Против кърлежи - ?

Арена за дискусии на теми касаещи допълнителната екипировка за един риболовен излет или какво друго ни е необходимо освен риболовните такъми.
Публикувай отговор
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Против кърлежи - ?

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Колеги, заедно с птичките и пчеличките тръгнаха и кърлежите. Разни спрейчета против комари и други насекоми има много, но ефикасни ли са срещу кърлежи. Трябва нещо сигурно, едно защото мразя всякакви насекоми и паякообразни (особенно жилещите и кръвосмучещите) и нямам никакво желание да пия ударни дози антибиотици. Безмислено е да споменавам болестите пренасяни от кърлежите - не вярвам да има "Приятели на Лаймската болест" :lol:
Има и друг момент - доколко са безвредни за хората. Предполагам отдавна не се използват съставки като ДДТ, но все пак :lol:
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Javor
Мнения: 237
Регистриран на: Чет Окт 06, 2005 20:50
получил Браво: 1 път

Мнение от Javor »

миналата година ползвах Autan:
http://shop.fishing-mania.com/viewrepel_3.php?id=5871
и не съм имал проблеми нито кърлежи нито с комари. Тази година пак смятам него да ползвам
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Re: Против кърлежи - ?

Мнение от babydoctor »

[quote="Gaspoud d"Ankh"]доколко са безвредни за хората. Предполагам отдавна не се използват съставки като ДДТ, но все пак :lol:[/quote] Безвредни са, но ефикасността варира - Аутанът верно е най-доброто, ама се връзва скъпо. Има по-евтини по аптекте - правилото е - четеш, че действа 4 часа, мажеш през два-три. Най-добре е да се вземат и механични мерки, ама лятото... :twisted:
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
joro_olyмпус
Мнения: 11699
Регистриран на: Съб Окт 08, 2005 21:48
Местоположение: Част от седмицата в София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 9 пъти
Обратна връзка:

Re: Против кърлежи - ?

Мнение от joro_olyмпус »

babydoctor написа: Най-добре е да се вземат и механични мерки, ама лятото... :twisted:
Хахххх, лягаш на пруста а дъртата вещица те запощтва с траурни нокти и се чува само пукането на гадините. Идилия....... :D :D :D :D :D
Аватар
koragroup
Мнения: 1435
Регистриран на: Сря Дек 28, 2005 21:52
Местоположение: Русе
дал Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от koragroup »

И аз съм за Аутана. Спасявал ме дори по джунглите край Дунава...
Красота и спокойствие.
http://www.pepelina.com

http://www.starividri.org

"Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора
CORMORAN
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Ное 29, 2006 22:46
Местоположение: Силистра
дал Браво: 13 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от CORMORAN »

Вчера и аз намерих един кърлеж,пълзи по крачола ми ,но го видях навреме.Позатопли се времето и всички гадинки плъзнаха веднага.
ARK
Мнения: 1304
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 8:19
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от ARK »

Zanzarin се казва това което ти трябва. Няма кърлежи, няма комари. Аутана от 2 години за нищо не става.
Не ме питайте за имена на водоеми. Не ги знам!!
Аватар
babydoctor
Мнения: 15953
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:59
Местоположение: София
дал Браво: 46 пъти
получил Браво: 160 пъти

Мнение от babydoctor »

ARK написа:Zanzarin
Къде го има, за колко време, ква пара и ква форма? :roll: Плеазе...
Каква е тая участ бе, народе - какъвто и байрак да се развее, дръжката му все ти е отзад...
Защо винаги бъдещето е светло, а никога настоящето???
Аватар
fisherman
Мнения: 689
Регистриран на: Чет Яну 26, 2006 20:51
Местоположение: Перник
дал Браво: 115 пъти
получил Браво: 83 пъти

Мнение от fisherman »

koragroup написа:И аз съм за Аутана. Спасявал ме дори по джунглите край Дунава...
:cry: Ми на мен там нещо не ми действа :cry: ,както и всичко останало що е по аптеките :evil:
Van Helsing
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 144
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 18:03
Местоположение: Враца

Мнение от Van Helsing »

Абе как се вади кърлежа- чувал съм че се върти бавно обратно на часовника, защото зъбите му са закривени в тая посока и като го извадиш- мажеш с ракия и готово.
Яденье,пиенье,некоа сгодна женица...
Д-р Дулитъл
Мнения: 2053
Регистриран на: Съб Дек 18, 2004 10:34
Риболов: мързелив
Местоположение: Мизия
дал Браво: 303 пъти
получил Браво: 174 пъти

