Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Една легендарна нимфа
"Русата Стефка"
DSC01391.jpg
DSC01391.jpg (84.48 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01392.jpg
DSC01392.jpg (136.15 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01394.jpg
DSC01394.jpg (115.93 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01397.jpg
DSC01397.jpg (154.44 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01400.jpg
DSC01400.jpg (162.5 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01402.jpg
DSC01402.jpg (123.01 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01403.jpg
DSC01403.jpg (100.64 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01407.jpg
DSC01407.jpg (103.37 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01415.jpg
DSC01415.jpg (115.99 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01412.jpg
DSC01412.jpg (97.95 KiB) Преглеждано 2653 пъти
DSC01417.jpg
DSC01417.jpg (114.8 KiB) Преглеждано 2653 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Прекрасна нимфа, Док. И много приятна техника. Благодаря за споделеното. :tup:

п.п.: Тази нимфа няколко пъти беше спрягана тук в темата, но за първи път я виждам и то SBS. Супер е.
= = = = = = = = =
Аз пък си заприходих два вида хеви метал джунджурийки от Ники и Марин, че да ги видя що за чудесии са. От Heavy body имаше само медни и златни. От Tungsten Thorax пък имаше само сребърни и златни. Та взех от двата най-малки размера и от двата вида - 2.4 мм и 2.8 мм.

Изображение

Тораксите, сравнени визуално като размер, почти не се отличават за размер 2.4 мм и за 2.8 мм. Разликата в дължината е няколко десети.
Изображение

Изображение

Като грамажи, разликата също е незначителна.
За 2.4 мм Tungsten Thorax:
Изображение

За 2.8 мм Tungsten Thorax:
Изображение

При Heavy Body e аналогично.
Минимални разлики в рамките на няколко десети по дължина:
Изображение

Изображение

Изображение

И при грамажите:
За Heavy Body 2.4 мм медни.
Изображение

За Heavy Body 2.8 мм златни.
Изображение

За Heavy Body 2.8 мм медни.
Изображение

Следващата стъпка беше, да се справя с монтажа им върху куката - да са центрирани спрямо рамото на куката и да са здраво закрепени.
Най-напред пробвах по линията на най-малкото съпротивление - директно закрепване върху рамото на куката с подложка от конец и лепене с моментно лепило, директно върху менгемето. Ама вместо малко съпротивление се оказа голямо :D . Поне пет пъти изпусках телцето на земята и го търсих поне 15 мин. Накрая го залепих, но го килнах леко странично. :lol:

Така не ми хареса да монтирам телцата и реших да си спретна една малка джаджа за лепене на телцата. Изключително проста, като решение, но ми свърши чудесна работа. С нейна помощ могат да се подготвят предварително телцата с куките и после - каквото душа ти иска - връткаш като моделчета мухи.

Материалите за джаджата:
1. Винена тапа от изкуствен корк (нещо като пенополиуретан);
2. Две тънки стоманени игли за шиене.
3. Съответния размер Heavy Body - за шаблон.

Инструменти за изработката на джаджата:
1. Поялник.
2. Малки клещички.

Време за изработка на джаджата:
Около 2 мин./джаджа за съответния размер Heavy Body.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Готовите джаджи за Heavy Body 2.4 мм и 2.8 мм.
Изображение

Монтаж на хеви боди върху рамото на куката:
Изображение

Изображение

Изображение

Залепване на куката към хеви боди хлавата.
Изображение

В готовност за поредния модел нимфа.
Изображение

Спретнах си пробно и три нимфички - на Jig куки ха Хендс / #16:
Изображение

Изображение

Изображение

Ами, харесаха ми телцата. Остава да ги тествам в бърза вода. :tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа: Пет Яну 10, 2020 11:41 Прекрасна нимфа, Док. И много приятна техника. Благодаря за споделеното. :tup:

п.п.: Тази нимфа няколко пъти беше спрягана тук в темата, но за първи път я виждам и то SBS. Супер е.
= = = = = = = = =
Русата Стефка е емблематична нимфа още от годините на вторичния мухарски мейнстрийм у нас, първите години на новия век. Даже имаше спорове за нея и Блондито в малкото специализирани рибарски издания от тогава. Чудно ми е, как може да не я знаеш и да не я ползваш, щото не познавам де що има бг мухар около тези години и да не я знае. Има няколко наши реки където Русото Стефи кърти в определен сезон, доказан факт от доста хора добри в бранша и не само. Както и да е, но да не забравя да спомена, че Русата Стефка върви ръка за ръка и с кавалерите и от същото време - не по-малко легендарните Геле Чвора и Иванко убиеца на СивенЯ... но това са стари легенди, а нимфите си останаха във времето като удачни въпреки новите тенденции в шарения и недомислици на секви чудесии из нетЯ. :lol: 8)

