хидрофойл

Минава, големият кораб минава ...
Публикувай отговор
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от promarine »

Шморхи написа:Замислих се, исках да си купя хидрофойли. Но не на Лализас, а някакви по-добри.
....
Шморхи, този мисля, че не е никак лош: Изображение

А и в cabelas.com има само положителни отзиви (за разлика от повечето останали модели).
....
www.plodex.eu
....
Шморхи
Мнения: 1273
Регистриран на: Сря Сеп 30, 2009 20:58
Риболов: морски
Местоположение: Бургас
получил Браво: 2 пъти

Re: хидрофойл

Мнение от Шморхи »

Благодаря, ще го погледна и това.
Аватар
Marco Polo
Мнения: 10196
Регистриран на: Пон Яну 29, 2007 14:40
Риболов: Желязо, пластмаса и най-вече дървоТО! :D
Местоположение: София
получил Браво: 12 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от Marco Polo »

Бях обещал снимки при първа възможност...

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Дай ми красноречие, за да говоря и мъдрост, за да замълча...
Лука 11:9-13
konselieri
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 18:38
Риболов: Спининг

Re: хидрофойл

Мнение от konselieri »

Друг освен max,слагал ли е това на 50к.с. мотор ?

http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... RRWidgetID

Отзиви ?
Ignorance is bliss !
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от promarine »

konselieri написа:Друг освен max,слагал ли е това на 50к.с. мотор ?

http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... RRWidgetID

Отзиви ?
Тук можеш да прочетеш оценките на потребители: http://www.cabelas.com/product/StingRay ... RRWidgetID

Съдейки по отзивите, ако мотора ти е Меркюри, по-добре се ориентирай към някой друг ходрофойл. И без това няма да усетиш никаква разлика от това дали ще си с най-скъпия хидрофойл или с някой значително по-евтин: http://www.cabelas.com/product/Boating/ ... t104655780 (на втория оценката на потребителите е значително по-висока).
Ползвал съм и двата модела и в момента на двигателя ми е монтиран SE Sport 3000.
....
www.plodex.eu
....
Аватар
Tedo
Вносител
Мнения: 2333
Регистриран на: Пон Юни 26, 2006 17:07
Местоположение: София
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от Tedo »

Ако двигателят е подходящ за лодката, няма никаква полза от хидрофолите... Почти всички познати, които са слагали, след това са ги свалили...
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от promarine »

Tedo написа:Ако двигателят е подходящ за лодката, няма никаква полза от хидрофолите... Почти всички познати, които са слагали, след това са ги свалили...
Хидрофойла е удобен за ползване като стъпало за да се качваш в лодката след като си поплувал наоколо. :wink: /това е най-сигурната полза от хидрофойла/
Фактически има и плюсове както и минуси.
Основния плюс е, че с хидрофойл лодката не вири толкова носа и излиза на глисаж при по-ниска скорост и с по-малко товарене на двигателя.
Втория плюс е подобрената стабилност и управляемост на лека лодка оборудвана с мощен двигател.
Единствения /но затова пък значителен/ минус е, че максималната скорост на лодката пада /поне при мен и в двата случая беше така/. Много от производителите пишат, че са направили единствения хидрофойл, който не понижава максималната скорост, но според мен просто лъжат. Колкото и да е добър ходрофойла, все пак оказва някакво допълнително съпротивление.
Всеки в крайна сметка си решава кое му е по-важно.
....
www.plodex.eu
....
gele kapaciteto
Мнения: 1454
Регистриран на: Нед Мар 24, 2013 11:28
Риболов: спининг
дал Браво: 7 пъти
получил Браво: 221 пъти

Re: хидрофойл

Мнение от gele kapaciteto »

Докторче , много мнения ще чуеш но самата действителност и реалната нужда от хидрофоли са нещо съжсем различно .
Ще се опитам да обясня , пък който ме разбере - разбере ; който си го знае - не спори ; а който нищо не разбира ще пояне да философства .
Пускам ви ето това видео , то ще е подплатата на мойте обяснения .
Такаааа: Хидрофолите спомагат за рязко завиване и стабилност при висока скорост , демек приглушават паразитните движения на скорост , и противодействат накланянето на съдът в обратна от приплъзване посока.
Абстрахирайте се че давам за пример плоските лодки , но най вече там се използват .
На 2,14 минута от видеото се забелязва взимането на остър завой , това движение без хидрофоил - нема как да стане : Казано и доказано ( Дидо ги монтира на мойта лодка , и тя заспа :tup: )
Отделно на 2,44мин. и 3,54 се забелязват планките , както и следата по водата от монтирането на ето тези ТРИМОВЕ
Изображение
Изображение

И въпреки болшенството екстри които се монтират , на 3,00 мин се забелязва как компенсират с телата си като се накланят .
Та в тоя ред от мисли всичко е с рекламна цел , въпреки че по време на огледа тези неща не се скиват ( нема да се излагат Я , все пак са се подготвили с друга лодка )
Дали ти трябват хидрофоли - ДА , ако при висока скорост забелязваш дисбаланс .
Дали ще ти падне скороста - на фона на 50 кс 3<4 км разлика - голема загуба на скорост НЕМА ЩО .
Относно категоричните съвети - всеки сам определя колко му е мил живота и как иска да се пребие , а максимално високата скорост се ползва много рядко .
Време е май за по висок клас кораб :wink: :tup:
Не требе да си майстор, требе да си заслужил майстор на спорта!
konselieri
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 18:38
Риболов: Спининг

Re: хидрофойл

Мнение от konselieri »

Meрси за инфото,Геле!

