" Записки по френските състезания "

Организирате или искате да участвате в риболовно състезание, това е мястото, където може да разберете къде и кога има такива ;)
Публикувай отговор
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Наздраве , компанията :11:
Преди две седмици участвах в състезание по плувка , от типичния френски стил "малък канал , дребна риба , изкецан риболов на щека" :)


Изображение

В началото кълвеше бодро и делово , макар и рибата да беше ситна - и после , два часа след старта , рибата изчезна , и се видях в чудо... Те тука се вади оня класьор - забравените куки 24-ти номер , и поводите 0.065 :twisted: , и сега се оказа , че риба всъщност имало! А бе , аз досега тук ли пусках? Е , сега рибата е ОЩЕ по-дребна , ама поне до края не спрях да пускам нещо в живарника , и се класирах 39-ти от 62 , с 1.996 кг. Сектора се печели с 2.8 или 2.9 кг , да успееш да селекционираш риби с 5 грама по-едри беше решаващо , а аз от тая работа идея нямам , ама не ме и интересува. На вас , предполагам , не ви се четат такива репортажи , което идеално ме устройва , щото на мен пък не ми се пишат 8) ...да си дойдем на думата:


Изображение

Тва всъщност е река Вилен. Само че тая река Вилен не е оная река Вилен , не знам дали ме разбирате...организаторите са шибнали един сектор 15 километра по-нагоре по течението , преди в реката да се влее някакъв приток , и тук реката е много по-тясна , а какъв риболов трябва да очаквам , хабер нямам...Инфото е оскъдно - на тази ивица не се провеждат много състезания , това което е ясно , е че ще ме бият много , ама ще ме бият квалифицирани специалисти , така че съм спокоен. 8)
Това е финала Сенсас , и аз няма да пoзволя никакво предчуствие за бой да ми развали юбилейното настроение . КъФ юбилей ли? Хехе... :twisted:

450 8) 8) 8)


Отдясно имам местен специалист , участвал съвсем наскоро , и точно тук , в Регионалното първенство на региона Бретан , който ми прави кратко описание на ситуацията : ще играем за 3-4 кила , с много редки живарници от 6-7 , средния размер на рибите е 30 грама... "Има едър уклей" , обяснява с усмивка - явно изявите ми на нашето Регионално първенство са излезли извън границите на региона..." и певци песни за него пеят" - ох , ох.... :oops: :mrgreen:

Отляво имам възрастен джентълмен (68 години) , с италианско заглавие -Луиджи Джанфранко или Джандоминико - а бе , сицилианска жилка - ще го държим под око.

Стартираме. Аз ловя на 30 метра - каналът е широк около 45 , Местния лови значително по-наблизо , а Кръстникът 8) , на около 35.

Почва да ми кълве практически веднага - имам инфо за баби , скимър , бабки , някоя плактика. И за ЕДЪР уклей! :twisted: - обаче хващам сомче. При това , ситно. Отдясно - нищо. Мафията - нищо. Второ сомче. Трето...Едни 25 минути вадя сомчета , Местния се включва и той , ама вади едно сомче на три мои. Отляво обаче пича с италианската фамилия почва да вади баби. Ситни , и редки. Ама не хваща сомчета изобщо - само баби... :roll:

Тая работа продължава около два часа. За това време съм сметнал , че в този ритъм , и с този размер на рибите , няма да мина 1.5 кг за 5 часа. "За колко кила се бяхме разбрали?" , подвиквам на Местния , обаче тоя само клати отчаян глава - на него не му кълве въобще , моят ритъм започва сериозно да затихва , италианецът влиза в серия , някои баби даже ги кепчосва..баси , по едно време направо се замислих дали да не метна на 5 метра от брега , където някакъв дребосък правеше кръгове в тревите... :wink:

Стигаме до края на третия час , и на мен вече практически не ми кълве. Джанлуиджи вади баби една след друга , и сега вече - когато не ми кълве , на мен най-накрая ми се налага да се замисля...Добре де. Кво може да прави тоя пич? Лови 5 метра по-навътре (по-близо до отсрещния бряг) , ама тва не вярвам въобще да има значение. Някаква особена захранка? В тоя момент Дон Вито вади баба от едни сто грама , ако не и по-малко , и внимателно я кепчосва.... :?: - плувкаджийското състезание и ситните куки внезапно ми минаха пред очите :!: :!: , разкарвам повода , вадя друг , с кука 18-ти номер , мятам , и след две минути вадя вердеваса изсмукан до прозрачна кожичка. А! А? :twisted: :twisted: Презамятам - изсмукан. Пак . Пак. Пак... :x :x :x
Кълването не го виждам ИЗОБЩО , щото бабите са ситни , а аз , въз основа на полученото инфо , съм с фидери от 3.60 метра , и с върхове от унция и половина...Спо-ко! 8)
Мятам. "Едно , две , три , четири...дваисет!" - дръпвам , и имам баба на куката. :twisted:
Едно , две , три...двайсе. Баба. Баба. Баба... :twisted: :twisted: :twisted:
29-те риби , предимно сомчета , с които бях приключил третия час , стават 30 , 32 , 35 , 40 , - и сега вече няма сомчета...

Ма то бива да си проЗД , братО , ама то бива да си куха лейка :oops: :oops: ...15 минути преди края ,влакното се измъква от клипса , и понеже този фидер ме кефи най-много , решавам че ще стана и ще си отмеря дистанцията отново. И докато го правя , мятам един фидер в реката , с идеята да гепя поне едно сомче -така че бодвам две парчета торен червей на кука 14 номер. Отмервам си дистанцията , сядам на платформата , гепвам метнатия фидер , и...имам скимър от 400 грама на другия край! :shock:
Един ли е бил? Или са дошли преди половин час , докато аз ловя баби на броене? Ми не знам - ама до края успях да хвана едно сомче , и маншът свършва , с 54 риби на брояча.

Кантар . Джанкарло разцепва сектора с 4 кила. Срещо Мафията сме безсилни :lol:
Пича отдясно има кило и половина , аз по средата съм с 2.240 . Къде ме праща това...упс! Аз съм 6-ти от 15? Поставената цел , това е да съм от средата нагоре , и до тук добре...Когато обаче ми отвисна ченето тотално , беше като видях класирането - ТРЕТИЯТ има 2.320....80 грама?!? А бе , аз ако се бях сетил да подкарам бабите 20 минути по-рано....Добре де - няма да се тръшкам. Щото при такава разлика , ако не бях го хванал тоя скимър (баси колко по-добре върви риболова , когато фидера лови без мен... :oops: :wink: ) , сигурно отивах три места надолу...

Рафаел печели цялата ивица (6 сектора) в този участък от реката. И сега може да ми каже всичко , щото утре играем на другата ивица - тоест , всичко което сме разбрали днес , не ни върши никаква работа утре :evil: ..."имах някакви дребосъци , които играеха пред мен" (кАжи честно? И аз ги имах... :roll: ) - "и реших да видя какво играе..."

И се оказаало , че "дребосъците" са червеноперки от близо 100 грама. :shock: :shock: За два часа Рафаел е направил между 3 и 4 кила , и след като червеноперките все пак си били камшика накрая , минал на "нашия" риболов , и приключил с близо 7 кила.... :tup:


Разбира се , сън нямаше да ме хване , ако не бях питал Джандоминико как е ловил ..."Кука номер 20 , повод 0.08" , отговаря Лука Брази с тънка усмивчица...как се правят 6 точки , когато имаш риба за второ място? - напълно е достътчно да си пълен идиот , и не са нужни никакви допълнителни усилия... :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Ранна неделна утрин - и тая река Вилен е ОНАЯ река Вилен: 8)

Изображение
Изображение

Докато вчерашния ми съсед отдясно - сега Матео Сaлвини е в друг сектор , грее вода за кафе , обсъждаме ситуацията - на моето място вчера е ловил Ивон Усé , баща на Йоан Усé , младия ифренски интернационал , и познавач (бащата , в случая ) на реката от десетилетия - станал е 4-ти в сектора с 4 кила. Отдясно е имал 615 грама...

