France 2: за риба в долината на Лоара

Кътче с риболовен имунитет за колегите в странство.
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Добър вечер , компанията.
"Кво става из Френско ?", ще попитате вие - къде се губи кореспонденто , че още не е открил?
Много мъка има по Западния Фронт , трябва да ви кажа. Мъка , плач и скърцане със зъби... :lol:
Откъде да започна? - 31 декември , опит за закриване: капо. :evil:
Оттам нещата се влошиха значително...
Мииналата седмица - първи опит за откриване на годината : капо с фидера два часа , спасявам капото с една ситна бабушка с диреkтния телескоп... В неделя стискам зъби , пресявам една кофа пръст от къртичина , бъркам храна , и ...разпъвам щеката! :mrgreen:
Без майтап! Три часа усилено изтичане , смяна на линии , и всевъзможни магии - 6 ситни баби. Имам предвид , между 20 и 40 грама. Откривам че щеката , когато не кълве , е убийствено скучен и тъп начин за риболов , и разпъвам фидер - ми като не кълве , и той е като щеката. :lol: Все пак , хващам една платичка с него , и събирам панаира.

Вчера се прави трети опит за откриване -не че особено много ми се ходи , ма имам нова макара за сефтосване 8) , и така...

Изображение


Затворен водоем , дълбок - един час презамятане без грам кълване , после чуква - аз съм издялал на оня фидер нови връхчета , и сега си виждам кълванетата:

Изображение

Изображение


Повод 0.10 , куки 18 , практически невидими кълванета , след втория скимър следва дъъъълга пауза , и после ме налазват баби. По-добре от нищо , да ви кажа! Резултатът не беше особено фотогеничен , ма все пак го снимах - да обявя годината за открита , щото , че както сме тръгнали , ще пиша репортаж от откриването през май...

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Д-р Флекс »

Аз май ще плавам по Лоара с лодка това лято... ще си взема спининга със сигурност ... сори за офтопика :D
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Обади се като наближи време за тая операция , с малко късмет може да намерим време за едно анжуйско :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Д-р Флекс »

Непременно. Всъщност, това е и основната идея на плаването - да се пие вино с гарантиран произход, както без съмнение се досещаш :D
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Ко ста'а по Френско , сигурно се пита някой и друг читател ? ЗАПРОЛЕТЯВА СЕ!! :D Ама сериозно! - след няколко поредни седмици със зверски ветрове , дъждове , малко снегове , и всякакви бедствия , от миналата седмица започна да пече едно слънчице , да пеят птички , да зелене тревица , и такааааа...

Ту yийкс ъгоу:

Изображение

Последния мрачен и ветровит уикенд преди пролетта. В събота валя цял ден , обаче в неделя спря , и независимо от вЕтъра , аз се строявам на езерото с червеноперките.
То е окупирано от шаранджии от единия край до другия , които поддържат телефонна връзка нон-стоп , и нямат кълване по цялото езеро. Намирам си място , и решавам да не се правя на герой в силния насрещен вятър : класическия фидер с плетката на 45-50 метра ,(един такъв ,украсен...) :wink:

Изображение
8)
Изображение



метода ...и тоя там някъде. :roll: :lol: С монофил , и с цел да се изпробват хибридите на Гуру.

Риболовът не излезе успешен , мака че по едно време стигнах до 81 оборота на макарата ( ок. 70 метра , на око) - рибата просто я нямаше.Най-малкото , успях да помятам с новите уиндоуси на Престън , адски далекобойна амуниция:

Изображение

Единствено с метода все пак успях да отбележа точка , при което се оказа че и от шаранджиите има полза...да те щракнат , примерно :lol: ...(нищо лично)

Изображение

Изображение

Обаче мина една седмица , вятърът поутихна , термометъра стигна психологическата граница от 15 градуса :twisted: , и аз пак съм там.
Сега вече пейзажът е друг:

Изображение

Половин час след старта имам решително кълване , и вадя първия лин. Плетеняк , без гъм , повод 0.12...Следващия сгъва пръчката със замах до средата , и къса повода. Докато преправям монтажа , тръгва метода - втори лин. Презамятам линията с плетеняка , все така с 0.12 , следва решително кълване от някаква адски борбена , макар и не много едра риба , и сега вадя първия мушморок - не знам тези пък от къде се взеха , досега не бях хващал шаранче на тоя водоем...После вадя друго , но на метода.

