Майската муха - ММ

Това е мястото за среща на колегите с мухарките.
Публикувай отговор
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Страхотни мухи отново е показал Доки.
Бих искал да му върна жеста с един риболов в неделя, така, че да на линия живот и здраве.
Поздрави!
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
VankataPL
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 18:26
Местоположение: Плевен

Мнение от VankataPL »

Колеги , да помоля за малко градивна критика :)
Може би мястото не е тук но ....

Изображение

Изображение

Благодаря предвярително :)

Поздрави
Любимото ми число е МНОГО :!: :lol:
ilian05
Мнения: 25
Регистриран на: Чет Юни 01, 2006 21:23
Местоположение: PLEVEN

Мнение от ilian05 »

Ех колега,кога най-после ще се научиш да ги правиш тез пусти мухи.Много бавно напредваш.Вземи мерки ,ако се затрудняваш нещо се обади.несе притеснявай ,всички сме били така в началото.


Айде поздрави и до нови срещи :D
Аватар
Ivan VP
Търговец
Мнения: 5297
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 18:32
Местоположение: БГ
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Ivan VP »

Колеги , да помоля за малко градивна критика
Може би мястото не е тук но
Здрасти адаш, питаш за критика. Няма проблем.
Телата са ти малко дебели. Използвай фин дъбинг. Лека кука и тънак конец. Този с които работиш е натрупал доста материал към ухото на куката. Освен това ми се вижда малко дебеличка куката. Критиката ми няма да ти направи повече или по-малко уловиста тази муха. Но ще я подобри като плуваемост. Може и да стане по уловиста, само пробите ще покажат. Освен това имаш едно нещо специално за крилца. Използвай го.
На нимфата си сложил топче олово или глава. По лично мнение, нимфата на майската муха не се утежнява. Слага се допълнително олово или друга голяма нимфа за тежест.
Ех, как ми липсват едни срещи само..... :wink:
Последно промяна от Ivan VP на Пон Фев 26, 2007 22:00, променено общо 1 път.
http://www.ivpfishing.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
VankataPL
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 18:26
Местоположение: Плевен

Мнение от VankataPL »

Да, трябва да внеса някай уточнения :)
1: куките са 16-ки , но верно са малкао дебелички
2: крилцата са от гъше перо(понеже такава е идеята на мухата)
3: нимфичката не е утежнена , но явно малко се удебелил торакса

За другото благодаря
:D
п.п.

:)
Ех, как ми липсват едни срещи само..... Wink
знам ги аз тия срещи дет започват с ракия и после ...:)
Любимото ми число е МНОГО :!: :lol:
Jeeves
Мнения: 403
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 14:34
получил Браво: 1 път

Мнение от Jeeves »

Ivan VP написа: По лично мнение, нимфата на майската муха не се утежнява. Слага се допълнително олово или друга голяма нимфа за тежест.
абе ако требва да ползваш от оловната тел дето я продават тука верно по-добре да не ги утежняваш /особено 16-ка и нагоре/ щот стават квадратни, аз също бех на тоя акъл преди да си намера тънка оловна тел.. но като си намерих установих, че спокойно можеш да си утежняваш дори 18-ки без въобще да им прецакаш силуета...аз до 18-ка си ги утежнявам, иначе при този размер и утежнена да е нема как да я свалиш на дъното у дебелото без утежняване на линията..
п.п.
Ванка, за телата на сухите мухи пробвай 2-3 власинки от перо от фазан или пуйка..
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

...

Мнение от D-r Kosio »

Здрасти Ванка,

...вижда се - пъстървови планове се кроят и шият.. :D

...Едно много просто нещо,което подобрява силуета значително.
Когато правиш опашката и си я фиксирал с достатъчно витки монтажен конец... пусни две допълнителни витки непосредствено под опашка... между власинките и куката и опъни напред. Тези две витки подпират опашката и леко я повдигат.

Поздрави,
К.
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Ванка здрасти,
пропорциите на мухите си се помъчил да ги спазиш... от къде според мен е дошъл проблема.
- куката е с дебело рамо(иска фина кука за суха муха)
- работиш с по-дебел конец(опитай с тънък и здрав конец, който не натрупва "материал")
- при рибването на тялото направи следното: след като фиксираш две, три власинки от кокоше перо за опашка фиксирай върху тях две власинки от фазаново перо ... остави ги за сега да стърчат.Продължаваш напред с монтажния конец и фиксираш връхчетата на снопче перца от юрдечка(бели или бежови , от тия на точици) като ги оставяш дълги колкото дължината на куката( да останат връхчетата без да ги режеш).Снопчето от патешките перца го остави да лежи напред като задължително оставяш място зад ухото на куката за една витка хакъл и зав.възел.След това с две витки се връщаш при опашката - оставяш конеца да виси отзад, защипваш с щипката за пера двете фазанови власинки и внимателно(че се късат)с умерен опън рибваш напред тялото докато стигнеш до полегналото снопче патешки перца(крилата), там оставяш щипката да виси... взимаш совалката с конеца(дето виси при орпашката) и правиш четири пет витки напред(върху навитите фазанови нишки)като така става сегментиране на тялото и заздравяване.Като стигнеш до крилата с две витки фиксираш фазановите влакънца, режеш ги и фиксираш перото за хакъла.В този момент с два пръста на едната ръка хващаш снопчето крила и го изтегляш нагоре и назад и правиш пред него няколко витки с конеца докато застане перпендикуларно на куката - правиш хакъла като последната витка е пред крилата и завършваш.

