Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Cougar
Мнения: 2587
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 3:05
Местоположение: Terrace, BC
дал Браво: 470 пъти
получил Браво: 2836 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от Cougar »

jagger1 написа: Пон Яну 02, 2023 11:35 Благодаря, Жельо.
И на теб да ти е честита Новата 2023 година. Много здраве и радост за семейството ти и лично за теб. Да ти е жив и здрав и Чарли, този невероятен твой приятел, с който споделяш всеки твой излет. Пожелавам ти още много красиви и емоционални моменти през новия сезон, много риби и сгънати бланки по реките и водоемите които посещаваш. Бъди здрав и късметлия.
:11:

А колкото до мухата, пробвай, но на по-голяма кука. Мухата се вързва лесно. Материалите, с които аз я вързвам са конец - бял или ръждиво кафяв (като основен конец), опашка и крило - малки снопчета от меки гъши власинки, взети от гръдно перо на бяла домашна гъска, тънка сребърна тел за риб (аз използвам такава на Hends), тяло - конец на Hends - EFFECT #0.08 цвят VP-28 (наситено тъмно оранжево) и за хакел - перо от петел - кафяв или гризли - натурални цветове, не боядисани. Непосредствено зад хакела слагаш една яка от паунов фибър (от опашно перо). Като конец за тялото можеш да използваш и копринен конец с подобен цвят или Floss конец. аз използвам този на Hends, защото е здрав, не е усукан и тялото се получава много добре, а има и лека лъскавина, което ми харесва. Ни и Флос конец или коприна също са добро решение. За твоите риби мисля, че трябват по-големи и по-здрави куки. Куката и нейния размер ще ги прецениш сам. :tup:

Наздраве :11:
Mиро, куки подходящи намерих, материали имам, но май не избрах най-подходящите - сложих бляскава червена лента на тялото под сребърната тел. Опашката също я обърках със няколко стръка еленска козина, пауна почти не се вижда като се е скрил под крилото. Втората муха я опростих и дори не правих крило. Снимката ми също е допотопна, но иначе доверие в мухите имам и знам че мога да хвана риби с тях. Ще пиша като ги пробвам през март или април. :D
IMG_1358.JPG
IMG_1358.JPG (158.76 KiB) Преглеждано 1322 пъти
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Добре са си, Жельо. Не е същата муха, но са добре. Цветът също ми харесва. Аз използвам цвят бордо за доста мухи. Най-важното е на рибите да се харесат мухите. Нали за тях ги правим.
:tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да ви е честита Новата 2023 г. Нова година - нов сезон. Да са ви здрави и гърбините, и бланките.

Ами, доскуча ми от толкова празници и седнах да раздвижа менгеменцето :D
Една мокрица набързо.

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още едно мезе за рибоците от вчера. Малко конец ЕFFECT (жълт), бял основен конец Trico на UNI 7/0 и едно перо от петел - натурално кафяво, или черно, или гризли.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Днес пораздвижих малко менгеменцето. Роди се едно муше с характер.

Кука #12
Основен конец - бял UNI Thread 7/0
Тяло - Body quills на Hends / цвят BQ-56, рибнато с паунов фибър
Крило - Скорец
Крачета - снопче от няколко меки гъши власинки от гръдно перо
Хакел - Петел - кафяв

Изображение

Изображение

Мухата в силует:
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още малко работа с паун.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

:arrow:
И един цветен вариант на предната муха от вчера.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно бяло гръдно гъше перо, едно перце от зеленоглава патица, конец Effect - огнено оранжев цвят и тънка сребърна тел за риб на тялото. Води се като стример за бавна или средно бърза вода. Пулсациите на гъшите власинки във водата дразнят костура, клена и други хищници. На куки от #6 до #12.

На #12.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Едно мезенце за рибешкия ресторант.

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Още две паунки, които преди няколко дни попълниха щатните бройки в кутийките ми. Много семпли и много лесни за вързване. Кука, монтажен конец, паун и фибър щраус. Какво повече й трябва на една риба ....... най-вече да я има там, където е мухата.......
Може да се добави под пауна оловна тел или месингова за утежняване и бързо пропадане, но аз лично я предпочитам без утежнение.

Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Скапано време. Та седнах да раздвижа малко менгеменцето. Още едно патернче се пръкна. Да има, че ей го, де го февруари, пък после март ...... :D

На #14.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Вчера си попълних патерните с още едно прекрасно пауново мушенце. Ще ми потрябва със сигурност.

Поетапно на #14:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Войнът в завършен вид и изглед:
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Гледам вчера в кутийките ми - редка плетка...... Нещо почти не намирам бъзърчета. Та взех, че си врътнах като за начало едно патернче, та да позаредя тези дни запасите. Гъши биотс, паун и една идея перушинка пак от гъска.

На #14.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

И една чернилка.
Снопче Deer Hair, перо от индийски скалп на петел и конец Effect.

На #14
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Преди време, в темата назад бях споменал накратко за един материал, който все повече навлиза в мухарския свят за изработване на мухи поради свойствата, които притежава. Тогава споменах за него съвсем накратко, защото и за самия мен беше нов материал. Трябваше да се сдобия с малко от него, да го тествам и да понауча самия аз повече. Няколко години вече периодично експериментирам с този материал и мисля, че определено има място в арсенала ми от материали за мухи. Реших да споделя за него в тази тема малко по-подробно инфо.

