С Фидер на река?

Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

С Фидер на река?

Мнение от marto 85 »

Има ли смисъл да си взимам фидер прът,ако ще го ползвам основно на река(р.Искър-долното течение)? :roll: Дори и да е от тежките модели,за риболов с по-тежки хранилки,връхчетата му винаги ще бъдат гъвкави и при натиска на течението ще стоят под голям напън,тогава според мен няма да изпълняват предназначението си.А и рибата в повечето случаи се самозасича. Някой ползвал ли е фидер на река и какви са му впечатленията?Четох доста,но никъде не видях дасе набляга по-сериозно на риболова с фидер на река.Ще мие интересно,а и от полза да прочета вашите мнения по въпроса :D
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Привет колега. Значи, има една тема малко по надолу, "Риболов на фидер за начинаещи". Погелдни там. Има и за речен риболов. Има написани доста неща. Чети бавно и ще намериш всичко което те интересува. Ако е малко, питай пак, но мисля, че има и други теми за фидер риболов на река... :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Преди да пусна темата четох темата която си ми препоръчал,а и още няколко на тема фидер.Там се говори основно за монтажи,само твоите мнения(Kentavar),имаше писано за река,но предимно за монтажи и тактика.Мен ме интересува основно,как ще се държи връхчето на течение.Няма ли да стои много огънато при което няма полза от него.А и от река до река има разлика.Примерно аз ще търся мряната и ми се иска хранилката да се задържа в средата на реката(по-бързата вода),без при това върха да стои силно огънат.Ако съм бил неясен с въпроса си,се извинявам :oops: А какви хранилки използвате на река,задължително ли е да са от затворен тип?
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Вярно колега, река с река не си приличат. Но, дори прът с голяма акция ще се гъне ако течението подпира хранилката. А тя няма да е никак лека, защото в противен случай ще я мести водата. Особенно, че хранилката е кръгла. Така, отворената хранилка е за нанасяне на захранката и респективно за оформяне на хранително петно. Искър е река със сериозни течения и няма да може да се получи такова петно. Начина е да търсиш участък с по слабо течение или да ползваш плоска хранилка. Отворената хранилка бързо ще се отмива от течението, за това е по добре да е затворена. Аз лично така ловя. На ръка се стремя да захраня сравнително сбит участък от реката, с по слабо течение. След това работя със затворена хранилка с по дълъг повод, около 70 см. В другата тема съм обяснил защо е толкова дълъг повода за река. Там съм написал и други подробности, та да не се повтарям и тук. Дано да съм бил полезен. :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Благодаря за изчерпателния отговор :D Питах за фидера тъй като искам да се насоча към някакъв тематичен риболов.И се колебая между фидер риболов и риболов с болонеза.Знам че двата вида риболов нямат нищо общо,но с фидера си мисля че ще захранвам там където е стръвта.А за болонезата се въздържам,защото повечето,да не кажа всички места които посещавам не позволяват работа с дълъг прът.И си мисля че един мач ще ми е по-подходящ,дори и мача да не е предназначен за река,въпреки че не виждам проблем на бавните вирове да се лови на средата на реката.
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Ако е бавно течението, не е никакъв проблем да се лови. Удоволствието е голямо когато голяма риба ти натисне на въдицата. Аз имах тази година такива мигове на Огоста. Даже имах и късане директно на стойката, без да имам време да реагирам. Но ако вира е със слабо течение, мисля, че ще се получи. Ти сам ще прецениш това, на място.... :roll:
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Kentavar написа: Удоволствието е голямо когато голяма риба ти натисне на въдицата. Аз имах тази година такива мигове на Огоста. Даже имах и късане директно на стойката, без да имам време да реагирам. Но ако вира е със слабо течение, мисля, че ще се получи. Ти сам ще прецениш това, на място.... :roll:
По искъра така натискат шаранита,без индикация за кълване преди това,просто върха се огъва плавно и решително.До сега ползвах едно теле на Триана-за плувка,за фидер и леко дъно,та него ми го згъват шарковците,но с по-тежки хранилки му е трудничко :) Та затова се замислям за фидер,а може вместо фид. да си взима една болонезка на 6м. само ме притисняват клоните,ама ше видим,до напролет има време
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

По Искъра, аго говорим за района Чомаковци - Байкал, боло 5 м. ти е достатъчно, няма да го брулиш из клоните. Па и по-леко е.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

babydoctor написа:По Искъра, аго говорим за района Чомаковци - Байкал, боло 5 м. ти е достатъчно, няма да го брулиш из клоните. Па и по-леко е.
Точно за там става въпрос :D Аз използвам 4м.,та за това мислех за 6м.,като щте е гарга-да е рошава :D
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

marto 85 написа:та за това мислех за 6м.,като щте е гарга-да е рошава :D
Е, аз дълго размишлявах, щото и по Струма, и по Марица ходя... Абе, на места и 5 м. ми идва в повече. Но, общо взето 5 м. боло с близалки, мисля, че решава всякакви проблеми - водиш, където си искаш.
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
marto 85
Мнения: 183
Регистриран на: Вто Ное 14, 2006 19:06
Местоположение: Плевен,р.Искър

Мнение от marto 85 »

Мерси за съвета караш ме да се замислям сериозно.А тези близалки на кралусо ли са,чувал сам че имат модели за боло,мисля че "сърф" беше модела.
Публикувай отговор

Обратно към “Риболов на фидер”