Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

За сонара също имам друга визия,че като тролиш е по-добре да го оставиш на цял екран,на символ-дъги и 200кХц,така дава най-реална и точна картина за рибите и мястото на което минаваш! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Сомовете/сомчета/ са активни от 8 до 10ч. на другия край на язовира,после само бели риби на 4-5метра!Ъглито ми е любима въдица,бих взел 12-20 и съм сигурен,че ще свърши работа без да се строши,защото върховата част е плътна!Това мулти ще е истинско и подходящо за целта, щом е за слоу джиг и без редач на линията! :11: Редача е минус при мултитата за яки риби,но в момента съм забравил точната причина,ще обясня като се сетя!
На другия край викаш... :D , да не би случайно да ловим на един и същи язовир? :11:
То вярно, че аз по принцип ловя в двата края в съотношение 9:1 от към по-яловия, а троля по протежение на целия язовир, като се придвижвам от единия към другия, обикновено почивен ден, защото ми отнема почти целия ден в път, но там не съм закачал нищо друго освен щука и то в плиткажа.

Trofei, ти имаш ли теория, защо рибата не кълве на пластмасите август, че и до средата на септември?

Благодаря ти за съвета, ще търся сега да поръчам тези Ъглита до 20 либри, дано не са кашкавалени. Ще поръчам и мултипликаторите с големия драг. Предавателното число е 5:1, малко големичко ми се вижда, но пък лостът за въртене е по-дълъг в сравнение с класическите мултита за морски тролинг, изцяло метално е, 30 кг не е шега работа. :lol:
:tup:
Изображение
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:За сонара също имам друга визия,че като тролиш е по-добре да го оставиш на цял екран,на символ-дъги и 200кХц,така дава най-реална и точна картина за рибите и мястото на което минаваш! :11:
Ето тук не мога да се съглася с теб:
Няма по-добро от това, да имаш и трите екрана на сонара, само че не точно в моето разположение /скоро ще го променя, а сийдскана трябва да е разположен по хоризонтал, не по вертикал, даунскана и обикновения сонар по вертикал. Защо?
Ами когато рибите са неподвижни ти не ги виждаш на обикновения сонар, а на даунскана ги виждаш. После аз работя на 83 кХц, защото виждам доста повече с по-широк лъч, а даунскана е на 455кХц, на 800 кХц старите модели не работят добре, дори много е зле. Работи но само в много чиста вода и не студена. Само трите сонара заедно дават пълна картина на това което е под лодката. Най ми помага сийдскана, защото благодареие на него с точност се локализират рибите, без него просто няма как това да стане. Там се вижэдат от коя страна и на колко метра отстояние се намират от теб рибите, съответно се прави завой, за да могат воблерите да подстрижат перчема на хищниците. :lol:

Мога да ти покажа пример на скенер, как на обикновения сонар не се виждат риби, а даунскана е пълен? :fish7:
...
20190811_122042.jpg
20190811_122042.jpg (109.52 KiB) Преглеждано 1327 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Забравяш обаче,че различните лъчи(звукови вълни)имат и различен ъгъл на проникване! :wink: И че не те огрява дали на 15-20метра странично си видял риба! :wink: Помисли си по време на тролинга какво ти е нужно и кое е излишно!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Мога да ти покажа пример на скенер, как на обикновения сонар не се виждат риби, а даунскана е пълен? :fish7:
На кой от трите екрана вярваш? :roll: Защото инфото от трите е коренно различно,а на символ-рибка софтуерът изобщо не може да изобрази размера на рибата,така както е на символ-дъги!Чел съм,че символа-рибка се използва в много замърсени води,с много звуков шум и наличието на други обитатели освен рибите!Целта на този символ е да разграничи риба от видра,костенурка или нещо друго!За нашите чисти язовири няма сми от тази функция!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Мултито от снимката е убийствено,имаш вкус! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Забравяш обаче,че различните лъчи(звукови вълни)имат и различен ъгъл на проникване! :wink: И че не те огрява дали на 15-20метра странично си видял риба! :wink: Помисли си по време на тролинга какво ти е нужно и кое е излишно!
Тук нещо не те разбрах, ако може поясни за различното проникване на ъгъла на лъчите?

При тролинга ми трябва абсолютно всичко: релеф, твърдост на дъното и разположение на рибите, дали са вляво, вдясно и т.н., на какво отстояние от мен - най-много.
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа: Мога да ти покажа пример на скенер, как на обикновения сонар не се виждат риби, а даунскана е пълен? :fish7:
На кой от трите екрана вярваш? :roll: Защото инфото от трите е коренно различно,а на символ-рибка софтуерът изобщо не може да изобрази размера на рибата,така както е на символ-дъги!Чел съм,че символа-рибка се използва в много замърсени води,с много звуков шум и наличието на други обитатели освен рибите!Целта на този символ е да разграничи риба от видра,костенурка или нещо друго!За нашите чисти язовири няма сми от тази функция!
На сонара съм включил функцията дъги+символи, та това че в момента виждаш само символи, а не дъги показва две неща: 1. или рибите са малки и 2. или са в относителен покой. /виж добре, дъги има, но са много малки/!
Символите ползвам само на прима виста за насочване на вниманието към сонара, но реално определям големината на рибата най-вече на структурскенера, защото там дори в статично положение дава реалния размер.
Големината на дъгите са относителен критерий за големината на рибите при стандартния сонар за твърдостта на дъното. Ако една малка риба се движи бързо, а друга по-голяма бавно, то дъгите им могат да се уеднаквят. Затова най-реална представа за рибите дава структурскенера - даун+сийд, дори статични риби се определя тяхната големина .

