ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от DOCTORA »

Вчера се върнах от Фуертевентура. Не успях да хвана риба на муха този път, но събрах важен опит от риболов с муха на море, който се надявам да ми помогне следващият път. Истината е че за две седмици не видях и не чух някой да хване риба на изкуствени примамки - воблери и джигове. На плувка със стръв хванах доста папагалови риби, меланури, лици, сарго и гопи. Снимки ще пусна в гурбетчийският подфорум. Тук давам линк за филмче което качих на ю тюба. На него уловена риба няма, и се получи доста скучен филм, показващ главно доста нескопосаното ми замятане с мухарката, но се вижда обстановката на Фуерте.
Не се отказвам, следващият път пак ще пробвам.

https://www.youtube.com/watch?v=dCl_zwGJeLQ
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Cougar »

Докторе, риба на муха може да хванеш винаги, но критичния момент е да бъде мухата близо до рибата. Или ти трябва да закараш мухата там където е рибата или тя трябва да дойде до мухата.

В предвид колко е дълбоко в морето, може да имаш успех основно там където рибата идва да търси храна близо до повърхността или там където се вливат реки и потоци.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от DOCTORA »

Cougar написа: Нед Фев 09, 2020 8:09 Докторе, риба на муха може да хванеш винаги, но критичния момент е да бъде мухата близо до рибата. Или ти трябва да закараш мухата там където е рибата или тя трябва да дойде до мухата.

В предвид колко е дълбоко в морето, може да имаш успех основно там където рибата идва да търси храна близо до повърхността или там където се вливат реки и потоци.
Здрасти Жельо!
На Фуерте реки няма, но риби в близост до брега има. На крокодилчетата които ми прати съм хващал лици и меланури на 15 метра от брега. Също на воблери съм хващал лефери и баракуди дори и по-наблизо. Просто иска много обикаляне за да попаднеш на риба. Това посещение роди много екстремни идеи. Следващият път ще пробвам да ловя морски костур, сарго, салема,папагалови риби и ципурови риби на муха с индикатор и на френска нимфа!
Ще трябва да поработя доста и върху техниката си на замятане - от филма виждам много недостатъци.!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Нед Фев 09, 2020 12:05
Cougar написа: Нед Фев 09, 2020 8:09 Докторе, риба на муха може да хванеш винаги, но критичния момент е да бъде мухата близо до рибата. Или ти трябва да закараш мухата там където е рибата или тя трябва да дойде до мухата.

В предвид колко е дълбоко в морето, може да имаш успех основно там където рибата идва да търси храна близо до повърхността или там където се вливат реки и потоци.
.......................................
Ще трябва да поработя доста и върху техниката си на замятане - от филма виждам много недостатъци.!
Докторе, привет.
Едно капо дава много повече от ваденето гол след гол. Поне аз така си мисля. Капото ни кара да се замислим, защо не ни се е получило това, което искаме, какво пропускаме, кое не сме преценили в дадения момент и в дадена ситуация. Успеем ли да си отговорим правилно, следващия път няма да е капо.

Гледах клипчето няколко пъти и дори връщах определени моменти пак по няколко пъти. Докато го гледах, видях някои грешки, които правиш при каста. Грешки, които и аз самия продължавам да правя при дълги кастове и които задължително трябва да изчистя, както и ти самия да поработиш за премахването им.
- Първото нещо, което ми се наби на очи е свалянето на бланката при заден каст след условната граница от 13 часа в доста от замятанията. При заден каст сваляш бланката на около 14.30 часа и дори малко преди 15 часа. Това неизбежно води до сваляне на шнура много ниско и дори удряне в земята при заден каст. Аз също се усещам в някои моменти, че го правя при дълги кастове.

- Второто нещо, което забелязвам още в началото на клипа е, че правиш едно дълго задържане на бланката в позиция 12 часа при предния каст и чак след това ускоряваш и то рязко (Виж от 36 сек. до 43 сек. в началото на клипа). По този начин губиш голяма част от енергията, която трябва да предадеш на шнура, т.е. започваш много бавно да водиш бланката от задна позиция - 13 часа напред, като почти не ускоряваш шнура до позиция 12 часа. След това правиш един стоп, който не трябва да го има и рязко ускоряваш бланката от 12 часа. Обърни внимание на това.

