Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от angelarii »

Здравейте!
От тази есен се запалих по джиг риболова. Не знаех дали ще ми хареса и реших да започна със супер бюджетни решения.
В крайна сметка бързо се оказах с три налични въдици. Приличен улов и доволно количество удари. Риболоствам средно по два дни в седмицата.
Понатрупах впечатления и мисля, че е време да доизпипам нещата.
Предвид факта, че всяка тема за въдици се превръща в твърде общи коментари, като отбелязвам, че като цяло са полезни, реших все пак да пусна тема за конкретна въдица.
С наличното оборудване в момента забелязвам:
- пръчките ми в момента се провалят при туич с глави по големи от 14 гр. Обикновено съм с 10 см. примамка. Имам една с акция 10-40 бърза акция И една с 10 -35 супер бърза. Особено отчетлив провал има при провлачване на силикона по дъното, завършващо с рязък туич.
- супер бързата се проваля при късо засичане. Понякога положението на въдицата не позволява дълбок мах при засечка. Мисля, че самият връх е малко мек.
- 40 процента от рибите са ми в момента, веднага след паузата. Тежест. Което ме навежда на мисълта, че въдицата е глуха в определени моменти. Мисля , че поддържам линията в работно положение.
Та значи питането е.
1. Чувствителна ли е Х1?
2. Достатъчно здрав гръбнак ли има?
3. Върха твърд ли е? Не искам компромис при туич.
4. Водачите широки ли са? Ще позволяват ли риболов при минусови температури.
5. Кой модел конкретно ще ми препоръчате.

Става въпрос за риболов от лодка, на бели риби.
Ако имах възможност да я пробвам или поне да я "тръсна" нямаше да питам.
Моля да не намесвате други пръчки.
Благодаря на отзовалите се!
Tosho
Мнения: 206
Регистриран на: Нед Ное 19, 2017 19:10
Риболов: Спининг
дал Браво: 283 пъти
получил Браво: 176 пъти

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от Tosho »

Здравей колега.
Имах х1 2.29; 7-24; ex.fast. Продадох я преди месец защото рядко ходя на джиг. Бях я комбинирал с Applause 3000+gosen1 4 нишков.
Ползвал съм я с глави 8-16 гр и силикони 7-12 см на Дъбника и Телиш, но от брега.
На въпросите от 1 до 4 категорично да!
Ако наблягаш на по-големи грамажи мини на 2.29 ; 10-36, но очаквам да е мн.твърда.
Успех!
Като идеш за риба не може да си тръгнеш преди да си хванал поне една.
Ако хванеш една - значи има поне още една.
Ако хванеш две - значи има много, така че стой и лови щото друг път може и да не хванеш...
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от angelarii »

Благодаря!
:11:

Ако някой има друго мнение ще е полезно.
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от Мунчо »

Koлега, Х1 е също бюджетна въдица - от нея няма да получиш нещо кой знае колко по-различно от досегашните. При въдиците от този клас, твърдост се постига по банален начин - чрез удебеляване стените на бланките и увеличаване на конуса им, с всички произтичащи от това негативи...
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от angelarii »

Благодаря и на теб Мунчо!
По ред причини, за което нямам нерви да изпиша 2 страници, съм решил бюджета да е на санитарният минимум.
При мен важи за всички видове риболов от няколко години.
Накратко да кажа, че не си пазя нещата, често ги губя.
Още по-кратко шемет.

Наясно съм с негативите при употреба на бюджетни такъми.
Въпросът е; - Ще изпълни ли, точно тази пръчка, условията от 1 до 4?
Мунчо
Мнения: 16627
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 21:17
Риболов: пуристки
Местоположение: гАбРоВо
дал Браво: 415 пъти
получил Браво: 923 пъти
Обратна връзка:

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от Мунчо »

