Всички да покажем мухички

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Януари си замина. Започван нов сезон - нов късмет, нови емоции.
Пожелавам на всички много късмет, много излети и красиви мигове по любимите за Вас реки и водоеми. Бъдете здрави. Бланките ви - също.

Едно много лесно за вързване муше от секретната секция на моите кутийки.
Изображение

Изображение

Изображение

Успешен сезон за всички. :tup:
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Снощи, от менгеменцето изпадна едно ново муше, на което ще разчитам през този сезон. Кадисче, залъгалка за палави рибоци.
Малко EFFECT конец за гореща точка, малко дъбинг от Капок за телце, едно перце от зеленоглава патица за крило, няколко патешки косъмчета от същото перо за надкрилка и едно перо от кукуриго, натурално кафяво за хакълче. Иначе, куката си е от любимите ми Daiichi #12 / или #14, или #16 ......

Изображение

Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да не ръждясва менгеменцето. Почти всеки ден му правя фитнес.

На #14.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една снежинка в цвят олив. Кука #14 и CDC перо и няколко мустака от перо на зеленоглава патица. Това е. Едно перо - една муха.

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Да допълня авиацията в кутийките.

На #14.
Изображение

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Вчера прескочих до ранчото да видя каква е ситуацията с водоема. Устието беше леко обледено с много тънък лед край бреговата ивица, но ледът се топи. Държи такова ниво от около седмица. Вечер прави тънка кора край брега, а през деня се размеква и се топи частично. Като цяло, водоемът е ОК. Тишина и спокойствие. Патетата и чаплите се бяха изпокрили някъде и не се виждаше присъствието им.

Та поразходих се малко, изпуших една-две цигарки, порадвах се на тишината и хубавото слънчево време, нахраних котараците и отпраших обратно към Софето. Вечерта реших да врътна някое и друго муше от серията мокри патерни, че сега им е времето. Пък и да допълня празните гнезда в кутийките.

Гъши биотс и перо от зеленоглава патица, с една идея добавка от паунов фибър.
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Една от любимите ми за сезона мокри мухи. Аз я използвам целогодишно за клен - от ранна пролет до късна есен. Мухата е създадена за риболов на пъстърва, но предизвиква интереса и на други видове риби. С нея съм ловил още костур и каракуда. Имам и атаки на щука, съпроводени със срязване на типета ..........

Тялото може да бъде изработено с успех от различни материали. Конкретната муха е изработена с тяло от гъши биотс и хакъл от перо от хълбока на зеленоглава патица (под крилните пера). Може да се използват с успех и гръдни или гръбни пера от патицата, или пера от скорец, както и пера от женски фазан. Пера от кеклик / яребица също са добър избор. Един фибър от паун зад хакъла върши чудесна работа. Размерът на куките - от #10 до #16.

Изображение

Изображение

Изображение
arilus
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 20:15
Местоположение: Ямбол
дал Браво: 223 пъти
получил Браво: 139 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от arilus »

много хубав цвят на перата на зеленоглавката. аз събрах перушини на терен /до реката/ - нещо я беше изяло, със сигурност мъжка зеленоглавка, но точно тези пера са бяло със светлосиво. не такъв хубав контраст. може би някаква потапница? няма значение - прекрасна муха.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

arilus написа: Пет Фев 10, 2023 21:08 много хубав цвят на перата на зеленоглавката. аз събрах перушини на терен /до реката/ - нещо я беше изяло, със сигурност мъжка зеленоглавка, но точно тези пера са бяло със светлосиво. не такъв хубав контраст. може би някаква потапница? няма значение - прекрасна муха.
Да, перцата са с по-ясно изразени шарки от мъжкар. До преди 3 години имаше патичарник на стената и гледаха много свободни гъски и зеленоглави патици. Имаше и три пауна по едно време. Но новия арендатор не се занимава вече и го ликвидира. От тогава имам останали още малко подбрани пера. Иначе, патетата и сега си ги има, полудиви, но са по целия язовир и пера трудно се намират.

Още едно сухо муше с такова перо, в комбинация с малко капок за тяло и подкрилка.
На #14.
Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Новото манекенче вчера излетя от менгемето.
Патица, конец Effect и перо от кукуригууу .....

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

През изминалия сезон изразходвах доста от запасите си на МОП мухи. Та тези дни ще трябва да ги попълня. Тези мухи имат доста голям потенциал и от първата муха, която вързах преди години, до днес, МОП мухите трайно присъстват в кутийките ми. Предизвикват интереса на различни видове риби. Лесни са за изработване и се изработват от евтини материали, които лесно се намират в търговската мрежа.

Една от любимите ми МОП мухи, донесла ми много емоции през изминалите сезони назад във времето.

Дърдонката.
(вариант - мръсно бял МОП)
#14
Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Дърдонката (вариант с жълт МОП)
#14

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Тия дни използвах хубавото време да пораздвижа малко кокалите сред природата. Проверих набързо няколко местенца за клен по Струмата, но без успех. Явно земетръсните фактори си оказват влияние. Дори не видях никакво присъствие във водата. Времето обаче беше перфекто през всичките дни и независимо от пълното отсъствие на активност от страна на рибоците, релаксът беше на макс.

Поизостанах малко с вързването, но ще наваксам.
За цвят едно удавено муше - Виолетка, от изминалата седмица.
На #14.

Изображение

Изображение

Поздрави.
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Малко пластична хирургия - работа с горещ силикон. Нали за всяка муха си има риба .... нещо като с влака и пътника ...... :D
За размери на куката от #10 - #18. Вързвал съм и на #20. Малките размери са по-апетитни, но вече очичките ми трудно ги виждат, та се ограничавам максимално до #16.

Няма утежнение, но по желание може да се сложи подложка под силикона. Без утежнение използвам този тип мухи на затворени водоеми или на реки в участъци с бавно течение.

Изображение

Изображение
Аватар
jagger1
Мнения: 3178
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 12:33
Местоположение: София
дал Браво: 752 пъти
получил Браво: 1171 пъти

Re: Всички да покажем мухички

Мнение от jagger1 »

Честита Баба Марта. Живи и здрави, както Вие, така и бланките Ви.

Още една гореща силиконка - горещ силикон, катерица и конец Effect.
На #12.

Изображение

Изображение

Изображение
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”