- Третото нещо, което забелязах е, че лявата ръка, която държи шнура при каста или я държиш в повечето случаи стационарно спрямо дясната ръка, която движи бланката, или изтегляш шнура много рано (още от 13 часа при преден каст или още от 11 часа при заден каст). При предния каст лявата ръка (държаща шнура) трябва да следва дясната от 13 часа до 12 часа и от 12 часа да започне изтеглянето на шнура с лявата ръка, докато дясната ръка трябва да продължи да води бланката и шнура напред. Абсолютно същото е и при задния каст, но от 11 часа до 12 часа лявата ръка следва дясната и от 12 часа започваш да изтегляш шнура за допълнителна енергия до 13 часа.

Такива грешки правя и аз и точно в такива моменти кастът не се получава добре.
Иначе, това, че и с грешките се постигат някакви дестанции не означава, че е добре. :D А бе, требе си много тренировки. :D

И накрая искам да ти обърна внимание на воденето на шнура във водата. Тук обаче не казвам, че е грешно или правилно. Това водене на шнура с две ръце за бързо изтегляне на примамката е нож с две остриета. Бързото изтегляне на шнура води до вдигане на примамката в горния воден слой и всъщност ти си търсил рибите горе. Добави и по-дебелото сечение на шнура, което допълнително способства за изтегляне на примамката в горните водни слоеве. Но тук зависи и с каква линия работиш (потъваща глава и плаващ шнур или изцяло потъваща линия, или плаваща линия). Зависи и какви са примамките. Та това ти го написах само за размисъл, а не като забележка.

Какви примамки използва и с каква линия?
Благодаря ти за споделеното :tup:
Поздрави.
Последно промяна от jagger1 на Нед Фев 09, 2020 20:25, променено общо 1 път.
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Cougar »

Докторе и аз гледах видеото. Пясъчния бряг е отличен за упражнения в замятане - няма къде да се закачи мухата или човек да се подхлъзне.

Към това което Миро е забелязал само може да вметна , че е по-удачно да намериш място на което и други ловят на муха и да правиш това което те правят докато си сигурен. Пионерството в нови места и на нови риби най-обичайно не е резултатно.

Радвам се че блесните нещо са хванали. Имам още от тях които не ми трябват, но не съм сигурен дали са ти нужни и как да ги пратя.
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от DOCTORA »

Благодаря за конструктивните съвети Миро!
Много точно си забелязал грешките. И аз ги видях, и ще работя упорито над премахването им. Аз видях още един голям проблем - "CREEP! ". НЕ съм сигурен как се нарича на български. Ще трябва да го премахна!

На филма мятам с плуваща линия с потъващ край 8 wt. Прибирането с две ръце е основно в морският мухарски риболов защото морските риби са много бързи и изискват много бързо водене на примамката. Само баракудите и кефалите изискват бавно водене.

Ползвах и бързопотъваща глава за дълбоко водене на скариди, раци и клаузери, но ваденето и на повърхноста с големите примамки и "рол каст" от по-висок бряг се оказа много трудно и ми докара "тенисов лакет" - инсерционит,демек. Затова не можах да ловя с мухарката втората седмица и се наложи да мина нa плувка. Това рязко увеличи улова! :lol:
Аз възнамерявах да покажа мухите които вързах след жато се върна, за да посоча сполучливите и уловистите, но улов няма.
Вързах 30-тина мухи от 18 различни модела. Клаузери, Дисивъри, Бейтфиш, скариди, раци и хлебни трохи. Използвах главно два вида куки - 8-4 номер за малките риби (лици, меланури) и 2/0 - 5/0 за лефери, баракуди и заргани. Клаузерите и бейтфиш,скариди и раци утежнени с оловна жица се водеха на дълбоко. Десиивърите, неутежнените бейтфиш и малките клаузери вървяха на 10 - 15 cм под повърхноста. Установих че изглежда връзвам мухите доста слабо, защото без кълванета изкарваха 1-2 дена и се разнищваха. Ако ми остане време ще покажа снимки на оцелелите бойци.
Основният извод е че нагазих в мого дълбока вода и ше мине доста време докато изплувам, но ме се отказвам. Само да ми мине лакъта и отивам на реката за липани!
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от DOCTORA »

Cougar написа: Нед Фев 09, 2020 20:07 Докторе и аз гледах видеото. Пясъчния бряг е отличен за упражнения в замятане - няма къде да се закачи мухата или човек да се подхлъзне.

Към това което Миро е забелязал само може да вметна , че е по-удачно да намериш място на което и други ловят на муха и да правиш това което те правят докато си сигурен. Пионерството в нови места и на нови риби най-обичайно не е резултатно.