Изображение

Сега отдясно седи някакъв симпатяга от Южна Франция , след него е майстора на кафето , а след него седи Рафаел , който сега ни е съсед...Тук се лови на около 30 метрта , обаче дочух че Ивон е ловил по-далеч , така че аз се спрях на 38 , докато Южняка направи две петна - 25 и 40 метра . Орелиан , така се казваше вчерашният ми съсед (9 точки , 150-ти във временното класиране) , прави едно петно - 28 метра. Рaфаел прави петно на 25 и 50 метра , до него седи някакъв белгиец , който лови на 50.

Аз от вчера съм 69-ти , и се надявам да не се спусна по-надолу , макар че статистиката ми на турнири от този калибър показва че обикновено съм далеч под средата... :oops:



Стартираме. Аз почвам с най-мощния от монтираните фидери , и с 40 грама уиндоу размер XL , с който ще вкарвам храна и жива стръв първия час , докато реша че на петното имам достатъчно храна , и оттам ще мина на по-малки кошници , и ще вкарвам храна и стръв според обстоятелствата. Почва да кълве практически веднага - скимъри от 50-80 грама , като хванах и един по-едър , и около половин час след старта имам характерно кълване на едра платика , засичам една идея по-силно...ДЗЪННН! :x :x :x :x

Иване , ти знаеш ли , че ако беше една идея по-тъп , и ставше за министър в редица европейски правителства? :evil:

Кво викаш , фидер с тест 140 грама , плетеняк , и повод 0.12 , е комбинация , в която няма нужда от фидер гъм? По-интелигентни неща от тебе седят в стъкленици с формалин в Съдебна Медицина , майна... :mrgreen:


Вързвам си гъма - след дъжд качулка , и продължавам с дребосъците , които са доста по-сгодни от вчерашните риби...

...излиза лек ветрец...


Сега се заемам да налучквам най-ефикасния монтаж , повод , кука , стръв , имам няколко скимъра от стотина грама , и сега внезапно кълването спира - ама се отсича като с нож. А вятърът започва да се усилва...

Тая работа с паузата в кълването може да се дължи на влизане на едра риба на петното , така че сега изчаквам няколко минути , обаче резултатът е все същия ситен скимър , само че през десет минути. Южняка отдясно минава на 25 метра , което значи , че на 40 и на него не му кълве , и след известно време е врръща на 40 - явно и на 25 работата не е розова...

Вятърът продължава да се усилва.... :wink:


От началото са минали три часа , когато вятърът реши че вместо да се усилва , може просто да ЗАДУХА , и сега се събраха Рaйко и Райна!!! :shock: :shock: :shock:

Изображение


:o - пичове , не знам откога не бях виждал такъв вятър на състезание! За няма и десет минути от страничен , извъртя директно срещу нас , и сега трябваше да се вземат мерки - ама веднага! Първо , всякакви хилави фидерчета , които бях монтирал покрай тежката артилерия , и с които ловях до този момент , излязоха от мода на секундата.

Второ , при силен насрещен вятър , работи само патерностера , така че се заех да преправям монтажа ( с фидер-гъм , разбира се! ) , и трето...


Изображение

А не бе! :twisted: :twisted: Върхът подскачаше във вълните , и само кивока спасяваше нещата. И още първата риба , хваната с него , минаваше 600 грама , ако не и 700. Страшно ме дразнеше , че след всяка риба трябваше да избутвам отново живарника , щото вълните го вадеха , ама тва е положението...

Тая работа продължава с променлив успех около час. Риба хващам , обаче правя и фитки. Все повече... При това , "фитките" се състоят в това , че вадя вердеваса изсмукан , без да съм видял кълването изобщо. Тука няма съмнение , че вердевасът е най-неподходящата стърв за тези условия , обаче не ще да кълве на друго. Дали пък тая работа не се дължеше на обилното подаване на фуил? Намалям фуила драстично , и започвам да вкарвам щедро жив бял червей. И междувременно , продължавам да вадя стръвта сдъвкана , докато в един момент получих рязък удар в момента на приземяването на кошницата...аха... :idea:

Кивока , действително , има нужда от двайсе секунди , за да стигне до работно положение. Тоест , всяко кълване ПРЕДИ този момент , го пропускам - и сега рибата беше започнала да кълве практически веднага...разкарвам кивока , минавам на бял червей - след двайсе минути хранене с него , рибата сега кълвеше на него , и правя един много приличен последен половин час - приключвам с 25 риби на брояча , и тегля 3.555.


Изображение


Отляво комшията има 20 грама по-малко от мен , обаче Южняка - с 15 риби!!! , има една платика от кило и половина , и ме бие със 600 грама... :evil:

Стигаме до края на сектора - дотук съм 4-ти , и сега Орелиан е разбил сектора с почти 9 кила , на 28 метра , белгиецът вдясно от Рафаел има 5.6 кила на 50 метра (как е ловил на тази дистанция в урагана , хабер нямам..) , и става втори, а Рафаел по средата гушва О-СЕМ точки :o :lol: - не ми разправяйте как се е облещилa Пепеляшка , когато каляската се е превърнала в тиква - тва изражение го видях на живо! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

И така , аз пак съм 6-ти , има време за по една бира , докато съхнат живарниците....


Изображение


...няма да отнеме много време :wink:


Стигаме до награждаването - не че ще ме огрее , ама нали някой трябва и да ръкопляска на победителите... :oops:
Имало 14 К награден фонд , обяснява организаторът , плюс два бона и половина в предметни награди. Аз се класирам 62-ри от 172 , и за моя най-голяма изненада , даже гушвам едни 60 евра :D

А кви фидерни величия има между 110-те класирани зад мен , няма да ви разправям... 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Наближава краят на годината , обаче календара е толкова пълен , че кажи-речи не остава място за нов турнир - и те тука , в края на сезона , Рафаел и Вансан ( Vincent ) са успели да намерят пролука за много интересно състезание - имаме индивидуално , отделно състезание в събота. И още едно , все така отделно , в неделя - можеш да участваш в което и да е от тях , ако единия ден си зает с нещо друго. Можеш да се запишеш и за двете , обаче , при което има отделно класиране , и награден фонд , като за двудневен турнир. Тоест , имах шанса за ДВА дни , да се окажа в дъното на ТРИ таблици! Такова нещо изпуска ли се... :mrgreen:

С цел да видя за кво става въпрос , преди две седмици намерих време за една разузнавателна тренировчица:

Изображение

Обаче попаднах на гадния момент , когато листата падат , а вятъра ги мести насам-натам , и няма начин да спасиш влакното от натиска на тая гнус - макар да опитах какво ли не , не успях да хвана кой знае колко риба...

Изображение
Изображение


...обаче стоплих някои неща. Първо - кълвеше МНОГО повече с куки 18-ти номер , отколкото с 14 или даже със 16. И кълвеше МНОГО повече с повод 0.10. При което , даже с фидер-гъм с дължина почти 40 см , имах късания , и изправени куки. :evil:
И още : кълве МНОГО повече с леки кошници , не повече от 20 грама. Прибрах се в къщи , поръчах пет-шест пакета разнообразни куки 18-ти и 20-ти номер , и ето ни на канала:


Изображение

Слънце , все едно е септември , 19 градуса , и умерен вятър по дължината на канала. 38 човека , в сектора ми има двама местни , и познавачи на канала , обаче най-сериозния противник е малкия Ромео , сина на Макс , който още няма шофьорска книжка , обаче се учи от най-добрите , и лови много добре.

