Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Честита Баба Марта.
Румени и засмени, здрави и весели през целия сезон, добра слука и много емоции за всички по любимите водоеми и реки. :tup:
Изображение
= = = = = = =
Стрип от норка. Великолепен материал за малки стримери.
#12
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Миналият сезон, условията на любимия ми водоем не позволиха да направя поне един целенасочен риболов за шаран и амур с мухарката. Иначе имах няколко инцидентни вземания от други шароподобни обитатели, докато търсех костури и кленчета. Като гледам моментното състояние на водоема в момента, имам някакъв оптимизъм за този сезон. Та реших да подготвя няколко нови мушета за лятото с които смятам да привлека вниманието на едролюспестите приятелчета. Намерението ми е да направя поне 10-тина целенасочени излета през новия сезон. Само живот и здраве да има.

Та ето първото муше от новата серия, която си вързвам за целта - един мащабиран черен мидж. Вързва се на куки от #6 до #10.
Най-добре е тялото и главогръда да се изработят с черен тюленов дъбинг. Поради липса на такъв в момента, тюленовия дъбинг съм го заменил с черен антрацит дъбинг тип 'айс'. Рибната е с Holographic Hair на Hends №07 (черна холограма). Куката, която съм използвал е Kamasan Barbel MAXX с тефлоново покритие, с микро контра и е най-малката за този модел муха - №10.

Куката:
Изображение

Мухата:
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още една чернилка, на която ще разчитам през новия сезон.
На Daiichi 1180, #12.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко "дрозофили", когато едрите мухи не работят. Егати и микробните куки. Не ги виждам вече тези размери дори с очила и ги вързах по интуиция :lol:
Кука #20.
Тяло - косъм от глиган.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Един експеримент (марабу). Леко утежнен торакс под марабуто с медна тел.
#10
Изображение

Изображение
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
#20
#20
image.jpeg (97.63 KiB) Преглеждано 1572 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още два мъника.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

От доста време в главата ми се върти една идея за техника, която да позволява лесното изработване на кухи телца за изкуствени мухи с добра плаваемост. До този момент има разработени редица други техники за тази цел, като техниката на Ервин Тибед с винилови лентички, техники със силикон - без или с покритие от дъбинг, иглени техники само с дъбинг, иглени техники с PVC и други материали и т.н.

Целта, която си поставих е, телцата да се изработват много бързо, да има възможност за различно цветово разнообразие, да са леки, здрави, меки и най-вече да имат добра плаваемост, задържайки максимален обем въздух в тялото, да могат да бъдат сегментирани преди, или след монтажа им на куката - без това да влошава плаваемостта им, да задържат въздух в телцето максимално дълго в процесa на работа на вода.

Доста месеци си поиграх от миналото лято до сега, като пробвах различни за целта материали и техники. Накрая успях да изработя тяло, близко до това, което си бях задал като изисквания. Все още остават някои детайли за изчистване на техниката, но с малко тренинг и промяна в някои съпътстващи техниката елементи, мисля, че нещата ще си дойдат на мястото. Това, което трябва да се изчисти още малко е да увелича още с 'една идея' обема на въздуха в тялото и да изтъня още малко стеничките му, като запазя размерите и пропорциите му за всеки от различните размери телца (за различен размер куки).

На този етап се получи задоволителен резултат с изтънено и удължено телце за кадиси, оси,мравки и майски мухи. Тези дни ще изпробвам и вариант на уширено тяло за различни бъгове, с увеличен обем на въздух в тялото.

Една набързо спретната експериментална муха с кухо тяло за тест на идеята и техниката. Умишлено съм използвал дъбинг, който във водата се стреми да "дръпне" мухата надолу под водата.
Изображение
Изображение
Изображение

Използваните материали за кухото тяло на този етап, както и подробности по самата техника няма да коментирам - до изчистване на отделните елементи на техниката.
:tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Два малки ручейника с козина от елен (Deer Hair). Работят перфектно за клен от ранна пролет до късна есен (февруари-ноември). През топлите летни месеци използвам ручейниците, вързани на по-големи куки - от #8 до #14. През студените месеци използвам ручейниците, вурзани на малки куки - от #16 до #20.

