Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

sp0ki написа:Колеги,

Това:
viewtopic.php?f=31&t=77220

дали ще става за кльонк/тролинг за сом ?


P.S: Инстинктивно като видях размера и че е Ъгли Стик и си мислех, че ще е стъбилна, но после видях каква солетка е всъщност :)
Този модел е специално за тролинг от Каяк! :wink: Всяка въдица става за сом,защото 90% от улова на сом е до 6килограма,а за по-големите риби голяма роля играе късмета,знанията и опита на конкретния риболовец! Логиката да се подготвят такъми за 100килограмови сомове е изначално погрешна и води в обратна посока,това е многократно доказано от експириънса в България! :wink: Ноооо,Вие си решавате в крайна сметка! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Вчера една 4-ка сом ми оплете 3 от 4въдици на тролинг,та за сам човек в каяка не бих влачил с повече от 3,както е и по логиката на Закона!При ситуация с голям сом е абсурд сам човек да се справи с 6 въдици от които да обере успешно 5 без да се оплете!Големия сом е опасна игра от каяк и трябва да се обмислят повече всички възможни проблеми преди да настъпи Момента!Призовавам към повече разум и смислени действия за да няма сакатлъци!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Вчера една 4-ка сом ми оплете 3 от 4въдици на тролинг,та за сам човек в каяка не бих влачил с повече от 3,както е и по логиката на Закона!При ситуация с голям сом е абсурд сам човек да се справи с 6 въдици от които да обере успешно 5 без да се оплете!Големия сом е опасна игра от каяк и трябва да се обмислят повече всички възможни проблеми преди да настъпи Момента!Призовавам към повече разум и смислени действия за да няма сакатлъци!
Вероятността да се оплетеш с лодка в сравнение с моя каяк е в пъти по-голяма. Проблема е, че някой трябва да ти управлява лодката и въдиците. Ако не си с ел-двигател трябва и да го спреш и тогава стават завъртанията. За сам човек няма да му стигнат ръцете. Аз управлявам каяка само с крака и не спирам, движа се, достъпа до всяка въдица е лесен и досега няма случай риба да ме е завъртяла. Всички сомове досега съм вадил с 4 въдици без оплитания. Дори когато ми е удрял товарния влак, пак не съм оплитал с 4-ка. Но дори а да оплета - режа на момента. Нито воблерите, нито влакното струват по-скъпо от това, да ти удари товарния влак.
Но както казваш, всичко зависи от риболовеца. :lol:
:tup:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
sp0ki написа:Колеги,

Това:
viewtopic.php?f=31&t=77220

дали ще става за кльонк/тролинг за сом ?


P.S: Инстинктивно като видях размера и че е Ъгли Стик и си мислех, че ще е стъбилна, но после видях каква солетка е всъщност :)
Този модел е специално за тролинг от Каяк! :wink: Всяка въдица става за сом,защото 90% от улова на сом е до 6килограма,а за по-големите риби голяма роля играе късмета,знанията и опита на конкретния риболовец! Логиката да се подготвят такъми за 100килограмови сомове е изначално погрешна и води в обратна посока,това е многократно доказано от експириънса в България! :wink: Ноооо,Вие си решавате в крайна сметка! :11:
Нямаш ли подготовката за големия сом - говоря за здрави такъми, няма да го извадиш! Прочети темата за тролинг на сом и ще разбереш какъв е опита. За мечки не се ходи с прашка - това показва опита.
Не е вярно твърдението, че големия сом удря само на фините такъми. Двата ми сериозни удара са на най-грубия такъм с влакно 0,28 мм. - но и то не удържа. А с влакно над 0,24 мм воблерите не потъват добре. Влакното не им пречи на играта.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Нямаш ли подготовката за големия сом - говоря за здрави такъми, няма да го извадиш! Прочети темата за тролинг на сом и ще разбереш какъв е опита.
Тролинга на сом в България е мое лично откритие от 2004-та година,което популяризирам и до днес,включително и в предложената тема! :wink: А относно възможното и невъзможното при ваденето,всичко е въпрос на лична нагласа и качества,а не на зависимост от такъми!Аз приемам твоите виждания,но съм против категоричността в някои твои твърдения!Имам успешно изваден сом от 60либри изваден на 10либри плетеняк,което доказва дали нещо е възможно или не!Аз очаквам твоите резултати от каяка с голям интерес,защото говориш много уверено колко са ти ясни нещата преди сблъсъка и битката с тази умна,силна и агресивна риба! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:За мечки не се ходи с прашка - това показва опита.
Чий е този Опит,твой или на някой "гуру в тролинга" който те съветва?Защото първоначалния ти избор на сонар беше погрешен,както и покупката на ментето Ъгли! :wink: Но "някой" направи нужните корекции без користна цел,а от любов към тролинга! :11:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа:За мечки не се ходи с прашка - това показва опита.
Чий е този Опит,твой или на някой "гуру в тролинга" който те съветва?Защото първоначалния ти избор на сонар беше погрешен,както и покупката на ментето Ъгли! :wink: Но "някой" направи нужните корекции без користна цел,а от любов към тролинга! :11:
Благодарен съм, че ми даваш ценни съвети. Ще те послушвам! :wink:
Опита който цитирам не е мой, а на колеги с твоя опит от форума - темата "Сом на тролинг". Иначе винаги съм се самоопределял, като посредствен риболовец и всичко на всичко за 2 г. имам около 22 сома от 2-6,5 кг. Скромен опит на самоук, но на много труден водоем, който доста по-опитни му сложиха кръста, след поредни 20 валата. Парадокса е, че гъмжи от едра риба, но НЕ ПИПА! Ако реши да пипа, то е на 1 000 воблера/1.