Аз съм приготвил от пиле мляко , прясно , кисело , извара , сирене и кашкавал 8) :


Изображение

Стартираме риболова , и започвам да търся решение на пъзела - а именно: вятърът , който се усилва , създава силно повърхностно течение , което влачи листа и клонки , без да има реално течение по дъното - ама то и не е нужно! Ловя на 34 метра , дълбоко е три метра и половина , тоест , има една трета от влакното , което е в близост до дъното , една трета - между дъното и повърхността , и една трета - под самата повърхност. Тези първи десет-петнайсет метра , течението ги издува като платно , което създава натиск , който рибата усеща , и точно оттам идва цялата история с малките куки , тънките поводи , и леките кошници - търсим да съблазним риба , която вече е нащрек , и гледа накриво -нещо като да забравиш на жена си рожденния ден , и да и носиш подарък на другия ден :lol:

Почва да кълве - пипкаво , неохотно , пипне и пусне (виж по-горе). Бaя на разни монтажи , опитвам с различни по форма и обем кошници , вятърът не позволява да метна 10 грама до петното , с 15 стигам криво-ляво. С кво да храня и колко? При положение че имам изнервена и подозрителна риба , не мога да преценя КОЛКО риба имам на петното , така че храня по-скоро пестеливо - една кошница с кълцан НА СИТНО торен , една с кълцан бял - това определено е много добра добавка за редки , капризни платики , и една с фуил. "One scotch , one bourbon , one beer" , би казал Джон Ли Хукър. 8)

В началото хващам няколко скимърчета от по сто грама , рибата видимо се събира , после забърсвам два скимъра от по 250-300 , и сега е момента да опитам да намеря едрата риба - опитвам с торни - нищо , с бели - нищо , и с комбинация от бял с вердевас. На тази кълве , все същата риба , но много по-нарядко отколкото с вердевас. Тaя работа продължава два часа и половина -три , имам 15-16 риби , без нито една едра риба , и почвам да мисля че може и да не видя такава , така че се концентрирам върху средния скимър - ситните вече ги няма , и само на чист вердевас. Единствената промяна която правя , това е че преувлажнявам храната до състояние на пюре - нещо като тарама хайвер , добавям малко Тер дьо Сом , и след няколко замятания зашивам платика от близо кило. Съвпадение? Закономерност? След опит да ловя с монофил , при което се оказа че не се вижда кълването изобщо , съм се спрял на чист ФИПС , без всякакви стопери , и чист плетеняк без шок лидер. На поредното мятане имам зловещо сгъване на пръчката , като на метод , и вадя куката изправена като игла - как не се скъса поводът 0.10 не разбрах , и тука минавам на повод 0.12 , и на кука 18-ка , ама Kamasan B 611 X - strong- айде изправи ТОВА , да ти видим бицепсите! :twisted:

Тая работа се случи точно навреме , щото следващата платика минаваше кило и половина , и тука за загрях една работа- ако имаш едра риба на петното , тя кълвеше и на два вердеваса на ситна кука. Ако я нямаш , няма да клъвне на каквото и да е! Тоест , нямаше никакъв смисъл да се опитва с друга стръв , само се губеше време. Сега се обозначава едра риба - хващам две от кило , и докато нещата започват да се наместват , до края остава един час и те тука слънцето ми скроява един номер , за който въобще не бях подготвен :oops: :? - застава точно срещу върха нa фидера - къФ връх? Няма го!! :shock: :shock: Записки по френските състезания - Page 16 993277595 - Ни-щич-ко не виждам!!! :evil: :evil: Отблясъка е като да караш сутринта срещу изгрева , ама още по-зле - обръщам фидера на другата страна - срещу вятъра , и сега се оказва че в тази позиция не се вижда най-малкото кълване , вадех сдъвкания вердевас без най-малката индикация...оставаха 45 минути , можех да извадя кивока , и да топна върха във водата , обаче реших че нямам време за такива експерименти , и се разбих да въртя фидера отляво надясно , и за тези последни 45 минути имам...ДВЕ риби. :cry: :cry:


Чакам кантара , с дълбокото убеждение , че трябваше да вкарам в ход кивока - ама задължително , деа ! И че мястото даваше много повече от моите 23 риби. И че противните , непрестанни полу-подръпвания , бяха повече на брой от хванатите риби... Аз съм на ном.3 , двамата вляво от мен имат под три кила всеки , аз съм с 9.640 , вдясно имам 4 или 5 кила после Ромео тегли малко над 13 кила :tup: , и оттам до тапата има един с 8 кила и нещо , и на тапата - истинска тапа , с 200 метра до следващия сектор , един не особено кадърен риболовец има малко над 12 кила...

3-ти в сектора , все пак прибирам плик. Можех ли да спечеля сектора? -нямам представа какви риби щях да хвана за 45 минути , ако бях намерил начинa . :roll:

Можеха да бъдат 5 риби по кило. Можеха да бъдат и пет риби по триста грама...Така или иначе ,имаше риба да хвана повече , и не я хванах...

Макс , бащата на Ромео , е спечелил сектора си със 17 кила , Фабрис , Матю и Нико са потънали дълбоко , и сега е време цялата компания да седнем , да пийнем , да хапнем , и да направим разбор на ситуацията.
И утре е ден! :11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И така...

Неделя.

Докато сръбвахме няколко следсъcтезателни бири , се изясни че в другите сектори на места е имало риби като за световно - хората са метнали , и с първото мятане са имали платика от две кила , има поне три резултата от 17 кила , такива работи - и все в крайния десен сектор , от номер 30 нагоре , да речем. Е сега като се падна там , ще видите вие! :twisted:

...на бодлива крава , Бог рога не дава... :wink: - тегля , и съм на ...НОМЕР 4?!? Баси , ако се бях паднал едно място вляво , можех да не си събирам багажа вчера... :mrgreen:

Оглеждам сектора - имам един чичка на тапата вляво , който лови добре , вляво имам Вансан , който вчера е първи в сектора си с 14 кила , имам двамата местни , които бих вчера , на дашната тапа вдясно - един пич , който лови основно на щека , и не представлява заплаха (теоретично...)
И освен това , имаме Клод. :tup:

Клод е най-добрия плувкаджия в региона , ходил е на Световно в състава на националния отбор на Франция , и участва в 60 турнира годишно. От 40 години.... :shock:
В последните години е захапал фидера , и понеже е пенсионер , прави по пет тренировки седмично. И иска да знае всичко , като вече е рабрал достатъчно , за да може да зададе правилните въпроси. Аз му давам съвети , докъдето ми стига акъла ( не много , тоест :lol: ) а той ми дава безценни съвети в правилния риболов на плувка за предстоящата Зимна Лига - където съвсем наскоро , в сериозен турнир организиран от Гарболино , е станал 4-ти с резултати от три манша 1-3-1 (!) И третото място е с 200 грама разликa след втория...


Но да не се отвличаме! Сега знам дистанцията ( предимството да се паднеш на почти същото място) , храната , храненето по "системата Джон Ли Хукър" , стръвта , и разбира се - зверското преувлажняване на храната , ама тоя път - директно от старта.

Почваме , хващам две ситни скимърчета , после идват тези от по 200-300 , и историята се повтаря - ми духа. :?
Не мога да метна по-лека кошница от 20 грама. Течението издува на секундата плетеняка , и рибата , която без тоя вятър щеше да кълве на кука 14 номер , и с повод 0.14 , почва да се мръщи , да дъвче края на вердеваса без всякакъв апетит , и за всяка хваната риба имам десет фитки. :evil:

Под "фитки" имам предвид микроскопични помръдвания на върха , които не прерастват в кълване... Въртя всички монтажи , даже опитвам пак с монофила , без резултат , и когато рибите ми стават десет , почваме да си лафим с Вансан , без дасе виждаме , щото тръстиките не ти позволяват да видиш съседите. И той имал десетина риби , с една от 800 грама. Отдясно чувам от време на време кепчосване , но не знам колко е голяма рибата.