Изображение

Сменям белите червеи с топче , а метода - с по-тежък ( дистанцията на метода беше 68 метра) - първата червеноперка:

Изображение


Следва лин на другия фидер - който ме развесели - в ъгъла на устата му се мъдреше скъсаната преди десет минути кука! :mrgreen:
Следва пауза от половин час , и сега тръгват платиките - вадя три , преди да се върнат червеноперките и шаранчетата...резултата от пет часа тоя път се наложи да го снимам в 40-литровата кофа:

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Кога е най-зле...така да е :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Малко от днес. И като казвам малко , имам предвид...малко :lol:

Изображение

Ми кво да ви разправям :oops: - реших да скокна до близката рекичка , и да опитам да хвана един тиган уклей. Работата не беше лесна , щото течението беше една идея по-силно от удобното за ловене с директен телескоп ( ми да беше взел щеката , бе , умник...) , на фидер не щя , и остана само да се радвам на слънчевия ден:

Изображение
Изображение

...що се занимаваш с уклей , като имаш линове и червеноперки , ще попитате вие?
Прави сте! 8)
Вчера... :wink:

Изображение

Пече , се едно е април. Разхвърлял съм се по къс ръкав , и строявам пръчките - от миналия път ми остана един въпрос , с тва ловене на едра риба с плетеняк , така че cега съм с монофил. Хем да видим как се лови с монофил на 52 метра. :roll:
Минава бая време докато се отбележи първото кълване , като за разлика от плетеняка , с монофила не мога да разбера дали имам риба на петното , ако не кълве - всякакви закачания на рибата във влакното просто не стигат до върха. Първото кълване дава тоя резултат:

Изображение

Деа , тва трябва да е най-ситната червеноперка , която въобще съм хващал на тоя водоем.. презареждам , презамятам , и тръгвам да се разправям с другата пръчка. Този път , тя не е метната на метод - реших да се възползвам от тва че ветреца беше по-скоро слаб , и да се позабавлявам малко. 8)
Закачам на вирбела те тая кошница - и ги продават без разрешително за оръжие и психотест !

Изображение

Отмервам 80 метра , и тръгвам да правя пробни замятания с празна kошница. Ми , мятам. :roll: Стигам ги , и и даже когато вятъра издува корем при удара в клипса , инерцията на тежката кошница е такава , че изпъва плетеняка практически докрай. Вижда ми се прекалено лесно , с други думи. 8) :lol:
Добавям няколко метра , мятам ...опитвам се да усетя как работи тая пръчка с тая кошница , колко и кога да натисна , къде да дръпна...след няколко замятания добавям още няколко метра , и решавам да се спра на тази дистанция (92 метра).

( Идеята е такава: ловя си рибата с монофила - приготвил съм две пръчки с монофил , за да си играя с монтажи , и паралелно ще мятам на 92 , с тренировъчна цел ( и без някакви идеи за реално ловене на риба , или за опит да правя пeтно на тая дистанция).
За тая цел , и за бъде експериментът реален , ще мятам кошницата с храна , и ще ловя с повод и стръв , хем да видя колко се оплита поводът , и дали стандартния ми монтаж въобще работи в тези условия.)

Докато провеждам тези операции , другата линия почва да дава признаци на живот , обаче нещата не вървят - имам индикации , два пъти вадя стръвта сдъвкана , и нищо...Интересно...миналия път кълвеше активно , без излишно изфиняване.. Да , ама вятъра духаше към брега , и топлата вода се събираше пред мен. А сега вятъра духа странично , и сигурно температурата е по-ниска :roll: ...а може и да по друга причина , обаче рибата нещо се мръщи. Удължавам и изтънявам повода , намалям и изтънявам куката , прeзамятам , и докато полагам фидера на стойката , забелязвам късичко чукване на другата линия. А? Ааа?? :twisted: :roll:

