КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Няма значение дали го ловите от брега, от лодка на влачене или на кльонк, удари ли ... адреналинът е на макс ;)
Публикувай отговор
Ralitex
Мнения: 344
Регистриран на: Нед Мар 17, 2013 16:06
Риболов: Риболов на хищници с изкуствени примамки.
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 9 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Ralitex »

Някой ползвал ли е тази пръчка за кльонк? Моля за мнение!


http://fishermanbg.com/index.php?route= ... cat&page=1
Flyfox plovdiv
Мнения: 3
Регистриран на: Пет Ное 10, 2017 18:12
Риболов: Сомски
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 1 път

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Flyfox plovdiv »

Здравейте колеги
Не съм чел цялата тема за което се извинявам ако повтарям някой пост
Но за какво иде реч
От скоро съм фен на сомският риболов
И по скоро на риболова на сом от лодка на кльонк
С колега си закупихме два различни модела въдици от известен производител
Въдиците са водят по спецификация за вертикален риболов на сом
Казвам това да не ме разбере някой грешно
Ползвахме ги за кльонк уж здрави въдици
Сериозен производител
Първата въдица я строши риба около 50кг
При засечка въдицата става на две парчета
Втората се счупи от риба дълга 60см не повече от два килограма
Твърди се че неправилно сме ги ползвали
И транспортирали
Та внимавайте и питайте преди да давате пари на вятъра
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от kalinux »

Ужас. Китайци скрити зад марково име.
С внимание към детайлите
petrov7777
Мнения: 442
Регистриран на: Съб Фев 13, 2016 16:25
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 20 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от petrov7777 »

Не знам защо не качите някоя снимка и криете мярката , смятам че форма е да бъде в полза на всички рибари а не на търговци .
koko7784
Мнения: 2487
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 18:06
Местоположение: Свиленград
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 350 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от koko7784 »

petrov7777 написа:Не знам защо не качите някоя снимка и криете мярката , смятам че форма е да бъде в полза на всички рибари а не на търговци .

Залагам на Black Cat !
Аватар
kalinux
Мнения: 3588
Регистриран на: Нед Фев 20, 2005 1:17
Местоположение: Кюстендил
дал Браво: 208 пъти
получил Браво: 261 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от kalinux »

Токущо от колега. още няма сефте пръчката.
64344571_474738353336561_8326499775012667392_n.jpg
64344571_474738353336561_8326499775012667392_n.jpg (98.8 KiB) Преглеждано 4718 пъти
С внимание към детайлите
Vejo71
Мнения: 75
Регистриран на: Чет Фев 04, 2016 6:13
Риболов: Спининг, Риболов с каяк
Местоположение: Кърджали
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 81 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Vejo71 »

Не ловя на кльонк, но колега си купи въдица Black Cat точно за тази цел. Предупредих го какво е писано във форума за тази въдица... Още на първия риболов я счупи, по негови твърдения без да има някакво сериозно натоварване или нещо подобно...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от promarine »

Доволен от въдицата (Noeby Infinite Bass NBBF802M/2,44м/6-21гр) клиент ми изпрати това клипче на което вади сом 15 кг.
Пръчката не е много сомска, но е перфектна за силикони и воблери, а както се вижда се справя и със сериозни противници :wink:
....
www.plodex.eu
....
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

За от лодка късите въдици са за предпочитане 180-210 са перфектни! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от EDM electronics »

Здравейте колеги,
Може ли, да ми препоръчате стъклопластова пръчка за тежък тролинг с дължина 210-220 см, на която ще поставя мултипликатор?

Може ли, да ми препоръчате и двускоростен мултипликатор за тролинг?

Идеята ми е пръчката да не е прекалено твърда, а да бъде със средна такава, т.е. да отчита добре и по-малките риби, да клони към универсалност. Ползвам в момента Филстар 1,8 м с акция 180 гр., но това е пръчка за малки риби и до средни воблери /10 см/, прекалено малка акция има. Отделно държача на макарата е повече от обикновен и дори 4-5 кг. сомче я кара да танцува в леглото, често дозатягам.

