Нишани за попчета около Сарафово

Ееех морето ... Всеки обича на слънчице да се препича, а на ухо му аванс нежно да скрибуца ...
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Наскоро мое приятелче от Сарафово си купи скромна лодчица подходяща за чипарджилък и чуконтаджилък на близки разстояния 3-5 мили макс, и често ме кани да излизаме за риба. Момчето е мераклия, но и точно толкова адажамия, та при липса на сафрид и чернокоп, тръгваме да търсим попчета, но не знаем места, а и местните в момента не излизат за попчета за да се ориентираме по тях, без да се навираме и да им пречим - просто за бегла ориентировка, та пробваме наслуки и се връщаме с по 5-6 попчета.
Знам, че питането ми ще прозвучи еретично, защото мнозинството не си казва "градинките", за това се обръщам към малцинството, сред които неминуемо има и алтруисти, и ако някой е на кеф да сподели някое място, ще съм благодарен за жеста. Ползвам GPS и Blue chart, та координати или топоними ще ми свършат работа. Благодаря на всеки който се озове на питането ми. :tup:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от babydoctor »

Абе просто си намери сонар или нещо подобно за изследване на дъното, намери си дълбок скалист участък и :tup: А може и със сонда, но ще ти струва много гребане, труд и ... късания. А сега е времето на сафрида, т.е. граца, защо не го ловиш? 80-тте всяка годино това време се вдигахме един петък от Кюстендил до "Германката", правехме по 2 кофета на човек от скалите и се прибирахме в неделя. А ти си и с лодка. За мен риболовът с чепаре е много по-интересен, да не говорим, че и по-резултатен...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Не всеки камък държи риба, а за пелагичните - ясно - те са първи, но като ги няма, поповете са утеха. А за Германката ме боли душата - алчна измет изпозастрои всичко и напълни морето с лайна от канализациите си, оставяйки само тясна пътека за рибарите; самият путьо плевню заграби едни от най-дащните скали в Черноморец...Не знам колко "кофета" си пълнил, но дано имаш представа колко риба се хващаше там 70-те години, та чак докато измекярите бетонираха всичко. Наздраве и на слука! :22:
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от babydoctor »

70-тте студентствах и повече ме вълнуваха мацките, та...Но като знам 80-тте, не ми се мисли за преди. Към края Германката взеха да я заграждат - изравяха дълбок ров в канавката за отбивката към нея. Първият път обърнах и газ до Бургас, взех 2 яки дъски, тогава бях с Трабант, та по тях си минах...Дойдоха двама да се заяждат как съм влязъл, викам без проблем, с Трабант съм /дъските бяха скрити под него/. Е, няма да им забравя физиономиите :D Подобен риболов правих и на къмпинг Крайморие, там има едно скалисто полуостровче, за два часа с приятеля пълнехме едно кофе - понеже се чудиш какво е това, имаше ги такива малки по 3-5 литра. Е, след първите 1-2 дни, сутрин, като поизтрезнеехме и отидехме там, имаше по 10-15 рибари, които яко си пречеха и псуваха, та хващахме по бира и сядахме на сянка да им гледаме сеира. А попчета наистина няма под всяка скала, но без скала няма попчета. Мен този риболов не ме кефи, въпреки, че рибари са ме изкарвали с лодка и бая хващахме...Затова се опитах да те пренасоча, извинявай, ако мислиш, че съм ти о..ал темата... :oops:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Всичко е ОК - радвам се, че си имал хубави спомени :tup: - тях поне никой не може да ти открадне...Моята кофа е 14 литрова и на юг от Германката, Пангозите та до Ставрото на Варвара често съм я пълнил, но Сарафовския тараф ми е непознат, та за това попитах. :fish6:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от КИРО »