Изображение

От 92 метра , сеньорас и сеньорес! 8) С кошница сто грама и връх 4 унции! Някой нещо да каже? Баси ква съм машина! :mrgreen: :lol:
Тва го пиша в графата "анекдoти" , и продължавам с монофила , където нещата се раздвижват - вадя дребно шаранче , платики , линче...Няколко минути по-късно другата линия отговаря с решително сгъване на върха , и вадя читав лин. А бе...аз вярно ли ще успея да направя петно на тая дистанция? :o
Продължавам на късата линия , и след малко далечната се обажда пак , тоя път - с читава платика. Да , поводът се оплита от време на време. Да , точността ми е точно такава , каквато сигурно си мислите. :lol:
Да , от време на време дъгaтa , която издува вятъра , ме кара да правя два пълни оборота на макарата , за да изпъна плетеняка... и все пак , нещата се случват , и то така се случват , че по едно време , когато късата линия просто издъхна , всъщност се видях в ситуацията , единствената работеща линия да бъде далечната , и в продължение на доста време , всичката риба я вадех оттам! :roll:
Като имаше и такива моменти , в които кълването следваше в рамките на 3-4 минути , което ще рече , че петното не беше чак толкова разпиляно...
Не мога да твърдя че от далечната хванах повече от половината от улова , но именно от там са най-едрите риби , като най-дъртия лин откъсна куката от изстрадалия повод на два метра от кепа , постоя няколко секунди пред мен , колкото да ми се присмеe - "като не знаеш да вързваш куки , къде си тръгнал риба да ловиш" , и бавничко се изнесе.. :lol:
И така , няма абсолютно никакъв проблем с тая сопа и тая кошница да се лови на 100 метра - напълно по силите ми е , обаче мисля да половя на 80 докато стегна малко петното.
...ако остане време , че състезанията чукат на вратата ...

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Д-р Флекс »

Баси ква си машина! :fish15:
Аватар
Алеко
Мнения: 11053
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 5:45
Риболов: Спининг, през забраната малко плувка на платено.
Местоположение: София
дал Браво: 142 пъти
получил Браво: 754 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от Алеко »

От известно време съм се заплеснал по едни франсета, дето ловят доста прилични распери и други хищници по Лоара. Та съм си наумил да скокна до там и да видя с очите си тая работа.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Bчера цял ден не спря да вали. И да духа! Обаче за днес прогнозата беше за сериозно разкъсване на облаците , спадане на вятъра и повишаване на температурата. И сичко тва - в следобедните часове , да не се налага да ставаме рано.. :wink:

Е да де...ама времето не беше чуло прогнозата. Вятъра нямаше намерение да стихва ,( и не стихна , даже се усили) , така че предвидения риболов на дистанция се наложи да бъде коригиран до разумни граници : 72 метра 8)

Изображение

Изображение

Храна от фризера , бял червей за куката и за хранилката , почваме налучкването на правилните кошници. Нямам нужната тежест в малък обем , а тези с правилния обем трудно пробиваха вятъра , така че реших въпроса с добавяне на олово в кошницата:

Изображение

С тва тая линия заспа , рибата се събра - независимо от петното с променлива геометрия , :lol: и не се налагаше да се чака кълването дълго време . Едри платики , някой лин , червеноперки , шаранчета...
По едно време вятъра се усили сериозно , и от калъф аизлезе Голямата Берта , с кошница от 100 грама. Тука вече монтажът беше груб и варварски :twisted: - нула силиконови стопери и други такива глезотии , кошницата се опира върху вирбел , закрит с няква шаранджийска джаджа:

Изображение

Под кошницата пресукваме 0.28 , с цел да се намалят дo дупка оплитанията , които с патерностера ми скъсаха нервите. Щото вятъра беше насрещен , да не забравя да спомена..

Изображение

С тоя монтаж дистанцията се стигаше с лекота , и фидера искаше още. Поводите вече минаха от 0.14 на 0.16 , щото пръчката е само гръбнак , и имах 2-3 късания. И така , с правилната пръчка и тежка хранилка , даже доста сериозен вятър не е пречка , за ловене на дистанции 70+

Оттук оставаше да се опита кво става ако опитаме с монофил. :roll:
И така : дистанцията се стига. Обаче дали щото монофила е по-дебел , и течението го натиска , дали щото силнo се разтяга в момента на приводняването на хранилката , и после се опитва да се върне в изходно положение, резултатът е че върхът остава сериозно натегнат.
И говорим за връх от 4 унции все пак:

Изображение

(на един от другите фидери бях с ПЕТ! :lol: )

Тая работа с натегнатия връх не пречеше изобщо на рибата да кълве , смакар че кълването беше доста размазано, и с монофила вкарах в живарника още два лина и няколко платики.

