Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
#10 тялото е лента от микропореста гума и паун на тази експериментална муха по Марица миналото лято кленовете направо се надпреварваха кой по-напред да я лапне
#10 тялото е лента от микропореста гума и паун на тази експериментална муха по Марица миналото лято кленовете направо се надпреварваха кой по-напред да я лапне
image.jpeg (176.75 KiB) Преглеждано 1875 пъти
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

От мен два стримера по руски образец, с които ще пробвам расперите тази година, че миналата беше слаба.
DSCN0305.JPG
DSCN0305.JPG (286.47 KiB) Преглеждано 1861 пъти
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Един въпрос. Искам да връзвам стримери на тръбичка, но инструмента който купих преди време не върши работа. Или не може да се вкара тръбичката в иглата, или се превърта. Някакви лесно изпълними идеи? Ето това имам
DSCN0306.JPG
DSCN0306.JPG (94.92 KiB) Преглеждано 1859 пъти
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от empar »

Иглата се слага наопаки, като за начало. :shock:
Нанизваш тръбичката(просто трябва да намериш правилния размер) на иглата, вкарваш я в устройството и дърпаш от другия край, така че да стегнеш тръбичката между топчето на иглата и стяжката. Стягаш, така че да не се върти тръбичката и си ти. :tup:

Ето този канадски чичко много добре обяснява целия процес.
Има и още негови видеа от серията basics of tube flies, където има адски много полезна информация, поднесена на достъпен език!

Поради липсата на инструмент какво направи моя милост в стъпки:
1. Взех една кука с много дълго рамо(Gamakatsu G501 в размер много нули, не помня колко точно)
2. Отрязах ухото с клещите
3. Направих си към края на рамото ограничинелно топче от няколко намотки ярък конец, залят с UV смола
4. Нанизвам тръбичката, на която предварително съм обработил крайчетата
5. Отпред я застопорявам с няколко намотки супер дебел шевен конец
6. Вързах, може би, най-добрите си стримери, които обаче вода не са виждали, поради извънредното положение! :lol:
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

b_lomsky написа: Чет Апр 02, 2020 16:59 Един въпрос. Искам да връзвам стримери на тръбичка, но инструмента който купих преди време не върши работа. Или не може да се вкара тръбичката в иглата, или се превърта. Някакви лесно изпълними идеи? Ето това имам

DSCN0306.JPG
1. Обърнал си иглата в държача.
Правилната посока е:
Изображение

2. В комплекта трябва да имаш 3 броя игли с различна дебелина. Избираш според тръбичката.
3. Ако нито една игла не влиза в тръбичките, които ползваш, значи просто тръбичките са ти много тънки.
4. В клипчето, което empar ти е посочил е обяснено много добре, дори и без звук. Просто внимателно, с лек натиск от към топчето на иглата по посока на оста й натискайки топчето леко затягаш гайката. Не натягай много гайката, да не изкривиш иглата. Дори и в процеса на изработване на мухата да започне да превърта, повтаряш упражнението с натискане и затягане на иглата.

Когато преди 10-тина години си го купих същото приспособление и аз доста му се кокорчих, докато му хвана чалъма :D Тогава нямаше никакви материали по магазините за тръбни мухи и използвах какви ли не фокуси - пластмасови тръбички от клечки за уши, пластмасови твърди шлаухи, медицински капилярни тръбички, игли от спринцовки дори съм пробвал :D , тънки медни тръбички и каквото се сетиш още. Тогава си купих едни големи шевни игли с ухо (губерки) с различна дебелина от една кинкалерия и зарязах приспособлението.

