За КЪСМЕТА, ЕДРИТЕ СОМОВЕ и риболова на кльонк?

ОФФСом
Публикувай отговор
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

:lol: :lol: :lol: 8)
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Измина още един сезон. Интересно ми е дали има промяна в изказаните от колегите мнения.

Аз лично считам, че за риби до 40 кг. това съотношение е около 50:50.
Но за риби над тези килограми съм склонен да подкрепя мнението на Никито.

Естествено, че основата са знанията и упоритостта на всеки. От другата страна обаче е капото, като доказателство, че си трябва и късмет и/или ,че понякога знанията не достигат.

Изводите си базирам от надблюдения резултатите на колеги, чиито знания и умения са наистина огромни. С пожелания тази година да променят мнението ми.
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
kalins
Мнения: 1091
Регистриран на: Пон Ное 14, 2005 14:46
Местоположение: Sofia

Мнение от kalins »

Това стана като вечния въпрос-Кокошката или яйцето?
Добре е да си добър
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

kalins написа:Това стана като вечния въпрос-Кокошката или яйцето?
А , бе кокошка отвсякъде може да долети , а яйце :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Николай Стефанов
Мнения: 1524
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 13:29
Местоположение: гр. Търговище
получил Браво: 4 пъти
Обратна връзка:

Мнение от Николай Стефанов »

Никито написа:
kalins написа:Това стана като вечния въпрос-Кокошката или яйцето?
А , бе кокошка отвсякъде може да долети , а яйце :D


Изображение

Изображение
Опитите не се броят-важен е само крайният резултат !
Аватар
Никито
Вносител
Мнения: 570
Регистриран на: Сря Ное 01, 2006 15:24
Местоположение: София
получил Браво: 2 пъти

Мнение от Никито »

Николай Стефанов написа:
Никито написа:
kalins написа:Това стана като вечния въпрос-Кокошката или яйцето?
А , бе кокошка отвсякъде може да долети , а яйце :D


Изображение

Изображение
Вече и на такива риби ще се радваме , то се е видяло :D :D :D :D
Толкова много екипи сме вече , че и някой друг "барабанист" през сезона ще си е добре :D :D :D
Но с повече ракия и салати се лекува всяка мъка - аз поне този курс съм взел , пък ако има и някоя риба за берекет - добре , ако не !!! :D
РАКИЯ ПОВЕЧЕ :D :D :D :D :D
http://www.bfcflyfishing.com" target="window.open(this.href);return false;
http://www.bfctackle.com" target="window.open(this.href);return false;
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 3:00, променено общо 1 път.
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Diman написа:От близо 2 години насам по темата не е казано почти нищо. Вероятно, защото тук не разсъждават "на глас" такива като мен, а генералите(великите), да корегират нещата. Форума е като цицка, дава ти да сучеш, само ако си активен и си искаш. Има и воайори- гледат отсрани и лъскат....въдици и макари. Лошо няма. Но щом сте пуснали тема, дайте да я разнищим, иначе катанец и в коша, и да се знае, че липсва желание да се коментират нещата.
Темата е много обширна- за късмета, за ЕДРИТЕ сомове, че и за риболова на кльонк.
Започвам с късмета. Късмета е това, което риболовците наричат слука и затова си пожелават "На слука". Защо едни резонно имат слука, а други не, мисля че е ясно на всеки- разлика в знания, умения и опит. Отиваш обаче с целия този пакет на водоема- и неще и неще. Защо? Нима всички сомове са претъпкани с храна и не се хранят? Или има моменти, в които сома по принцип не е активен, ако ще и тъпан да му биеш на главата, и такива в които е много активен. Уж всичко е наред- температура, налягане, луна, и много държиш на сома(упорит си), но....той не държи на теб. Това е като със зъбите- ти много държиш на тях, но те не държат на теб. Слука(късмет) няма, ако не знаеш как да си я постигнеш. Това не е тото.
Каква е разликата в риболова на малък, едър и голям сом. На една и съща стръв се хващат и малки и едри. За големи- незнам. Може да се предположи, че големите са по-тромави, по-мудни, оттам и предпочитаната храна е по-различна. Възможно е и да е мършояд. Представям си го като дърта изкорубена бабичка, която едва се влачи по дъното.
Димане има доста верни неща във поста ти.Естественно не всичко.Генералите не се правят на такива.Те са произведени след стаж,опит и големи риби.Но както сам виждаш късмета понякога е решаващ.Тогава сам си се произвеждаш във Генерал.Няма лошо но късмета освен,че се накъсметява свършва понякога.За това често говорим и за негъра.Едни са ръчкани,други не.КАРМА :roll: :lol: Тук играе огромно значение вътрешната нагласа и положената мисъл и труд.И въпреки знанията и усилията,които полагаш може никога да не станеш Генерал.Познавам доста по-добри риболовци от мен.
Възхищавам им се,но те за мен си остават във дисциплината Модерен петобой.Тя от скоро е олимпийска и бих казал слабопопулярна.Винаги съм живял със следната максима...Важно е... "във нещо да си някога първи"...каквото и да е то.Може да си на шах или на народна топка.На запад има тесни специалисти.Този майстор завива най-добре тази осветителна крушка на дясно.Тук сме по-велики и поправяме всички модели коли чукайки се във гърдите,че сме големи майстори.И понеже със тези приказки оставям впечатление,че се мисля за такъв.Ще ти кажа,че това не е верно.Зная някои неща и се опитвам да ви помагам насочващо.А когато някой хване 1-вата си голяма риба.Нека да не се дуе със нея,защото наистина го има момента
.....Господ да те докосне по рамото.Труда и мисълта увеличават шанса ти,но не всеки печели от тотото.За тебе мога да кажа,че бих се радвал,ако насочиш енергията си във практика.Само тя ще те опредли,като теоретик пишещ учебници или практик ловящ големи сомове. :wink: :roll: :shock:
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Diman
Мнения: 892
Регистриран на: Пон Юли 21, 2008 1:15
Местоположение: Tg
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 9 пъти