Trofei, смятам скоро да експериментирам тролинг с даунригер+Драшкович, какво би казал за подобна идея?
Смятам и да си направя собствена система Драшкович, но с лопатка - изрязана от СД, за да може рибката да не се мята, а да играе, като воблер.
Какво е оптималното разстояние на рибката от тежестта на ригера? Направих моята тежест 3,750 кг. с най-хидродинамичната форма - риба и с перки от полирана неръждавейка с цел да привлича рибата, като блесна.

Известно ли ти е също, как ще е тролинга сега по-хладните месеци с даунригер по дъното?

Пробвал ли си и тролинг на тандем-воблер? - захванати един зад друг в непосредствена билзост, първия без куки, имитиращи атака или ято.
...
20190826_203438.jpg
20190826_203438.jpg (146.24 KiB) Преглеждано 1236 пъти
20190826_214120.jpg
20190826_214120.jpg (117.26 KiB) Преглеждано 1236 пъти
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Моята роля е да помогна с каквото мога,това ми е силата,иначе има много и по-успели в тролинга на сом!Да,сега рибите все повече се придържат към дъното и това което си решил с даунригера е логично и правилно!Системата Дражкович обаче ми се струва неудачна за Тролинг,защото е спинингов вариант на бавно и често неподвижно водене по дъното на мъртва рибка!Можеш да го направиш от място с каяка,но това няма да е Тролинг!Не слушай никой,а "купувай" по малко от всеки и което ти е полезно за успеха,който винаги е Личен а не по заслуга на някой друг! :11:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Комбинирал си Даунригера с Флешър използван за пъстърви и сьомга,та не знам дали ще е ефективно,но идеята е добра и нещо ново! :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Системата Дражкович обаче ми се струва неудачна за Тролинг,защото е спинингов вариант на бавно и често неподвижно водене по дъното на мъртва рибка!Можеш да го направиш от място с каяка,но това няма да е Тролинг! :11:
Може, може да става и за тролинг, когато се добави лопатка. Тогава рибката "оживява". Достатъчно е само да играе, а даунригера е този, който ще определя дълбочината й. Мисля, че няма по-добър воблер от естествения - разцветка, миризма и дори при атака рибата няма да има никакво съмнение - вкус, няма да има плюене и т.н. Често съм наблюдавал как бялата риба чука по воблерите, разбира измамата и се отказва.

Купих си даже стоманена тел за направа на системата, остава до помисля как да изработя лопатка от СД, която да е стабилна спрямо устата на рибката. Така или иначе ще пробвам, може да се окаже доста удачен вариант за тролинг с най-добрия "воблер".
:tup:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Съгласен,точно така се става и гуру в тролинга в което няма нищо лошо!Каквото и да измислиш или колкото и да успееш,лично аз съм консерва-тивен в тролинга,което понякога е голяма скука!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Колеги, знае ли някой как се измерва диаметър на плетено влакно? :roll:

Прочетох де що има мнения по този въпрос и всички ми се струва не са наясно с това.
А качествата на едно влакно са най-вече отношението диаметър/здравина. Обаче повечето, като се хванали за някакви либри и само толкова или някакви японски размери #2, #3, #4 и т.н. - какво значат тия означения, като те не ти дават съотношението определящо най-важния критерий. И така купил си човека едно влакно #3 на прехвалена марка и си мисли, че е в час, а тя реалността се оказва съвсем друга.