И аз те разбрах, колега. Целта ми не беше да коментирам негативите от бюджетни такъми - всеки си има приоритети. Просто обърнах внимание, че от една въдица от същия клас общо взето няма да получиш нещо кой знае колко различно и вероятно ще дадеш излишно пари. В по-големите грамажи така или иначе нещата точно с отлепването от дъното силно се комплицират, ако отчетем и ролята на примамката, особено ако е по-обемна, а и влакното е фактор, който не е от второстепенно значение. От написаното от теб оставам с впечатление, че ловиш в горния край на теста - силиконЯ е доста плътен(и тежък) материал - десетантиметрова примамка има усреднена маса десетина грама, влакното също натежава... В тази ситуация за мен спасението е намиране на пръчка с по-висок или РЕАЛЕН тест по примамки.
Против "Фаворит" нямам нищо - хората правят съвсем прилични като комплексни характеристики пръчки, които биха свършили безукорна работа на всеки практически ориентиран риболовец. Серията Х1 е добра, виждал съм два модела от нея, вярно че по-леки, но ми допаднаха изработката, компонентите и поведението - това е една въдица, която производителя е направил с идеята да става за всякакви типове примамки(доколкото е възможно). Освен това моделния ред е доста широк(не знам какво точно се предлага у нас), което не е без значение.
БОКА НА УЛЪТО.

"Огин да я попари тая пастръва, що светли умове обърка и бастиса" Bate Raiko

СТАРИ ВИДРИ
Аватар
Павлин Калайджиев
Мнения: 1085
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 23:53
Риболов: Спининг
Местоположение: Шумен
дал Браво: 64 пъти
получил Браво: 470 пъти

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от Павлин Калайджиев »

Здравейте,

Имам 3 модела на X1 - 1.90м 3-12гр., 1.98м 4-18гр., 2.29м 7-24гр. и трите са супер бързи, като последните два варианта се справят перфекто с джигове в диапазона 10-18гр. (с по-големи грамажи не съм ловил никога).

Определено чувствителността няма как да се сравнява с въдици от по-висок клас (Черната сянка на Филстар и Чейсъра на Гад са много чувствителни пръчки за джиг, но и на повече от двойно по-висока цена), но пък сравнени с други пръчки в диапазона до 120лв определено чуват повече (имам Ганчо, ловил съм с червената сянка на филстар, както и Crazy fish).

Не на последно място, аз лично много се кефя на дизайна, който са барнали!

Колегите в Русия и Украйна също сипят суперлативи, има доста видеа в Тубата, може и там да се погледне за справка.

Поздрави!
www.starividri.org
.................................
Go Fishing!
Leave nothing but Steps, take nothing but Pictures!
Catch the moment, release the fish!
angelarii
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 22:17
Местоположение: Плевен

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от angelarii »

Благодаря отново Мунчо!
Наистина проблема с туичването е най-дразнещ при по-големи примамки, с високо съпротивление.
Павлине и твоето мнение ми помогна доста.

Както и предполагах в началото, ще е нужна още една пръчка с малко по висока акция, до към 50-60 гр. ( с колко пръчки влизате в лодка бе хора?). И без това направих няколко кратки забежки до Дунав. Ще я ползвам и там.

Аз, като новобранец, стигам до извода, че не съществува въдица, с която да се ползва 12 гр. глава и 10 см. лек силикон, а също така и 20 гр. глава и 13 см. тежък силикон. Не буквално, че не може. Аз сега мятам с една въдица, даже и риби хващам, но да кажем не може без компромис.
Ако има такива, нека се знае, че просто тези от серията Х1 не могат. Така картината на тази въдица ще е пълна.
А и наистина ще е неоправдано да се вземат две въдици, вместо една качествена.

Мисля, че до тук се оформи едно доста добро описание на тази серия пръчки.
:11:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Favorit X1 мнения за конкретни ситуации

Мнение от Димитър Тодоров »

angelarii написа: Пет Яну 17, 2020 18:25... Както и предполагах в началото, ще е нужна още една пръчка с малко по висока акция, до към 50-60 гр. ( с колко пръчки влизате в лодка бе хора?). И без това направих няколко кратки забежки до Дунав. Ще я ползвам и там. ...

С две. Една до унция (28-32 гр) и втора над 2 унции (до 60 или до 90 гр.) Това за 'студена' вода.
За 'топла' предпочитам въдиците да са пак две, но леката е до 12 гр, тежката до 22 гр.

Успех в избора!
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”