Просто спрях да поздравя

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Аватар
JP 1951
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Яну 22, 2023 12:45
получил Браво: 1 път

Просто спрях да поздравя

Мнение от JP 1951 »

Здравейте всички.

Нов съм в този форум, нов съм в риболова и нов в България. Но аз съм от съседната къща, нашите страни сме съседи. Аз съм от Гърция и бяхме пенсионери във вашата прекрасна страна през последните 17 години.

Затова реших да направя нещо, за да прекарам малко по-приятно дългите си празни дни. Спомнихте си за риболов. Сега откъде да започнем? Ловях риба в морето (Западен Индийски океан) няколко пъти, когато бях млад и живях в Южна Африка няколко години.
След това в продължение на петдесет години прекарах годините си, правейки пари за жените си и нямах време за риболов. Така че сега, когато имам цялото време на света, купих оттук и от Китай разнообразие от оборудване и съм готов да върша работата си.

Взех си пенсионерския билет, но видях отзад, че искат да напишем каква риба и къде съм я хванал. Единствената риба, която познавам, е тази, която ям. Лавраки, Ципура, Скомбри, Чернокоп, Сьомга (от Метро), на която хирургически премахвам костите и я разделям на "бризоли", Пъстърва, Барбуни и т.н. Нямам идея как се казват другите риби и особено на български. Ако българин отиде в Лондон да лови риба ще знае ли имената им? Всички са чуждестранни, но имат същия рибен вкус... Не знам как да запълня квотата зад билета. Някой прави ли си труда да го направи?

Тогава четох правилата и наредбите за риболов тук. Има още един объркващ въпрос с броя на пръчките, разрешени за използване. Използвам Google превод от български на английски, така че вероятно "се губи в превода", така че параграф 24 (1) на едно място казва, че можете да използвате само до 3 пръта, а малко по-надолу пише около 2 пръта. Чл. 24(1) Лицата, упражняваща любителски риболов, съдържа:

(изм. – ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да не се използват повече от 3 броя въдици (пръчки) за риболов с монтирани на тях до две куки (единични или двойни) в изкуствените водни обекти, в Черно море и река Дунав ; във водите на Черно море може да се постави чепаре на една от въдиците;
(изм. – ДВ, бр. 59 от 2012 г.) да се използват 2 броя въдици (пръчки) с монтирани до 2 броя куки (единични или двойни) при риболов в реките, старите речни корита, крайморските, крайдунавските и вътрешните езера и блата. ;
да записват улова от всеки риболовен излет по видове и количество (в килограми и бройки) в билетите за любителски риболов;
Ще се радвам, ако някой "законен" рибар или рибарка обясни горното на прост детски език на възрастен човек, който се опитва да да е законен на стари години...
Последното нещо е как да намеря местата за риболов около Варна, Бургас. Мога лесно да намеря наличните реки/язовири и езера, но намирането на местата, от които да хвърлям или да стигна до тях, е номерът. Така че, ако някой няма нищо против да сподели малко мъдрост, ще съм много доволен и задължен и в замяна ще му разкажа всичко за южноафриканския риболов. .

Дано гугъл транслейт не е написал груби думи, ако ме е извинявал, не съм бил аз! Наистина.

Радвам се да открия това прекрасно богатство от информация в този форум.

Похвала на модераторите.
Благодаря ви и :11:
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Просто спрях да поздравя

Мнение от Димитър Тодоров »

JP 1951 написа: Вто Яну 24, 2023 21:53 .....
Ще се радвам, ако някой "законен" рибар или рибарка обясни горното на прост детски език на възрастен човек, който се опитва да да е законен на стари години...
Последното нещо е как да намеря местата за риболов около Варна, Бургас. Мога лесно да намеря наличните реки/язовири и езера, но намирането на местата, от които да хвърлям или да стигна до тях, е номерът. Така че, ако някой няма нищо против да сподели малко мъдрост, ще съм много доволен и задължен и в замяна ще му разкажа всичко за южноафриканския риболов....

Здравейте,

Обяснението е просто : с максимум три въдици и монтирани на всяка от тях не повече от две куки може да се риболува
в Черно море, река Дунав и големите язовири (водохранилища) , а с максимум две въдици и монтирани на тях не повече от две куки
може да се лови във всички останали реки и малките езера,блата и други естествени малки водоеми и речни корекции (стари части от реки).

Места за риболов на Ваше място бих търсил така: Харесвате си някакъв участък и разглеждате внимателно през Google Maps и Street view възможностите
да стигнете дотам безопасно с колата си. Неясните неща и въпросите си записвате. След това посещавате големи магазини за риболовни принадлежности
в градове като Варна или Бургас в часове с малко натоварване и клиенти (примерно ранния следобед) , купувате си някоя дреболия и задавате
въпросите си на продавача,който Ви направи най-добро впечатление. Примерно, с телефон в ръка и открита карта Google Maps е идеално. Изпълнен правилно, това е бърз и евтин начин за събиране на информация.

Вие какъв риболов практикувахте в Южна Африка - морски или сладководен по реки? Ще ми е приятно да прочета за любимият Ви риболов там,
било то морски или сладководен.

Поздрави и приятен риболов!
:fish1:
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
Димитър Тодоров
Мнения: 5650
Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 19:48
Местоположение: Силистра, на Дунав
дал Браво: 547 пъти
получил Браво: 1049 пъти

Re: Просто спрях да поздравя

Мнение от Димитър Тодоров »

Относно превода:

Ползвайте тази машина за превод :

https://www.deepl.com/translator

Превеждайте първо от български на английски, после от английски на гръцки, и обратно.
Минавайки през английски е по-добре, щото базата е най-голяма на този език.
И не забравяй-ние не ловим риби.Ние,всъщност,ловим себе си..

Stay focused !
Аватар
JP 1951
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Яну 22, 2023 12:45
получил Браво: 1 път

Re: Просто спрях да поздравя

Мнение от JP 1951 »

Благодаря за информацията. Купих си пътна карта за риболов на България.
ОТИДЕ НА РИБОЛОВ
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”