Избор на плетено влакно.

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от sandy »

Колеги да повдигна отново темата за плетените влакна. :)
Проблема ми е такъв:
В събота бях за няколко часа да си пробвам късмета с бялата риба.
Е да, но ми се появи проблем с миди.
Дългия повод от флурокарбон, не ми помогна в случая, защото мястото от където ловя е язовирна стена, която продължава доста на дълбоко и е под ъгъл.
При закачането на риба след няколко напъна на рибата, влакното се режеше от проклетите миди, които се намират по камъните на стената явно. Извадих доста миди затворили черупките си около куката.
Кофтито е, че имах 7-8 закачени риби, от които изкарах само една, всички останали останаха със забитите куки в устата заради мидите.
Сега ползвах DAIWA J-BRAID GRAND X8 в размер #0.8, което принципно хич, не е абразиво устойчиво, като и от водорасли директно си заминава.
Трябва ми влакно в същия размер или макс #1.0, защото гоня и дистанция, което да е по-издържливо на въпросните миди от Дайвата.
Вярно е, че Дайвата е меко, гладко, безшумно, но сега не търся тези плюсове, а здравина и устойчивост.

Според Вас това влакно, били издържало една идея повече YGK RS G-Soul Egi-Metal WX4 в размер #0.8 или 1.0 и сигурно да забравя ползването на 8 нишкови брейдове за конкретната ситуация?
Ще се радвам и за препоръки от изпитани влакна в подобни обстановки и проблеми.

Благодаря!
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от Димитър Тодоров »

Привет,

Интересен казус.. Аз бих пробвал прилична 4-нишка в тест #0.8 , примерно на Госен, с дълъг около 1.2м повод FC
в диаметър 0.3 - 0.4 , и разбира се, различна позиция от тази,в която късаш и губиш толкова риби.
Ако зацепваш често в камъните , опитай с разумно по-леки глави във форми,който предполагат добра проходимост,
най-добрата е при flat jig head и при walleye jig head.

Също ми идва наум,че монтажа с класическа джиг глава далеч не е единствена опция за ситуацията,
опитай проходимостта (и кълванетата,разбира се) при джиг-риг и токио-риг с продълговати утежнения.
Има такива при Петьо във www.vuk.bg

Поздрави и споделяй за резултата!
:tup:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от sandy »

Много благодаря за отговора.

Монтажа е офсетна кука с джиг-риг утежнение, както крушовидно, така и продълговато.
Измествах се примерно с 20-тина метра, от където дълбочината рязко се увеличава, там миди няма, както обаче и риби, нямам и едно кълване. :?
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5652
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 549 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от Димитър Тодоров »

Моля.
Обичам да обсъждам спинингови казуси, понякога излиза интересен опит.

Не е нужно да е офсетна, може и обикновена,права кука с уШо.Предпочитам модели с
контри по стеблото,щото често ловя със съедобен,мек силикон и държат по-добре.

Може да се изместиш само едни 5-7 метра и да подаваш отново в същото място,където ти кълве.
Просто да промениш леко ъгъла на водене, това сработва често. Също обичам да заемам най-високата
възможна позиция, има значение за по-добрата проходимост в сложен терен.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от sandy »

Димитър Тодоров написа: Вто Ное 22, 2022 13:08 Също обичам да заемам най-високата
възможна позиция, има значение за по-добрата проходимост в сложен терен.
Да това трябва да го пробвам.
Живот и здраве, съботата ще съм там и ще споделя какво се е получило.
Аватар
naso
Мнения: 3365
Регистриран на: Съб Окт 27, 2007 16:53
Местоположение: София
дал Браво: 95 пъти
получил Браво: 244 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от naso »

Ами колега, просто опитай с цяла линия качествен флуорокарбон. Да речем 020. И след това напиши как са се случили нещата :wink:
esoxx
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 21:09
Местоположение: plovdiv
дал Браво: 62 пъти
получил Браво: 114 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от esoxx »

Колеги, мисля че няма плетено влакно, което да издържи на протъркване от миди. Вариантът според мен е дълъг около 5метра повод флуоро с възел FG,подобно на шок лидер, възелът да минава лесно през водачите, цялата линия от флуоро според мен не е подходяща заради макар и минималната разтегливост. Не се знае на колко от примамката се къса влакното.
xxx
sandy
Мнения: 120
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 11:22
Местоположение: Pleven
дал Браво: 54 пъти
получил Браво: 8 пъти

Re: Избор на плетено влакно.

Мнение от sandy »

Заприходих едно YGK RS G-Soul Egi-Metal WX4 в размер #0.8 за проба, уж го водят дурако устойчиво.
Реално имах само 2 късания, но този път без риба, а от зацепи и при опитите да освободя примамката се прорязваше влакното.
Кълване нямах. :)

Поздрави!
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”