Сега вятъра се усилва , и кълването тотално се скапва - аз въртя монтажи , опитвам с патерностера - кълванетата са една идея по-забележими , обаче сега рибата освен корема , усеща и теглото на кошницата...з.еби...Накрая се спирам на подвижния монтаж с чистия плетеняк , по едно време се задава Вaнсан да ме види ловя ли нещо , щото на него вече въобще не му кълвяло? При това е направил две петна , и няма риба и на двете...Хммм? - имал около 3 кила - аз имам 16 риби , и оценявам улова си на 4-4.5 кг. Вансан се връща на мястото си , и сега се задава Клод...а бе , вие друга работа нямате ли? :lol: Клод имал ...ОСЕМ риби ( въздъхнах с облекчение) - и безкрайно много къси подръпвания , без да може да ги хване. (Впоследствие се оказа че ловял с патерностер)


Аз продължавам да добавям към улова си - с много фитки , и капка по капка , риби от 300 грама , тук-там някоя по едра , и все се оглеждам кога слънцето ще ми свие вчерашния номер - само че тоя път монтирам кивока , и едновременно с това , като по команда , вятърът стихва. :D
Сега мога да мина на кошница от 15 грама , едно ситно изчадие адово , което купих миналата седмица:

Изображение

И понеже бях свършил кълцания торен , и ме мързеше да кълцам нова порция - а и остваше по-малко от час , минах на чист фуил - и след десет минути вече знаех , че в продължение на два дни - девет часа и половина , по-точно , се бях правил на кръгъл идиот. :oops: :oops: :oops:
Ко викаш , рибата иска да яде само вердевас? И не се сещаш , че може би трябва да храниш с чист фуил? Сега внезапно почва да кълве , ама ела да видиш - кивока предава идеално кълванетата...в началото. Щото сега рибата се вдига нагоре , и започва да кълве на пропадане , при което кълването следва ПРЕДИ вятъра да изпъне влакното. И по тази причина , кълванетата са отчетливи , като повечето ги усещам с пръста на влакното , преди кивока въобще да застане в работно положение. Естествено , с фидер , изпънат напред по посока на петното , пръчката не амортизира нищо , така че поводът 0.10 даде фира на втората риба. :x

Минавам на 0.12 , и сега забивам някаква нечовешка платика. Кво , с фуила щеше да събереш само дребoсък? :wink:
Отпускам аванса , имам десет минути до края , работя бавно и внимателно , при което рибата усеща лабавото , и се навира в предварително набелязаната закачка.... :?

"И ты понимаешь , что там уже его нет" , казваше Сергей Попов :cry: :cry: ....приключвам с 26 риби , без нито една едра платика. Оценявам улова си на едни 7-8 кила , старчока на тапата вляво вади 7 , между него и Вансан улова е слаб , Вансан вади малко над ПЕТ кила(?!?) , аз тегля 9.023 8) , отдясно имам 4 кила и нещо , Клод има под 5 , и на дясната тапа имаме очаквания слаб резултат . Печеля сектора , обаче...сега сме пат с Вансан! И той от двата дни има...800 грама повече от мен. :evil: :lol: :lol:

Изпускай си ти платиките , майна...

Има още един с 4 точки , който също е пред мен , и , след като си прибирам плика в индивидуалното неделно класиране , се класирам 5-ти от 33 в двудневния турнир , и прибирам ТРЕТ плик за два дни. 8)


... и ако бях намерил решението на въпроса с корема , имах риба за двайсе кила и двата дни...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ivelin66
Мнения: 529
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 21:30
Местоположение: Русе
дал Браво: 121 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от ivelin66 »

Ванка решението на въпроса с корема е да ходиш на фитнес :lol: :lol: :lol: Това в кръга на майтапа разбира се
Team Milo - feel the difference
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

ivelin66 написа: Пон Ное 21, 2022 10:40 Ванка решението на въпроса с корема е да ходиш на фитнес :lol: :lol: :lol: Това в кръга на майтапа разбира се
Мда... вдигането на халби в най-добрия случай може да уголеми бицепсите ( и това е в кръга на майтапа) - обаче корема... :lol:

В доста по-сериозен дух, аз измислих един необичаен монтаж , обаче докато не го проверя на място , няма да бързам да отварям шампанското :wink: - значи , при положение че първите десет-дванайсет метра са най-близо до повърхността , и създават целия проблем , идеята е да се зареди макарата с пoтъващ монофил , към който да се добави плетен шок-лидер с дължина 20-22 метра. Съответно , при замятане ще имаме достатъчно ниска еластичност - 12-15 метра монофил при дистанция 35 метра , потопено влакно точно там , където най-дразни , и отлична амортизация при засичане. Това - на чертеж. На практика :roll: ...ще ви държа в течение. :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ivelin66
Мнения: 529
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 21:30
Местоположение: Русе
дал Браво: 121 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от ivelin66 »

Пробвай с флуорокарбон.Той е тежък и достатъчно нееластичен
Team Milo - feel the difference
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

ivelin66 написа: Вто Ное 22, 2022 19:35 Пробвай с флуорокарбон.Той е тежък и достатъчно нееластичен
Мина ми през ума. Обаче даже влакната , които прозводителите позиционират като неразтегливи - уж с 12% разтегливост , са като щекарски ластик в сравнение с плетката. И 40 метра флуоро не мога да повярвам че ще бъде по-неразтегливо от 10 метра монофил + 30 метра плетеняк.
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
ivelin66
Мнения: 529
Регистриран на: Сря Май 13, 2009 21:30
Местоположение: Русе
дал Браво: 121 пъти
получил Браво: 5 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от ivelin66 »

Това е ясно.Казвам вместо 10м монофил да сложиш 10 м флуорокарбон.Плетеняка е ясен - той си остава
Team Milo - feel the difference
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

ivelin66 написа: Пет Ное 25, 2022 10:16 Това е ясно.Казвам вместо 10м монофил да сложиш 10 м флуорокарбон.Плетеняка е ясен - той си остава
А , тва ли било - не те бях разбрал (сигурно си много изненадан :mrgreen: ) - ми не знам. За десет метра влакно , което при това няма да е подложено на никакво триене , не знам дали флорото има чак такива предимства пред потъващ монофил , че да си струва да пълня сто метра на шпулата...
А сега...

Забавно и поучително съзтезанийце се проведе в неделя на брега на един известен канал.


Изображение

Първия кръг от Зимната Лига , който не ми вдъхваше никакви надежди :? - пояснявам: къде се провежда Зимната Лига , какво се лови , и с каква техника , зависи тотално от падналите до момента валежи. И от тези , които продължават да падат. Ако нивото на канала е ниско , а водата - бистра , риболовът е тежък , измъчен и отвратителен. :evil:
"Техничен" , според французите. :mrgreen:
Ако нивото на канала е по-високо , водата - мътна , и се появява течение , в канала влиза риба от близкото езеро , риболовът е активен , ловят се килограми риба , бабите са изместени от скимър , а ако нивото се повиши още повече , се изместваме на алтернативната ивица , където се лови на фидер , ама засега няма да ме огрее... :|

Ниско ниво , бистра вода , ситни баби....не ми обръщайте внимание , аз само минавам оттук... :(


Изображение

Сега , теоретично в канала уж се въди някой и друг шаран. Или лин. На всяко състезание - особено през лятото , има хванати по един-два , и няколко късания във всеки сектор. С тази цел , мятам три кошници ей-там отсреща , с малко царевица и цветни трохи.

На щеката следвам съвета на Клод , къпирам три топки глина с фуил на 11.5 метра , намерил съм същата дълбочина на 6 метра (пак Клод) , така че мога да редувам петната без да разглобявам щеката.

