Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Влакното е Дайва 0,40 дават го да издържа 35 кг., но да речем, че реално издържа на половина. 8-нишково, забелязал съм, че дори леко наранено значително отслабва.
Доколкото разбирам такъма ми е слабоват. Така ми каза и един гуру по сомовете.
Слаби такъми няма,има хора със слаби нерви и нетърпеливи!Моите плетеници са на по 15години и не са мръднали,нито съм имал някога късане а не е да нямам хубави риби!Щом някой лъже още на етикета с данните,бягам далеч и не се връщам повече!Изглежда рибата е била около 30-40кила,техните тласъци са най-мощни и бързи,а драга е бил леко натегнат и не е сработил!По-тежките сомове не са бързи и повратливи,борят се само с тежина!6000 е идеален размер,но зависи кой модел и марка е все пак!По-скъпите макари са с "мазен" драг дори и да е пренатегнат!Имам поне 7-8риби изпуснати набързо,като в твоите случки и взех да подбирам внимателно,кое ми е нужно!Засега ти трябва "мазен" драг за да не приключва играта още в началото без да имаш възможност за реакция!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Подобен случай след 2-3минути борба, на тролинг с гребла! :mrgreen:

Изображение

Изображение

"Препариране" на щука,на тролинг с гребла преди релийз,държана така 30минути без да мръдне!

Изображение

Изображение

Изображение
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Като цяло тролингът взе да замалява, рибата стана крайно неактивна и постепенно се ориентира по-надолу, достига се по-трудно с воблерите, а тези за по-голямата дълбочина общо взето не са от уловистите, т.к. по-голямата лопата влошава реалистичната игра на воблера.
Ето малко красиви кадри от последната седмица на юли:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Браво!А Тролинг от каяк с 6 въдици е... :mrgreen: ! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Намирисва ми,че като дойде Големия ще стане Голямо оплитане,ако ще и шесторъкия Шива да си! :wink: :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Намирисва ми,че като дойде Големия ще стане Голямо оплитане,ако ще и шесторъкия Шива да си! :wink: :11:
Ползвам 6 пръчки само когато пробвам десена - временно, при непознат терен и когато е мноого тегаво, воблерите стържат главите на рибите, а те не поемат, да набарам точната дълбочина и вид воблер. Иначе обикновено съм с 3 бр., а най-успешно съм вадил пъстърва с една въдица, когато си кълве.

Миналата година септември ми удари най-големия сом - първия голям. Буквално беше товарния влак, все едно закачих тротоарен бордюр. Единствената риба, която успя да ми спре каяка, което е мнооооого трудно. Беше в голяма буря, вълни около 40 см, сам в язовира, никой на брега. Бях с 4 въдици. На оплетох, поддържах прав курс на дрифт и то в големи вълни, а рибата направо ме дърпаше от седалката целия назад. Много здрав такъм - пръчка за кльонк, флоро 0,80 мм, влакно 60 либри, реално не знам колко. Успях да събера 3-те пръчки без да оплета, но сома се заби на дъното, беше около 6 м и на около 10 м. от брега, където се разбиваха вълните. Застанах над сома и започна борбата. Усещах го, но като ли че се беше заклинил на дъното. Изведнъж опъна рязко и влакното каза прас. Но не се скъса от напън, а се проряза някъде, дали в сома или в камък не знам. Така, че мисля ще се справя при следващия удар на товарния влак. Въпросът е не в това, а какво ще правя, след като докарам рибата до каяка, как ще го вадя? Никак не ми се иска да бода риба с канджа, защото нямам намерения да я прибирам. Ако рибата е много голяма си е риск сам човек от каяк да я извади. Та не знам как бих постъпил, преценка на място. Ако не събера смелост да извадя рибата, ще отрежа влакното.

Това лято имам изминати около 800 км тролинг и удар на 2 трофейни сома. Отново по стечение на обстоятелствата без успех. Третия път вече няма да има пропуск. :D
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