п.п. оригиналния материал за тялото на Русата Стефка не е този полипропилен с който я вързвам сега, и отдавна зачезна форевър. Имам една мостра от към метър, е така за спомен от онези хубави години..
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

jagger1 написа: Пет Яну 10, 2020 11:41 Аз пък си заприходих два вида хеви метал джунджурийки от Ники и Марин, че да ги видя що за чудесии са. От Heavy body имаше само медни и златни. От Tungsten Thorax пък имаше само сребърни и златни. Та взех от двата най-малки размера и от двата вида - 2.4 мм и 2.8 мм.
Хубво си взел, да видиш до къде стига мрачния гений на славянските еврейчета, мислейки в мазенцето как да ни прибират парите :lol:
Ся, като ти гледам драмите с монтажа на джавитата се сещам за немските инджинЕрини, дето едно нещо ако може да се направи по десет начина, те избират най-сложния и най-трудоемкия..
Целия номер с тях е в правилното напасване дебелината на стеблото на избраната кука с процепа на джавито. Аз ползвам тънък монтажен конец с който фиксирам опашката, меря джавито как влиза и обикновено донамотавам докато с натиск процепа на джавито "щракне" върху куката. Оначало капвах и малко моментно лепило, но после установих, че е безмислено ако всичко е направено добре - лесно, просто и най-вече бързо.
Както и да е, щом ти така можеш ок, важен е крайния резултат, и гледам си се справил добре. :tup:

Ся, относно Tungsten Thorax за мен си е една добре продавана недомислица с тази гладка конусовидна повърхност. Първите такива( под друго име ) си взех от любопитство сигурно преди десетина години още, от некъв словенец по спомен. Е няма толко драма и зор за да стане нимфата само с метала отпред, без захлупващ капак... скоро пак вързвах такива за некви състезатели за европейското и ми се разгони фамилията с тия лЪзгави изгъзици, заеби. Накрая им фанах цаката и на тях, получи се както исках, ама не ме питай колко врътня беше отначало.
DSC00542.jpg
DSC00542.jpg (169.22 KiB) Преглеждано 2565 пъти
DSC00545.jpg
DSC00545.jpg (149.56 KiB) Преглеждано 2565 пъти
DSC00548.jpg
DSC00548.jpg (112.9 KiB) Преглеждано 2565 пъти
DSC00556_1.jpg
DSC00556_1.jpg (336.98 KiB) Преглеждано 2565 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа: Пет Яну 10, 2020 19:19 ......Целия номер с тях е в правилното напасване дебелината на стеблото на избраната кука с процепа на джавито. Аз ползвам тънък монтажен конец с който фиксирам опашката, меря джавито как влиза и обикновено донамотавам докато с натиск процепа на джавито "щракне" върху куката. Оначало капвах и малко моментно лепило, но после установих, че е безмислено ако всичко е направено добре - лесно, просто и най-вече бързо..... :tup:
А бе, Док, така пробвах в началото и аз, тънък конец и навивах, докато уплътни и влезе с усилие. Ама докато се пробвах, няколко пъти телцата подскачаха и ги търсих по пода :lol: . После ми хрумна тази джаджа и да ти кажа, нито е бавно, нито е трудно. Времето е едно и също. Лепваш си на джаджата колкото бройки си решил и после само вързваш. А и си сигурен, че са взаимно перпендикулярни и добре позиционирани. :D
чичо Док написа: Пет Яну 10, 2020 19:19 Ся, относно Tungsten Thorax за мен си е една добре продавана недомислица с тази гладка конусовидна повърхност. Първите такива( под друго име ) си взех от любопитство сигурно преди десетина години още, от некъв словенец по спомен. Е няма толко драма и зор за да стане нимфата само с метала отпред, без захлупващ капак... скоро пак вързвах такива за некви състезатели за европейското и ми се разгони фамилията с тия лЪзгави изгъзици, заеби. Накрая им фанах цаката и на тях, получи се както исках, ама не ме питай колко врътня беше отначало.
Аз още като ги видях при Ники се двоумих, дали да взема и от сълзичките, точно защото са конус и са гладки. Но се престраших :lol: Доста си играх с няколко варианта на вързване, включително и с предварителен монтаж на карфица (като опашка), че уж после да ми е по-лесно да ги вържа. Но ме дразнеше това каналче, което остава видимо след монтажа, ако не е покрито с конец. Пък аз исках точно обратното - да се вижда цялата глава. Накрая се сетих за едни нимфи, които преди време бях гледал в един сайт и ми бяха любопитни, как ловят.