Радвам се че блесните нещо са хванали. Имам още от тях които не ми трябват, но не съм сигурен дали са ти нужни и как да ги пратя.
Жельо, на Фуерте други мухари освен мен няма. Тук в Англя ходих на инструктор и той ми посочи грешките но нямах достатъчно време да ги изчистя - ловя на муха от 5-6 месеца. Тук ходя за пъстърви по рибарниците с един приятел българин койтое по-напреднал и ми помага. Надявам се скоро да задобрея. Благодаря за блесните, свършиха работа! Няма нужда да се занимаваш да ми пращаш пак. Благодаря за предложението, но сега вече тук има всичко, не е като преди 10 години. На Фуерте ми беше интересно да пробвам нещо ново, но явно ще мине доста време докато се получи. Смятам следващата проба на морски мухарлък да е в Пртугалия наесен. Там условията са по-благоприятни за начинаещи.
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Cougar »

DOCTORA написа: Нед Фев 09, 2020 21:46 Само да ми мине лакъта и отивам на реката за липани!
Това е идеалния начин за учене, а и прът от 5-ти клас не иска много усилия. Реката работи за тебе - само трябва да хвърлиш и после да презаметнеш. Няма нужда от обиране.
Аватар
jagger1
Мнения: 3174
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 749 пъти
получил Браво: 1163 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от jagger1 »

DOCTORA написа: Нед Фев 09, 2020 21:46 ............. Аз видях още един голям проблем - "CREEP! ". НЕ съм сигурен как се нарича на български. Ще трябва да го премахна!
.........
Бърза справка с речника ми даде превод като "пълзене, приплъзване, бавно движение, свличане ....". Може би имаш предвид това, за което споменах за забавянето при предния каст в позиция 12 ч. и последващото рязко ускоряване след 12 ч. на бланката и шнура, с последващо сваляне на бланката веднага до позиция 9 ч. Това е една от най-честите грешки които правим в началото на мухарството и която е много вредна за каста. Всеки го е правил. А в комбинация със спининговите навици е направо бич. Много вреден навик. Просто трябва си много тренировки, за да се изчисти всеки един елемент. И ако при късите кастове (на дистанции около 8-10 метра) това се "замазва" и не се усеща толкова много, за дългите кастове е направо несъвместимо. Една от най сериозните грешки, която прави всеки един мухарин в началото на мухарлъшкия му стаж е стремежът да постигне веднага дистанция, без да е усвоил отделните елементи на каста! Това съм го правил и аз. И това ми навреди в кастинга много!

Та няколко съвета от мен за всички, които тепърва са решили да навлизат в необятния свят на мухарския риболов:
- Братлета, започнете стъпка по стъпка с кастинг елементите още в самото начало! Не жалете време и ударете спирачки на бързането, веднага да направите онова, което ви се иска и което други мухари са постигнали с години. Ако прескочите този етап още в началото, резултатите са трагични. Тренирайте всеки един елемент от определен вид кастинг поне по 20-30 мин. два-три пъти седмично, преди да започнете с истински риболов - било то на поляна или на вода. Една разходка в парка или на полянката пред блока, на окосена тревица е добро начало. Няма нищо срамно в това. Важното е да го искате и да сте последователни. STEP by STEP (или съкратено SBS). И ако намерите и човек, който да ви показва грешките още в началото, ще се получи след време. Важното е да не се отказвате, да сте упорити и да не бързате с постигането на големи дистанции още в началото. После ще ви трябва много повече време, ако тръгнете директно да гоните големи метражи, за да изчистите грешките. Риби се ловят достатъчно доволно и на 5-8 метра, ако бързате да хванете риби. Зависи къде ловите и как го правите.

Докторе, потъващите глави и шнурове са голям залък. Преди години ловях доста от лодка на затворени водоеми (язовири). Тогава реших, че като си купя шнур с потъваща глава или изцяло потъващ шнур ще изтрепя рибата :lol: Представях си как свалям примамките в дълбочина и едни надарени водни обитатели като налитат, налитат на примамките ми, а аз само засичам и вадя, вадя, :lol:

Е, купих си, монтирах го на бланката (WF8S, средно бързо пропадащ) и какво мислиш се получи? Почна се едно замятане на близка дистанция и няма вадене от водата. Е, на 6-7 метра го вадех, ама друго си представях. После реших, че нещо шнура не е наред. Ама не беше шнура, а задвъдичното устройство. Прсто мисленето ми и разбиранията ми бяха като за плуващ шнур. После попрочетох тук-там в НЕТ-а за потъващите шнурове и глави, потренирах, но останах с чувството, че на по-големи дистанции няма да е моя начин на риболов (с потъващ шнур или глава). За къси дистанции обаче, за по-дълбочко и за по-бързо сваляне на примамките в долните слоеве си е добро решение. Преди Нова година си бях заявил два шнура (китайчета) с потъващи глави, ама с този вирус не знам кога ще стигнат до мен. В момента доставките са блокирани.

