Едно набързо... платен риболов?

Форум за спининговия риболов, чиито любезни домакини са майсторите от “Старите видри”.
Магарето™
Мнения: 298
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 19:50
Местоположение: София

Едно набързо... платен риболов?

Мнение от Магарето™ »

Понеже напоследък нещо ми се струва твърде дълго времето между уикендите, се опитвам да планирам някое следобедно отскачане до някой от близките до града платени рибарници, за да се поупражнявам малко с нови и недотам познати риби - пъстърва, може би костур или защо не някое щукле.
Засега се ориентирам към Панчарево, а като резервни варианти ми препоръчаха Кривина или (по-малко вероятно) Казичене. Идеята е да може до мястото да се стигне с градски транспорт, който ми е сравнително удобен.

Затова въпросът ми е дали някой може да даде конкретни отзиви от тези места? Дали става да се пробва със спининг, примерно за пъстърва, или се лови само на стръв... такива неща.
Също ще съм благодарна, ако някой каже дали евентуално уловената риба може да се връща или задължително се взима.
Аватар
jazzmena
Мнения: 4595
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 14:03
Риболов: Маха и спининг - предимно "Хвани-пусни"
дал Браво: 188 пъти
получил Браво: 272 пъти
Обратна връзка:

Мнение от jazzmena »

ми да кажа прясно.....

В Събота геройски се капотирахме на платеното на Богров. То че не ги умеем щуките е ясно, ма чак пък толкова....

Та..... 2 спинигиста + 2 мухаря с целия арсенал примамки около целия гьол..... нъц.

Моля те, сподели отзиви за останалите като събереш впечатлиния.
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

jazzmena написа: Та..... 2 спинигиста + 2 мухаря с целия арсенал примамки около целия гьол..... нъц.
Това е защото не сте мятали на Пантер 15 :lol: :lol: , за шаран :lol: .

Сега по темата - Тони, с градския транспорт най-удобен е Панчаревския гьол, но се опасявам че таксата която ще заплатиш няма да ти донесе очакваните емоции, в смисъл че сега рибата е пасивна, а след Никулденския калабалък - преяла и стресирана. Аз ако бях на твое място ще спра с 1-цата три спирки преди платеното на Панчарево, тоест ще атакувам стената. Там капото е по-сладко, но ако уцелиш активни костури, можеш да направиш незабравим излет на силикончета. Успех!
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Улова на пъстърва в платен водоем около София на изкуствена стръв е по-скоро плод на случайността. На такива места бъка от дребни рибки дори и в най-студените дни, и американката се интересува само от естествена такава, най-често бял червей, и то, препоръчително, след сериозно захранване. Повече от 10 години обикалям тук и там на платено за пъстърва в мъртвите месеци, натрупал съм опит, определено не ме кефи. Освен това, не знам нито едно место, където да позволяват връщане на уловена пъстърва, по разбираеми причини - пусне ли кръв, пиши я умряла...

Костурът в момента е с хайвер, и според мен, също предимно естествената стръв ще го блазни. Костурът е сравнително активен дори в най-студените месеци, но тогава като правило рядко гони изкуствени примамки.

Щуката също почва от декември масово да хвърля хайвера, та се съмнявам за изкуствено - пробвай на блесна, най-добре добра стара клатушка, на воблер изобщо недей се мъчи.

Доколкото знам, щуката може да се връща, а костурите са бонус на платените водоеми, защото са естествено зарибени. Така поне е на Богров.

Успех!
Аватар
stamen
Мнения: 2268
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 20:11
Местоположение: София, Мусагеница
дал Браво: 35 пъти
получил Браво: 33 пъти

Мнение от stamen »

Д-р Флекс написа:Костурът е сравнително активен дори в най-студените месеци, но тогава като правило рядко гони изкуствени примамки.
:shock:
Аватар
smog
Мнения: 2030
Регистриран на: Сря Дек 22, 2004 23:18
Местоположение: София
дал Браво: 37 пъти
получил Браво: 13 пъти

Мнение от smog »

Д-р Флекс написа:Улова на пъстърва в платен водоем около София на изкуствена стръв е по-скоро плод на случайността. На такива места бъка от дребни рибки дори и в най-студените дни, и американката се интересува само от естествена такава, най-често бял червей, и то, препоръчително, след сериозно захранване.
Ще си позволя да не се съглася. Последните 5 пъти (последните 14-15 месеца) като ходих на платено си кълвеше доволно на блесни, даже два пъти направо разплаквахме тези около нас :D
http://www.starividri.org/
" да се бомбардиратъ незащитени градове е почти толкова мѣрзко, колкото да ловишъ пъстърва съ червѣй"
troutbum
Бат Стан
Мнения: 10820
Регистриран на: Пет Дек 17, 2004 0:21
Местоположение: при пъстървите на Станкови бараки
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 58 пъти
Обратна връзка:

Re: Едно набързо... платен риболов?