На изображението на сонара се вижда, че рибите са статични - замръзнали. Често виждам такава картина сега август месец в определени часове на денонощието. Тогава на стандартния сонар не се вижда нищо, а рибите са там. 8)
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Ако спорим ще се отнесем от темата!Има разлика,дали един лъч-звук е концентриран в 12градуса или в 20 и повече,това се отразява директно на коректността на информацията! :11: Ти си се настроил по един начин за работа със сонара и не искам да го определям за правилен или грешен!Важното е,че с този сонар Виждаш рибите и си решил минал проблем! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Сдобих се с 2 бр. Ugly Stik Trolling - 2.15 m, 12-20 lib. Малко длъжки ми се виждат за каяк, но няма как. Пръчките изглежда са от чист карбон /но не съм напълно сигурен/, но имат някаква накъсана оплетка повърхностно, предполагам от кевлар. Върхът е от фибростъкло, отново с оплетка на кевлар. Макародържача ми се вижда малко менте, но т.к. ще слагал мултита, те имат долна скоба-пета за захват с два болта, мисля че това няма да е проблем.

Trofei, какво ще ме посъветваш за дебелината на влакното, колко либри или милиметри е оптималното - говоря за трофейните риби. 8)

Тук ми хареса и една сопа но Филстар, много добро изпълнение, прилича на Ъгли Стика, какво ти е мнението:
https://www.filstar.com/bg/%D0%9F%D1%80 ... ing/11345/
Изображение
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Тази въдица на Филстар ми изглежда перфектна за твоята цел,ще отида утре да я разгледам и аз!!!:):):)Мисля,че 30-40либри плетеняк ще е максимума за линията,но и зависи какви воблери си решил да тролиш с нея?Най умно е да направиш схема с две баяти въдици,макари,линии и воблери,два такъма средно положение и два финни от двете бели въдици на Филстар!И ще видим кой такъм предпочитат сомовете?По законите на Мърфи бих заложил,че големите говеда ще ти треснат на финните такъми,т.е. тези до 20либри и воблери до 8санта!Мечтая си някой път да те засека на гьола и да покарам твоя Стелт,тъй да знаеш! :wink: :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Не съм сигурен,че Ъглито е с кевларени кръстосани нишки,но ако е-е най-добрия вариант!Това е най-здравата нишка и определено е плюс за всяка въдица! :11: Следва да помислиш и за драговете на макарите си,дали можеш да ги усилиш чрез карбонови шайби и смазка! :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Не съм сигурен,че Ъглито е с кевларени кръстосани нишки,но ако е-е най-добрия вариант!Това е най-здравата нишка и определено е плюс за всяка въдица! :11: Следва да помислиш и за драговете на макарите си,дали можеш да ги усилиш чрез карбонови шайби и смазка! :wink:
Trofei, няма нужда да "мечтаеш", просто кажи кога искаш да направим един тролинг, на кой водоем /да дава риба, в период на вървеж/, ще взема двата каяка и ще ти дам да ползваш който пожелаеш. Единия каяк го направих заради сина ми, но той явно няма рибарската жилка на баща си. :lol:

А какво би казал, като вещ по такъмите по тежкия тролинг, за ето тази безинерционна макара? Не е Шимано или Дайва, но е по-добра от тях, нищо че е китайска, те и другите са такива де, но аз съм с резервирано мнение за "марковите":
1. Изцяло метална
2. Най-важния параметър Драг - 35 кг!
3. Предавателно число 4.9:1
4. Съединител от 10 диска, 5 от които карбонови!
5. 13 лагера - неръждаеми, високопрецизни - реални!
5. Всички зъбчатки, основната втулка, иглата, всичко що се върти е направено от закалена и неръждаема стомана, не е като прехвалените марки от месинг или алуминиеви сплави!
6. Цена 86$
7. Размери 4 000, 7 000, 8 000 и 10 000
8. Перфектна изработка и визия, най-добрия баланс
9. Морско изпълнение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

На първо четене корпуса ми изглежда от ЦАМ,някаква сплав? :roll: Конструкцията прилича на Дайва Турнамент Z,като драг-система,брой лагери и безконечна предавка!Вътрешните части ако наистина са стоманени ще е надеждна в риболова!На снимките изработката изглежда добра,но се забелязва че ролковия водач е евтин-бял от не знам какъв материал?Оказва се,че най-голямото напрежение се поема от ротора и ролковия водач,а не толкова от предавката и драга на шпулата!Шпулата и драга поемат част от напрежението,но натиска пак си остава основно върху ролковия водач и ротора!При Дайва под шпулата има два лагера на основната ос,а при тази не мога да преценя и се вижда един! :roll: Скъпите Дайви са прецизни и направени,като Швейцарски часовници а при тази не!Става иначе за твоите цели!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Не е Шимано или Дайва, но е по-добра от тях, нищо че е китайска, те и другите са такива де, но аз съм с резервирано мнение за "марковите":
Някой ден ще обърнеш палачинката и това ще стане ако някоя макара "те предаде" по време на риболов,не по твоя вина! Инвестицията в скъпи макари е оправдано ако ходиш често и често вадиш сериозни риби!Прочети Alan Hawk по въпросите и тестовете на макарите!Тук също имаме много хора с директни впечатления от марково и копие! :11:
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”