Сомски сонар

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
stoqn24
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Май 19, 2009 14:59
Местоположение: ЯМБОЛ
дал Браво: 3 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от stoqn24 »

Явно никой не знае над130 преглеждания на снимките и нито един отговор нали за това са тия форуми да си помага ми благодаря ви все пак
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

А защо непременно очакваш някой да ти отговори? Да беше сложил поне точки, за да ти се разбере какво пишеш. Доколкото схванах и на дневен и на нощен режим все същото виждаш нощно време. Какъв ти проблема в крайна сметка?

Не го познавам твоя санар и идея си нямам какво значи нощен режим за него (в смисъл като предефинирани настройки), но за да не те заслепява монитора е достатъчно да намалиш яркостта или да избереш инверсна цветова схема.
С внимание към детайлите
tommy12
Мнения: 741
Регистриран на: Чет Яну 12, 2012 18:20
Риболов: Die Hard Megabass
дал Браво: 89 пъти
получил Браво: 146 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от tommy12 »

На първата снимка сонара работи в режим 2Д Сонар, на втората мисля, че e в режим clearvu поне така ми изглежда. Това което искаш за през ноща оставаш в режим 2Д сонар и от настройките само променяш яркоста на екрана.
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: Сонарни снимки и клипове

Мнение от Pocky »

Здравейте колеги! Нужна ми е помощ при избор на сонар с бюджет от 8000лв-10000лв. ще се ползва предимно в река Дунав.
максимално подробна ‎информация на дъното, релеф и всико останало
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Сонарни снимки и клипове

Мнение от Димитър Тодоров »

Pocky написа:Здравейте колеги! Нужна ми е помощ при избор на сонар с бюджет от 8000лв-10000лв. ...
Този бюджет за 'сомски' сонар ли ?
С тия парички аз бих си купил по-голяма и хубава лодка. :roll: :)

* Иначе, фен съм на Хюминбърд, за доста по-малко пари бих взел някой Helix 10 SI. :tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: Сомски сонар

Мнение от Pocky »

искам да виждам клечките с дължина от 20см, камачетата на баластрата и всички видове рибки над 5кг или 10 :D дори когато спят, сгънати ли са или прави :lol: ако има подфорум само за сонари, моля дайте линк.. Може и по евтин, стига да задоволява исканията ми :)
Поздрави!!
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: Сомски сонар

Мнение от Pocky »

Сонар HELIX 12 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N
това можело да различава и някой от видовете риба..
найстина ли е възможно?
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Не знам какво искаш, ама тракалката се виждаше на сонар от преди повече от 10г.

Ако мислиш да го ползваш за фидер у дърветата, според мен махни една нула от буджета и си готов.
С внимание към детайлите
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от axel »

извинявай за любопитството,но за какво ти е нужен такъв сонар?При риболов на кльонк работа върши съвсем обикновен сонар.
риболовът е само хоби!
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: Сомски сонар

Мнение от Pocky »

kalinux написа:Не знам какво искаш, ама тракалката се виждаше на сонар от преди повече от 10г.

Ако мислиш да го ползваш за фидер у дърветата, според мен махни една нула от буджета и си готов.
ще следя рибите като цяло..
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Pocky написа:Сонар HELIX 12 CHIRP MEGA SI+ GPS G3N
това можело да различава и някой от видовете риба..
найстина ли е възможно?
Сонарът не различава дърво от риба, камо ли видовете риби. Представяш ли си колко дефиниции за всяка една риба и за всеки един регион от света трябва да има в този случай.

Различаването на видовете риби става благодарение на многогодишен опит на риболовеца, знания за конктретния водоем и знания за поведението на всяка една риба. И пак говорим за известна доза предположения.
С внимание към детайлите
axel
Мнения: 522
Регистриран на: Чет Сеп 17, 2009 17:46
Местоположение: Пловдив
дал Браво: 36 пъти
получил Браво: 85 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от axel »

Сомът е една от най-трудно откриваемите риби от сонарите,причините са:липсата на люспи по тялото,както и скриването му под коренища,потопени дървета,скали и др.....за сметка на това при риболов на кльонк,активно движещо се към стръвта отражение е лесно разпознаваемо дори от обикновен сонар.Та въпросът ми беше,за какъв вид риболов на Дунав ти трябва сонар,различаващ клечките от рибите и за кои всички риби става въпрос??????
риболовът е само хоби!
Pocky
Мнения: 68
Регистриран на: Пон Юни 25, 2007 18:46
Местоположение: река Дунав

Re: Сомски сонар

Мнение от Pocky »

няма да се ползва за риболов.. а за научни цели... другото което забравих да отбележа, в близост под водата ако има гпс маркери ще влияе ли на сондата ? моля посочете към кой специалист да се обърна !

Благодаря.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Сомски сонар

Мнение от Trofei »

Сонар който разпознава различните видове риби,няма! :wink: Сомът се разпознава предимно по големината на индикатора-дъга!Можеш да използваш фото-капан за твоите научни цели!
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: Сомски сонар

Мнение от kalinux »

Pocky написа:няма да се ползва за риболов.. а за научни цели....
Мисля, че през цялото време криеш нещо от нас. Искаш помощ, а думите с ченгел трябва да ти ги вадим. Да не говорим, че беше плоснал първоначално въпроса си на най-неподходящото място, та ми създаваш работа да ти оправям нещата. Имаш 10000лв бюджет, а дори не си беше направил труда да прочетеш заглавието.

Очевидно не си много в час със сонарите и сам не знаеш какво искаш. Мой съвет е - купи последния и най-скъп модел на Хъминбърд да оправдаеш парите. Поне откъм резолюция и мощност ще си на макс. Имаш и структура на дъно и детайлност на рибите. Ако това не ти върши работа, няма кой друг сонар да ти я свърши. Защо Хъминдърд а не Лоуранс например - защото винаги съм ги предпочитал и мисля, че са винаги били по-добри (мое мнение).
С внимание към детайлите
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”