Мистерия с макара

Има шпула, има бигел, че и аванс се намира, що е то?
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Мистерия с макара

Мнение от Асти »

Вчера за трети път ми се случи, с една и съща макара, нещо необяснимо - къса се влакното вътре в шпулата, под намотките. Първите два пъти бяха тънки плетени, различни марки, вчера тънък монофил. Очевидно проблемът е в макарата, която е виетнамска Дайва, евтинджос. Някой има ли компетентно обяснение?
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от 1608 »

Погледни си водачите... Възможно е на виетнамската въдица да са нарязани водачите и предварително да ти нарязва влакното или монофил !
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от rap66 »

По какво съдиш че влакното е нарязано под навивките. Развиваш го на ръка от шпулата или при хвърляне излита
А. Христов
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Окт 23, 2007 21:47
Местоположение: Варна
дал Браво: 7 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от А. Христов »

Вероятно ти го поврежда ролката на бигела.
мъро
Мнения: 327
Регистриран на: Пет Окт 14, 2016 2:06
Риболов: Спининг
дал Браво: 153 пъти
получил Браво: 181 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от мъро »

Аз имам 4 виетнамски дайви екселър LT, с навити качествени влакна с размер 0.2, 0.4, 0.6 и 0.8#, с нито една нямам проблем. Ако твоята е фуего LT, братушките казват че има някакъв ръб на шпулата който трябва да се запили.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от Асти »

1608 написа:Погледни си водачите... Възможно е на виетнамската въдица да са нарязани водачите и предварително да ти нарязва влакното или монофил !
Не четеш внимателно :idea: плюс тези дали браво за отговора
Аз съм най-близо до мнението на Христов, но пак е необяснимо. Ще проверя и ръба на шпулата. Моделът е Крест
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от Асти »

rap66 написа:По какво съдиш че влакното е нарязано под навивките. Развиваш го на ръка от шпулата или при хвърляне излита
Просто е скъсано, под навивките, дълбоко в шпулата, един път на 5-ия метър, втори път на 10-ия, последно на около 20 метра от предния край.
Аватар
1608
Мнения: 419
Регистриран на: Пет Мар 13, 2009 17:29
Риболов: Спиннинг
Местоположение: Варна
дал Браво: 479 пъти
получил Браво: 246 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от 1608 »

Асти написа:
1608 написа:Погледни си водачите... Възможно е на виетнамската въдица да са нарязани водачите и предварително да ти нарязва влакното или монофил !
Не четеш внимателно :idea: плюс тези дали браво за отговора
Аз съм най-близо до мнението на Христов, но пак е необяснимо. Ще проверя и ръба на шпулата. Моделът е Крест
Не виждаш сарказма :idea: Това води до няколко поста тук! Желая ти успех :tup:
Хищниците не са тревопасни
Куките са остри
Кафето е горещо
Рибите са хлъзгави ,когато са мокри
petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от petur »

Колега извинявай,че ще повторя по-горе зададен въпрос-в кой момент разбираш,че влакното е скъсано? При хвърляне или забелязваш,че м/у навивките се показва скъсаното?
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от rap66 »

Единствения начин да го установиш е ако отвориш бигела и почнеш да развиваш на ръка. Това надали някой ще го направи. По вероятно е да излети при хвърляне. Тогава е 200% повредена керамика на някой водач.
koi4a
Мнения: 283
Регистриран на: Чет Юли 10, 2008 15:05
Местоположение: София / Ямбол
дал Браво: 102 пъти
получил Браво: 45 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от koi4a »

Колега, пробвай пробвай различна комбинация от пръчка и макара и ще разбереш дали проблема е в макарата или във въдицата.
Асти
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 10:06
Местоположение: София
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 41 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от Асти »

Момчета, благодаря за интереса към моя проблем. Не исках да съм обстоятелствен,затова не съм писал подробности. Категорично емпирично е доказано, че причината е в макарата! Оставете тези отживелици с водачите. Сменял съм и въдици и влакна, единствено макарата всеки път е замесена във всички инциденти. Откривам, че влакното е скъсано, когато погледна към макарата и видя стърчащите краища. Установих, че ролката на бигела е гладка, леки неравности открих на ръба на шпулата, от лака или боята, но това не обяснява защо влакното се къса вътре, а не от примамката до шпулата, където е голямото натоварване на влакното. Извадих я от строя, имам достатъчно други, ако се появи нов Айнщайн във форума и назове проблема може да я реабилитирам. Това е мистерията на виетнамските макари, по-добре не си купувайте такива.
nkolev
Мнения: 499
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 16:36
Местоположение: Бургас
дал Браво: 43 пъти
получил Браво: 26 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от nkolev »

Асти написа:Момчета, благодаря за интереса към моя проблем. Не исках да съм обстоятелствен,затова не съм писал подробности. ...... Откривам, че влакното е скъсано, когато погледна към макарата и видя стърчащите краища. ......., ако се появи нов Айнщайн във форума и назове проблема може да я реабилитирам. Това е мистерията на виетнамските макари, по-добре не си купувайте такива.
При такъв проблем и така описан, не трябва Айнщайн, а африкански шаман, нов дядо Влайчо или нова баба Ванга да се появи във форума. :D :lol: Може да стане и с фъргане на боб. :lol:
НДК
Аватар
yuri todorov
Мнения: 1958
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 23:13
Риболов: spinning & casting
Местоположение: София
дал Браво: 643 пъти
получил Браво: 585 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от yuri todorov »

Ама Той "боба", може да сА "фърга" поне по два начина..... Отпред или.....отзад! :lol:


NO FISHING, NO LIFE

http://orcaonline.org/


petur
Мнения: 492
Регистриран на: Сря Сеп 13, 2006 15:57
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 50 пъти
получил Браво: 42 пъти

Re: Мистерия с макара

Мнение от petur »

Защо това с водачите да е отживелица?,че аз преди година имах проблем с нова пръчка,да не говорим,че 2-3пъти в магазините съм забелязвал дефети! Ти в крайна сметка провери ли ги внимателно?
Да не би мишле да го гризка влакното.. :roll:
Публикувай отговор

Обратно към “Макари”