Като за начало,тръгвайте навътре с около 8-10км/ч,и следи сонара.При дълбочина 15м и повече,
като ви покаже камъни,спирайте,котва и поне 30 минути проби на района около лодката.
Ако няма резултат,вдигаш котва и продължаваш да търсиш.
На дали някой ще ти даде точни координати на местата си за поп,а и ако ти ги даде,
GPS-те имат разлика в координатите,по-често отиваш на 100-200м в страни от това което показва
моя GPS.
Търсене като за начало,после си забиваш точката за следващите излизания.
Където има мида,там търси попа.
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Мерси Кире, ама не четеш внимателската :tup: Търся нишани, защото нямаме сонар,а време пък хич, но ми се влиза за риба постоянно, :wink: Иначе букварът за начинаещи балъкчии е добре усвоен от повече от 50-тина години :22:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от КИРО »

Ами тоооо,как да ти обясня нишан ве?
Айде да кажем за нашия край.
– хващаш ъгъла на буната на златните (Панорама де ) , да ти дойде
на третия етаж от горе надолу на хотел Гларус,и на третия прозорец
от дясно на ляво,ама гледай морето да не е паданало повече от 5см,
и където е паднал брега на бившето заведение Робинзон,да е под двата бора,
те си личат по яко от другите дървета.
Те ти нишан,ама дали ще го схванеш,ако не си го виждал?
Това е,ако си близо до брега,на далечни разстояния е по-трудно.
Затова надали някой ще се хване да обеснява.
Пък и не знам вече някой да се оправя с нишани,точката на ТВ-то стига.
Въпреки точките,ако захапя някое интересно място,дълго се оглеждам за нишани и аз.
Интересна задачка си е,лошото е,че всяка година рибата си сменя градинките,
и в началото на годината обикалям градинките докато попадна на някой "панаир".
Иначе те ти още един чалъм:
на бавен ход пускаш котвата зад лодката (ама рогатката ),и като закачиш,обираш малко назад
и проби.
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Ами тоооо,как да ти обясня нишан ве?
С координати, бе Кире :) точността вече е приемлива, а останалото е шигарене, докато ги намериш, ако са там,де 8) Старата система ми е до болка ясна, ама иска ясно време и добро зрение - малко познание по геометрия не пречат :evil: хич ве, Кире. Ударението е другаде - колега от Мичурин ми даде добри координати, аз пък помогнах на други - остналото са лакърдии...
А тук :
Иначе те ти още един чалъм:
на бавен ход пускаш котвата зад лодката (ама рогатката ),и като закачиш,обираш малко назад
и проби.
системата ми е друга, колкото и еретично да изглежда, та направо срамно за чуконтаджия :oops: ако е сравнително тихо, направо с чуконтата на дрейф, е има и закачки и късване, но има и риба и няма хамалогията на котвата, но си е ташак работа, общо взето. :11:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от КИРО »

Чи кое му е ташака бре - пак се кефиш в морето,
ако си на нивата,по-добре ли ще се чувстваш? :lol:
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

пак се кефиш в морето,
Ей с т'ва изкърти мивката кат стар чешмеджия :D То това е основното, Кире, другото е повода, схващаш, нали ? :wink:
Аватар
КИРО
Мнения: 1422
Регистриран на: Пет Авг 24, 2007 18:42
Местоположение: ВАРНА
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 25 пъти

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от КИРО »

Илко написа: Чет Ное 28, 2019 21:09
пак се кефиш в морето,
...... другото е повода, схващаш, нали ? :wink:
Откакто намери в устата на един стронгил златно синджирче,повода винаги
ми е отвързан вече. :D ,
чи и сама почна да чисти рибата ве.Изображение
Илко
Мнения: 7
Регистриран на: Пет Окт 09, 2015 18:25
Риболов: всякакъв
получил Браво: 1 път

Re: Нишани за попчета около Сарафово

Мнение от Илко »

Ашколсун за такъв нишан, късметлия си ти, Кире! :tup:
Публикувай отговор

Обратно към “Морски риболов”