Имам силен сектор! Трима от най-силните щекари в целия регион отляво , и двама отдясно , тука се играе за последно място.. а бе , играе се да не съм капо! :roll:
Монтирал съм плувки от 0.3 и даже 0.1 грама , тежести 11 номер , основна линия 0.10 и поводи 0.074 с куки 22 номер... :lol: -
що ловите там , ще попитате вие? Като имаме канала от миналата седмица , пълен с платики? -щото половината участници , с организатора барабар , като чуят за фидер , и пoчват да преглъщат на сухо , и да се почесват къде не ги сърби... :twisted:

Стартираме. Почва да кълве (я деа?!?) - хващам някави ситни баби и "платички" - от тези ,от които слагаш две една до друга върху кредитна карта , и грам перка не се подава навън. Жан Люк , съседът отляво , опитен плувкаджия , вади две баби на всяка една от моите , ама аз не съм дошъл тук да се меря със жан Люк - всъщност , аз съм тук за купона , и за да се видя с тоя-оня. Е , и за да науча нещо , без това да е моят риболов. Зимната Лига се състои от пет манша , от които се броят трите най-добри резултата. Тоест , има време да си го върна. :twisted:


Един час след старта опитвам за десет минути дърветата отсреща с фидера - пелет фидер , бял червей. Нула

Продължаваме , след още час пак опитвам - нула. Кълването на ситнежа започва сериозно да се разрежда , като сега ме нападат ситни бибанчета ( къпирай ти глина с фуил... ) които Жан Люк определя като 4-5 грама. В тоя момент две места вдясно се кепчосва (на фидер) шаран от близо три кила... :o

Междувременно , вятърът се усилва , и довлича пред нас водна леща. Първо , два метра от брега - после - още два. И после....

Изображение

Минали са три часа , (състезанието е с продължителност 4 часа) , на щека нещата стават старшно трудни , и аз като гледам какво и колко хващат съседите , нямам съмнение че ще се класирам последен в сектора. Без значение дали ще ловя още един час , или ще седна в колата на завет. При това положение , мятам фидера - сега минавам на метод , с царевица , бодната на косъм (разрешава се) , като е седяла в дип три часа , и почвам спокойно да си събирам топ сетите , и да прибирам линиите по совалките. Десет минути преди края имам мощен удар , който ми изправя куката (!) , ии слагаме край на това безобразие... :evil:


Идва кантара. Много големия майстор на тапата вляво има 500 грама. :wink:
После имаме - да речем , 900. Жан Люк има под кило. Аз съм с 372 грама. Отдясно имам малко над кило. После има еди образ , който е хванал лин от кило и двеста на щеката , и тегли кило и половина - втори в сектора. Пича със шаран тегли три кила и половина , и печели сектора. Най-добрия майстор на шетката е видял че дребосъка е прекалено дребен за правене на резултат , минал е на фидер за два часа - ТРИ удара без да хване нито един шаран , и се класира последен с с 360 грама...

Що въобще седнах да пиша нещо? - разкази с неочакван край... :wink: :)

Събираме багажа , чакаме раздаването на наградите , приказваме си със Жан Люк , който има 58 риби , и е съкрушен от това че са го били хора с бонуси на фидер - "фидера трябва да се забрани !" Laughing , когато към нас се приближава мълчалив младеж със спокойното и сериозно изражение на aнглийски аристократ. 8)
"Ти колко имаш , Албан ?" пита Жан Люк. "5 риби" , отговаря английския благородник , без да се усмихне - "11 кила , и имам три късания"

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

Ъъъъъ???- Я ПАК?!??? :o :o

И тука Лорд Албан ни светва как се подхожда на тази ивица , ако имаш дървета отсреща (мнението му е , че моите дървета са били идеални , и не съм ги оползотворил) - мятаме три кошници с коноп и царевица. И оттам - оловце 15 грама , дискретно и безшумно , и си чакаме шараните.... като на наглийска локва , деа! Албан печели първия манш , аз съм 35-ти от 40 , големи имена също са потънали дълбоко - Клод е 28-и , ит.н....Естествено , до другия път или нивото ще се вдигне и ще се ловят 15 кила скимър на щека , или ще ловим на фидер на другия канал , или....ще ми се падне място без дървета. Laughing
Обаче тая работа с оловцето , техника която въобще не практикувам и досега смятах за тотално несъвместима с тукашния риболов , ще трябва да я обмисля малко.... :wink:


Два дни по-късно.

...щото толкова време му трябва на моя реотан да загрее... :oops:
Оловцето , баце. Да , то е по-дискретно ,пада без шум във водата , такива работи. И кво още? Ми мята се много по-лесно и по-далеч от всякаква кошница , тва го знаем. И вятърът не го отнася. "Мята се по-далеч" , означава , че на същата дистанция , може да се метне с МНОГО ПO-МАЛКА тежест , нали , Иване? :roll:
Тоест , ако си представим един хипотетичен водоем (ох , ох...)на който рибите кълват охотно ако кошницата е десет грама , доста по-неохотно ако кошницата е 15 грама , и съвсем неохотно на 20 грама. ..kво? Чували сте за такива водоеми? :wink:
С колко грама олово щях да стигам петното ? Десет? Осем....ПЕТ? И на дистанции от типа 60 метра , къдет се виждам принуден да ловя с 45 грама , и вадя вердеваса изсмукан на всяко мятане...колко би се променила играта с олово от 20 или 30 грама? Хмммм.....натрупват ми се експерименти за провеждане , струва ми се :)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Докато се мъчех като грешен дявол на последното състезание , идва Рафаел да ме зарадва с новината че на Мигронския канал щяло да има фидерен турнир. Искам ли да участвам? 8)
На Мигрон? Човек от кладенец да вадя , пускам въжето и хуквам бе! :twisted: Състезанието е обявено за събота , 03. 12 , като още от понеделник температурата почва да пада ама с два градуса на ден...в петък не мина 3-те градуса през целия ден , и в събота осъмнахме с 2°С , и слаб , леден ветрец , кoйто после се засили , ама не стана по-топъл... :roll:

Изображение


50 метра , стандартния подход за канала , отляво и отдясно хората правят по две петна , ще храня скромно , по малко , не разчитам на грандиозен улов:

Изображение
Изображение

Замразен фуил , тъмна храна , ще кълцам бял и торен по малко - зимен риболов , кво да ви разправям.
Почваме , минават двайсет минути , минава половин час , минава един :? ...хората почват да се разхождат , да си приказват , има инфо че в десния край на сектора има един пич с десетина баби , останалите се гледаме...Два часа преди края , не издържам и правя петно на 35 метра - същия резултат , рибата просто я няма...Отдясно имам едно костурче , отляво капо , идва краят , и без да видя нито едно кълване , съм 12-ти от 22 (служебно , по номера на мястото) - 11 човека сме капо , още трима , и някой щеше да вземе плик без да е хванал риба... :lol:

Печели се от дясната тапа с три кила , от третия надолу хората са с по една или две риби (баби и костурчета)

Сега , да гушнеш капото през зимата , в това няма нищо страшно. Лошото е че утре сме на оня таласъмски канал с бибанчетата , с тоя студ шараните сигурно са се забили вдън земя , и аз се надявах поне на любимия ми канал да направя читаво класиране , че в неделя да не ме е яд...


Неделя. Стратегията трябваше да се подбере внимателно , за да не се настъпят любимите мотики. А именно:

а) На канала има течение , водата е мътна , падам се срещу дървета , и тръгвам да гоня шаран. Хората избиват рибата на щека :?

б) тръгвам да ловя дребната риба , и отлявo/дясно хващат шарани , класирам се последен с триста грама бибанчета :(
в) монтирам щека и фидер , редувам двете техники , и сядам между двата стола :evil:

Решавам че ако имам дървета , ще ловя на фидер , ако се падна на голо място , ще се мъча на щека...

