Тролинг с каяк

Форум за новатори, експериментатори и почитатели на екстремните изживявания в комбинация с риболова.
Публикувай отговор
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Т.е. силата трябва да бъде толкова, колкото е силата на опъване на воблера, около 200-300-500 гр.)
Не съм убеден,че това са точни данни за силата на опъване,на воблера! :roll: Забравяш в уравнението и силата на опъване при удар на риба,нейните килограми и нейната скорост в този момент! :wink:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа:Т.е. силата трябва да бъде толкова, колкото е силата на опъване на воблера, около 200-300-500 гр.)
Не съм убеден,че това са точни данни за силата на опъване,на воблера! :roll: Забравяш в уравнението и силата на опъване при удар на риба,нейните килограми и нейната скорост в този момент! :wink:
Въпросът не е с каква сила опъва воблера, а да се опъне влакното, за да заеме минималния си диаметър нужен за измерването. В отпуснато състояние влакното е по-дебело, защото е оплетка. Когато го разпънеш, то поддава около 3-5% поради оплетката, която действа, като пружина. Та реалния му диаметър е този с който го опъва воблера - това е работния диаметър! Не съм сигурен, че воблера го опъва до предела от 3-5%,

Ако знаеш с каква тежест ти се огъва върха еквивалент на огъването от воблера, ще разбереш, че е точно толкова, колкото съм го написал, защото съм правил експеримент. Това е за обичайните воблери. Ако поставиш воблер 25 см за 12 м може да дърпа и с 1 500 гр.

Така или иначе метода не е най-точния, защото все пак при намотката се губи реалния диаметър, но е най-малко 50-100 пъти по-точен от измерване с микрометър, което както казах е абсурдно.

За да не пие вода влакното се напоява със силиконов спрей, който гони водата, не се разтваря в нея, химически неактивен е, може само механично да се премахне. Не съм пробвал със силиконова грес, предполагам ще е още по-устойчиво, но пък може да събира прах.

Впрочем мога да измеря влакно с абсолютна точност с друг метод, но като направя снимки някой слънчев ден, ще го покажа как става. :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Размера на воблера не оказва съпротива,а ъгъла на лопатката,която прави съпротивлението в дълбочина! :wink: В крайна сметка диаметъра на един плетеняк не е толкова важен,колкото здравината му!Когато се довериш на някакви либри в линията,а в реални условия те са 30-50% по-малко,това може да ти донесе непредвидени изненади!Всеки воблер е предвиден да играе най-добре в даден диапазон от диаметри на линията,та микро милиметрите не са толкова фатални и не разбирам защо задълбаваш в тази посока? :roll:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:В крайна сметка диаметъра на един плетеняк не е толкова важен,колкото здравината му! :roll:
Имам чувството, че нещо не вдяваш.
Как така диаметъра не бил важен, а само било важно здравината?
Ами ако наистина смяташ така, защо не ползваш обикновен канап, макар и много дебел, ще има здравината на плетеното влакно, а струва жълти стотинки?

Смятам, че съм доста обстоятелствен в обясненията си, и по въпросите, които ми задаваш личи, че или не четеш добре, или не разбираш.
Не обсъждам в случая с каква сила дърпа воблера, дадох само образен пример, колко трябва да е опънато влакното, когато се навива на бобина, за да не се деформира диаметъра, за да е коректно измерването. Ако го навиваш много стегнато, ще се деформира-сплеска и ще придобие формата на правоъгълник, не че ме интересува или задълбавам с колко грама усилие дърпа воблера.

Ако диаметъра нямаше значение, а само здравината, тогава плетени влакна за 5 лв/300 м бол в Алиекспрес. Купувам това, което ми пасва на здравината /измерена, реална/ и готово, без да се интересувам от диаметъра. Но не е така, поне за мен. Скъпите влакна са скъпи, не защото на тях пише Шимано, а защото имат най-добро съотношение диаметър/здравина. А диаметъра е важен, противно на това , което ти смяташ, защото от него зависи доколко ще потъва воблера, доколко ще може да се използва възможната му работна дълбочина, затова е важен!

