Моля за съвет

Минава, големият кораб минава ...
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

Здравейте колеги. Моля за съвет.

Сегашната ми комбинация е лодка Омега 300 K Evolution ALF RT PT /3м на 1.5м 55кг/ и двигател MERCURY F6 MH - къс ботуш 25кг.

Когато съм сам в нея с багажи сонари столове и т.н. лодката върви достатъчно бавно за тролинг за сом и когато реша да се местя глисира и върви достатъчно добре. Често обаче ходим двама на риболов, а тогава лодката не може да глисира с двама плюс багаж. А знаем че е супер досадно да губим часове от риболова в пътуване от точка А до Точка Б.

Та въпроса ми е следния – какъв двигател бихте ми предложили, за да можем двама човека плюс багаж да се придвижваме бързо и да глисираме, а същевременно когато съм сам лодката да се движи достатъчно бавно на тролинг за сом? Предстои ми смяна и на лодката но тя ще е с друга 330 или максимум 360 същия модел като сегашната. Ако трябва да купя друг двигател държа да е 4Т от доказана марка и отново сравнително мобилен до колкото е възможно. Сам ще трябва да го монтирам демонтирам и пренасям, тъй като условията за съхранение не ми позволяват по голяма лодка с фиксиран двигател.
Ogj
Мнения: 19
Регистриран на: Пет Фев 15, 2008 15:51
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Ogj »

Най добре е максимално допустимия по мощност за съответната лодка. Има и едно относително правило за глисиране на лодката ,необходима е 1 кс на 25 кг. спрямо общото тегло на лодка, мотор и товар. Има влияние и вида и дължината на лодката.
прави каквото,пък да става каквото ще.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

здравей. Да знам че колкото по мощен двигател използваш е по добре за глисирането ако мощността е в допустимите норми. Но има и още нещо което ме интересува а то е бавната скорост за тролинг да не ми се изгуби. Аз лесно ще купя един 15кс двигател ще го сложа и ще глисирам и с 3ма в лодката но нещото което не знам поради липса на опит е дали този двигател ще може да поддържа примерно 3 км в час ако в лодката съм сам. ако не може да го прави покупката му ще бъде излишна и ще се чудя какво да го правя.
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от rsimeonov »

Колега здравей.Четиритактовият мотор ще поддържа тази скорост.Килограмите обаче са доста ако ще го сваляш всеки път.И коя лодка реши да вземеш 3.30 или 3.60.Защото с по голямата ще глисираш по лесно с по малък мотор заради по голямата площ на лодката.Ако пък скоростта на тролинг не ти харесва,сменяш винта с по бърз и скоростта пада.Поздрави.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

rsimeonov написа: Пон Ное 01, 2021 22:35 Колега здравей.Четиритактовият мотор ще поддържа тази скорост.Килограмите обаче са доста ако ще го сваляш всеки път.И коя лодка реши да вземеш 3.30 или 3.60.Защото с по голямата ще глисираш по лесно с по малък мотор заради по голямата площ на лодката.Ако пък скоростта на тролинг не ти харесва,сменяш винта с по бърз и скоростта пада.Поздрави.
Здравей колега. Искаш да гажеш че с един и същи двигател примерно 9.9 коня 3.60 ще глисира по лесно от 3.30? Насочил съм се към ямаха 9.9 или хонда 10. и двата са към 40 кг което не е леко но е сравнително поносимо и най лекото възможно което би ми вършило работа. Това със смяната на винта е вариант да но после пък се започва със свръх обороти пазене на двигателя да не гръмне и намаляване на топ спиида. Все се надява да избегна всичко това и като си купя нов двигател да ми върши работа без да му правя разни промени и подобрения. А за лодката още не съм взел решение явно ще трябва да избера мотор и след това нея.
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от rsimeonov »

Да колега ще глисира по лесно заради по голямата площ.Те и за това винтовете са основно 3 варианта.Бърз,среден и товарен.Основно моторите излизат заводски с средния вариант.Поздрави.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

rsimeonov написа: Вто Ное 02, 2021 22:26 Да колега ще глисира по лесно заради по голямата площ.Те и за това винтовете са основно 3 варианта.Бърз,среден и товарен.Основно моторите излизат заводски с средния вариант.Поздрави.
Благодаря.
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от rsimeonov »

Няма защо.Ако си се спрял на 10кс. за 3.60 лодката ще е на кантар.Все пак на нея и дават 20 или 25кс.Поздрави.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

rsimeonov написа: Сря Ное 03, 2021 22:34 Няма защо.Ако си се спрял на 10кс. за 3.60 лодката ще е на кантар.Все пак на нея и дават 20 или 25кс.Поздрави.
Ще ми се по голям двигател но става много труден за местене слагане махане. на моделите които съм се спрял 3.30 и 3.60 на омега им дават съответно максимални 12 коня за 3.30 и 15 коня за 3.60 като клоня към 3.60 защото е само с 5 кг по тежка от 3.30 с еднаква ширина еднакви балони еднаква форма и 30 см по дълга.
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от rsimeonov »

При толкова малка разлика в размерите аз бих взел 3.60.Зависи и разликата в цената.
Martin12
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 12, 2020 10:07
получил Браво: 2 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от Martin12 »

не си заслужава да правя компромис за 200 лева разлика. Карал съм такава лодка 3.30 с багаж и 6 коня 4т меркюри и върви супер на глисаж. С двама не може. Но според мен с лодка почти неразличаваща се в съпротивлението и теглото, та дори и с по добра мореходност с 3.60 и вече 10коня двигател ще е добре. Нали не е супер мощен но за 2ма и багажи според мен с тази лодка няма да има проблем да глисира. А с по голям товар едва ли ще я карам някога 3ма за риба няма шанс.
rsimeonov
Мнения: 62
Регистриран на: Пет Фев 29, 2008 10:05
Местоположение: София
дал Браво: 101 пъти

Re: Моля за съвет

Мнение от rsimeonov »

Според мен с 10кс ще е добре 3.60 и двама човека.Успех.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”