Къде е цацата?

Разправят, че не всичко било риболов.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Къде е цацата?

Мнение от Iso »

Търся да си купя цаца, но никъде не намирам. Някой има ли идея на какво се дължи това? :cry:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8721
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1372 пъти
получил Браво: 422 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Д-р Флекс »

Руснаките са оградили Черно море с мрежи с тясно око и прибират всичко за консерва. Путин е виновен.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Iso »

Д-р Флекс написа: Съб Ное 26, 2022 20:58 Руснаките са оградили Черно море с мрежи с тясно око и прибират всичко за консерва. Путин е виновен.
Даааа! Има логика, но не се бях сетил за този вторичен ефект от войната. Първо беше газта и нефта, после металите, въглищата, военната техника, услугите и резервните части свързани с нея, руските филми и програми, сега цацата, скоро ядрено гориво и т.н. :x
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от outsider »

Д-р Флекс написа: Съб Ное 26, 2022 20:58 Путин е виновен.
А ако случайно за нещо не е виновен Путин , то със сигурност се дължи на климатичната промяна/катастрофа/ глобално затопляне. 8)
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
PAMPASA
Мнения: 1707
Регистриран на: Сря Яну 17, 2007 23:04
Местоположение: София
дал Браво: 181 пъти
получил Браво: 165 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от PAMPASA »

:lol: :lol: :lol:

Много паламуд тази година.........
Един ден ,ще накарам България да се гордее с мен......
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Iso »

outsider написа: Нед Ное 27, 2022 11:29
Д-р Флекс написа: Съб Ное 26, 2022 20:58 Путин е виновен.
А ако случайно за нещо не е виновен Путин , то със сигурност се дължи на климатичната промяна/катастрофа/ глобално затопляне. 8)
Путин е виновен за изчезване на цацата, колкото и климатичната промяна/катастрофа/ глобално затопляне. Той (руската промишленост) е толкова замърсяваща колкото китайската промишленост и тази на САЩ и всички големи промишлени страни, независимо къде се намират замърсителите (фабриките) им.
Всъщност най-голямото замърсяване на околната среда създават дрехите и всички продукти които се влагат в тях, в завивките, мебелите и всичко в което има т.н. текстил. До преди 40-50 години населението е почти на половина от днешните 8 милиарда, а повечето от дрехите се изработваха, или съставът им беше преобладаващо от естествени материали - вълна, памук, лен и др. Днес 8 милиардното население на планетата носи дрехи изработени от изкуствени материи, които се разлагат много бавно или или изобщо не се разлагат в околната среда. Може да продължим с пигментите с които се оцветяват съвременните дрехи, колко са безопасни те? Или както както в храните ще приемем понятието "допустими" вредни съставки и след това да се обосновем с това, че те са безвредни в определените от производителите рецепти, които се одобряват от всякакви корумпирани държавни и международни институции.
Какво следва? Много е просто. Всяко следващо поколение ще има по-кратък живот от този на родителите си. В един момент ще се стигне до продължителност на живота около 30-40г., което е като в началото ...

Вижте кои управляват света и ще прозрете бъдещето.

п.п. Многото Паламуд не е изял цацата. :D
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от outsider »

Iso написа: Нед Ное 27, 2022 20:01 [

Путин е виновен за изчезване на цацата, колкото и климатичната промяна/катастрофа/ глобално затопляне. Той (руската промишленост) е толкова замърсяваща колкото китайската промишленост и тази на САЩ и всички големи промишлени страни,
За съжаление , в поста ти има много истина , и доста неща , под които бих се подписал. :tup:

Цитираният текст не е част от тях , обаче :wink: - без да имам под ръка конкретни данни , подозирам че има известна разлика между обема на руската и китайската индустрия. Като между моята заплата и тази на Бил Гейтс , да речем... :mrgreen:
Що се отнася до замърсяването , имам спомен за цифрата 27% - това което не си спомням , е дали 27% беше участието на ЕО в глобалното замърсяване , или ЕО и САЩ взети заедно - почти всичко останало се дължеше на индустрията на Китай и Индия.