Изображение

Номерът е, иглата да влиза с много малък луфт в тръбичката, след което с лек натиск се законтря на ухото на иглата, което е уширено и плоско. Трябва да се внимава тръбичката да не се сплеска. Много леко, колкото само да законтри срещу превъртане.
Изображение

После монтираш иглата с тръбичката на менгемето, като свободния край на тръбичката трябва да опре в челюстите на менгемето, както е на снимката. После си връткаш мушето спокойно.
Изображение

Аз лично обаче се отказах да правя тръбни мухи, независимо от някои предимства, които имат. Оказа се, че не са моя тип мухи :D
Успех :tup:

п.п.: Росен Велев е който може да ти бъде полезен с тръбните мухи. Има и добър и подробен поетапен клип за тръбни стримери. Виж в блога му.
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от empar »

Аз също от клечки за уши направих моите.
Ето тези конусчета с лека заигравка с пилата отвътре влизат доста мазно върху клечките за уши.
За куките отзад с плуварски шлаухи стават нещата, а може и директно в самата тръбичка с леко убеждаване да влязат някои куки.
Сега издирвам месингови тръбички с подходящ диаметър от около 3мм външен, но не попадам на особен избор.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

empar написа: Чет Апр 02, 2020 22:22 ..........................................................
Сега издирвам месингови тръбички с подходящ диаметър от около 3мм външен, но не попадам на особен избор.
Последно си бях купувал миналата пролет, за други цели, месингови тънкостенни тръбички Ф2мм и Ф3мм от Bauhaus - зад централна гара с дължина 1 м. Иначе, като жокер - навремето съм използвал тънките тръбички от старите стайни TV антени (телескопичните).
empar
Мнения: 1025
Регистриран на: Пет Ное 23, 2012 20:28
Риболов: мухарлък
Местоположение: София
дал Браво: 72 пъти
получил Браво: 154 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от empar »

jagger1 написа: Чет Апр 02, 2020 23:39тънкостенни
Точно тук е ключът от палатката! Ако ще е месинг бих предпочел да е нещо дебелостенно, макар че в тези диаметри едва ли има нещо с дебелина на стената над 0.1-0.2мм.
stancom написа: Иначе и аз се бях замислил за 4x4, но след няколко посещения на Северозапада, вече сериозно се замислям за хиликоптер.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно по-трудоемко имърджърче, че времето все по-бавно започва да лети.
#16.
Изображение

Изображение

На водната повърхност:
Изображение

Изображение

Изображение
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1472 пъти
получил Браво: 2195 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от b_lomsky »

Направих си два
DSCN0309.JPG
DSCN0309.JPG (94.23 KiB) Преглеждано 1760 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко в пролетната гама - от менюто на скобитата и кефалюгите.
Изображение
Аз рибарче съм
Мнения: 26
Регистриран на: Вто Мар 20, 2018 12:15
Риболов: мухарски риболов
дал Браво: 30 пъти
получил Браво: 40 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Аз рибарче съм »

Няколко нимфи от мен:
Една тъмна нимфа
black nymph.jpg
black nymph.jpg (88.47 KiB) Преглеждано 1712 пъти


и две нимфи тип "Космонавт".
perdigones.jpg
perdigones.jpg (92.31 KiB) Преглеждано 1712 пъти
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от чичо Док »

Кадиси
#16
DSC03071.jpg
DSC03071.jpg (131.98 KiB) Преглеждано 1696 пъти
DSC03068.jpg
DSC03068.jpg (141.56 KiB) Преглеждано 1696 пъти
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
...
#18 за кефал
#18 за кефал
image.jpeg (160.34 KiB) Преглеждано 1676 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

чичо Док написа: Съб Апр 04, 2020 15:09 Кадиси
#16
DSC03071.jpgDSC03068.jpg
Док, с примка и паралуп ли си правил Deer Hair козината или с няколко снопчета едно след друго само на гърба (както примерно при алдер седж хок)? Предполагам, че е с паралуп, но да си попитам. Много добре се е получило.

Миналата седмица си правих подобен кадис, но с редуване на снопчета едно след друго само на гърба. Тялото под крилото го правих с дъбинг (както при седж хок). Правих си преди време и с паралуп. Като че ли с паралуп се получава по-добре. Поне на мен ми харесва повече.

Супер са станали кадисите :tup:
Поздрави.
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”