Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Драго
Мнения: 753
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 626 пъти
получил Браво: 498 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Драго »

Ей Миро спирка немаш :) Ще ме накараш да ги тествам тези мокрици пак тази година
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Драго написа: Сря Яну 13, 2021 16:39 Ей Миро спирка немаш :) Ще ме накараш да ги тествам тези мокрици пак тази година
Мокриците са си екзотика, Драго. Както сухите и нимфите, имат си мястото, както в менюто на рибоците, така и в кутийките ни. :D Ама като гледам какви води са потекли по деретата, като Амазонка и Колорадо влачат всичко по пътя си, та не знам тази година дали няма да се наложи да топим мухите по Гръцко или по Дунава. То дали останаха и мъстилищата ..... не е ясно. Май по нивите ще има повече риба :D
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една моя много далечна от първообраза на Гари Лафонтен модификация на Deep Sparkle Pupa, еле пък и с тази опашка :oops: :D , но това е модификация, която искам да изпробвам на конкретна река от югозапада за клен. Иначе и патерна, и материалите, които съм използвал са много далеч от оригиналните за Deep Sparkle Pupa.

Оригиналната Deep Sparkle Pupa се изработва със следните материали:
1. HOOK: Mustad 94840 (or any dry fly hook)
2. WEIGHT: lead or copper wire for the Deep Emergent Pupa
3. UNDER BODY: One-half Sparkle yarn (Antron) and one-half fur (with colors to match caddis – Brown, amber, dark gray, ginger)
4. OVERBODY: Sparkle yarn (Antron) in same color as yarn in underbody
5. HACKLE: for Deep Pupa: Grouse or lemon wood duck fibers to match fur color
6. HEAD: Marabou strands in colors to match the fur underbody

Изображение

В моята модификация минимизирах максимално използваните от мен материали (много далеч от оригинала):
1. Кука - Daiichi 1180, #14
2. Конец - UNI, 17/0, бял + черен маркер
3. Утежнение - малко медна тел
4. Под тялото (Under body) - прежда антрон без добавка на козина
5. Обвивка на тялото (Overbody) - Хакелно перо от кокошка
6. Хакъл - Същото хакълно перо от кокошка, използвано за направа на обвивката на тялото, на което краищата на хакелните фибри са обърнати назад, след фиксиране с канец зад ухото на куката.
7. Черен лак за фиксиране на конеца.
8. Опашка - няколко фибъра от същото перо, използвано за хакел и обвивка на тялото.

Обвивката задържа добре малки мехурчета въздух, между антрона и обвивката (поне на първи проби). Реалните проби на вода ще покажат какви съм ги сътворил :D
Изображение
Съвсем изтрещях вече, а е още средата на януари :lol:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

"Навремето имаше едни малки рибки, много разпространени по редица водоеми в страната. Използваха се масово като жива стръв за хищници - най-вече за костур и бяла риба. Наричахме ги Виолетки, защото тялото им беше оцветено във виолетови отенъци, преливащи в леко розово по коремчето."

за рибката: мисля че става дума за мъжката горчивка /Rhodeus amarus/, в симбиоза е с речната мида
...
горчивка.jpg
горчивка.jpg (208.61 KiB) Преглеждано 1458 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus1 написа: Чет Яну 14, 2021 20:10 "Навремето имаше едни малки рибки, много разпространени по редица водоеми в страната. Използваха се масово като жива стръв за хищници - най-вече за костур и бяла риба. Наричахме ги Виолетки, защото тялото им беше оцветено във виолетови отенъци, преливащи в леко розово по коремчето."