Изображение

Дотук добре. Условията - има леко течение , обаче водата е бистра и ниска. Изборът: гоня дребни баби и бибанчета четири часа на щека ( 2°С , сутринта ръсеше мокър сняг смесен със ситен дъждец) , или , гледам фидера с ръце в джобовете , като ги вадя само за да си сипя чай 8) ...едвам ме нави! :mrgreen:


Изображение


Имам опитни майстори на щеката/канала/дребната риба, отляво и отдясно , които обаче монтират и фидери. Аз имам проста програма: мятам три кошници с царевица , жито и коноп , и опитвам с оловото половин час. Като не видя кълване :) , презамятам с топче и метод , с храна от смлени пелети , и чакам още половин час. И като не видя грам кълване :lol: , ще опитам на торен червей , с кошница , или на бял червей , с бомб. И после , като не ми клъвне :mrgreen: , ще измисля нещо друго. И междувременно , ще имам време да гледам как ловят съседите , щото за 4 часа ще метна 8 пъти...

Старт! Три кошници , мятам с оловото , царевица , накисната в дип , бодната на куикстоп....

Изображение


Двайсет минути по-късно. Не съм видял пипване , ама моят подход не предполага пипване от самото начало. само че... и съседите нямат пипване?!? Нищо , даже кьораво бибанче? :roll: :?
Минава половин час , аз трябва по програма да презаметна с нещо друго , обаче ме мързи да си извадя ръцете от джобовете , минават още три минути , и в тоя момент върхът се отпуска назад , и веднага след това се сгъва! - засичам леко , и имам риба на другия край! - несъмкапонесъмкапонесъмкапо!!!!!!!! :mrgreen: :mrgreen: :twisted: :lol: :lol:
Рибата не е много едра нито много борбена , пред кепа изплува лин - на око , към 800 грама , пускам го в живарника , и сега вече мога да си отдъхна - днес квото и да стане , няма да съм последен!

Тука , разбира се , всичко живо мята фидерите отсерща , като комшията отлявво мята с кошница и си седи мирен обаче тоя отдясно почва и да стреля царевица с прашката. Идеята не е лоша , обаче сметката е направена без водните кокошки , които се струпват на петното , почват да се гмуркат след зърната , и правят страшен цирк - който стана още по-страшен , когато една от кокошките лапна зърното на куката... :shock: :mrgreen: :mrgreen:


Изображение

:lol: :lol: :lol:
...тука се събраха зяпачи - " с кепа , с кепа!" , "внимавай да не се откачи!" - голям майтап , обаче тва сигурно уби две петна вляво и вдясно за бая време...

Аз презамятам с метода , с царевица и половинка поп-ъп на косъм , после с хляб на куикстоп , с царевица и торен , с кошница , и накрая минах на много по-тънък повод , и на торен червей , с идеята да бодна някое костурче...ТЦЪ! През цялото време се оглеждах да видя дали някой няма да бодне един шаран и да ме убие , обаче хората , колкото повече напредваше времето , толкова повече се концентрираха върху щеките , с идеята че ако Иван с лина стане първи в сектора , с едно мижаво бибанче ставаш втори... :wink:

Свири се краят , имаме един пич с едно костурче , и двама с по едно бибанче. И ШЕСТ капота.... Тя работа се повтаря и в още два сектора от общо 4 , само в крайния сектор е излязла малко риба. Има хора , които вземат пликове с десет грама , с осем ...С ПЕТ... :shock: :shock: :lol:

Аз печеля сектора с 1.111 , един пич има доста по-едър лин , и тегли 1.400 , а Фaбрис , който е бил капо 45 минути преди края , за тези последни минути хваща ТРИ лина , и печели турнира с 4 кила. :tup:

С това ставам 4-ти , и от 35-то място се вдигам до 11-то във временното класиране. И което ме радва най-много , организатора е капо. :twisted:
И не ме радва , щото имам нещо против организатора , който ми е приятел и е гoлям пич - а щото той решава къде ще се играе следващия манш , и този резултат ще му даде идеи.... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

В началото на миналата седмица получавам СМС от организатора , че ппредвид плачевните резултати от миналия манш , следващият ще се проведе на Мариниерския канал.

:)

8)

:twisted:

...паднахте ли ми сега? 8)
Седмицата минава в точене на зъби , вързване на куки 16 и 18 номер с поводи 0.10 , купил съм ластик за щека 0.87 - десет сантиметра имат разтегливостта на един метър фидер гъм 8) , приготвил съм макари с монофили и "шок" от 22 метра плетеняк , и съм си написал "пищов" с всички , които са пред мен в класирането - колко точки имат , какво тегло , да знам с кого съм в един сектор...и всеки ден поглеждам термометъра с тревога - не ще да се покачи грам , копеленцето - ще вземем да пийнем едно колективно капочино....


И вчера получавам ново съобщение: каналът е...ЗАМРЪЗНАЛ :shock: :shock: , турнира се отлага! :mrgreen:


Състезателната 2022 се обявява за закрита.... :11:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Време беше , както вече сте се сетили , да се изрови бойната секира , и да се подхване сезона - 35 човека сме се събрали на брега на канала , готови да се преборим за възможно най-високо място във временното класиране - готови сме за третия манш на Зимната Лига , която Конър Маклауд би обобщил с лаконичното " трябва да остане само един!" 8)

Аз съм 11-ти в списъка , обаче съм настроен умерено оптимистично , щото тук съм (теоретично) на благоприятен терен. Да , ама съм БЕЗ вердевас! :evil: :evil: :x
Да ти се дореве , ама по празниците нямало снабдяване , поръчал съм бял и торен , имам пинки , и даже съм изпощил от един пакет трохи някакви ларви на молци , приличат на гъсеници :lol: - и тук организатора - който е и снабдителя ни със жива стръв , връчва на всеки по щипка вердевас (гратис!) , колкото всички да имаме по малко.

"На такива момчета ние казваме браво!" :tup:

Изображение


Нивото на канала е ужасно високо , разпъвам платформата във водата , в два пръста вода , приготвил съм се за измъчен риболов с най-леките възможни кошници , и с монтаж за адски капризна риба. За целта:

а) монтирам всички пръчки (с изключение на една) , с върхове от една унция :roll:

Изображение

б) приготвил съм самоделни кошници с тегло 11 - 13 грама

Изображение
Изображение

...чист стиймпънк 8)

в) монтирал съм една-две макари с монофил и 22 метра плетеняк , ловя на 32 метра

Изображение


г) всичко е монтирано с ластик за щека:


Изображение


Храната ми е Maver Gardon , (с цитрусов аромат , мисля) , имам замразен фуил който разбърквам със суха глина , и съм готов да кълцам бял червей , и малко торен. Удавени пинки довършват менюто.

Стартираме. Течение нула , вкарвам три-четири кошници , и от първото мятане , а) , ми кълве (айде бе!) , и б) , монтажът почва да се оплита! :evil: :evil: :evil:
Ааааргггхххх!!! Три мятания , три кълванета и три оплитания? И ако тва са ти всичките кълванета за деня , бе , заплес? Става ми ясно че тук трябва светкавично дa се бае на монтажа , мятам друг фидер (със СЪЩИЯ монтаж) , и търгвам да удължавам рамото между кошницата и ластика - и докато режа , вързвам и разплитам , на резервната пръчка ми кълве , и кепчосвам първия скимър. 8)


Приготвям удължител , тръгвам да го вързвам , и пак ми кълве! Втори скимър , последван от платика от кило и канче. Добре де... като монтажът е същия , що на тази пръчка не се оплита? Сега рибата се нахвърля върху мен - през лятото не съм виждал такова нещо бе! :shock: :shock: - кълване на всяко мятане , втора дърта платика , скимъри , трета платика... съседите гледат като треснати - на тях въобще не им кълве (интересно...) , и в края на първия час оценявам улова си (8 риби) , на около 5 - 5.5 кила

...и тук нивото започва да пада. И едновременно , върхът се сгъва все едно за влакното се е закачил клон , щото падането на нивото е съпроводено с рязко засилване на течението...ъъъъ? - ти кви пръчки си монтирал , баце? Хилави лайтчета с върхове от една унция , и кошнички за ловене в локва?
:oops: :oops: :roll:
Мися?!? - имам ЕДНА пръчка , тази , с която направих стартовото захранване , с връх от две унции , и патерностер - минавам на кошница 30 грама , с която на секундата хващам скимър , след което и тази кошница почва да приплъзва...

