Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една малка заешка стримеретка за костуретки.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

И щуката е риба. На кука Owner #3/0. Long Hair (микс черен и сив) и заешки стрип - натурално кафяв. Дължина на стримера - 13 см.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Забрана, пандемия, смръчкано време, психопатно-невротичен и малоумен парламент, казано общо - сивоч .......... и само тук-там по някое рок парче за колорит и разнообразие, та да подобри настроението.

Та на фона на този сивоч, седнах да се разсея малко с менгеменцето. Налях си една чашка бирочка, изпържих си една чинийка с картофки, поиграхме си с 18 годишния ми котарак и врътнах две патернчета, ей така, за собствен кеф и за разтуха. Пък утре си е за утре. Ще го мисля според обстоятелствата.

И двата патерна са на куки Daiichi 1180, #12. За мен перфектна и универсална кука в размерите между #10 и #16. За съжаление #16 е само с доставка по НЕТ-а.
Този патерн малко го понааках, ама и така ще лови. :D Другите бройки ще са си ОК.
Изображение

Изображение

Този боец се държа добре в предходните години, та да има и от него по кутийките по някоя и друга бройка. А бе, където има паун, все е за добро.
Изображение

Изображение
:11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Позабавлявах се малко с един ручейник с контурно крило.
На #12.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една бабалюга за дразнене на кефалюгите.
Изображение

Преди години, търсейки разнообразие в мухите, които си вързвам, си спретнах няколко варианта от така наречените МОП мухи - по името на материала от който се изработват. Останах много приятно изненадан от интереса, който различни видове риби проявяват към тези мухи. От тогава, МОП-мухите влязоха трайно в кутийките ми, като непрекъснато разширявам тяхното разнообразие с нови модели и цветове. По отношение на цветовете, най-добре работят мръсно-бялото, кремовите, жълтите, светло зелените и черните. С МОП материали се правят много добри имитации на хлебна муха, едри ларви, различни буболечоци и каквото ви роди главата като идеи. Назад в темата съм показал доста такива варианти, които се доказаха успешно на терен. А почитателите им са клен, каракуда, скобар, мряна.

Едно мое моделче, което използвам в мвсеците от юни до октомври с успех, както на река, така и на затворени водоеми. Лесно за изпълнение и в същото време ефективно.

МОП бръмбаретка, светло жълт вариант.
#12.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Две нови лакомства.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Когато дните станат нощи, а нощите - дни, се пръкват какви ли не ГМО-та. :D
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно среднощно зомби от вчерашната серия.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Помня, че това беше последното, което вързах миналата нощ. Какви съм ги мислил и какви съм ги забъркал, сега видях. Явно съм искал да вържа имърджърче, но съм бъркал в тъмното в други пликчета с материали :D .

Ама ще го пусна на вода при първа възможност. А рибките ще кажат, дали са забелязали разликите :D
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Оппалянкааа, роди се новата, стара звезда :D
#14
Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

красота и изящество! кога работят пастелните, землисти, натурални тонове? и кога крещящите ярки цветове?
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Вто Апр 27, 2021 20:08 кога работят пастелните, землисти, натурални тонове? и кога крещящите ярки цветове?
Привет, Ники.
Кратък въпрос - много обширна тема, която в годините назад многократно е коментирана. Мненията в мухарските среди по света и у нас са доста разнопосочни, в доста случаи противоположни, а факторите, които определят мераците на рибите са в пряка зависимост от сезон, хранителна среда и преобладаващи видове насекоми за конкретния водоем и регион, хранителен режим на рибите, видовете риби, атмосферни условия, прозрачност на водата, осветеност, часови диапазон за деня, освен цвят на мухата и нейните характеристики като модел, вложени материали, вид на имитацията, скорост на течението, дълбочина на облавяне на участъка ...... и други съпътстващи фактори.

Та не знам как да ти отговоря накратко, но ще се опитам.

Съвсем сбито, с няколко изречения, ако мога да си позволя шеговит отговор, когато мухите с пастелни и убити цветове не работят, веднага сменяй с ярки и контрастни патерни тип папагал. Ако и те не работят - или няма риба, или не ти е ден, или си забравил да си вземеш необходимата ти кутийка и нямаш точната муха.

Тогава си сипи една биричка, запали цигарка, седни да си починеш и внимателно огледай моментната картина – течение, участък, растителност, наличие и вид насекоми, прозрачност на водата, облачно или слънчево, околна температура, околен шум, който плаши рибите.

