Въпроси, свързани с работа от дома

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от Iso »

„Здравейте, при сегашните условия „извънредно положение“ и работа от дома какви са реда и отговорностите за:
- провеждане на определените инструктажи по ЗБУТ?
- как се регистрира и доказва трудова злополука при работа от дома при положение, че в договора и длъжностната характеристика на лицето не е записано, че ще работи от дома?“

Колеги, това са въпросите които съм задал на МТСГ. Ако някой може да помогне с информация преди да е свършила пандемията, защото едва ли ще получа по-рано отговор на въпросите си от МТСГ.

Сега се сещам на „работното място“ в дома не е извършена оценка на риска и не са определени мерки за намаляване и ограничаване на риска. Това означава ли, че никой не носи отговорност за здравето и безопасността на работещите от дома?
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
bat.galin
Мнения: 1952
Регистриран на: Чет Дек 06, 2007 18:50
Местоположение: Добрич
дал Браво: 637 пъти
получил Браво: 446 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от bat.galin »

А дали и при какви условия застрахователят покрива риска ?
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от баш майстора »

Моят работодател е издал заповед, с която определя новото ми работно място - "у дома".
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от Iso »

баш майстора написа: Нед Мар 29, 2020 13:25 Моят работодател е издал заповед, с която определя новото ми работно място - "у дома".
Това не означава, че условията на домашното Ви работно място са идентични с тези на работното място на което сте работили преди "извънредното положение". Там работодателят носи отговорност за здравето и безопасността на всички лица пребиваващи на територията на организацията и неговите задължения са определени от ЗЗБУТ. На основание заповедта на работодателя за работа от дома би следвало ЧР да ви подготви допълнително споразумение за работа от дома, на основание на което да ви се изготви допълнение към длъжностната Ви характеристика или нова такава за правата и отговорностите Ви при работа в домашни условия с които Вие трябва да се запознаете преди започване на работа. На това основание Органът по ЗБУТ в организацията трябва да Ви направи начален инструктаж, а инструктаж на работното при започване на работа на новото работно място се прави от прекия ръководител или дл. лице определено в нарочната заповед на работодателя. Инструктаж на работното място се извършва след оценка на рисковете на конкретното работно място и определяне на мерки за намаляване и ограничаване на рисковете и ред др. условия (разглеждане и актуализиране от ГУТ или КУТ, определяне на отговорници, ресурси и срокове за изпълнение и т.н.) при извършване на преките служебни задължения.

Хипотетични казуси породили въпросите ми:
Вие работите от дома си по устно разпореждане или на основание заповед на работодателя си.
- Живеете и работите в къща на село. Отоплението Ви е на дърва и при цепенето им претърпявате злополука.
- Работите в луксозния си мезонет в престижен столичен квартал слизате от спалнята на втория етаж към "кабинета" си на долното ниво. Стъпвате на криво и не дай боже чупите глезен.
- Прекъсвате работа за да посетите тоалетна. Преди вас децата са разяли вода в коридора или тоалетната Вие се подхлъзвате и падате...
- Правите си кафе и получавате токов удар в последствие се оказва, че има проблеми в домашната Ви ел. инсталация. и т.н.

Кой и на какво основание ще определи това битова или трудова злополука ли е? Заповедта на работодателя е само основание за изпълнение на всички произтичащи от ЗЗБУ изисквания.
Никой застраховател няма да реагира на подобни казуси освен, ако договора ви с работодателя не се отнася за 24 часа през всичките 365 или 366 дни в годината.

Където и да работите пазете се сами!
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от Д-р Флекс »

На преждеписавшите:
смятам, че и у дома работата ви е прекалено ненатоварваща, за да си задавате тези... как да го кажа по-толерантно, ми няма как... тези глупави въпроси. Ако ви бях работодател, щях да си направя съответните организационни изводи. За късмет (мой), не съм.
Аватар
Pike
Домакинът
Мнения: 4543
Регистриран на: Чет Дек 16, 2004 21:23
Риболов: Спининг фен.
Местоположение: София
дал Браво: 4475 пъти
получил Браво: 246 пъти
Обратна връзка:

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от Pike »

Малко си краен, няма лошо колегите да питат и да се интересуват от такива неща предвид текущата ситуация.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 692 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от Iso »

Д-р Флекс написа: Нед Мар 29, 2020 17:27 На преждеписавшите:
смятам, че и у дома работата ви е прекалено ненатоварваща, за да си задавате тези... как да го кажа по-толерантно, ми няма как... тези глупави въпроси. Ако ви бях работодател, щях да си направя съответните организационни изводи. За късмет (мой), не съм.
Знам, че управляващите и работодателите не се замислят за тези неща защото това не им е най-важната грижа. Но трябва да знаят, че само с връзки и рушвети не ставааа!

Добре, че сам "маргинал" и мога да се лекувам сам.

Изображение
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от баш майстора »

Д-р Флекс написа: Нед Мар 29, 2020 17:27 Ако ви бях работодател...
Дедко,
Не че съм ти следил "кариерата", но немам данна некогиш некому да си бил работодател. Бордърстването не ти го бройм за работодателстване, Явно е, че скучайш, ама се па опитай се да се въздържаш, кога нема кво да кажеш....
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
joco
Мнения: 685
Регистриран на: Сря Юни 08, 2005 19:10
Местоположение: София
дал Браво: 28 пъти
получил Браво: 22 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от joco »

Моя син работи в Холандия и сега го прави от къщи.Само че сутрин,в 8часа се "назначава"(каквото и да значи това,но се отбелязва от колко часа работиш)и в 5 часа уведомява,че приключва.Всичко,което се прави и случва в този отрязък,се води в работно време.Не знам как са им организирали работата,но ако му звънна през работно време ме отхвърля.Твърди,че ги следят стриктно за спазване на работния режим.
1.Безплатният секс развращава,платения-озлобява!
2.Идеалната жена е като хлебарката-виждаш я или само нощем или само в кухнята!
lubobg
Мнения: 535
Регистриран на: Вто Ное 18, 2008 17:15
Местоположение: Плевен
получил Браво: 47 пъти

Re: Въпроси, свързани с работа от дома

Мнение от lubobg »

Колега,
дали една злополука е трудова или битова като парично изражение е 10%.
Трудовата злополука се плаща малко повече от НОИ.
Иначе понеже цитираш счупване:
Ако си счупиш лошо крака например НЗОК плаща най-евтиното.

От там нататък вече тебе не те устройва и в частната болница парите са такива че дали ти плаща НОЙ 80 или 90% и дали ще вземеш 300лв. от застраховател примерно са малки подробности.
Иначе съм здравноосигурен.
Това от личен опит ти го пиша.

По добре е да не става.

Лек ден на всички
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”