Започвам да съжалявам, че споделям неща, които иначе мноооого "опитни" тролингисти не знаят и много малко са си направили труда, да изпробват в раелни условия здравината и качеството на линията си, вместо да се доверяват единствено и само на прехвалени марки.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5824
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1642 пъти
получил Браво: 1775 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от баш майстора »

Що не си земете стая? Имам чувството, че имате нужда от време заедно... Насаме!
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:
Trofei написа:В крайна сметка диаметъра на един плетеняк не е толкова важен,колкото здравината му! :roll:
Имам чувството, че нещо не вдяваш.
Как така диаметъра не бил важен, а само било важно здравината?
Ами ако наистина смяташ така, защо не ползваш обикновен канап, макар и много дебел, ще има здравината на плетеното влакно, а струва жълти стотинки?
Сливър 20сантиметра мога да го влача с 1мм въже,такива са му препоръките от производителя! :wink: Ясно? :mrgreen:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Миналата Неделя от 11 до 14ч. ми удариха 3сома между 4 и 5-тия метър,както предвидих! :11: Та знам какво правя и къде се намирам! :wink:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Trofei написа: Та знам какво правя и къде се намирам! :wink:
Това се отнася и за тук,и за там! :wink: Ще се обаждам само ако закъсаш със сомовете!
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
Trofei написа: Ще се обаждам само ако закъсаш със сомовете!
Много съм го закъсал със сомовете над 6 кг. :D ...така, че помагай сега, като си поел ангажимент:
Малките сомове и белите риби не ме интересуват, вниманието ми е насочено към мазните сомове, дето не стават за ядене. Обаче повечето купешки воблери с малки изключения не са пригодени за големи риби, нямат цяла тел от човката през средната халка, до задната.

Воблерите на Jaxon ми се виждат направени много здрави, точно за трофейни риби. С цяла тел са. На добра цена.
Кажи, ако не е тайна :wink: , кои са сомските РАБОТЕЩИ воблери на марката - размер, газене, цвят, двуделни, триделни...?

https://www.vidrax-fishing.com/shop/ind ... 32&page=17
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

В момента сомовете се придържат към дъното,а когато се хранят се вдигат на около 4-6метра,зависи и от водоема!Големите риби винаги имат часове и места за хранене и тогава са по-лесно достижими с воблери!В момента Ред Хед е в стихията си,а колкото до марки,там е пълна лудница и е трудно човек да се ориентира!На последния риболов обиколих три пъти язовира и смених 50-60воблера от различни марки,докато им схвана желанията!
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

Хрумна ми нещо за плетеняка и то е,че изобщо не е необходимо да е с кръгъл профил при Тролинг!Линията при този риболов е постоянно във водата и така плоския профил на плетеняка е предимство,защото оказва по-малко съпротивление!Всички риби са плоски точно заради съпротивлението в плътността и налягането под водата!Или Воблера ще играе по-добре с плоска линия,това ми е извода! :roll:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:Хрумна ми нещо за плетеняка и то е,че изобщо не е необходимо да е с кръгъл профил при Тролинг!Линията при този риболов е постоянно във водата и така плоския профил на плетеняка е предимство,защото оказва по-малко съпротивление!Всички риби са плоски точно заради съпротивлението в плътността и налягането под водата!Или Воблера ще играе по-добре с плоска линия,това ми е извода! :roll:
Вземи една лента, постави й една тежест и я пусни в движение от лодката. Ако лентата се самоориентира с тясната си част по посока на движението, ела ми се обади :D . Още щом я грабне челното налягане на водата, няма да я пусне. Ако беше иначе, парашута нямаше да се отваря от въздушната струя, а сам щеше да търси най-малкото съпротивление и да се сгъне, като пирон.

Ако едно влакно е да речем плоско в една равнина, то не може това да е в цялата му дължина, защото влакното винаги е усукано, т.е. ще има участък където е обърнато на 90 гр. Как така водата сама ще го накара да се самоорганизира и нареди, да се движи с острата част срещу течението? Затова, такова влакно ще има участък в който ще се движи с тясната част и ще има минимално съпротивление, но ще има също толкова, което ще се движи с широката част и не само ще се компенсира, но и ще се движи, като цяло по-зле от това с кръгло сечение, защото широката част ще е повече от 2 пъти по-съпротивителна от тясната.