за рибката: мисля че става дума за мъжката горчивка /Rhodeus amarus/, в симбиоза е с речната мида
Да. Това е рибето. Другото й разпространено име е горчивка. Много жизнено рибе. До 2005/2006 година на Диканите беше пълно с тях. От тогава не съм виждал повече нито една. Изчезнаха и много други видове риби в този язовир.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Хареса ми идеята, заложена в тази муха и начинът по който е изпълнена. Вързах си една за тестване.
#14
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една муха, която използвам по-рядко, но от която си държа по някоя бройка в кутийките от доста време. Специфичното в мухата е начинът на оформление на тялото на мухата, подобно на балонеста обвивка от власинки на кокоше перо над основното тяло. Това спомага за задържане на въздушни мехурчета между обвивката и основата и спомага за поведението й във водата. Работи в по-тихи участъци, близо до брега, с по-бавно течение на водата, или в затворени водоеми при наличието на лек полъх на вятъра и леко набраздяване на водната повърхност като следствие от полъха. Използвам мухата рядко, поради голямото разнообразие на патерни в кутийките ми, но винаги си нося по една-две от нея. Добра муха. Работи добре и вариантът й в черно.

Изображение

В контражур:
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да попълня запасите с мокрици с още някоя и друга глезотийка.

Hends Body Quills, в симбиоза с малко щраус, фазан и флаш за риб.
#14
Изображение

Малко жълт Hends EFFECT, в комбина с фазан, щраус и меден риб.
#14
Изображение
Skurpito
Мнения: 74
Регистриран на: Пон Юли 30, 2018 15:09
Риболов: Мухарски
дал Браво: 58 пъти
получил Браво: 37 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Skurpito »

:fish15:
70BE3C76-B65A-4024-B135-B2868E0A14D7.jpeg
70BE3C76-B65A-4024-B135-B2868E0A14D7.jpeg (264.56 KiB) Преглеждано 1229 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една стара мокрица, която открих в кутийките си. Обичам да я вързвам на куки с размер #14 или #16. Семпла и ефективна по реките на юго-запада в БГ.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една от секретните ми мини стримеретки през миналия и за този сезон.
На куки от #8 до #12.

#12
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Bully Spider
Една много лесна за изработване и в същото време ефективна муха, която изпробвах през миналия сезон.
Мухата е създадена през 50-те години на миналия век за Бас и някои други американски видове риби, но успешно проработи и у нас за клен по реките и костур за затворен водоем.

Използват се минимален брой материали - оловна или медна тел за утежнение, черен, бял или кафяв конец, кука с право рамо, микро ченил (черен, кафяв, олив, бял или цвят крем) и ластик за крачета (мек и еластичен).

Мухата пада шумно във водата, което дразни клена и пропада средно бързо, вертикално надолу във водния слой, като гумените крачетата извършват пулсации - нагоре при пропадане и надолу, приближавайки се към тялото, при придърпване на мухата. Утежняването на мухата се прави в задния край (към извивката на куката, до към средата на рамото, за да може мухата да пропада вертикално. Крачетата се ориентират кръстато и перпендикулярно на рамото на куката. Дължината на крачетата се прави равна или малко по-голяма от дължината на куката, мерено заедно с извивката.

Зимният вариант на Bully Spider. Работи и през късната есен.
Изображение

Пролетно - летния вариант.
Изображение

Успех.
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Природата се побърка да се лашка от едната крайност до другата крайност. А и този микроб продължава да упорства. Не си отива.
Какъв ли сезон и очаква?

Седнах да врътна едно имърджърче, ама си наумих да не бързам, та да минава времето по-бързо. Закрепих куката на менгемето и вързах опашката - сипах си бирочка, отпих глътка от охладената благинка. Врътнах телцето с малко боди куил конец - глътнах отново на паузи няколко глътки бирочка. Продължих с оранжевото хот спотче с малко флос, че уж да дразни бика - сипах си пак бирочка и отпих една глътка. Да, ама нещо ми пристърга в стомаха и се зарових в хладилника. Мезнах малко и пак седнах зад менгемето. Монтирах крилото, като преди това 10 минути си търсих CDC перушинките - и ...... пак малко бирочка. Дойде ред и на главогръдчето. Щипнах малко дъбингче от диспенсърчето, разцепих кончето, пъхнах щипчицата дъбинг и го поосуках. Врътнах две-три витки за главогръд .... и се изморих. Казах си, я малко да си почина и да се помотая напред-назад, да се пораздвижа малко - да не губя тренинг, че после, като удари заветния час, как ще припкам по реката? Накрая седнах да довърша мушето. Захлупих главогръдчето със CDC-то и с конеца - ха отгоре, ха отдолу, ха отпред зад ухото на куката .... направо заспа. Малка капчица лак да фиксирам конеца и воала. Като погледнах часовника, повече от час утрепах с това имърджърче :D . Пък и биричката си я допийнах за финал.

