъти
получил Браво: 21 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от GE6_HUNT »

Trofei написа: Колко трофейни сома ти удариха на стоманения повод,питам като песимист?И дай данни какво точно ти е скъсало,като марка,размер и вид линия? :roll:
Не ги броя. Последно тази събота излезе една десятка.
Скъса чисто ново Tri Poseidon #3 без флоро и без карабинка- чиста линия тествана на 11 кг мъртва тежест преди риболова. За свръзката към воблера ползвам солид ринг Декой на 300 либри .
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

GE6_HUNT написа: Скъса чисто ново Tri Poseidon #3 .
Китайска линия за сом? :shock: Вече не се съмнявам в теб,а в линията като причина за късането!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”