Мнение от Diman »

...
Последно промяна от Diman на Сря Авг 26, 2009 3:00, променено общо 1 път.
Аватар
ribaria1
Мнения: 581
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 11:34
Местоположение: СВИЛЕНГРАД

Мнение от ribaria1 »

Не може да е толкоз мнителен мамка му и голем сом....
Така ли ще му подействат две рибки-още повечече винаги са на различна дълбочина..... :roll:
НЕКА ДА Е ЛЯТО...
boababa
ПОСТОЯНЕН БАН
ПОСТОЯНЕН БАН
Мнения: 3604
Регистриран на: Вто Фев 20, 2007 16:57
получил Браво: 10 пъти

Мнение от boababa »

Едната въдица е излишна,знам го от опит! :wink: Ама не се знае,коя е? :D :D :D Има колеги и с по четири,те как се оправят не знам,но си ловят! :wink:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

Diman написа:Емо, така и така цицката ти е отвън, искам да те питам нещо, а ти да ми отговориш с "да" или "не". Веднъж каза, че влизаш за голям с една въдица. Това има ли връзка с теорията, че големия сом е много мнителен и се плаши, когато има 2 стръви в близост една до друга.
Не съм имал точно това предвид Димане.Едната въдица е за голям,а другата не пречи на сома,а на мен.Лятото при бриз или вятър за какво са ти нужни 2 въдици или повече.Само да се оплетеш във тях,ако си сам.Почти винаги е ясно на коя ще удари.А големия сом веднага завърта лодката.Между тях има парашут.Трябва ти опит за да знаеш как да се оправяш.Вадил съм сом 15кг на Къджали закачен за 2-те въдици.И ако това е голям,какво правиш!?Набираш и двете О.К.,но парашута е между тях.Е разказах го малко,като тежката случка от Перник със 33-ма умрели,но се случва да е гадно.Е Троли да разкаже за 20кг. как е да те увърти.
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
vihren
Мнения: 720
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 10:18
Местоположение: Велико Търново
получил Браво: 2 пъти

Мнение от vihren »

двама в лодката с по една въдица,едната на по-плитко,другата на по- дълбоко.различни по големина стръви. удари ли другия вади въдицата и парашута и чака с ръкавицата.
ако сома е под 10кг няма смисъл от това направо си го вадиш :lol:
Emo-83
Търговец
Мнения: 16982
Регистриран на: Чет Дек 21, 2006 17:23
Местоположение: Sofia
дал Браво: 264 пъти
получил Браво: 272 пъти

Мнение от Emo-83 »

vihren написа:двама в лодката с по една въдица,едната на по-плитко,другата на по- дълбоко.различни по големина стръви. удари ли другия вади въдицата и парашута и чака с ръкавицата.
ако сома е под 10кг няма смисъл от това направо си го вадиш :lol:
Ако е над 70кг и си сам през ноща във залива...близо до мрежите и геримите!?
http://fishem.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ех,рибо рибо-какво да правя,като съм се родил рибар,а ти риба!
Zaeka
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Юни 15, 2008 22:29
Местоположение: В.Търново
получил Браво: 1 път

Мнение от Zaeka »

Emo-83 написа:
vihren написа:двама в лодката с по една въдица,едната на по-плитко,другата на по- дълбоко.различни по големина стръви. удари ли другия вади въдицата и парашута и чака с ръкавицата.
ако сома е под 10кг няма смисъл от това направо си го вадиш :lol:
Ако е над 70кг и си сам през ноща във залива...близо до мрежите и геримите!?
Тва е кофти случка вече , за тази ситуация си иска вече опит и както винаги късмет.
Публикувай отговор

Обратно към “СомОФФ”