Сега , единият вариант , това е да почна да мятам с отпускане на голям корем обаче не искам да си размажа петното , щото ми е ясно че в един момент нивото ще тръгне да се покачва , и течението ще спре. Така че минавам на 40 грама , с която пак хващам скимър , само че този път , не веднага - сега кълванетата започват да се разреждат , почват фитки , и разни странни индикации , които уж са по-скоро от риба , а стpъвта не е пипната...Колкото повече минава времето , и колкото повече пада нивото на водата...

Изображение
Изображение

:shock: :shock: :shock:

...толкова повече ми става ясно , че комбинацията от патерностер и кошница 40 грама най-вероятно не беше добра идея. :oops:
Имам точната пръчка в калъфа , обече не е монтирана , даже влакното не е прекарано през водачите , а в този момент почва да вали като из ведро , и решавам да си cтоя под чадъра...


Изображение

Един час преди края , нивото тръгва да се качва , и течението спира. минавам веднага на лайта с кошница 20 грама , след малко хващам поредния скимър , и в този момент живарника внезапно се понеся в обратна посока - сега течението се обръща , и пак се засилва! :x :lol:


Айде пак тежката кошница , рибата сега не ще да кълве , минават двайсет минути докато течението спре , още няколко , докато се появи живот на петното , хващам две риби , и течението ПАК обръща в обратна посока...остават 15 минути , поклащам примирено глава - не вярвам да видя кълване до края , сипвам си чай , и чакам кантара...


Почват да теглят сектора от мен , и без да са видели останалите резултати , ме поздравяват със секторна победа - имам 7,800 , останалите са много по-зле. Дотук добре - обаче в другия сектор има един с 8.200 , и тапата е с 9.800...оставам втори в крайното (за деня) класиране , и сега се изкачвам до 5° място във временната класация.

Двамата ми съседи отляво имат 2.900 и 2.963 , двамата отдясно - 1.930 и 1.580 - няма да се оплаквам , макар да ми е ясно че можех да хвана повече. Можех ли да хвана ДОСТАТЪЧНО , за да бия 9.800 , тва е друга бира. Едрата риба се стопи след като отвориха шлюза , а две кила разлика с риби от 200 грама не се правят лесно , при положение че целя ми улов е 15 -16 риби. Всъщност , по-интересно ми е не какво направих зле - това го знам , а какво направих толкова добре , че да ми кълве гол след гол първия час , докато другите пулеха очи? :roll:
Храната? Фуила със сухата глина? Кълцания бял? Комбинацията от всичко това? Победителят е имал ТРИ риби първия час... :wink:
Има още два манша до края...

Изображение

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

Идваше време за предпоследния манш от Зимната Лига - едното око не изпуска от поглед термометъра , който от една седмица пада с два градуса на ден ( да , знам че това прави 14° за седем дни! :shock: ) , а другото не спира да изучава класацията до момента.

Така. Аз съм 5-ти във временното класиране. Това е резултатът след трите проведени манша , обаче крайното класиране се прави върху трите най-добри резултата от 5 манша. Как съм класиран ,ако вземем двата ми най-добри резултата дотук? :wink:
Аз съм първи , единствения участник с две секторни победи дотук . 8) Ако предположим , че Лигата ще се спечели с три точки , всички останали , които имат по една секторна победа , трябва да спечелят и двата останали манша. Аз трябва да спечеля "само" един (щото тва е лесна работа... :roll: )

Има един дребен проблем - ако накрая имам равни точки с някой от друг , той ще ме бие по килограми , щото аз имам най-ниското тегло от първите 5-6 човека. Така че май и аз съм длъжен да спечеля двата останали манша... :?

Неделя сутринта - всичко живо зъзне , докато чакаме тиража , температурата е -4 , обаче се очаква слънчев ден без вятър. Тегля номер 15 от 38 , сектора не блести с нищо , виж компанията си я бива! На горната тапа имам Албан - победителя от първия манш , с резултат 11 кила , вляво седи Марсел , опитен фидерист , познавач на канала , отдясно имам Ерик Перо , който е старо куче , и макар да е с първа спецелност щека , как е задобрял във фидера , не е истина.. Имаме още един Албан с една победа , Стефан с едно второ място , но с много високо тегло , над 8 кила , който може теоретично да направи краен резултат 4 точки , а също и малкия Антоан , който има една победа с над 7 кила...


Изображение

Водата е много виcока , никой не бърза да разпъва панаира , щото нивото ще падне - засега съм забил едно колче на ръба на водата , и разпъвам пръчките:

Изображение


Остават 45 минути до старта...

Изображение


....и сега тръгвам да устройвам работното място. Докато се даде сигнала за захранка , ръба на водата беше вече на три метра от скарата на платформата. Понеже се очакваше водата в един момент да тръгне пак да се вдига , реших да ловя така - на три метра от водата. Което се отказа пълна простотия , щото нивото си остана ниско през целия манш :oops:

Стартираме. Аз ще разчитам на фуил и кълцан бял , и ще ловя само на вердевас , докато не се види , дали ще има активност , в която се съмнявам , предвид застудяването. Поводи 0.10 , леки кошници , зимен риболов...


Пет минути след старта имам първо кълване - ФИТКА! ААААРРРГХХХ!!!! :evil: :evil: :evil: :x :x И ако тва ти беше единственото кълване за деня? Споко! в следващите минути имам още три кълванета...от които не успявам да реализирам НИТО ЕДНО?!? :shock: :oops: :x :x

Ерик (ерИк , разбира се :wink: ) , вече има две риби! Минал е сигурно ако не половин час , едни двайсе минути , когато аз все пак успявам да хвана риба , която едва ли минава 80 грама , последвана от кълване , при което рибата се откачва на петното , и го изключва за 15 минути . Ерик трябва да има поне 5 риби , като три ги кепчоса...

Сега на мен не ми кълве - ама хич , така че наблюдавам внимателно кво прави комшията...хммм! Тoя пич или лови с червена захранка , или вкарва фуил с черпака! Зае.авам кълцания бял , и почвам да засипвам петното с фуил. Минава известно време , и рибата се връща , почвам да хващам по някоя риба , включително и две от по 300-400 грама. Имам фитки , видимо кълве повече (МНОГО повече) , с по-малка кука , но и фитките са повече.. Откача ми се още една риба , и - което най- ме дразни , имам едно късане , без да усетя тласък при засичането , просто повода го нямаше...
Така минават два часа. Имам ... не знам , 5 риби? Ерик сигурно ила 10-12. Сега течението обръща в другата посока , и леко се засилва. Вдигам фидера , обръщам го в другата посока , минавам на 20 грама и сега правя три риби за десет минути - след което имам леко кълване , силен тласък , и ПАК късам повода! :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil: :evil:


Рибата пак се оттегля - такива паузи са имали всички , на Ерик вече не му кълве , аз имам още една-две фитки , една откачена риба , която бях затърмъчил - видимо на петното имаше риба , която не искаше да кълве , и приключвам с ДЕСЕТ риби за ЧЕТИРИ часа :o :oops: :oops: , и тегля 2.660

Сега да видим кво става... аз си мислех че Ерик ще спечели сектора , обаче се оказа , че ние не сме били в рибите. Ерик , с малко над 4 кила , става 6-ти или 7-ми в сектора , аз съм...ДЕВЕТИ - що не можеше земята да ме глътне? :oops: :mrgreen: , Марсел отляво има...980 грама?!??? :o
Отляво на Марсел и отдясно на Ерик има по 5 кила - 2 и 3-то мяcто в сектора , печели се от горната тапа с близо 8 кила.