Тръгвам да вадя живарника , и усещам че съм направил много сериозен улов - със сигурност над 15 кила. Кофата е пълна с разни джаджи , решавам да снимам рибата в главата на кепа - оказва се че няма място и за половината улов , решавам да я снимам на тревата , и докато я изтръсквам последните от живарника , първите вече са във водата! :o Ей! :shock: :shock: Чакайте бе! :oops: Ми снимката?! :mrgreen:

Изображение

Докато извадя телефона , доакто тръгна да снимам , от най-добрия улов за сезона до тук , бяха останали няколко риби на брега , няколко във водата , а останалите сигурно вече бяха някъде между средата на водоема и отсрещния бряг.... :lol: :lol: :lol:

Изображение


...нямаше да е зле две-три такива платики да се завъртят пред нас с Доминик на следващото състезание... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Тука настъпи кратко примирие между битките , което пък съвпадна с почивни дни през седмицата и други такива радости. Та остана малко време за свободен риболов , и сега остана да се реши коя точка от списъка да бъде първа - имаме предвидена тренировка на 80 метра , предвидено е изтупване на праха от мача ( и болото , ама него скоро няма да го огрее .. :lol: ) , обаче тука от три седмици не е спряло да дyха зверски , с превалявания щом вятъра отслабне - така че се наложи да се търси дебел завет , ловене в ниското , и изтупването на праха и паяжините почна от ...

Изображение

Без майтап. 8) Кратък оглед на уреда с цел да се определи от коя страна се държеше :mrgreen: , изравяне на уж подходяща линия от непипнатия от ...кога? - отдавна! :twisted: , запас , и тръгвам да изтичам по много слабото течение на рекичката.

Изображение

Паралелно съм метнал един фидер с три огромни торни червея на кука номер 8 и с повод 0.25 , с идеята да гепя някой дребен сом , или дърт костур. Пет минути по късно върхът се разтреперва , без рибата да успе е сериозно да го сгъне... а бе тая щека за кой съм я разпънал бе? :evil: :lol:

Изображение

На щеката обаче нещата не вървят изобщо. Няколко дребосъка, адски умряла работа , докато в един момент при поредното потапяне на плувката ластика се изпъва до средата на реката (кука 18 , повод 0.08) , почва се една борба , така като за три бири докато я разкажа цялата 8) , покрай брега има и водни лилии за още една бира :twisted: , и накрая се оказва че съм закачил дребно , но много сърдито шаранче. Оттам щеката не даде практически нищо , обаче на грозда торни червеи идва поредната съвършено нечакана гостенка:

Изображение


Оттук ми писва от опити с червеи , сменям мотажа , минавам на тънък повод ,малка кука , пинки за стръв , и след малко зашивам разкошна каракда - с тва краткия излет беше време да приключи , щото се канеше да вали :

Изображение

Изображение


Гореописаните събития се развиха на 1-и май , а на 5-ти , идва моментът да се проведе бърза тренировка за предстоящо състезание . Нищо сериозно , целта е по-скоро да се уточни кво има за уточняване :wink: , и после да се проведе по-сериозна работа другата седмица. Водоемът държи скимър , шаран и сомчета. Въпросите са : събудили ли са се сомчетата , които обикновено не кълват в началото на сезона , кълве ли шаранът , и има ли достатъчно скимър за залагане само на него без губене на време в глупости. В тоя момент съвсем не очаквах , че ме чака най-интересният риболов от много , ама страшно много време насам..

Първо , бъркам по малко от две храни на Декатлон , ( клуба взе мостри , за евентуално закупуване на едро догодина ).

