Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Минава, големият кораб минава ...
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

подобни "крила" за мотора си купих от един магазин на бул. Хр. Ботев /в София/... цената - около 40лв... Преди това лодката /3.60м с 15кс/ не можеше да глисира с 3 човека...
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

SELVA, GPS-а ми не е отделен, а е вграден в GSM N95. Отчита правилно и е с всички функции – разстояние, скорост, маркира точки и показва посоката до тях... всичко, само дето не може да ти сготви рибена чорба, ама не съм го пробвал, може и да може.:lol:

Всичко, което до сега съм измерил е само средната ни скорост на влачене – 4,5 километра в час.
Бях се приготвил за големи проби – с двата различни пропелера, с натоварена лодка и различно разположение на товара, с и без криле, ама пустото, все отлагах и накрая си останах само с намеренията. След края на сезона може да излезем на проби, че сега, след риболов се чувствам уморен и в повечето случаи по брега има много риболовци, неудобно е някак да им се разбръмчим над въдиците...

Читава ли е тази фирма Солас? Аз така и така ще вземам резервен, ако мислиш, че по присъединителни размери стават на Yamaha, направо ще ти поръчам един.

Tedo, тези нашите са около 60 лева и ми ги изпратиха от Варна.
Аватар
SELVA
Вносител
Мнения: 1290
Регистриран на: Съб Ное 05, 2005 22:48
Местоположение: София
дал Браво: 42 пъти
получил Браво: 30 пъти
Обратна връзка:

Мнение от SELVA »

:roll:

Ей пък каква снимка ти вадя, тип "Ариел изпира всичко" :lol:

Изображение
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Felix, доклада ти за проведените ходови изпитания и сравнителния анализ на пропулсивните и диферентоващи системи ме заинтригува! Ама колко научно и сериозно звучи само, а?:lol:
При коя комбинация постигна увеличаване на скоростта и намаляване на диферента? Със стария винт и "крилата" или с новия винт и крилата?
SOLAS са доказана фабрика за винтове и няма да сбъркаш. Не забравяй да скриеш касовата бележка от SWMBO!
Хм, рекламите на гребни винтове са заприличали на реклами на дамски превръзки. Мацките, които не ги разбират нещата са с червена кръв, а светнатите са със синя :wink: Не крия, че хич не обичам разните "маркетингови спИциалисти" и гурута на PR-a. Да не се правят на интересни, а да търчат при инженерите и да просят кривите на пропулсивните характеристики, още по-добре ако са в табличен вид :twisted:
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

Landy, наистина щях да направя тези опити. Поне щеше да е конкретна информация за това, как увеличението на стъпката, при равни други условия, влияе върху максималната скорост. Макар че, предполагам при друг вид лодка, резултатите биха били сходни, но не идентични.
Сега с новия пропелер си е направо китка. Явно лодката е много лека и не може да натовари двигателя.
Щом казваш, че SOLAS са добри, ще ти се доверя и ще си взема един, че нали знаеш, проверката е висша форма на доверие.:wink:

SWMBO не знам какво е, но ако е това, за което се досещам, моето SWMBO няма грешка.От време на време ме ядосва, но като цяло е BONBON. :D :D :D

SELVA, тая кристална решетка много харна, бе!
Дали да не взема да взема да отнеса плувката?
Landy
Мнения: 432
Регистриран на: Съб Окт 28, 2006 14:55
Местоположение: По света и в Бургас
Обратна връзка:

Мнение от Landy »

Felix, SWMBO се използва по разните англоезични форуми в смисъл на "съпруга". Съкращението означава 'She Who Must Be Obeyed', демек-"тази на която трябва да се подчиняваме" :lol: Съвсем правилно си се сетил за значението на това съкращение.
SWMBO. It's pronounced 'swimbo'. While we might be able to take credit for the initialism and pronunciation, the phrase is actually a phrase I first heard and read in the John Mortimer series 'Rumpole of the Bailey'. In it, Rumpole refers to his wife as 'She Who Must Be Obeyed', and, yes, you can hear the capitalization just as I've written it.
При щастливите мъже SWMBO=BONBON :lol:
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Tedo »

случва се обаче БОНБОНА да се развали и да нагарча /понякога/... особено като се приберете късно вечер от риболов...
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Marco Polo »

Щом си ЖИВ собственик на параход - не виждам защо се оплакваш ;)
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Мнение от Felix »

То на тия бонбони такава им е породата.
Всички като че ли една майка ги е раждала.
Някои, като моя, с годините обаче стават все по-сладки.
Време трябва... И все пак, реалистични очаквания...:wink:
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от b_lomsky »

