Помощ при избор на двигател за Сафтер 4.5мтр

Минава, големият кораб минава ...
Vasilev
Мнения: 2
Регистриран на: Вто Фев 02, 2021 22:19
Риболов: Спининг
Местоположение: Варна
дал Браво: 6 пъти

Помощ при избор на двигател за Сафтер 4.5мтр

Мнение от Vasilev »

Здравейте, Колеги.
Отдавна чета форума, но за първи път пиша.
Малко предистория, от няколко години използваме надуваема лодка 3.3мтр с алуминиево дъно, надуваем кил с мотор 8к.с.. Предназначение джиг и тролинг на затворени водоеми. Гореспоменатият сетъп ни върши работа, но пространството в лодката е огрнананичено и се обмисля закупуването на друго плавателно стедство... Което ще се ползва и на море, въпреки че преобладаващите излети ще са сладководни (поне в началото) .
Концепцията е почти избистрена, лодка сафтер 4.5мтр на 1.85мтр двигател Меркюри ELPT EFI моделът 2022 година (който е доста по лек от предшественика си по спецификация) , и тук идва дилемата 25 или 30 к.с..
Нямам представа дали и колко биха се различавали скоростите за тролинг при двата мотора и дали изобщо биха свършили работа ? В последствие ще бъде монтиран и ел. мотор но той не е предвиден в първоначалната инвестиция.
Ще съм благодарен ако споделите мнение/опит.
Лодката в повечето случаи ще е с двама човека на борда плюс всичките му такъми за начинанието. Да речем това е товар от 200 кг. (без гориво акумулатори и т.н. оборудване на лодката). Като не е изключено и по един двама гост музиканти от време на време .
Та конкретно, ще ли е възможно да се постигне скорост от 3.5 до 5 км/ч с мотора от 30 или 25к.с.?
Моите предпочиания са за по-мощния мотор.
За тези модели на моторите има опция за тролинг контрол. Не съм напълно убеден дали ще ми свърши работа за целта и като цяло идеята на това нещо, освен за прецизна настройка на оборотите може ли да свали под минималните обороти на двигателя? Ако е възможно колко добра идея е да се експлоатира мотора в такъв режим да кажем 5, 6 часа?
Някъде бях прочел за подскчане на бака при вълнение в морето, заради по тежък двигател.
Смятате ли, че с тези по леки мотори това ще се предотврати(в рамките на нормалното) ?
Ако изпускам нещо генерално или греша по темата също ще се радвам на корекции и идеи!
Поздрави
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: Помощ при избор на двигател за Сафтер 4.5мтр

Мнение от Чичо Том »

По-мощния!С по-голяма кубатура!
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”