Лично аз се придържам към няколко мои си правила, които съм си изработил в годините назад. Предвид насекомите, с които се хранят рибите от определен вид, който е обект на мераците ми за конкретния излет, използвам имитации с цвят, който е близък или поне от същата гама до реалните насекоми. Тук обаче искам да направя едно малко отклонение в посока на това, дали трябва имитацията да копира цветовете на истинското насекомо на макс, дали да се използва имитация, с близки цветове като цяло, но с вградени дразнещи точки или сегменти (тригери), или да се заложи на изцяло контрастно противоположни цветове спрямо тези на оригиналното насекомо. И като говоря за цветове, то те не са единствения критерий за успешната муха.

Не само цветните, ярки и контрастни точки или сегменти са тригери. Тригери са и ефирните CDC или гъши CDO власинки. Тригери са и всички онези елементи от конструкцията на една муха, които правят имитацията да се различава от оригиналното насекомо и да прави имитацията забележима и „чуваема“ от рибите. Тригерите са всички елементи, които свалят защитната окраска на реалните насекоми, които карат мъртвата имитация да „оживее“ и да задейства слуховите и зрителните рецептори на рибата. Природата обикновено дарява всички организми със защитни цветни окраски, които да ги скрият в заобикалящата ги жизнена среда и да ги предпазят. Целта на имитациите, които ние създаваме е да свалим до определено ниво тази защитна окраска и да направим имитацията забележима за рибите, вграждайки тригерни елементи. Това са оранжеви, червени, бели, ярко зелени, жълти или сини елементи, като бътови, главогръдни точки или рибове, ярко контрастиращи на основните цветове на имитацията.

Другото, което спазвам през различните сезони е, че през пролетните и есенните месеци използвам преобладаващо пастелните цветове в зелената, кафявата сивата и черната гама. Това не означава, че не настоявам и на по-екзотични модели, с по-ярки цветове. Зависи от конкретните условия. През летните месеци използвам по-веселите цветове, но не забравям и за пастелите. Пак според зависи от конкретиката, от водоема, от прозрачността, от течението, от времето, от часовия сегмент, от околните особености на конкретния водоем .... Има обаче един цвят, който може да се категоризира като универсален по отношение на сезон и разнообразни условия – това е черното с червен, оранжев или жълт тригер. Независимо от модела муха. Независимо дали е джапанка, или класика от перушинки. Винаги имам различни черни модели.

В бързи течения си позволявам както пастелните модели, така и ярките и екзотични окраски. В бавни или стоящи води наблягам на по-реалистичните окраски. В мътни води, има две противоположни теории за цветовете на примамките. Едните казват, че в мътни води или при намалена осветеност се използват тъмните и пастелни цветове примамки, тъй като контурно се виждат по-добре под водата при тези условия. Другите казват, че при същите условия се използват ярките и светли цветове, които се забелязват по-добре. Лично аз използвам и двата варианта при такива условия.

Та темата е необятна и няма еднозначен отговор. Точната муха е тази муха, която рибата иска в този момент, при тези условия, в този час, в този сезон, в тази вода. И ние трябва да я имаме и да я уцелим пак точно в този момент. Това е най-трудната част от мухарлъка.

А бе с едно изречение и накратко:
Когато рибите не искат да ти вземат мухата, каквато и да е, вади пищова и стреляй на месо. :D :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Три братлета, три нимфета, за хитрите, охранени рибета.
#14
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Весели Великденски празници и Гергьовден. :11:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Дните на забраната изтичат бавно, бавно. А дъждът вали, вали.... Реките и водоемите - с високи и непрекъснато сменящи се характеристики, от мътно до бистро. И точно се поизбистрят - отново се размътят. Ако продължава така, след забраната се оформя труден и пълен с изненади риболов. Ще трябва да се търсят и нови участъци.

Онзи ден наблюдавах един малък хач на летящи мравки. Доста рехав и доста ранен за сезона. Но го имаше. Всичко се случи в рамките на около 10-15 мин. Крилатите хеликоптери отлетяха а мравоците-работници се прибраха в хралупата на изгнилия дънер, целия надупчен като със заешки сачми. Изключително стройна организация и ред будещ само възхищение към тези малки черни създания.

Та на фона на почивката от муховръза, която си бях дал до откриването на новия летен сезон, реших да си спретна една нова муха, бръмчала в главата ми от няколко месеца като идея. Мухата трябва да работи като удавена. Предвидил съм я за средно бърза вода. Вързах я на кука №10, но може да се изпълни и на №12, и на №14. Остава скоро да я покръстя във все още студените води на Искъра или на Срума. На този етап кръщелно име не съм и дал. :D

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Днес пак имаше леко роене на летящи мравки. Всичко продължи около 15 минути.
20210523_131935.jpg
20210523_131935.jpg (264.27 KiB) Преглеждано 917 пъти
20210523_131928.jpg
20210523_131928.jpg (258.21 KiB) Преглеждано 917 пъти
20210523_131649.jpg
20210523_131649.jpg (278.33 KiB) Преглеждано 917 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”