Темата е стара, но съм длъжен да опитам. Разполагам с Walker bay 10, но е само лодка без гребла, надуваем тубос или ветроходен комплект. Гребла някакви ще се намерят, двигател ще си купя, но тубосът е ценен, а е доста скъп. Надявам се при натрупан 15 годишен опит в оборудването и използването на лодката, някой да го сподели. Направата на ветроходен комплект също ме интересува, както и закупуването на горното оборудване или аксесоари за което ще пусна обява.Информация за наличие и доставка от чужбина също е добре дошла.
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от Felix »

Здравей, колега. Лодката е много добра. Непретенциозна и напълно достатъчна за спокоен риболов.
Така и не успяхме да я накараме да глисира с 8 к.с. двигател, макар, че и взех винт Солас и хидрофойл.
Греблата са задължителни, но не сме ги използвали, освен при потегляне или спиране на брега. Ние използваме алуминиеви с пластмасови лопатки, макар, че с лодката пристигнаха оргинални дървени. Прекалено красиви бяха за да ги бастисаме. :D
Ветроходния комплект е около 2-3000 лева. Ако те влече....
Тубосите са около 1000-1500 лв. Според мен не са задължителни. При нормално плаване в тихо време с двама човека на борда, те почти не са във водата. Може би само малко от задния им край. Ако си сам в лодката, изобщо няма да се потопят. При вълни или като караш срещу вятъра помагат да не ти пръска много, но не разчитай да останеш напълно сух. Според мен лодката си е достатъчно стабилна, но както знаеш -колкото повече - толкова повече.
Единственото, което и е необходимо на тази лодка е малко двигателче 2-3 к.с., четиритактово, тихо и надеждно.
Ако гониш високи спортни постижения - смени лодката. :D
Успех!
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от b_lomsky »

Все пак отговори някой :) . Насочил съм се към 2,5 или 3,5 Тохатцу, не ми трябват скорости. Умувах доста, но вече се отказах от ветроходния комплект. Виждам, че тубоса е скъп и ще се опитам да си направя сам по тази схема:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=m9nCwHGRyuA[/youtube]
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от Felix »

Интересно решение. Както се казва, няма начин да няма начин.
Само не мога да преценя заслужава ли си. Несигурен ли се чувстваш без тубуси?
Аз не мога да преценя каква е ролята им, защото не сме пробвали без тях, но предишната ни лодка беше пак твърда, дори по-малка и никога не съм се чувствал застрашен. Все пак, когато времето се влоши ти си избираш дали да влизаш. Но пробвай да ги направиш, ще е интересно.

Правилно си решил, че не ти трябва скорост. Тази лодка ще върви почти по един и същ начин и с 2 и с 8 конски сили.
Не зная кои са по-добрите двигатели сега. Май всичките в този нисък клас са еднакви. Аз бих търсил надежден и тих двигател. По мое време най-тихите бяха Меркъри, но как е положението сега, не знам.

Много важен е пропелера. Почти е задължително да се сменитози с който идва окомплектован двигателя. Ние вдигнахме 20-25% скороста.

Също така е добре да се заточи режещия ръб на лопатките. Мотора тръгва много по-леко. В никакъв случай обаче не опитвай, ако не се чувстваш уверен с шлайфа.
b_lomsky
Мнения: 903
Регистриран на: Пон Сеп 02, 2013 15:58
Риболов: спининг
дал Браво: 1465 пъти
получил Браво: 2191 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от b_lomsky »

Не знам дали си заслужава. Просто зимни мисли :D . Не се чуствам несигурен, изобщо не ме е страх от водата, просто ми струва, че с тубосите лодката е по-красива и има завършен вид. Разбира се, че първо ще пробвам без тях, може да се окажат ненужни.Това за пропелера го имам предвид, изчел съм внимателно темата. Заточването ми стана интересно. Как? Като нож, открай докрай така ли?
Аватар
Felix
Мнения: 194
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 18:46
Местоположение: Хасково
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Твърдостенна лодка за вътрешни водоеми

Мнение от Felix »

Да, опитах да го направя остро като нож. Не чак да реже, но преди да го изпиля, ръба беше към 2 мм., а сега е на нула.
Не по цялата дължина на витлата. Само там, където съм махнал боята.
Не мога да кажа, че е правилно, но при мене даде добър резултат.
Имай предвид, че това е точено преди 5 години. Нащърбило се е, но на снимката изглежда доста по-драматично отколкото е в действителност. :D
Толкова отблизо и със светкавица...
IMG_20221209_192623.jpg
IMG_20221209_192623.jpg (108.27 KiB) Преглеждано 913 пъти
IMG_20221209_192837.jpg
IMG_20221209_192837.jpg (68.9 KiB) Преглеждано 913 пъти
IMG_20221209_192932.jpg
IMG_20221209_192932.jpg (69.51 KiB) Преглеждано 913 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”