Преди няколко години попаднах на един чужд форум, в който се водеше дебат за един сравнително нов в муховръза материал с наименованието Капок (Kapok), до този момент непознат за мен.
https://www.flytyingforum.com/index.php ... h-kapok%2F

Изображение

Свойствата на материала и коментарите в този форум предизвикаха интереса ми да се поразровя тогава по НЕТ-а и да намеря малко от този материал за проби. Оказа се, че тогава, когато се опитах да го открия, материалът се предлагаше единствено от Semperfli и то в натурален цвят. Проблемът с оцветяването на Капока идва от свойствата на този материал. От известно време, Semperfli са успели да приложат технологии за оцветяването на Капока и получаване на еднакви партиди от отделни цветове, които се предлагат на сайта им за продажба. Има вече и други сайтове, които предлагат Капок на Semperfli под името Semperfli Kapok Dubbing, което разширява достъпа до този материал. Една опаковка от този материал с тегло 0.75 гр. – естествен или оцветен, се предлага в сайта на Moonlit Fly Fishing на цена от $3.55. Предлагат се и диспенсъри с набор от цветовете на цена около $50.

След доста ровене и търсене, преди 2 години успях да открия и да се сдобия с 500 грама естествен, необработен Капок и в естествен цвят, за скромната сума от само 40 лева от един магазин в София. Тогава си отделих малко в едно пакетче за проби и за мухи, а останалото количество си го използвам по предназначение и до днес. Оказа се, че натурален Капок може да се намери в България и то на много достъпна цена в количество, достатъчно да стигне на един скромен мухарин за още 5 живота. Проблемът е, че се намира тук само в естествен цвят, който обаче никак не е лош и става за редица мухи – както сухи, най-вече, така и за удавени, и за мокри, и за нимфи.

Изображение

Изображение

Какво пък толкова ценно има в този материал?

Капокът е растителен материал, добиван от плодовете на тропическото дърво Ceiba pentandra. Наричат го още Памук от Ява или копринен памук. Добива се от плодовете на дървото, или по-точно от влакната на семената на плодовете му. Ценното на тези власинки е, че са кухи и много леки. Средната дължина на власинките е около 1.8 см., а дебелината на власинките е в рамките на 30-36 микрона, което означава, че са по-тънки, по-меки и по-финни от власинките на другите супер финни дъбинги. Сравнено с власинките на други супер финни дъбинги, Капокът има два пъти по тънки влакна.

Другото ценно свойство на власинките на Капока е че е по-лек от памука 8 пъти. Капокът може да носи във вода тегло до 30 пъти по-голямо от собственото му тегло. Изключително лек материал. В сравнение с мекотата на гъшия пух е два пъти по-мек от него. Капокът се е използвал през 40-те години на миналия век при направата на спасителни лодки и за направата на спасителни жилетки. Капокът пие много бавно вода. Semperfli са правили лабораторни експерименти с Капок, натопен във водни вани с дни наред, след което са установили, че много бавно абсорбира вода. В същото време съхне много бързо. Плаваемостта му намалява само с 10% за 30 дни, потопен във вода.

В миналото, в хирургията се е използвал заради антибактериалните му свойства като заместител на памука. Намира приложение за изработването на матраци, възглавници и спални комплекти, заради антибактериалните му и антиалергични свойства.
Та, една възглавница за 40 лева, тежаща само 600 грама, със 100% пълнеж от Капок, може да ви осигури 500 грама дъбинг в естествен цвят от чист естествен Капок, без преработка. Дано да имате още 5 живота, да го изразходвате за мухи.......

Моите впечатления от Капока след около 2 години периодична работа с него и влагането му в различни мухи са положителни като цяло. Използвам го основно за дъбинг. В разцепен конец или в примка от конец, Капокът се нанася много тънко и приятно по дължината на конеца. Особено за малки мухи не се получава натрупване на материал при изработването на телцата на мухите. Влакънцата са много тънки и разчесани с дъбингова четка се получават много елегантни мухи. Под водата, при нимфи, мокри и удавени мухи са много ефирни стърчащите власинки и придават живот на имитациите. Задържат добре и мехурчета с въздух. Използван при изработването на телцата на сухи мухи, Капокът повишава плаваемостта на мухите. Добра комбинация е използването на Капок и Deer Hair, Както и Капок в комбинация със CDC. Мухите с Капок бързо съхнат. Експериментирах и със смесването на Капок с фин дъбинг за някои мухи, които си правя. По този начин вкарвам цветен нюанс към естествения цвят на Капока. В комбинация с микропорести материали за изработване на бръмбари, мухите стават перфектни.

При опит да се оцветява с флумастри губи голяма част от предимствата си. Не е добра идея.

Да предупредя: Капокът е силно запалим!!! Гори като барут.

Ето и едно кадисче с тяло от Капок, рибнато с фибърче от щраус, за крило – Deer Hair канелен цвят и хакълче от генетично перце на петел.
Изображение

Изображение

Изображение

Така изглежда на вода:
Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”