Дълго го написах, но като си далече ... помъчи се бавно да пробваш тези етапи.Става нещо като тази муха(нищо че е в жълто) на 20'ка с тяло от власинка от патешко перце.
Изображение

Поздрави и успех.

П.С. Повдигането на опашката става, но първо усъвършенствай този класически модел и ако ще искаш подчертване на опашката при марч брауна(основно при спент имитациите) по - добре да се ползват други материали а не кокоши власинки.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
BOJO
Мнения: 147
Регистриран на: Чет Фев 22, 2007 16:12
Риболов: Fly Fishing
дал Браво: 3 пъти

Мнение от BOJO »

Привет колеги, а за тези които не могат да си вържат подобна мухичка, произведение на искуството споеред мен, ще кажете ли откаде можем да си закупим няколко броя.. :))
Аватар
VankataPL
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 18:26
Местоположение: Плевен

Мнение от VankataPL »

Здравейте колеги :)
Под въздействието на критиката (за което брагодаря на всички :) )
се видях принуден да "излюпа" нова тройка :) :)
Този път ползвах по-тънки куки ( Д-р Косьо -благодаря)
и по съвет на Д-р Мишо смених конеца и ползвах изложената техника :)


Изображение

И отново да помоля отново да ме "изправите до стената "
:D :D :D :D :D :D

Поздрави и благодаря :)
Любимото ми число е МНОГО :!: :lol:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

Ванка, видя ли колко малко му трябва на човек :D :D :D
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Днес съм много критарски настроен ,че..

Мнение от D-r Kosio »

Днес съм много критикарски настроен..,че къфето не ми стигнало до съзнанието...но
Ванка - Трябва да решиш един много основен въпрос..За трите косъма на опашката /както би казал Бат ти Стан/ :D
..или по-просто... дали опашката ще участва в носенето на мухата.Все пак тя е на критичното /по тежкото/ място на куката Ако отговора е "Да" - смело слагай повече власинки..и гледай да са малко по-разперени , ако "Не" - две, три са на пълно достатъчни ,но тогава трябва леко да изтеглиш навитите перца/хакъла/ към извивката / не чак до тип "палмер" ..само лекинко../ ,за да се осигури правилната позиция на мухата на повърхността..

А за риболова вече си готов и с това което си направил...!

Поздрави,

Д-р Косьо
Аватар
VankataPL
Мнения: 52
Регистриран на: Пон Авг 07, 2006 18:26
Местоположение: Плевен

Мнение от VankataPL »

Благодаря на всички за наставленията :)
За днес бях планирал нова 3-ка за критикуване ,но не остана време :(
Ако не утре , то вдругиден :)

Поздрави
:D :D :D
Любимото ми число е МНОГО :!: :lol:
чичо Док
Мнения: 3924
Регистриран на: Нед Яну 02, 2005 11:49
Риболов: с муха и шнур
Местоположение: София
дал Браво: 426 пъти
получил Браво: 491 пъти
Обратна връзка:

Мнение от чичо Док »

ММ (BWO) вързана само от четири СДС перца, конец и власинки от кокоше перо зо опашка по метода на О.Едуардс.

Изображение
Изображение
Последно промяна от чичо Док на Пет Мар 07, 2008 11:39, променено общо 1 път.
memento mori ...
-----------------------
Lurebg.com
Аватар
D-r Kosio
Мнения: 1243
Регистриран на: Сря Апр 06, 2005 10:25
Риболов: Fly Fishing , Ice Fishing
Местоположение: Sofia
получил Браво: 52 пъти

Много ми хареса..

Мнение от D-r Kosio »

Брилянтно Док!
Е, сега ако направиш и една стъпаловидна чупка по вертикала на куката преди главогръда - посока ухото и бялото антронче да се подпъхне вместов средата - точно там от където е вертикалната част на стъпалото.. между тялото и хакъла ..ама да излиза от главогръда..мухата ще се превърне в истинка Bibio marci - от най-любимите ми!.. /Уф..ф.. още не съм готов със скенирането на пустата му мухица! Всяка сутрин забравям книгата.. Днес ще я приготвя от вечерта!/

Поздрави,
Д-р Косьо
Публикувай отговор

Обратно към “Мухарски риболов”