На снимката се вижда, че съм издърпал сълзата назад зад ухото поне на 2-2,5 мм. Отделно съм я наклонил леко (каналчето) под ъгъл спрямо линията на рамото, уж да изместя тежестта към гърба. Освен това цялото тяло на сълзата остава открито, като съм преметнал върху каналчето на сълзата и малко фазанови фибри, като кейс, за да скрия така каналчето. Та така. Мисля, че се получи. Ама наистина си беше зор. :tup:

Те го, ей го изчадието. Конусът умишлено съм го обърнал в тази посока.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Получават се нещата, но малко пипкаво се работи с тези сълзички. Тази е с нормална посока на сълзата спрямо ухото на куката и с лек наклон от към гърба, за да изнеса до колкото позволява тежестта ексцентрично на рамото на куката. На третата снимка личи наклоняването на сълзата.

Кука Daiichi ,#14.
Сълза (tungsten thorax) - 2.4 mm.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

CDC и Deer Hair.
#14
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Heavy Body 2.4 mm.
Кука Hends BL 554, #14.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Изработване на дебалансирано оловно тяло за нимфи.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

От серията "Изкуствен хайвер".
Предупреждение:
Този ГМО продукт е изкуствен и не може да бъде използван за възпроизводство на отделни видове риби, но може да намали тяхното количество! Да се използва в умерени количества, в комбинация с Хвани-Пусни! :D

Изображение

Изображение

На куки #12, #14 и #18.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Колко й трябва на една риба? Може би една паунка..... :D
Heavy Body - 2.4 mm.
Кука - Daiichi 1180, #14

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Понякога фазанът е по-опасен и от корморана. :D
Две фазанки, уж еднакви, но не съвсем. Еднакви материали и еднакъв размер куки, но с различен силует.
Утежнени с медна тел под торакса и част от тялото.

С изтънен и леко удължен силует.
#14, Daiichi 1180.
Изображение

Изображение

Скъсен вариант, с плавен преход на тяло - торакс и удебелен силует.
#14, Daiichi 1180.
Изображение

Изображение
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Миро, е ти баш соерова фазанка, лови винаги, и по много! 8)
DSC01626.jpg
DSC01626.jpg (157.47 KiB) Преглеждано 2137 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа: Нед Яну 19, 2020 21:45 Миро, е ти баш соерова фазанка, лови винаги, и по много! 8) DSC01626.jpg
Аааа, от тези на чичо Оли имам по кутишките . И от другите Сойерки имам в секретните кутишки. :D
Ама стиропорчетата ги бях привършил, та си направих малко онзи ден единични и двойни, че к'о прайм без индикатори? :D
Изображение

Изображение

Изображение

Двойният носи дебеличка нимфа #14 с 2.4 мм хеви боди или на същата кука, с хеви боди 2.8 мм, но с по-изтънено тяло. Иначе, досега ги използвах за малки нимфички на #16 или на #18 със стъклено мънисто или медна глава (не волфрам) до 3 мм.

:tup:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

На тема индикатори съм минал дълъг път... интересното беше преди 15 години кога пилехме с приятели какви ли не плаващи материи до размера на бобено зърно. После да се науча как да водя нимфата щото да знам в повечето случаи къде и как минава, и т.н. История. Сега с тези стиропорени топчета е песен, но често ми трябват и доста по-малки като на снимката по-горе, и не толкова да индикират къване отколкото за съвсем друго..
Ловя обикновено само с двайсетина сантиметра цветно UV активно парче влакно за индикатор, лидер и шнур, но си има ситуации дето топчето е най-ефективното решение.
Инак с оптималното им правенето съм стигнал до тук - снимки от старите ленти
DSC07358.jpg
DSC07358.jpg (285.88 KiB) Преглеждано 2122 пъти
DSC07360.jpg
DSC07360.jpg (144.87 KiB) Преглеждано 2122 пъти
DSC07363.jpg
DSC07363.jpg (217.15 KiB) Преглеждано 2122 пъти
DSC07367.jpg
DSC07367.jpg (191.5 KiB) Преглеждано 2122 пъти
8)
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”