Изображение

Едро смлени , с много частици царевица , едната не лепи грам , другата е доста по-лепкава , не ме впечатлиха с нищо. :|

Разбърквам и малко методна храна , и един фидер се мята на един метър от отсрещния бряг , с бял червей на куката. Аз почвам да храня на 28 метра , и в тая процедура минават 25 минути , докато отбележа първото кълване. Фитка. Още десет минути - втора фитка. В края на първия час , единствения улов е на метода:

Изображение

...и съм направил ЧЕТИРИ фитки. Бaси колко съм щастлив че не съм на състезание в момента - представа си нямате! :oops: :lol:
Почва сериознно баене по монтажа - или монтажа ми е крив , или поводът или куката. За да се уточни къде е проблемът , почвам едно по едно : първо , сменям куката с номер 18 , от най-тънката тел , налична в класьора. Фитка , после хващам първия скимър. И пак фитка. (Фитките и кълванетата са през 7-8 минути. Всъщност , сомчетата на метода се хващат значително по-често!)
Минавам на повод 0.10. Тука е моментът да се отбележи , че духа един доста сериозен вятър. Кълванетата практически не се виждат , вадя сдъвкана стpъв , правя фитки. Вадя друг фидер , монтиран с плетеняк , и този път , монтажа е фиксиран патерностер. Тоя мотаж на моменти силно ме оздачава - един път не работи изобщо , и не може да се хване кьорава риба с него , друг път - превъзходството му пред останалите монтажи е такова , че просто няма смисъл да се прави сравнение. Сега започвам да си виждам кълванетата просто отлично ,( което прави фитките още по-досадни :lol: ) , но основния проблем , тва е че рибите са крайно редки , храната не ги задържа , трябва да се изчаква всяко кълване цяла вечност и след 4 часа риболов съм с едни 6-7 скимъра , няколко сомчета на метода , който към тоя момент вече бях разкарал , както и една оскубана червеноперка.

Изображение

Остава един час , когато решавам да им спра храната , и минавам на чиста глина , и понеже почти всичкия ми бял червей беше станал на кастер , рецептата е чиста глина с кълцан кастер. В първите десетина минути не забелязвам разлика - после , времето между кълване и кълване започва да се съкращава. Сега кълве на пет минути...на четири...на три... а рибата значително се уголемява. :roll:

Разбира се , може тва да не беше свързано с промяната в храната. Може рибата точно сега да беше открила петното ми.... :wink: :)
Решавам да удължа излета с още един час , и докрая на този допълнителен час докарвам цифрата до 17 риби (броя само скимъра) , от които поне десет за хванати от момента на вкарването на глината.

Изображение

И този размер докато ловях с храната , не го бях и сънувал:

Изображение

Вчера пак бях за риба - утре ще ви разправям...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

До къде бяхме стигнали? - сряда , 8-и май . Осми май е датата , на която французите празнуват 9-ти , и сутринта се налага да реша накъде да отплавам , и какъв риболов ще се практикува - обаче сутринта , докато още съм в леглото , почва да вали пороен дъжд от апокалиптичен характер - явно ураганният вятър , който не спря да духа цяла нощ , беше спрял да си поеме дъх :lol:

Два часа по-късно аз се събуждам , и се сещам , че се канех да ходя за риба. Навън духа нещо тропическо , само дето не е толкова топло , с хоризонтални превалявания от време на време. Риболовът май ще отиде по дяволите , решавам аз , обаче към обяд се показа слънце , аз натоварих набързо малко такъми в колата , и към 14 часа (... :oops: ) паркирам в най-ниското и защитено място , което ми е известно по тукашните земи - скив кво ста' , майна:

Изображение

Изображение

:D 8)



Даже в ниското , върховете на дърветата напомняха за това , което ставаше горе , ама аз бях в ниското , на слънце , на топло , и сега трябваше да се намери пръст , щото рекичката е широка 15 метра ама е дълбока ПЕТ!


Изображение

Къртиците са се погрижили за мен:

Изображение


Изображение

Почва изтичането с линия от два грама , и след двайсетина минути гепвам ситна бабушка , обаче риболова не върви. Има леко течение , и с двуграмовата линия просто не успявам да изтичам - вадя линия от само половин грам , удължавам я до пето коляно , и сега се изтича значително по-добре.