800км. на тролинг не са шега работа,а огромен опит! :wink: Не мога да преценя колко е стабилен каяка при страничен тласък от голяма риба до борда,ако я хванеш с ръкавица? :roll: Единствения вариант е да промушиш въже през хрилото и бавно да стигнеш до най-близкия бряг за снимки и релийз!Вместо въже,може и някакъв по-голям кукан да се прокара през хрилния капак!Въпросът е,че трябва да си бърз в тази операция,защото рибата за кратко е спокойна!За това ти предложих да тренираш с всяка риба все едно вадиш огромна,така ще придобиеш нужната рутина когато се наложи!Трябва да си перфектно хладнокръвен и бърз въпреки емоциите и адреналина,което не е лесно!Защо не си заснел случката с трофейния сом? :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Вече отработих следната схема!На борда държа 5-6 броя 2-метрови въжета завършващи накрая с обикновен клуп!Докарвам сома,хващам го за долната челюст с ръкавица,откачам воблера и мушкам края на въжето през хрилото,после през клупа и съм готов за бавно и тихо прибиране!Ако изпуснеш клещите върху каяка,кроткото котенце се разбеснява! :wink: Тази година имам 30часа или около 90км. тролинг с 5 сомета,но от Септември съм плътно в Голямата игра и ще увелича часовете и километрите,а надявам се и големината на рибите!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Та не знам как бих постъпил, преценка на място. Ако не събера смелост да извадя рибата, ще отрежа влакното.
Преценката се тренира умствено дълго време преди да ти се случи реално,така ще е винаги правилна! :idea: А отрязването на линията обезмисля дългогодишния ти труд и вложения,материални и нематериални! :wink:
spin_master
Мнения: 512
Регистриран на: Чет Сеп 23, 2010 16:52
Риболов: спининг
Местоположение: София
дал Браво: 135 пъти
получил Браво: 99 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от spin_master »

Trofei написа:Вече отработих следната схема!На борда държа 5-6 броя 2-метрови въжета завършващи накрая с обикновен клуп!Докарвам сома,хващам го за долната челюст с ръкавица,откачам воблера и мушкам края на въжето през хрилото,после през клупа и съм готов за бавно и тихо прибиране!Ако изпуснеш клещите върху каяка,кроткото котенце се разбеснява! :wink: Тази година имам 30часа или около 90км. тролинг с 5 сомета,но от Септември съм плътно в Голямата игра и ще увелича часовете и километрите,а надявам се и големината на рибите!
Привет,
не виждам особен смисъл при намерение за пускане на рибата, да се вързва с въжета и да се влачи до брега за снимки. Снимки може да се направят и във водата до каяка без да се вдади рибата. Лично мнение.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

spin_master написа:Снимки може да се направят и във водата до каяка без да се вдади рибата. Лично мнение.
Съгласен съм! :wink: Но пък едва ли някой ще процедира така още при първия си трофей? :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Споделената случка с трофейния сом,който е бил на 10-тина метра от брега при вятър и вълни има вариант да се слезе и на брега за по-удобно и сигурно!Трябва да се действа разумно според ситуацията!Фенера също е задължителен атрибут в каяка,защото битката може да продължи и по тъмна доба!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Споделената случка с трофейния сом,който е бил на 10-тина метра от брега при вятър и вълни има вариант да се слезе и на брега за по-удобно и сигурно!Трябва да се действа разумно според ситуацията!Фенера също е задължителен атрибут в каяка,защото битката може да продължи и по тъмна доба!
Бях на почивка, та отговарям малко със закъснение....
Реших да потренирам да вадя сом с ръка, но то пък спря да ми кълве. Последните 5 риболова съм почти валат, само с една бяла риба около 3 кг. Но използвах времето през разходките за самообучение, проби, търсене на отговори на въпроса, защо август тролинга не върви?

Случката с големия сом не съм заснел първо поради суматоха и ускорен пулс, направо се чудех кое по-напред да правя. Второ вълните бяха доста големи и аз се намирах на брега в прибоя. Нито можех да изляза, защото брега е стръмен и няма къде да виря каяка, защото вълните ще го пометат. Когато застанах до рибата, тя почти веднага скъса и нямах време за снимки.

Trofei, твърдиш, че си вещ по такъмите, може ли да дадеш съвет:
Търся 2 бр. пръчки специално за тролинг, съгласих се с теб, ще мина на 100% карбон+стъклопластов връх - хибрид. Такива въдици, които отговарят напълно на всички изисквания и са сравнително бюджетни са тези три модела:
Ugly Stick 2.15 m, 12-20 lib
Ugly Stick 2.15 m, 40-90 lib
Ugly Stick 2.18 m, 12-25 lib

Коя тояга би ми препоръчал?
Ако знаеш и други подобни, може да споделиш?

Какво ще кажеш, ако използвам мултипликатори за Слоу-джиг, компактни са, имат голям драг 25-30 кг., но пък нямат водач за нареждане на влакното?
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Сомовете/сомчета/ са активни от 8 до 10ч. на другия край на язовира,после само бели риби на 4-5метра!Ъглито ми е любима въдица,бих взел 12-20 и съм сигурен,че ще свърши работа без да се строши,защото върховата част е плътна!Това мулти ще е истинско и подходящо за целта, щом е за слоу джиг и без редач на линията! :11: Редача е минус при мултитата за яки риби,но в момента съм забравил точната причина,ще обясня като се сетя!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

При малките сомчета до 6кила е много по-вероятно да се закачиш на воблери,защото са много шавливи!Виж като го докараш до каяка дали е закачен добре и ако е,си поиграй повече време докато не стане гроги!После внимаваш и не бързаш,така след няколко пъти ще си достатъчно рутиниран и обигран,чувството е за превъзходство и професионализъм над "противника"! :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”