Та търпение, желание и много тренинг му е майката и ще се получи. :D :tup:
Поздрави.

p.p.: Ако ти е направило впечатление, за потъващите схеми на линии много малко се говори, коментира или споменава по БГ форумите. Дори почти не се говори. Това ме навежда на мисълта, че малко са хората, които използват потъващи линии у нас. Другият белег, който ме навежда на тези мисли е предлагането на потъващи шнурове у нас. Почти не можеш да намериш такива в нашите специализирани магазини за мухарски риболов. Или ако някъде има, то е в силно ограничен асортимент (еди-два) и в долните класове. Явно няма търсене на потъващи линии, щото ако имаше търсене, щеше да има и асортимент, и наличие. А за морски мухарски риболов у БГ просто забрави. Не съм чул някой да замята с мухарка по Мичурин, Созопол, Приморско, Калиакра, Варна или където и да е по нашето море. Или поне не се е похвалил. :D
Аватар
dunavski
Мнения: 366
Регистриран на: Пет Апр 03, 2009 22:59
Риболов: мач, фидер, муха
Местоположение: Rugby - UK
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 398 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от dunavski »

До колкото виждам проблема не е само в криипа, но и в дабъл хоула. За да мяташ големи стримери на прилична дистанция особено от плаж е необходим приличен дабъл хоул и пръчка с фаст или ултра фаст акция. Осми клас е малко лека за 5/0 стример в насрещен вятър и по-добре че не си закачил баракуда че е можело да останеш и без пръчка :D.
Плажа изглежда пличен, ако се нагази навътре с гащеризон и хубав каст може да се достигне около 40-50м дистанция. Предполагам, че през нощта когато няма хора, рибите може и да са на по-близка дистанция.
Южен Девън има хубави плажове удобни за мухарене. Миналата година бяхме там Октомври и се ловяха скумрии на малки десивъри, през летните месеци се лови и бас.
Всички искат да отидат в рая, но никой не иска да умре
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Cougar »

dunavski написа: Нед Фев 16, 2020 15:43 с гащеризон и хубав каст може да се достигне около 40-50м дистанция.
Докторе, на първо време с 15-20 метра замятания ще си мнапълно ОК.
Тези 50 метра са олимпийска дистанция, като имаш в предвид че един нормален спей шнур е под 40 метра, а ти си с едноръчна пръчка.
Гащеризона няма да ти помогне за хвърлянето, колкото по-надълбоко гази човек, толкова по-трудно е да се хвърли надалече.

Дунавски, ако идеата е да се нагази на 30 метра в морето за да се достигнат дистанции на 50 метра от брега, това би било постижимо, стига мястото да позволява това.
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Драго »

Може би точно това има в предвид :tup:
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Росен »

На мен ми се наложи миналата седмица да хвърлям нагазил до кръста с 11-ти клас на големи дистанции (примерно 25 м) с огромни стримери (40-50 метра са непостижими според мен при риболовни условия) - така четири дни от тъмно до тъмно ... доста е уморително, макар тренинга ми от риболова по Дунав с тези класове да оказа влияние и реално можех да изкарам още една седмица.
Та, Докторе - трябват много тренировки и според мен намери някой читав учител по възможност да не е англичанин - в хвърлянето ти виждам английски черти, които не ми допадат. Да имаш крийп, не отваряш ръката, нямаш дрифт, двойната тяга не е правилна, но всичко това се учи. Ако имаш път към България е вариант също ...

Поздрави!
Аватар
DOCTORA
Мнения: 2154
Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 19:27
Местоположение: АНГЛИЯ
дал Браво: 300 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от DOCTORA »

Здрасти Росене! Явно ще трябва да дойда до България на обучение. Кога са сбирките тази година?
Успеха в риболова има две тайни:

1- никога не казвай всичко което знаеш!
Аватар
Росен
Мнения: 3461
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:43
Риболов: Мухарски риболов
Местоположение: Русе
дал Браво: 60 пъти
получил Браво: 250 пъти
Обратна връзка:

Re: ФУЕРТЕВЕНТУРА ЯНУАРИ 2020

Мнение от Росен »

Постоянно :) :) :) Най-добрия вариант е да хванеш Стани Мънков, който все пак е единствения професионалист и се уговорите за 1-2 дни на поляната или някое езерце - абсолютно напълно достатъчни ще ти бъдат и нищо повече не ти трябва. Другият вариант, който е по-непрепоръчителен е наистина да изпозлваш някоя сбирка, но резултата все пак не е гарантиран ;)
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”