Мнение от Д-р Дулитъл »

Откакто Bayer продадоха лиценза за Аутан верно за нищо не става...
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Ако се случи подобна гадост отиди на доктор - като се има предвид болестите дето може да са били в гадината поне аз не бих рискувал, нито да оставя му откъсна хобота нито да си самоизпиша антибиотиците. Обикновенно е ударна ампицилин - добре че обикновенно споменавам че съм алергичен към него, щото ми го бяха написали но под друго, напълно непознато за мен, име.
Последно промяна от Gaspoud d"Ankh на Сря Мар 07, 2007 10:07, променено общо 1 път.
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Van Helsing
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 144
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 18:03
Местоположение: Враца

Мнение от Van Helsing »

Ами, ако си го намажа с вазелин... кърлежа, де... :lol:
После бавно го извадя налево и зъбетата не са му се скъсали- пак ли трябва да пия антибиотоци и... недай си боже- да махна пиенето за 3-4 дена?! :roll:
Яденье,пиенье,некоа сгодна женица...
Аватар
Gaspoud d"Ankh
Мнения: 2195
Регистриран на: Пет Апр 21, 2006 12:50
Местоположение: Монтана
получил Браво: 1 път

Мнение от Gaspoud d"Ankh »

Van Helsing написа:Ами, ако си го намажа с вазелин... кърлежа, де... :lol:
После бавно го извадя налево и зъбетата не са му се скъсали- пак ли трябва да пия антибиотоци и... недай си боже- да махна пиенето за 3-4 дена?! :roll:
Отваряш google-то, намираш какво пише за лаймската болест и за кримската треска и преценяваш сам.
Самопредписването на лекарства също не е за препоръчване. В краен случей - питай в аптеката. Избягвам да ги слушам откогато една лелка-аптекарка за кашлица ми даде кодеин (три пъти на ден). Не че кашлях де, но лелката и някой нейни близки роднини продължават да хълцат.
Последно промяна от Gaspoud d"Ankh на Сря Мар 07, 2007 10:09, променено общо 1 път.
See the little angels rise up high, all the little angels rise up, rise up, rise up high.
How do they rise up, rise up, rise up, how do they rise up, rise up high?
They rise arse up! arse up! arse up! see the little angels rise arse up high!
Аватар
cerber
Мнения: 1873
Регистриран на: Пет Юли 07, 2006 23:51
Местоположение: Evros-GR
получил Браво: 7 пъти
Обратна връзка:

Мнение от cerber »

Значи, като си карах селския стаж, на един остров, бях станал най големия специалист, по вадене на кърлежи, насекоми от уши, забити куки и тризъбци на харпун в радиус най малко 500 км, казвам най малко, защото нямах информация дали е имало по голям специалист в Солун :D (имал съм случай, на забит тризъбец в ръка, на който преди това се беше забил октопод, на всичкото отгоре, човека беше еднокрак и еднорък и още не мога да си обясня, как го беше направил тоя номер)
Техниката на вадене на кърлеж, е следната:
Взима се една ракиена чашка или капачка от шише и се пълни с олио.
Внимателно, да не се разлее олиото, се прилепва отвора на чашката, към мястото със забития кърлеж.
Дава се на пострадалия да държи здраво чашката, за около 15 минути (За да умре кърлежа от задушаване и да се отпусне).
След което, с този медицински инструмент, с който обикновенно откачаме куките от рибата, се защипва кърлежа, след което следва много нежно опъване и същевременно завъртане по посока обратна на часовниковата стрелка.
След като се извади кърлежа, се преглежда много внимателно дали главата му си е на мястото (главата е доста миниатюрна и трудно се вижда).
При случай на неуспех, се прави микроразрез и се вади главата.
Разбира се, при всичко това, се спазват законите на антисептиката.
След това задължително трябва, да се направят антитетанична ваксина и антитетаничен серум, ако не сте ваксинирани или ви е изтекъл периода, през който ваксината върши работа.
Предписва се антибиотик
Случая трябва винаги да се поменава на лекаря, когато имате проблеми със здравето, дори и години след това.
Гореописаното, да се прави само, когато обстоятелствата са такива, че ви е невъзможно, да намерите медицинцка помощ
)><ۣ((((((((ºۣ< ڸ
Публикувай отговор

Обратно към “Бивак”