Малък черен ручейник с изнесено черно кухо тяло. Доста пренебрегван цвят за ручейник. Хакел - черно или тъмно сиво CDC перо.
Кука #20.
Изображение

Изображение

Натурално светло-кафеникав малък ручейник с тяло - два фибъра от опашно перо на фазан. Хакел - светло кафяво или цвят Крем CDC перо.
Кука #20.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

На кука #20.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една микропореста муха за клен, която от години ме радва. Вариант с подрязан хакел.
Кука №12.

Изображение

Вариант на мухата, показан стъпка по стъпка - тук:
https://youtu.be/BiIsMNVJOAQ
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Daiichi 1180, #12.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко Soft Hackle мокри мухи.
Обичам да работя с тях от години. Използвам ги както в бързите речни води, така и на затворен водоем. В бързите води, софт хакелните мухи имат поведението на дезориентирана нимфа, поета от бързото течение, която се стреми да се издигне към повърхността на водата. В същото време, хакелните власинки, раздвижени от бързата вода придават живот на нимфата.

Тези мухи могат да работят в целия дълбочинен спектър на водния слой - от дълбокия придънен слой до повърхностния слой. В зависимост от конкретните условия, могат да бъдат оставени да дрифтират, или да бъдат 'оживени' чрез придърпване и паузи - зависи какво искаме да бъде поведението на мухата във водата, дали да имитира поведението на нимфа, дали да имитира поведението на дън или на спент. Говоря за поведение на мухата, а не за визия.

Винаги имам в кутията си от тези мухи и когато нимфите не дават резултатът който очаквам, алтернативата е софт хакелната муха. Семпли мухи, лесни за изработване и в същото време резултатни. Имитират поведението от жизнения цикъл на много мухи като майски, ручейници, дамсел нимфи или миджове.
Могат да бъдат вързвани на куки от #8 до #18, в различни разцветки.

Няколко софт хакелни мухи, които редовно присъстват в кутийките ми:

На #16.
Изображение

На #12.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Щраус и фазан.
#12
Изображение

Изображение

Великолепно работеща за клен.
На #12.
Изображение

Поздрави. :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Цветен вариант към горните софт хакелни приятелчета.
На Daiichi 1080, #10.
Изображение

Меко перо от женски фазан (средната част на шията). По-добрият вариант е с перо от скорец или дрозд.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Има неща в този живот, които не зависят от желанията ни, демек - от мераците ни. Каних се, каних се, каних се да открия сезона и все нещо не ми се получаваше. А съм насъбрал бая мат'риал за потапяне. И подводничари, и сухо, и мокро, и стереостримероподобни и кухо, и плътно, и леко, и утежнено. Па, нали цяла зима все по някое и друго мухоподобие излизаше от менгеменцето. Та, понасъбрах войска, ама дойдоха други времена - поне за сега. От една страна меракът, от другата страна - разумът. В цялата тази ситуация има и нещо положително с тази гмеж Короната 19: Може би за първи път ще се намали пресата върху водните сладурчета. Казвам само Може Би. Което е нещо като надежда. А надеждата и мечтите умират последни. Тях вируси не ги ловят. :D

Та, след като си правих едни малки планчета миналата седмица, как да се добера до една дестинация близо до Софето, за да пробвам едни сладурчета, които от поне 25-30 години (с малки изключения) не съм кореспондирал (пантерките, или тъй наречените по български Труут френдс), времената и глобалните реалитети, както и тези, в родната ни територия се промениха с часове, което ми даде основа, да преосмисля мераците си и плановете, които си кроях, относно някои целенасочени излети.

И.... продължих с муховръза. Бавничко, славничко, по две, по три дневно, ама редовно. :D

Изображение

Изображение

п.п.: Редактирах предходния текст. Който го е прочел, прочел. Прецених, че не е уместен за темата. Сори и извинения на прочелите го.
:fish15:
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”