Мнение от Бат Стан »

Магарето™ написа:Понеже напоследък нещо ми се струва твърде дълго времето между уикендите, се опитвам да планирам някое следобедно отскачане до някой от близките до града платени рибарници.
Тони, разболяваш се много сериозно, душа. Няма лек за тая работа. Така че хващай въдицата и беж на платеното! Ние, дето вируса го носим от по-дълго време, ще даваме съвети и препоръки.
Аватар
Д-р Флекс
Мнения: 8722
Регистриран на: Чет Дек 03, 2009 17:56
Местоположение: София
дал Браво: 1378 пъти
получил Браво: 423 пъти

Мнение от Д-р Флекс »

Пичеве, по-горе просто споделих лични наблюдения от места като Витиня, Белопопци, Богров, etc. Ако вашите се различават, ще се радвам да науча нещо ново :)
dary
Мнения: 58
Регистриран на: Пет Окт 09, 2009 17:13
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 4 пъти

Мнение от dary »

Последния път като се разходих до Панчарево-платеното имаше табела, че няма да работи от 7-ми дек до 23 януари и беше източен почти целия.

Иначе ако ти се къпят воблерчета - на Герман има доста пъстърва и определено хапва играчки, като има и впечатляващи еземпляри;
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

На Кривина има американка. Но на изкуственяк е много трудно. Единственният начин за успех е в началото на гьола до къщата в ъгъла... Сутрин преди калабалъка, преди да я прехранят, до папура... Мухарка или на блесна, пробвай клатушки. Тоби от малките сребро и мед... Имаш шанс. Но почнат ли да хранят, тя се наяжда и се прибира към средата на водоема... Но не знам дали разрешават с лодка..... Иначе ако видиш къде е пасажа, тежко булдо или бомбарда с яка въдица и много навътре, над 60 - 70 метра, с блесна от зад. Ми това е. Гьола, като платен и алтернатива на другите, поне според мен си заслужава.... Голям е, чисто ( сравнително ).... за капото си знаеш. Аз два пъти съм аут ъф спейс от два възможни.... Не го познавам все още. Има сериозни кефали и костури, но удър от такива не съм имал.... Та така. 5 лева на въдица и до 5 пъстръмки фрии, ако искаш още, нови 5 кинтес... Ма се съмнявам много, че ще прехвърлиш нормата... Но никога не се знае... :roll: :wink: :)
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Пасажна пъстърва а? :D :D Да не е уклей? :D :D
Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от fisher™ »

flayko написа:Пасажна пъстърва а? :D :D Да не е уклей? :D :D
Може и да звучи смешновато, по простата причина, че обикновено за пасаж бройките като бройки са малко, но като цяло има истина в тези думи. Поне що се касае американките-свинки.
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
flayko
Мнения: 533
Регистриран на: Пон Дек 04, 2006 16:30
дал Браво: 2 пъти
получил Браво: 1 път

Мнение от flayko »

Нормално е рибите да се дръпнат по-навътре, като тръгнат носорози по брега и започнат да бомбардират със захранка... :D Това обаче не ги оформя като пасаж!Да бяха сивени, по бива , но американки.... :D
Kentavar
Мнения: 4885
Регистриран на: Сря Яну 11, 2006 12:58
Риболов: Спининг предимно, муха, морски...плувка и фидер ама Pro...
Местоположение: Тялом – Destination unknown....Духом - Somewhere I Belong.
дал Браво: 5 пъти
получил Браво: 10 пъти

Мнение от Kentavar »

Значи гледах ги как гонят дребосъка. Оформя се вълна от скачащ дребосък с дължина около 2 - 3 метра....Друго не гони така освен пасажна риба... Не казвам, че рибите са десетки.....Може да са няколко...... Костура не гони така, кефала също. Просто тези риби бяха на дълбоко....Не знам да са пускали сивен, за това мисля, че е пъстървата. Зная, че сивена предпочита стадното съжителство, че ако хванеш един ще хванеш още.... Но така се получи. А, че я прехраниха си е факт.... То не са пелети, царевица, топки захранка, бял червей, жито.....Просто изчезна... А иначе си личеше, че за завърта на мястото по кръговете над водата, при опита и да опитва мъхчетата от папура.... Тъкмо се бях наканил да развия мухарката и рибата си би камшика....Така цял ден, просто не се върна в близост до брега, където сутринта беше.....
Цял живот в длан една, длан загребала вода от любимата река...Пролетта с цъфнали дървета, лятото с горещи ноти, есента е с мириса на вечността и зимата с носталгия пропита!

www.starividri.org

Prowler Elite 4.5 Angler

Спининг клуб "Абичи" - кандидат член, Forever majdramuniaci!
Аватар
fisher™
Мнения: 1767
Регистриран на: Съб Юни 10, 2006 12:08
Местоположение: над "Езерото"
дал Браво: 4 пъти
получил Браво: 3 пъти
Обратна връзка:

Мнение от fisher™ »

Съгласен съм, че пасаж звучи пресилено. :P Активните риби, обикновено се групират по 5-10 до 15-ина бр. В зависимост от количеството риба и размера на водоема, групите могат да бъдат доста повече от една и в различни части на водоема. Обикновено и това са най-лесните за улов риби... стига да можем да ги достигнем. :wink: Пасивните пък като цяло се крият по недостъпни и спокойни места край брега - храсталаци, водорасли, коренища и т.н. Ловят се също достатъчно успешно... с подходящи примамки. Има и такива дето не попадат нито при първият, нито при вторият типаж. Улова им по-скоро носи случаен характер... Всичко това проецирано през погледа на спинингист с приличен стаж по платени водоеми през последните 3-4 години. :D
Св. Великомъченик Ареаман Икурострадалец
キャッチ・アンド・リリース
СК "Стари Видри"
Публикувай отговор

Обратно към “Спининг риболов”