Установих опитно /за влакно мултиколор на Дайва/, че при продължително напрежение на 75% от издръжливостта, здравината му пада на горе-долу същия процент. Или от 16 кг. за 0,23 мм /реален 0,27 - не с най-точния метод на измерване/, пада на 12 кг. Ако пък влакното е дори леко наранено, нещата отиват на 8-10 кг.

Същите тестове направих и с други влакна, като например с Lazer Elite, което доста се разминава с обявените стойности, не толкова с диаметъра, колкото с претендираната здравина. Ако и възела не е от плетения, нещата стават още по-зле.

Обикновено плетеното влакно се захабява най-много след възела на повода в участъка от 1 м. Виждат ли се там власинки означава, че линията е силно компрометирана, поне двойно е паднала максималната здравина. Поради това вече пускам съвсем внимателно през водачите да се изниже възела, за да не се наранява там влакното, после силиконова смазка и периодически опресняване на този участък с нов възел.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Колеги, знае ли някой как се измерва диаметър на плетено влакно? :roll:
Влакното се потапя за час във вода,после връзваш възел,мериш възела и делиш на 2! :wink:
Другия вариант е върху дебел флурокарбон да навиеш мокър плетеняк,мериш общия диаметър от който вадиш данните на флуорото и делиш на 2! :wink:
Последно промяна от Trofei на Пет Окт 04, 2019 19:51, променено общо 3 пъти.
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Тестовете също трябва да се правят с Мокро влакно,каквито са реалните условия при използване,а не на сухо както е в 99% от случаите при проба! :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа:Колеги, знае ли някой как се измерва диаметър на плетено влакно? :roll:
Влакното се потапя за час във вода,после връзваш възел,мериш възела и делиш на 2! :wink:
Другия вариант е върху дебел флурокарбон да навиеш мокър плетеняк,мериш общия диаметър от който вадиш данните на флуорото и делиш на 2! :wink:
Топло, топло, но не е горещо и е неточно, но и добре че не каза микрометър. :D
99% мерят с микрометър и като ги питам как, кое мерите, диаметъра ли, щото той се мери, те не знаят какво да отговорят. Става нещо, като задача с повишена трудност. :lol:
Няма как да измериш меко влакно с микрометър, все едно да измериш памук с микрометър. Още докато го сложиш между челюстите и влакното се сплескало и придобило формата на правоъгълник, т.е. мерят малката страна на правоъгълник, която няма нищо общо с диаметър. Има дори едни кухи влакна за морски риболов, при тях сплескването между челюстите на микрометъра би било още по-голямо. Когато направиш възел не знаеш колко е сплескал и той влакното, та там няма кръгла форма - абсурд.

Ще ти кажа един метод от електрониката, как се мери много тънък меден проводник от порядъка на 0,05 мм без микрометър, макар че той може да се измери вече с микрометър, щото не е от памук и няма да се сплеска:

На едно калибровано тяло, примерно отвертка или бургия се прави намотка с плътни навивки една до друга, колкото повече, толкова по-точно става измерването. После се измерва с шублер цялата намотка и полученото се дели на броя на навивките. Така грешката се минимизира толкова, колкото са броя на навивките.

Това е единият от начините да се измери влакно с приблизителна точност без специални уреди. Но трябва да се има в предвид, че навиването нито трябва да е много стегнато, нито хлабаво, за да не се сплеска влакното, а да запази сравнително реалния си диаметър. Т.е. силата трябва да бъде толкова, колкото е силата на опъване на воблера, около 200-300-500 гр.

Има и по-точен метод, ама дали някой го знае? Как се мерят атоми, молекули, бактерии и т.н. мили, микро и нано размери? 8)
...
20190920_205016.jpg
20190920_205016.jpg (120.63 KiB) Преглеждано 1069 пъти
20190920_204947.jpg
20190920_204947.jpg (124.54 KiB) Преглеждано 1069 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”