И те така, бавничко, славничко, получи се поредния боец, който зае мястото си в кутийката.
Те го - те, боецът, готов да се жени за някоя рибка, която го хареса:
Изображение

Изображение

Изображение
А снегът навън продължава да вали. Трупа ли трупа бавничко снежинка след снежинка. Бялата покривка дебелее и лека-полека денят си отива.
Менгеменцето притихва в очакване на утрешния ден, а аз пак се чувствам доволен, че дори и затворен сред стените на дома си, съм се докоснал пак до мухарската страст, вързвайки поредната мушица, която със сигурност ще ми се отблагодари за търпението - там, на реката, някой хубав ден.
:tup:
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

мале Миро, ужас! направо настръхвам. аз с имърджърите нямам опит но явно с тях положението е доста сериозно и трябва да се подхожда внимателно и предпазливо. смятам да си взема някой ден отпуск преди да пробвам... като чета упътването - капчицата лак ще е в ранния следобед след кратка дрямка.
и ние в Ямбол видяхме сняг!
жив и здрав!
Аватар
jagger1
Мнения: 3180
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 753 пъти
получил Браво: 1174 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus1 написа: Сря Яну 27, 2021 19:59 мале Миро, ужас! направо настръхвам. аз с имърджърите нямам опит но явно с тях положението е доста сериозно и трябва да се подхожда внимателно и предпазливо. ...................
Ники, привет.
Имърджърите са едни от най-лесните за вързване мухи. В същото време, когато сухите и нимфите не дават резултат, имърджърите спасяват положението. Много пъти сигурно си наблюдавал, как рибите правят кръгчета по водната повърхност и лапат нещо, а сухата муха я подминават, че чак ти идва да хванеш гьостерицата и да забухаш с нея по водата :D . Това е сигурна индикация, че лапат имърджъри. В такива моменти рибата е активна в приповърхностния слой на водата или в слоя, непосредствено под водната повърхност. Имърджърът е имитацията, която се държи именно в този диапазон - тялото под повърхността, а крилото над повърхността или цялата муха във водния слой, непосредствено под повърхността.

Горният имърджър се вързва нормално за около 5-6 мин. съвсем спокойно. Нищо сложно няма. Изтънено тяло (паунов куил, или само конец, или изкуствен куил, или боди куил конец, или малка щипка фин дъбинг и доста други материали за тяло). За главогогръд - малко дъбинг или фибър от паун, или фибър от щраус. За покритие на главогръда (кейса) - две или три CDC пера, които са и за крилото на имърджъра. Аз използвам две CDC пера за имурджъри, които използвам в бавна вода или на затворен водоем. За имърджъри, които ги топя в по-бърза вода използвам три CDC пера.

Иначе, горния имърджър беше само повод за мен, да си пийна бавно една биричка за разнообразие, та по тази причина го вързвах повече от час :D :tup:

Ето още един имърджър от вчера, който го врътнах спокойно за около 5-6 мин. За тяло съм използва лентичка от Shellback на Hends, цвят 96. За главогръд - малко спектра дъбинг (цвят паун), За крило и за обвивка на главогръда - две CDC пера. Куката ми е на Hends, но не е точната кука и е малко дебеличка за имърджър. Обикновено използвам TCM 2487BL, ама покрай тази пандемия изчерпах много от запасите си и карам с каквото ми е останало :D .
Този е на #14:
Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”