Изображение


Почвам да хващам по някое рибе , включително и платички като шамар , докато на поредното изтичане плувката потъва , и засичам някакъв змей , с който се борих поне пет минути , и когато успях да го докарам почти до кепа , гадния добитък се стрелна към брега , и се заби в някакви корени в краката ми... :x

Аз продължавам да къпирам храна с Литу и замразени пинки , хващам още две-три рибета , и оттам зашивам пак товарния влак - пак следва сериозна борба (аз съм с повод 0.08!) , този път до брега вдигам топ-сета високо , и сега успявам да кепчосам сериозен лин. 8)

Междувременно , ситуацията се влошава - вятърът ,макар и слаб тук в ниското , успява да влачи по повърхността някакъв килим от листа , клонки , треволяци , и каква ли не още гнус , и понеже духа срещу течението , има един определен участък на реката , където силата на вятъра и тази на течението , се уравновесяват , и тоя килим се задържа. Нaли се сещате къде бях седнал? :wink:
Правилно , баш там! :lol: :lol: Баси , 20 метра по-нагоре и 20 по-надолу , чиста вода! Пред мен ...


Изображение

Сега риболовът протичаше по следния начин: опитваме се да спуснем ПРЕКАЛЕНО леката линия между треволяците. Плувката ляга , ясно закачили сме листо. :evil: Вадим , презамятаме - и така , ПЕТ пъти. :x :evil:
Изображение

(успявате ли да видите плувката ? :lol: )


На шестия , успявам да стигна дъното , xващам скимър , и упражнението се повтаря... тая мъка приключи със засичането на трети лин , който се завря в корените вдясно , скъсах цялата линия :x , теглих една майна на цялата работа , и реших че ми стига толкова...

Изображение

Изображение
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Същата рекичка с линовете , продължение:

Изображение

Тоя път съм се приготвил сериозно - храната е пълна с пелети , царевица , и жива стръв ,навързал съм и монтажи за дълбоки реки без течение:

Изображение


Ръгнах и някоя и друга ситна близалка..

Изображение

... избрах си по-широко място на реката , да не ми се съберат пак всички те боклуци пред мен , и къпирах топките на 11 метра. Паралелно метнах метод фидер малко по-навътре.
Не след дълго бабите се настаниха върху топките ми ( надявам се хора , несвързани с риболова , да не попаднат на тези редове :shock: :mrgreen: ) - проблемът беше по-скоро не в количеството бабите , а в размера им:

Изображение

(съжалявам за симката :oops: ) - почна голямо налучкване , смяна на линии , и търсене на рибата , щото се оказа че на фидера ударих на камък. Зъбат , мустакат , бодлив камък :lol: :

Изображение


Опит да се тъсри силвър с класически монтаж показа че фидера просто не вървеше - имам три риби общо за целия риболов , хванати на фидер , така че се наложи да наблегна на щеката , където най-накрая уцелих линията : лежане с половината повод с близалка от грам и половина реши задачата , и накрая се получи някакъв полу-риболов:

Изображение
Изображение


В събота (18-ти) дългът ме зовеше на последна тренировка преди състезанието тази неделя (26-ти май). Почвам с успешната стратегия от последния излет - 24 или 25 метра , чиста глина , червени пинки , фиксиран патерностер. Дръж-ки! :o
Минава практически ЕДИН ЧАС , без да съм хванал риба , като съм видял само едно кълване (!) и целия ми улов се състои от три сомчета на пeлет фидера на десетина метра от отсрещния бряг. Трябва да се отбележи , че за разлика от ветровития ден от последното ми посещение , сега езерото е като огледало - възможно най - неподходящи условия за риболов.

Изображение
Изображение

Решавам , че като ще кълват само сомчета отсреща , ще ги ловя с класичеcки монтаж , вадя пръчка с плетеняк , минавам на 46 метра , и след пет хранили...намирам скимъра ( да не пропусна да отбележа , че разредих крайно оптимистичната храна , която бях забъркал покрай глината - жълта , сладка и с едри частици - добавих щедро тъмна троха , пресях през ситото всичко едро , затъмних с черна боя..) Скимърите се били оттеглили , се оказа , гадините византийски , на безопасна дистанция , и както се оказа , бяха намалели сериозно като количество , но пък бяха доста по-едри от предния път , някои можеха с известно напъване да се нарекат платики:

Изображение

Нула шаран (пак) , и не мога да кажа че нещо разбрах , или че има стратегия за неделя. Всички условия са налице да се гризне дръвцето много яко :lol:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Покрай състезанията не остава много време за свободен риболов , и когато остане , не остава време да се пише за него. Един-два излета се загубиха във вихъра на събитията , а всъщност единият беше важен. Много :wink:

Първият се проведе на езерото с линовете в условията на първия за сеона сериозен пек , и се наложи да го прекратя преждевременно , поради риск да бъда изпепелен като излязъл на слънце вампир. :lol:

Изображение



Кво да кажа за излета? Дистанция 80 метра , рибата се събра на петното на секундата , и категорично отказваше да кълве :roll: . Почти два часа "риболовът" се състоеше в презамятане , отчитане на индикации по върха , които говореха за въртене на риба на петното , и (вероятно) , кльопане на храната от кошницата. Нула кълване. Опита да се реши въпроса с метод хранилка също се оказаха безрезултатни , и освен едно късане на шок лидер , при което една кошница от 80 грама потегли към Атлантика :twisted: , други събития нямаше. След това , без никакви промени от моя страна , рибата внезапно реши че е дошло време за обяд , и почна да кълве...практически за един час направих това :

Изображение

...след което скъсах шока (0.32 !) за втори път :evil: - без да ми стане ясно на кво се дължеше тва безобразие , и реших че стига толкова.

Обаче абсолютно фундаменталния излет , в резултат на който направих неочаквано откритие , го проведохме с бай Жан Мишел на река Мен , където попаднахме на просто нечовешки рояк от бабки и дребен скимър , ама като нещо извадено от документален филм за Големия Бариерен Риф - стена от риба! :shock: И тва нещо се нахвърляше на стръвта още докато кошницата поътваше , и съотношението на засечена риба към фитки беше 1:15 :evil:

Изображение

Тука аз почвам да ровя из класьорите , и да търся най-голямата , най-отворена , и най нечовешка кука.... и я намирам! Попаднала кой знае откъде в класьора ми , тая кука , на око размер 8 , ако не и 7 :shock: :shock: :lol: , тънка и остра , направи серия от 6 риби една след друга , след серия от десет фитки до тоя момент. Тука аз я откъснах от повода , и старателно я прибрах в кутията , да не се затрие...

Изображение

(Тази кука , "едва" номер 10 , не беше достатъчно голяма , докато в същото време беше прекалено дебела и тежка. За отбелязване е , че само с пинките рибата лапаше куката - и понякога , доста нaвътре. С бял червей просто нямаше шанс)

От този момент се впуснах в експерименти , щото риболовът ми се беше изяснил , и тръгнах да удължавам поводи , да правя разни промени , а бе - да си играя. В края на краищата , да се открие печелившата комбинация , и после цял ден да се скубе риба след риба е най-тъпия начин да прахосаш ценно тренировъчно време. :wink:
Резултат :


Изображение

И се прибирам , и почвам да търся куката (спомних си откъде я имам , междувременно) . Те:


Изображение

Кука за сърфкастинг , лейдис'н джентълмен. :mrgreen: Ма без майтап. 8)
Оказва се , че нашите Братя от брега , онези които маат на по сто метра на плажовете , ползвали някви аТски тънки и нежни червеи , които искат тънки и леки куки. И тези куки трябвало да бъдат адски остри и да не се изтъпяват лесно , щото морската риба има твърда уста - нали стърже по разни миди и хрупа раци , и сяква кука не става. :idea:
И минавам аз през един специализиран магазин оня ден , заставам пред щанда с куките за сърф , почвам да ги разглеждам , и осъзнавам че всъщност точно тва са перфектните куки за фидер ( е , няма по-малки от 14 номер..) , и че с някои фирми и модели май дотук бяхме... :wink:

Изображение

Изображение

Изображение

Снимките не създават ясна представа за ситуацията , а ситуацията е следната : някои от тези куки в размер 8 , или даже 6 , са едва ли не с дебелината на нормалните ми куки номер 12. Или , на номер 16 ако си падате по куки на Дренан. :lol:
Говорим за ченгел номер 6 , на който може без проблем да се набоде вердевас , и който морска риба не успява да изправи... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: France 2: за риба в долината на Лоара