ПП - замърсяването и климатичните промени не са едно и също нещо , нямат един и същ произход , не можем да им повлияем/попречим по един и същи начин. Ако цацата наистина e тръгнала да изчезва , вероятно нито едно от двете явления само по себе си не носи цялата вина за тая работа. :roll:
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
Аватар
баш майстора
Мнения: 5803
Регистриран на: Вто Юли 08, 2008 16:24
Риболов: Online
Местоположение: София
дал Браво: 1640 пъти
получил Браво: 1751 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от баш майстора »

outsider написа: Нед Ное 27, 2022 22:23 Що се отнася до замърсяването , имам спомен за цифрата 27% - това което не си спомням , е дали 27% беше участието на ЕО в глобалното замърсяване , или ЕО и САЩ взети заедно - почти всичко останало се дължеше на индустрията на Китай и Индия
Тва щот Европа произвежда основно услуги. Сичкото индустрия е изнесено при жълто/кафявите.😁
"Няма риба в реката, само пъстърва, откакто се появи тя и изяде всичката друга риба..."
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Iso »

outsider написа: Нед Ное 27, 2022 22:23
Iso написа: Нед Ное 27, 2022 20:01 [

Путин е виновен за изчезване на цацата, колкото и климатичната промяна/катастрофа/ глобално затопляне. Той (руската промишленост) е толкова замърсяваща колкото китайската промишленост и тази на САЩ и всички големи промишлени страни,
За съжаление , в поста ти има много истина , и доста неща , под които бих се подписал. :tup:

Цитираният текст не е част от тях , обаче :wink: - без да имам под ръка конкретни данни , подозирам че има известна разлика между обема на руската и китайската индустрия. Като между моята заплата и тази на Бил Гейтс , да речем... :mrgreen:
Що се отнася до замърсяването , имам спомен за цифрата 27% - това което не си спомням , е дали 27% беше участието на ЕО в глобалното замърсяване , или ЕО и САЩ взети заедно - почти всичко останало се дължеше на индустрията на Китай и Индия.

ПП - замърсяването и климатичните промени не са едно и също нещо , нямат един и същ произход , не можем да им повлияем/попречим по един и същи начин. Ако цацата наистина e тръгнала да изчезва , вероятно нито едно от двете явления само по себе си не носи цялата вина за тая работа. :roll:
Що се отнася до замърсяване на околната среда от Русия и Китай сравнението би следвало да се прави на база определена единица от територията на съответната страна, вида замърсяване, срок за елиминиране на замърсяването, последствията за околната среда за срока на елиминиране на замърсяването и т.н. Според мен Китай и Индия са безспорните замърсители в настоящия момент, но тяхното замърсяване и последствията от него е възможно да бъдат разглеждани в по-краткосрочен план в сравнение със замърсяването на околната среда от страни като САЩ и Русия. Визирам радиоактивното замърсяване и предполагам, че е всеизвестен факт кои са страните генериращи най-много радиоактивни отпадъци в света. Друг е въпросът къде се депонират те, но това е без значение когато това касае планетата ни.
Лошото е, че комбинация между краткосрочното, средносрочното и дългосрочното замърсяване на околната среда непрекъснато се влошава качеството на живота на земята. Аз съм технократ, но отдавна съм се убедил, че технологиите и т.н. "подобряване на бита на хората" е нож със две остриета. Те дават и вземат много както всички "удоволствия" - цигари, алкохол, дрога и т.н. Всеки сам решава към какво да е пристрастен, но не бива да забравя, че след него трябва живота да продължи. Това естествено зависи от възпитанието и в по-малка степен на образованието на съответния индивид. Много пъти съм казвал че възпитания човек е този на който не му липсват първите 49 години, това е сумата от първите 7 години на бабите и дядовците му, на родителите му и неговите първи 7 години. За образованието това не важи в толкова голяма степен, но все пак е необходимо да се отчете, че закона за количествените натрупвания водещи до качествените изменения се проявява често.