Благодаря предварително!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Ползвам в момента Филстар 1,8 м с акция 180 гр., но това е пръчка за малки риби и до средни воблери /10 см/, прекалено малка акция има. !
Май не си наясно какво е "акция" при пръчките,щом 180гр. са ти малко? :mrgreen: Несериозно е да се търси качества от пръчка за 20лв.! :shock: Несериозно е да се набият сума пари във всичко друго,а при въдицата да се прави компромис! :shock: Към Големия сом трябва да се подхожда сериозно с респект и уважение! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Може ли, да ми препоръчате и двускоростен мултипликатор за тролинг?
Двускоростен не ти трябва за сом! :wink: А бавно оборотен 4 или 5 към едно!Бързата скорост е за бързи морски риби и бюджет 1000-3000лева за брой! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа: Може ли, да ми препоръчате и двускоростен мултипликатор за тролинг?
Двускоростен не ти трябва за сом! :wink: А бавно оборотен 4 или 5 към едно!Бързата скорост е за бързи морски риби и бюджет 1000-3000лева за брой! :11:
Ами нали според тебе от цената зависи качеството на такъма? :D
Щом е така ще си взема 2 макари за по 3000 лв. :mrgreen:

Изчетох цялата тема за тролинг на сом от 460 ст. Общо взето понаучих някои неща от тези, които са хващали нееднократно големи риби, други затвърдих с изводи, които съм достигнал сам и съвпадат напълно.
По отношение на такъма за тежък тролинг съм достигнал до извода, че е нужна пръчка с много здрав гръбнак, която да повдига примерно 10-15 кг., което ще рече 20-30 либри и което в общия случай отговаря на акция умножена по коефициент 28 или се получава 500-800 гр. Но за тролинг пръчката трябва да е с по-мек връх, по-малка акция и затова тя трябва да е хибрид - с по-мек от обичайно връх. От опит съм определил 100-300 гр. акция за средни и големи воблери. От друга страна ловя от каяк и не бих могъл от седнало положение да направя драг повече от 10 кг, щото ако се откачи куката, ще полетя зад борда. Нямам и много свободно движение, като от лодка прав, да ползвам цялостно лоста на пръчката, така че ще разчитам предимно на макара и то с голям драг и то с ниско предавателно число, не повече от 3,8 - за да е по-лесно въртенето. Голямата риба от каяк се вади предимно с макара, даже и средната.

Не срещнах никъде в темата "Тролинг на сом" основното преимущество на мултипликатора: влакното се навива директно на шпулата, а не минава през бигел, който го криви на 90 гр. Точно в бигела в чупката от 90 гр. се получава поемане на половината от тоя драг, което си е чиста загуба на енергия и ненужно натоварване на зъбните колелета на макарата. С мултипликатор се ползва почти 2 пъти по-малко усилие при вадене на рибата, съответно по-малко натоварване на макарата, съответно по-сигурен такъм.

Та те такива ми ти работи, разсъждения....питането ми беше, някой да ми подскаже пръчка за тролинг - здрав гръбнак и чувствителен връх, и като вдигна една туба 10 л. и я наклоня повече от 90 гр., да не каже "прас". А такива дето се гънат на повече от 90 гр. без "прас" са от фибростъкло, всичко останало ще се строши. Не ме бърка колко е тежка, не я държа в ръка.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

Това което търсиш,мулти+здрав прът е за Кльонк и за Тролинг ще ти е тегаво!Здравия такъм е тежък и мултито понеже е отгоре,ще те уморява!Схемата ти е лека и мобилна,та баятия прът с баято мулти някак си не се вписва!Баят прът казвам на въдица с тегло 400-500грама,такива има много и са обсъждани,Окума Цедрос и Пенн Тролинг!Сега сигурно е пълно с много марки и модели с подобни параметри,но гледай да е карбон със стъклопластов връх,а не изцяло от стъклопласт!Пенн имат едно малко мулти Интернешънъл,но е цифра!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: КАКВИ ВЪДИЦИ ДА ИЗПОЛЗВАМЕ ЗА СОМ

Мнение от Trofei »

Объркал съм,при мултитата Пен втората скорост е по-бавна-1.6 към 1,а не по-бърза!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на сом”