Моторът ми е Yamaha, а там някъв пич пише,че на 30-ка Yamaha му е заспал и за 5 минути го е монтирал...

Понеже лодката ми е тежка(5м) и с 3-ма бавно глисирам( а най-често сме си 3ма), та затова започнах да мисля по темата.
Ignorance is bliss !
Аватар
promarine
Търговец
Мнения: 1074
Регистриран на: Пон Май 11, 2009 19:24
Риболов: Тролинг, джигинг и подводен
Местоположение: Варна
дал Браво: 55 пъти
получил Браво: 190 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от promarine »

konselieri написа:...
Моторът ми е Yamaha, а там някъв пич пише,че на 30-ка Yamaha му е заспал и за 5 минути го е монтирал...

Понеже лодката ми е тежка(5м) и с 3-ма бавно глисирам( а най-често сме си 3ма), та затова започнах да мисля по темата.
Колега, май проблема ти е в конете на двигателя. За 5 м. тежка лодка ти трябва поне 40-50 коня мотор.
Едва ли монтирането на хидрофойла ще окаже някакво вълшебно влияние.
....
www.plodex.eu
....
konselieri
Мнения: 25
Регистриран на: Нед Апр 14, 2013 18:38
Риболов: Спининг

Re: хидрофойл

Мнение от konselieri »

Колега, кончетата са си 50 и мотора е нов (2014-та ) :)
Ignorance is bliss !
Аватар
Чичо Том
Мнения: 851
Регистриран на: Нед Яну 21, 2007 22:40
Риболов: костур от лодка
Местоположение: 3500гр.Берковица
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Re: хидрофойл

Мнение от Чичо Том »

konselieri написа:Колега, кончетата са си 50 и мотора е нов (2014-та ) :)
дай снимка на тая лодка!и какво значи бавно глисирам?Ако лодката ти е тон с тоя двигател няма да хвръкнеш с 50-60км/час.
MasterPro
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Юли 05, 2024 9:00
Риболов: Шаранджийски, спининг, кльонк и др.
получил Браво: 2 пъти

Re: хидрофойл

Мнение от MasterPro »

Здравейте,

Рядко пиша във форуми, но този път реших да го направя понеже срещнах много разнородни мнения относно ползите от монтаж на хидрофойл.
Ще започна с моя казус. Закупих нова алуминиева лодка с централна конзола и размери - дължина: 4.3м, ширина: 1.8м, височина на борда 0,60м. Съгласно паспортните данни на лодката, мощността на двигателя трябва да бъде до 30/40 к.с. (така го записвам понеже в паспорта пише 30 к.с., а на табелата на лодката 40 к.с). Споделям тази информация понеже единодушно с продава решихме да се монтира двигател с 50 к.с. с цел запас от мощност. При монтаж на този двигател, резервоар 25 l, акумулатор (приблизително 30 кг.) отзад под седалката на водача се наблюдаваше негативвното явление "делфиниране" на лодката. При тази конфигурация дори с хора отпред на носа не можех да променям трима от -4°.
Поради всичко описано до реших да закупя хидрофйл, но преди това направих сериозно проучване понеже не обичам да прахосвам пари на ватъра. След разговори с познати, продавачи и гледане на клипове се спрях на един от скъпите варианти на пазара (виж Снимка 1). Избрах именно този понеже ми хареса как производителя е степенувал всеки един хидрофойл (Lift Level 1÷3). Гледайки само в нашите сайтове на търговците може лесно да се обърка човек и да даде много пари за нещо, което няма да работи толкова ефективно. Лична препоръка бих да и тя е да не се купуват евтини хидрофойли с надеждата да правят чудеса. Тези, които са като крила сочещи нахорв със сигурност няма да работят (пробвано от мой познат).
След монтажа (посредством два болта) на хидрофйла лодката стана много стабилна, започна да остава в глисаш с ниска скорост, регулирането на трима вече стана факт до средни стойности на уреда и "делфиниране" чак след средата-нагоре на трима. Максималната скорост спадна леко, но не мога да кажа точно с колко.


Съжелявам за дългия пост. Дано да съм бил полезен.

Прикачвам снимки на хидрофойла:
Снимка 1
Снимка 1
SR-XR4-1_AmazonReference.jpg (92.01 KiB) Преглеждано 797 пъти
Снимка 2
Снимка 2
20240626_195340.jpg (268.06 KiB) Преглеждано 797 пъти
Снимка 3
Снимка 3
20240626_195251.jpg (194.27 KiB) Преглеждано 797 пъти
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов от лодка”