Ако цацата е тръгнала да изчезва ...
Колега нищо в природата не изчезва изведнъж. Как ще обясните следното събитие на което съм бил свидетел, а и не само аз. Планинска рекичка слизайки в полите на планината през лятото пресъхва. Случвало се е разхождайки из коритото да видя как водата изчезва за броени минути от една локва и по камъните започват да подскачат лещанки (Phoxinus phoxinus - Linnaeus, 1758). Но всяка година след пролетното пълноводие със затопляне на водата рибките се появяват отново. Наблюденията ми са с давност от 45-50 години. Естествено има промени за тези години. От рекичката най-напред изчезнаха пъстървите, след това черните мренки, речните раци и разни навлеци като каракудките. Сега от всички тези видове се самовъзстановяват само лещанките. Та според мен цацата е лесно възстановим природен ресурс по важно е как това ще се отрази на по-горните нива от хранителната верига. Да се надяваме, че те също ще възстановят популациите си след намесата на другаря Путин. :D
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
outsider
Мнения: 2664
Регистриран на: Сря Юли 06, 2005 16:03
Риболов: състезателен фидер
Местоположение: Loire , France
дал Браво: 178 пъти
получил Браво: 4565 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от outsider »

Iso написа: Вто Ное 29, 2022 16:30 Ако цацата е тръгнала да изчезва ...
Колега нищо в природата не изчезва изведнъж.
И аз това имах предвид. Само че ме мързи да се обосновавам с много думи. :wink:
Един животински вид МОЖЕ да изчезне поради замърсяване/унищожаване на естествената му среда. МОЖЕ да изчезне и поради климатични промени. Примери - бол , климатът не се променя от завчера...Обаче най-често срещаната причина , особено при рибите подложени на индустриален ( и не само) риболов , това е излавянето без контрол , което може буквално да изтрие от лицето на Земята даден вид за няколко десетилетия. Има драстичен пример с една дълбоководна риба от водите около Нова Зеландия , сега не си спомням как се казваше...

Не че има нужда да се ходи до Нова Зеландия , всъщност :roll: - бегло сравнение между популацията на платики от 1.5+ кг в нашите водоеми , и в страните , където няма бракониерство , изчерпва въпроса...
500 street fights, and you could consider yourself a legitimate tough guy. You need them for experience , to develop leather skin - so I got started....
2018: 4
2019: 12
------------------------------
2021: 6
2022: 11
2023: IIIII IIIII III
rap66
Мнения: 173
Регистриран на: Пон Фев 19, 2007 12:27
Местоположение: Варна
дал Браво: 34 пъти
получил Браво: 33 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от rap66 »

Не само по нашето крайбрежие изчезва, и в Груция и Турция е същото. Наскоро гледах публикация на турски професор от Fatsa, че по пазарите чаталкуйрика изчезнал, а ако се намира, е по 5 см. Но преработвателната индустрия поема всичко 🤨
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Iso »

Скоро не съм гледал в Метро, но почти на всякъде се натъквам на шпроти. Към тези рибки съм предубеден след като знам, че балтийско море е едно от най-замърсените в света.
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Аватар
Iso
Мнения: 2059
Регистриран на: Сря Юни 13, 2007 17:58
Местоположение: Европейската част на България там, където хората живеят само от 8000 г.
дал Браво: 484 пъти
получил Браво: 693 пъти

Re: Къде е цацата?

Мнение от Iso »

Даа... Най-накрая намерих цаца пакетирана по 500гр. в единия магазин бе на цена 3лв. (6лв./кг.), а в друг 3.5лв. (7лв./кг.). Цацата е с размер малко по-голям от Гупа и вкусът е на клечки, които сте овкусили. Предполагам, че олиото в което я пържих допринесе повече за аромата на риба защото вероятно е било яко смесено с рапично масло - олио, масова практика в Бг за намаляване на цената. Ще мина на крилца с бира. :tup:
Еврипид: Властта и богатството раждат глупост и наглост.

Ако на един водоем има корморани и няма цигани това означава, че няма да хванеш нищо.
Публикувай отговор

Обратно към “РиболОФФ”