Мнение от outsider »

Май отдавна не съм актуализирал темата , ма то тая година свободния риболов нещо го занемарих. :roll:
Преди две седмици , значи , разпъвам сергията на паткарника - тая година го посещавам за сефте , с идеята да опитам някои неща преди да си завлека задника на водоема , където ще се проведе Регионалното първенство тая година. Един вид , тренирам за предстоящата тренировка. :lol:

Изображение

И така : имам инфо , че риболовът ще бъде на сериозна дистанция , ще сe гони много едра платика , която освен много едра , се очаква да бъде и много рядка , и дълбочината на водоема е 1 метър. Да , на 70 метра! :shock:

В тая връзка , ще се наложи масивно първоначално захранване , и презамятане после през 15 минути +
И за тая цел , съм купил едни сериозни кошници :

Изображение

Първа точка от дневния ред: с кои фидери от наличния арсенал мога да ги мятам , и до къде?

Духа лек насрещно-страничен ветрец , отмервам 68 метра , и стигаме до монтажа - втора точка от дневния ред:

Изображение

Тва нещо го показваше Ли Кери в един клип , и аз тогава свих рамене - "нов вариант на добрия стар патерностер" , обаче сега ме зачовърка да го пробвам - само пресуках парче дебело влакно , вместо да закача директно повода за вирбела между двата стопера:

Изображение


И така , десетина замятания с един фидер , още толкова с втори , и още малко с третия , показаха че мога да мятам всичко и с трите :twisted: , и освен това за нула време ликвидирах една консерва царевица - с тези кошници се вкарва зърно и жива стръв , та пушек се вдига!

Почваме риболова. Кълве , рибата е среден до приличен скимър , като индикациите са много , хванатата риба - малко , и някои успяват да нагълтат бая навътре...хмммм! Сега е моментът да се опита нещо друго , което рязко отличава хеликоптера от патерностера , а именно:

Изображение


С тоя къс повод кълването се утроява - явно рибата се вре директно в кошницата , обаче сега фитките са едва ли не 80% , очевидно поводът е много къс. Минавам на 25 сантиметра , и уцелвам ваксата - сега правя серия от скимъри , обаче не съм тук за да напълня живарника , а за експерименти. И така , сега минавам на истински патерностер вятърът вече е точно насрещен , макар и да си остава слаб...изненадааааа! - Хюстън , патерностерът се оплита! :o
Рядко , но се оплита , докато хеликоптерът не се оплита ИЗОБЩО...опаааа .. :wink:

Време беше да се опита друг номер. Първо , вземаме предпазни мерки:

Изображение

:lol: :lol: :lol:


След това , монофилния шок-лидер се сменя с плетен такъв , и сега монтажът е плетеняк от край до край...първи впечатления: жесток кастинг. Липсата на всякаква разтегливост означава че цялото усилие , приложено при замятането , се поема от фидера , без монофила да убие част от него , и няма съмнение , че с плетен шок се мята по-далеч. Второ: кълването се отчита просто невероятно....обаче и в двете посоки. :wink:
Тоест , рибата също усеща по-добре че нещо не е наред , и фитките с плетен шок лидер се утрояват - явно ще има ограничено приложение.

Оставше малко храна , и малко време , така че сега оставаше да се види докъде може да се метне най-тежката кошница от новата реколта , а именно , 75 грама - открих , че след 89 метра вече нямаше силен удар в клипса , и ми писна.

Покрай всичките експерименти , без особено да се старая , успях да хвана и някоя риба:

Изображение

Кво си струва да се отбележи? Освен че новите кошници ще бъдат много полезни в редица случаи , хеликоптера , струва ми се , ще измести патерностера в моя риболов. Никакво оплитане , възможност за разнообразни вариации с повода - и c разстоянието от стоперите до кошницата! , много здрав - кошницата е вързана в края на линията , и нещо много интересно - при хващане на по-едра риба , тя смъква долния стопер до кошницата , което действа като допълнителен амортизатор. Допускам че ще има и други предимства , експериментите предстоят.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Риби и рибари в странство”