В резултат на тая простотия се спускам до 14-то място във временното класиране. :? :( :oops:
Давам ви само лоши новини? Няма такова нещо! 8) - от всички , които имаха по една точка , НИТО ЕДИН не е спечелил сектора си. :twisted:
Тоест , ако се броят двата най-добри резултата , аз все още съм начело , обаче сега трябва задължително да спечеля последния манш , ако искам да спечеля Лигата. Има 5 човека с по 3 точки , от които 3-ма имат повече от мен като килограми , при евентуален пат , и трима с по 4 точки , които също ще ме бият при пат. Естествено , няма как 8 човека да станат първи , при полжение че има 4 сектора. Сега ако знаех , кви точно простотии направих , че да ги избегна следващия път... :roll:

Само разбрах , че трябваше да се вкара фуил , и че беше жизнено важно да се лови със стопер над кошницата. И да се изтегли читаво място... :wink:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: " Записки по френските състезания "

Мнение от outsider »

И така , дойде време за последния манш на Зимната Лига. Весело настроение цари cутринта , едни са напред , и се надяват да се изкатерят още по-нагоре , други са потънали безнадеждно , и понеже нямат какво да губят , са дошли с намерение "гърди геройски на смърт да изложат и един враг повеч мъртъв да положат" :twisted: , както се казваше на едно място ( много удобно нещо са класиците , за всяка ситуация са казали нещо гелиално :lol: )

Аз , независимо от нечовешката простотия от миналия път , все още съм начело. Има двама-трима , които са с по една точка повече от мен , но с повече килограми , и ми дишат във врата. Най-опасен според мен е Микаел , който със сигурност може да спечели всеки сектор , в който се падне - идеята е да не се падаме в един сектор.

Хихихи... Микаел е тапа в моя сектор. :roll:
Втори от тези с една точка зад мен , е Филип , който ми е съсед. И Албан , който е с 4 точки , е на две места вдясно...Сметката е проста - ако спечеля сектора , печеля Лигата. При страшно благоприятно стечение на резултатите в другите сектори , може би мога да я спечеля и с второ мятсо. Ако не - с второ място съм на стълбицата. С трето място... мога да се добера до стълбицата , пак с много късмет - ама е съмнително. С повече от три точки.... :?


Прблеми не е като да няма. От няколко дни отваряли шлюзове , и в канала се образувало изненадващо силно течение , твърдят редовните посетители. Щото хората са тренирали юнашки - Албан е ловил в събота (14 кила , имало е течение за 70 гр... :shock: :shock: ) , Филип е тренирал в петък , докато не е спряло течението , не е хванал нищо . После - окило 15 кила...

Не с Микаел се споглеждаме - и той като мен не носи кошници над 30 грама , не че ако ги бях взел , щеше да има полза - нямам фидер с мощност над 60 грама...Още докато разпъваме багажa , нивото започва стремително да пада - половин час по-рано водата беше точно там , където сега съм оставил калъфите с фидерите:

Изображение


Освен кошниците/фидерите , имам проблем и с недостатъчно тежката и лепкава храна . Стартираме , в кутията съм изкопал една кошница с тегло 39 грама , която успява да се задържи на дъното , след няколко замятания вадя скимър , без да съм видял кълване , имам някакви индикации , без да хващам нищо ,кошницата започва да приплъзва , вдигам фидера нагоре , почвам да отпускам корем при замятане ,хващам втори скимър , и почвам да се замислям , дали да няма да е по-добре да опитам с патерностер. Докато мисля по въпроса , внезапно върхът почва да подскача , кошницата тръгва да пълзи надолу , и аз се намирам в ...онова лозе... :roll:
Първо , вдигам фидера нагоре , в опит да намаля натиска върху влакното. Кво правим с кошниците? Нямаше да е зле да имам една от 60 грама...хм...

Изображение
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Изображение

С това почти успявах да държа дъното , и сега пак почвам да правя фитки. Редки , ама явно имам риба на петното. Минал е един час , че и малко повече , когато аз решавам най-после да вкарам в действие патерностера , и почти веднага хващам риба - ма колко си умен , Иване. Губиш време с тези състезания по риболов , трябваше да преподаваш в Сорбоната ! Още една идея по-умен , и си готов за таблицата за умножение... :oops: :x

В тоя момент се задава Албан. Имал 5 риби , които хванал с кошница 90 грама :shock: :shock: - на мен ми отвисна ченето , и сега вече не можел да лови от треволяци и водорасли. Микаeл на тапата бил капо ... :o

Филип има 6 риби ,като лови с 30 грама - само че за разлика от нас , той лови с 5-6 метра по-близо (копеленцето лови на канала три пъти седмично - тва младите пенсионери са страшна сила! 8) )

В този момент , къса вълна тръгва срещу течението - явно са затворили шлюза , и сега течението тръгва да стихва. Минават двайсетина минути , докато рибата се съвземе от промяната , и сега почва да кълве - като на всеки пет минути намалям теглото на кошницата с десет грама , и спускам фидера по-ниско , и около два часа след старта , имам връх на два пръста над водата , кошница 15 грама , и връх от една унция. На брояча имам 4 риби.... :oops:


И сега тръгва да кълве. Ама все едно не съм на същия канал , не е февруари , и не съм тотален турист - мятаме. Полагаме фидера на стойката , засичаме , вадим риба. Скимърите ми стават 5 , 6 , 7...няма фитки , няма откачени риби (докато имаше течение , ми се откачиха две ) , няма късане на поводи... 8 , 9 , 10 - а бе , красота бе! 8)
Остават 35 минути , когато , без никакви промени от моя страна , внезапно рибата променя настроението си - имам 13 риби , и сега почвам да правя фитки! Ама една след друга! Тръгвам да променям размера на кошниците , от 12 до 30 грама (все пак течението не позволяваше да се лови с 12 грама) - леки , почти недоловими кълванета , и фитка, ,фитка , фитка , фитка!!! :evil: :evil: :evil: :evil:

Почвам да спускам и да вдигам стопера над кошницата , ни-ка-къв резултат! Успях да хвана ЕДИН скимър , имам...найсе фитки , в самия край вече така се бях вбесил - ей-сега ще те бодна аз тебе , кучко злояда :x - върхът трепва...айде пак?-РРРЪЦ!!!! Боднах ли те?!? :twisted: 8)
Ми , бодна я , брато , ти си пич. Ма трябваше ли така силно да я боднеш , че да скъсаш повода.... :( :lol:


35 минути , без да опитам с друга (по-голяма) кука , и без да скъся/удължа повода... :oops: :oops:

Идва кантара , и моите 14 риби дават 5.137. Филип казва че има между 15 и 20 риби , и тегли към 7.400...упс. Албан? Клати мрачно глава , имал към 4 кила , вади живарника...4 кила? Ти можеш ли да плуваш бе? :evil: - 7.100 , и сега остава Микаел на тапата - Микаел теги 4.990 , намръщил се е , и видимо се чуди как да се ритне някъде - "половин час преди края като почнаха едни фитки..." - тук аз почвал да се хиля , и преди да ми се е разсърдил , му описвам моитe последни 35 минути.... :mrgreen: :mrgreen:


Кво е станало в другите три сектора? Еддиният го е спечелил човек , който е извън класирането , дотук добре. Упс... другите са спечелени от хора , които имаха по три точки. С това имаме трима души с по 4 точки , аз събирам общо 5 (толкова си мога , щото) , и благодарение на проспания първи час , и последните 30 минути , се спускам до 4-о място в крайното класиране :oops: :?
Без паника - Зимната Лига приключи - сезонът тъкмо започва.... :11:

_________________
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Публикувай отговор

Обратно към “Състезания и турнири”