Познавате ли тази рибка ?

Какво знаем за рибите? Какви са хранителните им навици? Кога се размножават? Местообитания? И още много други въпроси относно Михаля ;)
Публикувай отговор
stefan
Мнения: 577
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 7:42
Местоположение: София

Мнение от stefan »

На живо е бледа и не се набива на очи, както на пръскачите от вътрешните реки. Не съм се заглеждал в нея, водех се само от цвета на тялото, перките и очите и сега не изключвам възможността рибката наистина да е форма на пръскач Alburnoides bipunctatus.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

Изображение

Това е пръскач ! :D
Обаче преди време възрастен човечец ме светна на Велека , че рибката по темата е Камчийска говедарка , което пък означава синонима на пръскача ! И наистина , ако се махнат люспите на т.н. от мен Долчинка от Караагач и Велека и говедарката от Камчия , независимо от нюансите на цвета от зеленикаво до сребристо , ще се получи класика : Пръскач с единична пунктирана странична линия за което попита колега по-горе !!! И сега вече вижте що се колебая между Пръскач и Червеноперка . На долната снимка се виждат два вида Червеноперки;българска стандартна и да речем условно,речна гръцка ендемична Червеноперка,която се е набутала по случайност още от византийско по черноморските ни реки !
Изображение

Нещата опират до следното : Alburnoides Bipunctatus или Scardinius Graecus ? На български : Пръскач или Червеноперка ? :arrow:

Изображение
Последно промяна от Петър Милков на Пет Сеп 26, 2008 22:17, променено общо 1 път.
Аватар
RIMOHIT
Мнения: 3909
Регистриран на: Пон Юни 13, 2005 19:10
Местоположение: Бургас-Стара Загора
дал Браво: 40 пъти
получил Браво: 21 пъти

Мнение от RIMOHIT »

По горното течение на Велека пръскачите са с двойна линия на 100% ярка зелена окраса и до оранжеви перки.
Под горно течение - пресичането с пътя за Малко Търново.Ако е единична линията май варианта за пръскач отпада или е някаква гавра на природата .... :roll:
hobie revolution 13
Аватар
zdp
Мнения: 164
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 10:49
Местоположение: София
дал Браво: 56 пъти
получил Браво: 5 пъти

Мнение от zdp »

Петър Милков написа:Изображение
На долната снимка се виждат два вида Червеноперки;българска стандартна и да речем условно,речна гръцка ендемична Червеноперка,която се е набутала по случайност още от византийско по черноморските ни реки !
Изображение
Аз определено съм за "византийската речна" червеноперка - пръскача има по-дребни люспи, а въпросната рибка от снимката определено е с по-едри люспи.
Аватар
ivo Vratsa
Мнения: 3784
Регистриран на: Сря Фев 23, 2005 14:53
Местоположение: Враца
дал Браво: 3 пъти
получил Браво: 11 пъти

Мнение от ivo Vratsa »

И аэ съм за червеноперка!
Спининг клуб "Абичи"
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

RIMOHIT написа:По горното течение на Велека пръскачите са с двойна линия на 100% ярка зелена окраса и до оранжеви перки.
Под горно течение - пресичането с пътя за Малко Търново.Ако е единична линията май варианта за пръскач отпада или е някаква гавра на природата .... :roll:

Изображение

Ето и пръскач от река Огоста. На село на това му казват Беловар. Страничната линия на рибата според мен е само една :roll: , но ако смятате , че са две, варианта за пръскач не отпада . :D
siunu
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 20:11
Местоположение: sofia
получил Браво: 1 път

Мнение от siunu »

Колеги, дълго време съм риболовствал по странджанските реки и ще ви кажа името на тази рибка. Това е " ръждава белица ",както я наричат местните а също така присъства и в природонаучния музей. Това рибе става на дължина около 20-25 см. и от него съм изловил цели пълчища в река " Бутамята". Обикновено се ловят дребни екземпляри с размера на пръскача
zdrasti ot mitaka
siunu
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 20:11
Местоположение: sofia
получил Браво: 1 път

Мнение от siunu »

Извинете, подведох ви, местните я наричат " Червенковец " а истинското и име е " Ръждава белица ". Това е ендемичен вид за странджанските реки.
zdrasti ot mitaka
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

siunu написа:Извинете, подведох ви, местните я наричат " Червенковец " а истинското и име е " Ръждава белица ". Това е ендемичен вид за странджанските реки.
:fish4: Браво ! Най-доброто мнение до сега :D :D :D
Аватар
Драго
Мнения: 752
Регистриран на: Пон Окт 08, 2007 14:16
дал Браво: 620 пъти
получил Браво: 493 пъти

Мнение от Драго »

Петър Милков написа: Настана време да и ебеме мамата и на тая тема :P Ало модераторите...помощ :fish2:
Включих се по темата с рибка от същия регион на Странджа, не за да съсипвам темата а защото мислех, че има общо със показаната по горе. След като се оказа, че съм участвал в темата с уклей, позачистих мненията си за да не става разводняване на темата и възникване на излишни спорове.
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

d_nikolov написа:
Петър Милков написа: Настана време да и ебеме мамата и на тая тема :P Ало модераторите...помощ :fish2:
Включих се по темата с рибка от същия регион на Странджа, не за да съсипвам темата а защото мислех, че има общо със показаната по горе. След като се оказа, че съм участвал в темата с уклей, позачистих мненията си за да не става разводняване на темата и възникване на излишни спорове.
......

...и накрая на третата страница по темата се получи едно нищо .
Аватар
Петър Милков
Мнения: 596
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 18:46
Местоположение: София
дал Браво: 6 пъти

Мнение от Петър Милков »

siunu написа:Извинете, подведох ви, местните я наричат " Червенковец " а истинското и име е " Ръждава белица ". Това е ендемичен вид за странджанските реки.
"Ръждава белица " преди време ромите викаха на кафеникаво оцветения уклей по Велека ! Този подвид изчезна от реката , но преди го имаше. Ловил съм го на жито . Даваше най-много на "мачкан хляб" . Изображение
Аватар
daniel krilov
Мнения: 2287
Регистриран на: Пет Яну 21, 2005 10:04
Местоположение: София /иначе от Бацова Махала/
получил Браво: 2 пъти
Обратна връзка:

Мнение от daniel krilov »

Колеги тва е Белица. :wink:
http://www.mouche-fr.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
troutbum
Видри, видри,видри........
Daniel Krilov, Fishing club Old Otters – Sofia, Bulgaria
Най-мразим пораснали лузари
http://www.starividri.org" onclick="window.open(this.href);return false;
http://kriloffishing.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
ricono
Мнения: 403
Регистриран на: Сря Сеп 28, 2005 10:21
Местоположение: София
дал Браво: 16 пъти
получил Браво: 6 пъти

Мнение от ricono »

Леко разчистих, надявам се да няма недоволни :)

Иначе аз съм за "гръцката" червеноперка.
siunu
Мнения: 24
Регистриран на: Пон Фев 05, 2007 20:11
Местоположение: sofia
получил Браво: 1 път

Мнение от siunu »

Между другото, ръждавата белица /червенковеца / и преди много години не беше добре разпространен в приустиевата зона на р.Велека. Миналата година - 2008, обаче при риболов на речен кефал в района на с.Бродилово, хванах десетина с дължина около 20 см., което си е направо гигант. Хванах ги на скакалец. Та там и в момента ги има в изобилие.
zdrasti ot mitaka
Публикувай отговор

Обратно към “За рибите”