Доказано е, най-доброто влакно е с кръгло сечение, с шермовка - плетен ръкав - това е над 8-нишковите влакна. 4-нишковите нямат шермовка и са с усукана плетка, те са релефни и имат по-голямо съпротивление във водата. Доказателство за това е шума който издават не само във водачите, а и във водата. А безплатен шум няма, той е свързан винаги с разход на енергия, т.е. има съпротивление, преодоляването на което изисква енергия. Когато сложиш по-голям воблер, да опъва повече на 4-нишково влакно и си тих в движението, и заостриш слух, шума на влакното се долавя без специални уреди. Затова и с 8-нишковите влакна воблера потъва повече, има значително по-малко шум и позволява той да играе малко по-добре.

За мен най-доброто влакно за ТРОЛИНГ е кръглото, с най-доброто съотношение здравина/диаметър/цена и задължително напоено със силиконова смазка, за да не пие вода, т.е. да не се раздува. Това е влакното на Daiwa. В търсене съм на по-добро по отношение на зададените параметри. :D

EDM electronics не вярва на прехвалени марки и на такива дето хвалят марки без дори веднъж да са направили реален тест /за себе си, не за друг/, само чули, впечатлили се от реклама, надъхали се... Като чуя и някой да говори за параметри на влакно без да спомене диаметър, че нямало никакво значение, веднага ми става ясен... :wink:

Най-доброто влакно е най-тънкото, най-здравото и най-кръглото! :tup: - другото е бош-лаф...
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа: Най-доброто влакно е най-тънкото, най-здравото и най-кръглото! :tup: - другото е бош-лаф...
И кое е туй,дай жокер и да сравним? :roll: Днес си купих плетеняк след 10години пауза,пък да разбера дали съм се минал? :roll:
Trofei
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Юли 12, 2016 19:23
Риболов: Тролинг
дал Браво: 8 пъти
получил Браво: 129 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от Trofei »

EDM electronics написа:Като чуя и някой да говори за параметри на влакно без да спомене диаметър, че нямало никакво значение, веднага ми става ясен... :wink:
Ясен в смисъл,че съм льольо и нищо не разбирам от плетеняци при положение,че ги ползвам от 2004-та година? :mrgreen:
EDM electronics
Мнения: 385
Регистриран на: Сря Ное 24, 2010 22:35
Риболов: kayak fishing
Местоположение: СЛИВЕН
дал Браво: 78 пъти
получил Браво: 218 пъти

Re: Тролинг с каяк

Мнение от EDM electronics »

Trofei написа:
EDM electronics написа:Като чуя и някой да говори за параметри на влакно без да спомене диаметър, че нямало никакво значение, веднага ми става ясен... :wink:
Ясен в смисъл,че съм льольо и нищо не разбирам от плетеняци при положение,че ги ползвам от 2004-та година? :mrgreen:
Забелязал ли си, че в постовете ти /върни се назад и виж/ няма нищо съществено?
Можеш ли да се изразяваш с повече от едно изречение?

Ами да ти кажа честно - не разбираш от влакна. Щом от 2004 г.ползваш и не те интересува диаметъра на влакното, сложи си най-дебелото и ще те изкара до 2040 г., ще е много здраво. :D Направи го и плоско с ютията, според твоята теория ще има по-малко съпротивление. :D
Аз де да разбирам от тия работи, нали съм новобранец в тролинга, нямам Трофей - значи не разбирам от влакна и параметри, пък и не ми се отдава мисленето. :D

Ако сега трябва да си мерим стажа на плетените влакна моя е по-голям - аз ползвам от 1998 г. /купих го от Италия/ и още го ползвам на едната си въдица - късметлийската. Само това е достатъчно да ме направи по-голям специалист. :wink:

Показвам ти къде грешиш в мисленето си, хващам те да не знаеш елементарни неща.
Щом мериш диаметъра на влакното вързано на възел, мисля коментара е излишен. :lol:
Последно промяна от EDM electronics на Пон Окт 21, 2019 22:29, променено общо 1 път.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов с каяк”